Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rhotax

Dźwięki w zegarkach elektronicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Zbierając informacje z tych dwóch tematów:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/84202-brak-dzwieku-model-dw-6600/

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/62912-timex-nie-wydaje-dzwiekow/

Dźwięk w tego typu zegarkach powstaje dzięki stykowi małej sprężynki z głośniczkiem, który jest naklejony na wewnętrznej stronie tylnego dekielka.

 

Mam taki tam..pulsometr, w którym po 3 latach nagle przestał działać dźwięk. Tak podczas treningu pikał, pikał...nagle przestał.

Rozebrałem, sprężynka jest.

Złożyłem. Nie pikał.

Na drugi dzień założyłem na trening, a tu...pika ?!

Przez cały trening pipkał. Naprawiło się :)

Na drugi dzień....już nie pipkał.

Po kilku dniach nie pipkania w końcu poszedłem do zegarmistrza.

 

A on zaczął mówić o jakiejś cewce, która jest ... "naderwana, uszkodzona" czy coś takiego, nawet jak on tam go składał i rozkładał to mu coś tam raz pipkało, a raz nie...i mówi, że w tej cewce widocznie przy jakimś docisku, uderzeniu, machnięciu, chwilowo te uszkodzone zwoje cewki znowu się stykają i dlatego jest dźwięk, a potem go nie ma.

 

O, której cewce on mówił ? Coś co jest wewnątrz zegarka czy na tym dekielku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak kiedyś dzialyly dzwonki do drzwi typu gong ? Tu jest identycznie , cewka w ktorej przeplyw prądu powoduje zaindukowanie pola magnetycznego ktore powoduje ruch rdzenia uderzającego w membranę zwielokrotniającą efekt niewielkiego stuknięcia, jeśli cewka ma przerwany obwód lub niekontaktujący (najczesciej styki) to nie zostaje zaindukowane pole i rdzen nie wykona ruchu a Ty nie uslyszysz pikania :) sprężynka jest po to aby utrzymać rdzen gdy pika w membranę. Jasniej juz chyba sie nie da wyjasnić tego fenomenu elektromagnetycznego :)


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To coś to tylko membrana, tak jak dzswonek od roweru - ta okrągla obudowa dzwonka powoduje, ze uderzajacy mloteczek wytwarza konkretny dzwięk , w zegarkach ta część z roweru (obudowa dzwonka - ta srebrna) jest płaska i przyklejona do dekla ale nie styka się z deklem metal o metal.

To taki bęben w ktory uderzasz pałką aby wydal dzwięk - u Ciebie szwankuje ta pałka :)


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dingo

Tak po prawdzie, to cewka wraz ze sterującym tranzystorem wytwarza impuls o napięciu wystarczającym do zasilenia buzera piezoelektrycznego, naklejonego na dekielek. Sprężynka przewodzi tylko prąd  <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, kiedyś nie zawsze było to piezoelektrycznie realizowane, mój błąd wybacz.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie.

 

A to, że zegarmistrz odpuścił i powiedział, że się nie opłaca naprawiać to miał na myśli, że ta cewka droga i jej wymiana skomplikowana, czy...nie tak droga ale i tak droższa ta cała operacja niż sam pulsometr i lepiej kupić nowy i mieć od nowa gwarancję ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dingo

Jak znajdziesz dawcę i kogoś, kto umie posługiwać się lutownicą, to nie problem. Taka sama cewka jest w układzie iluminator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.