Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sawcio68

Kieszonki i kieszonkowcy, czyli wszystko co na dewizce wisi.....

Rekomendowane odpowiedzi

może są ukazane gdzieś na forum zbiory tych rarytasów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całego zbioru nie ma. W tym wątku pokazałem poszczególne egzemplarze z moich zbiorów a na warsztatach w Nowym Sączu prezentowałem całą moją  kolekcję zegarków kolejowych i do kolei nawiązujących. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, motoolo napisał(-a):

Sekundnik chodzi tak jak w każdym zegarku. 

Górnej części cyfer brak bo by kolidowały z napisami. 

Oglądałem kiedyś zegarek dziadka mojego kolegi który otrzymał na jakiś tam jubileusz w pracy i była wygrawerowana data (sam rok) urodzin. 

Zawsze cieszy dłuższa dyskusja jeśli jest prowadzona na odpowiednim poziomie :)

 

@motoolo - Rozumiem Cię doskonale i także walczyłbym o dowody na oryginalność takiego zegarka, jako pewnego rodzaju pamiątki historycznej.

 

Postanowiłem jednak zabrać głos tutaj i zdecydowanie dołączam się do zdania Piotra i Hecke, ich opinie są szczególnie cenne, bo oparte na ogromnym doświadczeniu.

 

Moim zdaniem największą wartością tutaj jest koperta wraz z mechanizmem.

Tarcza, moim zdaniem, jest wyrobem współczesnym nam i jej użycie w tym zegarku ma podwyższyć cenę sprzedaży.

Ciekaw jestem czy "twórca" tej tarczy nakładając farbę zachował oryginał, czy jest to blaszka (lub kartonik) przyklejona do mechanizmu.

 

Można walczyć dalej i próbować udowadniać, że to powstało w okresie wojny światowej ale ja podstaw tutaj nie widzę żadnych.

 

Zdecydowanie nie jestem zwolennikiem oszustw handlowych działających na wyobraźnie osób, które chciałyby mieć wyjątkową pamiątkę historyczną.

A niestety takich oszustów nie brakuje...

 

Kiedyś też kupiłem zegarek, który miał być wojskowym... ale już w momencie zakupu wliczałem pomyłkę w ten zakup.

Niestety piękna wojskowa tarcza okazała się kartonikiem pokrytym lakierem... ale wszystko inne było szczęśliwie OK.

Nie próbowałem odsprzedawać takiego zestawu i kontynuować oszustwo tylko znalazłem oryginalny wzór tarczy i skompletowałem zegarek.

Przestał być "wojskowy" i stracił przez to na wartości... ale stał się oryginalny i mógłbym go z czystym sumieniem odsprzedać (choć tego nie zrobiłem i jest do dziś pełnoprawną częścią mojej kolekcji).

 

Ot i taka historia z morałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Grigoris1 napisał(-a):

Zawsze cieszy dłuższa dyskusja jeśli jest prowadzona na odpowiednim poziomie :)

 

@motoolo - Rozumiem Cię doskonale i także walczyłbym o dowody na oryginalność takiego zegarka, jako pewnego rodzaju pamiątki historycznej.

 

Postanowiłem jednak zabrać głos tutaj i zdecydowanie dołączam się do zdania Piotra i Hecke, ich opinie są szczególnie cenne, bo oparte na ogromnym doświadczeniu.

 

Moim zdaniem największą wartością tutaj jest koperta wraz z mechanizmem.

Tarcza, moim zdaniem, jest wyrobem współczesnym nam i jej użycie w tym zegarku ma podwyższyć cenę sprzedaży.

Ciekaw jestem czy "twórca" tej tarczy nakładając farbę zachował oryginał, czy jest to blaszka (lub kartonik) przyklejona do mechanizmu.

 

Można walczyć dalej i próbować udowadniać, że to powstało w okresie wojny światowej ale ja podstaw tutaj nie widzę żadnych.

 

Zdecydowanie nie jestem zwolennikiem oszustw handlowych działających na wyobraźnie osób, które chciałyby mieć wyjątkową pamiątkę historyczną.

A niestety takich oszustów nie brakuje...

 

Kiedyś też kupiłem zegarek, który miał być wojskowym... ale już w momencie zakupu wliczałem pomyłkę w ten zakup.

