Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

EnamelDial

Tarcze grawerowane i giloszowane ( LK )

Rekomendowane odpowiedzi

L2L - lug to lug, czyli rozmiar od końca ucha do końca drugiego  :)

jest to ważny rozmiar, bo świadczy o tym jak na nadgarstku będzie leżał zegarek, np.: czy uszy będą wychodzić poza obrys ręki.

 

w uszach ważne jest gdzie będą nawiercone dziurki na teleskopy, czyli jaka będzie szczelina między teleskopem a krawędzią koperty. Jak będzie za mało to pasek nie wejdzie lub będzie obcierał, jak za dużo to będzie brzydki odstęp. Dlatego też w kopertach uszy często są pod kątem ku dołowi.

 

fotki z netu

 

Dziękuję. Pytam bo pokazałeś koperty i pisałeś że są za duże.

Ponieważ Unitas wymaga średnicy 42 mm to jaki musi być ług w mm by nie był za duży ?

 

Proszę tylko nie rób gwiazdek w kształcie gwiazdek... tylko kropki takie jak na projekcie ... ewentualnie ta co zaznaczona jako Polarna może być gwiazdką gwiazdką :) a jeśli sie nie uda to po prostu lekko większa.

 

Oczywiście że nie dla Ciebie :-) :P

Szukam sposobu wykrojenia złota do takiego projektu:

 

67e5f0f1330741c5278a378751b5692d.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Kolego, jak rozkminisz takie kroje to będzie super... Ciekawe czy oni tkich rzeczy nie wycinają/wycinali  na wykrojnikach podobnych do tych do wykrawania wskazówek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wykrojniki i to chyba ręczne ręczne widziałem na filmie Cartiera o tarczy z Misiem.

Ale moja wiedza już tak daleko nie sięga  :lol:  :lol:  :lol:  :lol: nazywa się to paillons.

 

To ostatni element układanki :

 

home_image.4145428.jpg

 

Specjalnie pokazuję zdjęcia naturalne nie komputerowe by pokazać jakie błędy przy wypalaniu popełniają nawet najlepsi.

 

Emalia jest nieprzewidywalna i nie powtarzalna. Nigdy nie ma 2 takich samych tarcz.

 

home_image.4145433.jpg

 

 

mamy też regulator :-))))

 

home_image.4145398.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Pytam bo pokazałeś koperty i pisałeś że są za duże.

Ponieważ Unitas wymaga średnicy 42 mm to jaki musi być ług w mm by nie był za duży ?

Przy kopercie 42 mm, L2L 48-50mm i dobrze by uszy szły ku dołowi.

 

@blase - jako paskowy dziergacz przyznasz, że istotny jest wymiar szczeliny od teleskopu do brzegu koperty. Od tego zależy grubość paska i otworu na teleskop.

Czasami producenci celowo podcinają kopertę przy uszach, aby przechytrzyć rozmiary i dać krótsze uszy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@blase - jako paskowy dziergacz przyznasz, że istotny jest wymiar szczeliny od teleskopu do brzegu koperty. Od tego zależy grubość paska i otworu na teleskop.

Czasami producenci celowo podcinają kopertę przy uszach, aby przechytrzyć rozmiary i dać krótsze uszy:)

Zgadza się .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Specjalnie pokazuję zdjęcia naturalne nie komputerowe by pokazać jakie błędy przy wypalaniu popełniają nawet najlepsi.

 

Emalia jest nieprzewidywalna i nie powtarzalna. Nigdy nie ma 2 takich samych tarcz.

 

I to właśnie jest piękne,a  te zdjęcia/grafiki reklamowe są strasznie plastikowe i nigdy nie dorównają oryginałom w realu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Obejrzyjcie sobie katalogi wystawowe, albumy z malarstwa, a następnie obraz w realu. Czasem mam wrażenie, że komputerowych obrabiaczy fantazja poniosła/ zwłaszcza w tych tańszych wydawnictwach.

 

Fajnie, że temat żyje.

Leszku wieczorem napise PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że temat żyje.

 

 

Kurcze Jimmy przecież My tu budujemy najnowszy zegarek regulatorowy :P:lol: :lol:  to musimy żyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do sedna...rozumiem, że zostajemy przy giloszu, a nie przechodzimy na emalię/porcelanę ze złotem... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do sedna...rozumiem, że zostajemy przy giloszu, a nie przechodzimy na emalię/porcelanę ze złotem... ;)

 

Tak mi się wydaje że zostajemy tylko przy giloszu. Emalia z giloszem i paillons ze złota była by potwornie droga a umawialiśmy się na niedrogiego  "misia". Zostawmy sobie emalię na zegarek garniturowy - Krzyś Jimmy wyrysował już piękną tarczę wieloryba  w stylu Vintage Rolex.