Niestety piękna wojskowa tarcza okazała się kartonikiem pokrytym lakierem... ale wszystko inne było szczęśliwie OK.

Nie próbowałem odsprzedawać takiego zestawu i kontynuować oszustwo tylko znalazłem oryginalny wzór tarczy i skompletowałem zegarek.

Przestał być "wojskowy" i stracił przez to na wartości... ale stał się oryginalny i mógłbym go z czystym sumieniem odsprzedać (choć tego nie zrobiłem i jest do dziś pełnoprawną częścią mojej kolekcji).

 

Ot i taka historia z morałem.

Doskonałe podsumowanie dyskusji. 

Wiem już że nie jest to zegarek "wojskowy". 

Tarcza prawdopodobnie przerobiona przez jakiegoś fanatyka ideologii lub kombinatora w celu podniesienia wartości. 

Za zegarek zapłaciłem tyle że jestem zadowolony z zakupu. 

Jak będzie chwilą to wyjmę tarcze i zobaczę w jakiej technologii jest wykonana. 

Prawdopodobnie posiadam tarcze oryginalna, porcelanową to podmienię i będzie oryginał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pięknie się rozwiną ten temat! na forum nie jestem od wielu wielu lat, ale tu będę zaglądał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się powiedziało A to i trzeba pokazać zegarek. To ten z "Powstania Śląskiego" 

I odmiany znaczków plebiscytowych ze strony Odkrywca.pl. Stanowiły jednocześnie rodzaj pamiątki i "cegiełki" 

IMG_2511.jpeg

IMG_2512.jpeg

IMG_2513.jpeg

slask_nasz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Hecke napisał(-a):

Jak się powiedziało A to i trzeba pokazać zegarek. To ten z "Powstania Śląskiego" 

I odmiany znaczków plebiscytowych ze strony Odkrywca.pl. Stanowiły jednocześnie rodzaj pamiątki i "cegiełki" 

IMG_2511.jpeg

IMG_2512.jpeg

IMG_2513.jpeg

slask_nasz.jpg

 

ot ciekawostka, choć twórczość zapewne poprzedniego właściciela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ksylo1 napisał(-a):

 

ot ciekawostka, choć twórczość zapewne poprzedniego właściciela

A po czym wnosisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jakbym robił to na cztery sztyfty miedziane i zakute tak by łebki małe były, nie niszcząc tekstu, a to chyba było zlecenie dane zegarmistrzowi, swoją drogą fajny i pewnie żadki dzisiaj Polonik ten znaczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno jest w tym przypadku myśleć o jakieś oryginalności ponieważ nie jest to produkt fabryczny, a twórczość właściciela zegarka i znaczka. Kiedy został dodany do zegarka? Jedno jest pewne, po 1921 roku. Tylko na Odkrywcy.pl spotkałem znaczek w tym kształcie. Częściej trafiałem na medaliki. Twórca nie był zapewne rzemieślnikiem, ponieważ tak jak napisałeś, lepiej byłoby zrobić to na sztyfty bez uszkodzeń tekstu. W tym przypadku jest to zrobione w prosty sposób, Kupiłem go dosyć dawno za niewielkie pieniądze. Kiedyś już go pokazałem na tym forum w celu ustalenia kiedy mógł powstać w tym zestawie. Jednak nic konkretnego się nie dowiedziałem poza tym, że dodawano takie znaczki do przedmiotów użytkowych na pamiątkę Plebiscytu. Jedna odpowiedź mnie zdziwiła. Ktoś stwierdził, że w tamtych czasach nie było śrubek i blaszka byłaby nitowana nie na śrubki. Cóż, w mechanizmie jest sporo śrubek. Także do dzisiaj nie wiem kiedy i kto je ze sobą połączył. Nie sądzę jednak, aby miał istotnie wpłynąć na cenę zegarka uwzglęniając cenę za jaką go kupiłem i brak szczególnej reklamy zegarka jako tzw. Polonika. Znaczek jest na 100% oryginalny. To udało mi się potwierdzić.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak z doklejanymi monetami Piłsudskiego na deklach. Zazwyczaj takie komplikacje były robione na zlecenie kupującego, ale ktoś kiedyś najwyraźniej chciał upamiętnić wydarzenie historyczne.

Choć było kilku zegarmistrzów, którzy "fabrycznie" wykonywali Patriotyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam takiego z pracowni Jana Białasa z Poznania, który był wielokrotnie karany karami grzywny za umieszczanie elementów patriotycznych za zegarkach i biżuterii. 

Co do mojego "śledztwa" dotyczącego tego zegarka powyżej, to znaczek był zapewne dodany dosyć dawno ponieważ oksyda przy znaczku jest mniej zużyta niż ta dalej na kopercie  i na znaczku widać ślady noszenia zegarka w kieszeni, które pokrywają się ze śladami na deklu. U mnie leży w szkatułce także raczej nie nabawił się ich po zakupie przeze mnie. Śrub bez uszkodzenia znaczka i dekla nie można odkręcić ponieważ po wkręceniu zostały ucięte i zabite tak jak nity. Sam zegarek ma gmerki z lat dwudziestych a jeden zdaje się być jeszcze sprzed I Wojny Światowej. 

PS.

Monety z wizerunkiem Piłsudskiego dodawane były też na zapalniczkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Białas miał całą serię różnego rodzaju biżuterii patriotycznej :)

a i Liśickiemu zdażyło sie takie robić, czy Szczepaniakowi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko zegarek Białasa i to jeden, jedyny. Sekundnik już niestety nie jest oryginalny. I nie wiem kto był twórcą tego dziwnego zabezpieczenia koronki ale zapewne powstało później. Także zbiór może być dalej zwiększany. 🙂

IMG_0402.jpeg

IMG_0401.jpeg

bials  kontra  hakata.png

A tu przykład kary i uzasadnienia sądu nakładającego karę grzywny. 

pobrane (2).png

I jeszcze reklama. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Hecke napisał(-a):

Trudno jest w tym przypadku myśleć o jakieś oryginalności ponieważ nie jest to produkt fabryczny, a twórczość właściciela zegarka i znaczka. Kiedy został dodany do zegarka? Jedno jest pewne, po 1921 roku. Tylko na Odkrywcy.pl spotkałem znaczek w tym kształcie. Częściej trafiałem na medaliki. Twórca nie był zapewne rzemieślnikiem, ponieważ tak jak napisałeś, lepiej byłoby zrobić to na sztyfty bez uszkodzeń tekstu. W tym przypadku jest to zrobione w prosty sposób, Kupiłem go dosyć dawno za niewielkie pieniądze. Kiedyś już go pokazałem na tym forum w celu ustalenia kiedy mógł powstać w tym zestawie. Jednak nic konkretnego się nie dowiedziałem poza tym, że dodawano takie znaczki do przedmiotów użytkowych na pamiątkę Plebiscytu. Jedna odpowiedź mnie zdziwiła. Ktoś stwierdził, że w tamtych czasach nie było śrubek i blaszka byłaby nitowana nie na śrubki. Cóż, w mechanizmie jest sporo śrubek. Także do dzisiaj nie wiem kiedy i kto je ze sobą połączył. Nie sądzę jednak, aby miał istotnie wpłynąć na cenę zegarka uwzglęniając cenę za jaką go kupiłem i brak szczególnej reklamy zegarka jako tzw. Polonika. Znaczek jest na 100% oryginalny. To udało mi się potwierdzić.  

Znaczek to tylko ozdoba i to on jest polonikiem, a nie zegarek. Czy to robi również z zegarka polonika, można by długo dyskutować. W każdym razie nic on w tym zegarku nie fałszuje, choć może wpłynąć na chęci zakupu, bo amatorów na cylinderki jest niewielu, ale na cylinderek z polskim akcentem to już jest ich więcej. 


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Piotr Ratyński napisał(-a):

Znaczek to tylko ozdoba i to on jest polonikiem, a nie zegarek. Czy to robi również z zegarka polonika, można by długo dyskutować. W każdym razie nic on w tym zegarku nie fałszuje, choć może wpłynąć na chęci zakupu, bo amatorów na cylinderki jest niewielu, ale na cylinderek z polskim akcentem to już jest ich więcej. 

W tym przypadku bardziej to będzie zegarek patriotyczny, niż polonik poprzez dodanie znaczka będącego polonikiem. 🙂

PS.

Ładne cylinderki mile widziane. 

Edytowane przez Hecke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Hecke napisał(-a):

Ten temat był już na naszym forum:

dodany przez janekp,  1 Września 2016 w ZEGARY 

znalazłem, będzie kiedyś chwila to można będzie coś dopisać o Białasie

Edytowane przez ksylo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Hecke napisał(-a):

IMG_0401.jpeg

 

W herbie z powstania styczniowego Michał Archanioł był przedstawiany w jednej ręce z mieczem, a w drugiej z tarczą, jednak spotkałem się również z wersją z dwoma mieczami, czy jak u kolegi Hecke z mieczem i pochwą. 

Czy te różne formy były wówczas równolegle stosowane, czy te odbiegające od podstawowego wzoru to już późniejsza twórczość? 

 

DSC02942.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z dwoma mieczami również były praktykowane

 

a Białaś wydaje mi sie robił głównie/tylko? z pochwą.

 

Patriotyk 12.11.2022r. 1298zł .jpeg

 

Edytowane przez ksylo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonowały równocześnie. Podobnie było z wizerunkiem Orła Białego w herbie gdzie były różne warianty:  z koroną, bez korony, z krzyżem i mieczem w szponach, bez krzyża i miecza, itd. Chyba jest kilka opracowań na ten temat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, kupię kompletnego trupa CHRONOMETRE bądź brakujące części.

Płace w każdej walucie!

Bardzo zależy mi na tym egzemplarzu ponieważ pradziadek zdobył go podczas drugiej światowej 🙃

20230113_145520.jpg

20230113_145703.jpg

20230113_145812.jpg

20230113_145856.jpg

20230113_145907.jpg

20230113_150222.jpg

20230113_150225.jpg

20230113_150307.jpg

20230113_150325.jpg

20230113_150553.jpg

20230113_150809.jpg

20230113_150959.jpg

20230113_151035.jpg

20230113_151211.jpg

20230113_151450.jpg

20230113_151459.jpg

20230113_151630.jpg

20230113_151956.jpg

20230113_151958.jpg

20230113_152311.jpg

Edytowane przez Kacperek_77u

,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś tak wygląda kompletny mechanizm

Screenshot_20230113_202015_Allegro.jpg


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje aukcje mają już odsłonę już bodajże 8 lub 9 i tym razem z Gośćmi, którzy okazali się miłośnikami zegarków.

Także kończą się tym razem w dniu Wielkiego Finału czyli 29 stycznia 2023 r., po 18.00...

 

Zapraszam!

 

Zegarek kultowego Erica z filmem RadioWizji Mumio

https://allegro.pl/oferta/zegarek-kultowego-erica-z-filmem-radiowizji-mumio-13157374957

 

Dariusz Basiński z Mumio, jako miłośnik starych zegarków (posiada bardzo ładnego naręcznego Revue), nagrał specjalnie improwizowaną opowieść o filmach Erica Fernihough (film w jednym egzemplarzu, z udziałem mojego zegarka) i dołączy do tego osobistą dedykację dla zwycięzcy, a ja dodam rekwizyt filmowy w postaci rzeczonego zegarka (bardzo ładny Unia z lat 20 z miedzianą tarczą).

 

Zaczarowany zegarek…T. Woźniak, E. Salwin...

https://allegro.pl/oferta/zaczarowany-zegarek-t-wozniak-e-salwin-13151574295

 

Tutaj jest propozycja zestawu z okolic I wojny światowej, z zegarkiem kieszonkowym w etui, fajka, medalikiem i orderem wojennym... a to we współpracy z p. Tadeuszem Woźniakiem (...zegarmistrz światła purpurowy...), który dołączył swój unikatowy i wyprzedany już dawno LP z osobista dedykacją oraz z p. Ewa Salwin, młodą zdolną pisarką, która specjalnie napisała opowiadanie (zwycięzca dostanie je na własność z wszelkimi prawami) o tymże zestawie historycznych przedmiotów (opowiadanie zostanie także opatrzone osobista dedykacją autorki).

1.12.JPG

2.1.jpg

2.15jpg.png

20.jpg

21.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.