 

Regulatour KMZiM : case stainless stell 316l L2L 51 mm, diameter case 43,5 mm, silver dial hand guilloche typ Beguet regulatorur, movement mod Unitas 3698, 200 euro.

 

7a9153ecc810559b00b13aefd3d0d6c8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do sedna...rozumiem, że zostajemy przy giloszu, a nie przechodzimy na emalię/porcelanę ze złotem... ;)

Porcelana może być do kolejnego projektu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze, bo już się martwiłem, że miało być niedrogo, a tu zaraz diamentami będziemy indeksy wysadzać na pięknej emaliowanej tarczy zdobnej złotem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Regulatour KMZiM : case stainless stell 316l L2L 51 mm, diameter case 43,5 mm, silver dial hand guilloche typ Beguet regulatorur, movement mod Unitas 3698, 200 euro.

 

A dodanie bordowego bardzo podroży zegarek? Jak na razie to wszystko wydaje się super! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze, bo już się martwiłem, że miało być niedrogo, a tu zaraz diamentami będziemy indeksy wysadzać na pięknej emaliowanej tarczy zdobnej złotem :)

 

Taka tarcza będzie do innej koperty i mechanizmu.

 

 

A dodanie bordowego bardzo podroży zegarek? Jak na razie to wszystko wydaje się super! :)

 

Wacor obawiam się że jest to niemożliwe w rozsądnych pieniądzach.

 

Po pierwsze tarczę by był gilosz należało by zrobić na złocie a to ok 2000 zł za sam materiał bo złoto musi być 24 c.

 

Można zrobić na srebrze pokrytym folią ze złota ale nie będzie gilosza. Można zrobić wytłoczkę gilosza ale efekty będą takie jak w tarczy firmy Droz. Miejsca po giloszu świecą po wytłoczeniu są ciemne. I to nie jest gilosz :-(

 

home_image.4145433.jpg

 

 

Nie można robić na srebrze bo akurat wszystkie kolory czerwone reagują ze srebrem i dają po 2-3 wypale odcień zółty a potem brązowy.

 

testery na srebrze

 

881d7337a4ef9cd69c8f7321ca4a7eb7.jpg

 

 

:-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszku, dziękuję za wyjaśnienie! Czyli nie jest to takie proste ;)

 

W takim razie czekam na szczegóły odnośnie projektu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto będzie robił wskazówki? Macie kogoś z laserem czy innym precyzyjnym ustrojstwem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do złota i srebra mam złotnika. Zresztą ciężej....................... :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszku, dziękuję za wyjaśnienie! Czyli nie jest to takie proste ;)

 

W takim razie czekam na szczegóły odnośnie projektu:)

 

Drogi materiał, samo położenie czerwieni niczym się nie różni od położenia niebieskich.

 

 

Mała poprawka : Unitas 6498 :)

 

Na mechanizmach się nie znam.:-)

 

 

Kto będzie robił wskazówki? Macie kogoś z laserem czy innym precyzyjnym ustrojstwem?

 

Kiedyś wycinałem laserem do dziwera  :-))

 

50f391228c53bf5eab0baf605db99185.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do złota i srebra mam złotnika. Zresztą ciężej....................... :ph34r:

 

Krzyś wykorzystamy ich przy naszym projekcie zrobią srebrne wskazówki i indeksy ( reszta na PW. :-)

 

Wracając do zegarka przemyślałem jak go zrobić.

 

O ile nie robicie sobie tzw "jaj" :)  i macie ochotę to przedstawiam swoje propozycje pod rozpatrzenie.

 

Najważniejsze założę nowy temat bym dalej mógł kontynuować swój o tarczach :P:D:lol:

 

0) Jest nas 5 chętnych i nie powiększał bym już grona. Jimmy, Enamel, Blase, Wacor, Sanik.

Wykonanie 5 szt już będzie trudne a ustalenie czegokolwiek w większej grupie jeszcze trudniejsze.

 

KAŻDY MA TAK SAMO WAŻNY GŁOS

 

1) Po pierwsze najpierw muszę zrobić ładną tarczę którą zaakceptujecie.

Wszystko opieracie o moje zdjęcia a na żywo może Wam się nie podobać i cały plan szlag trafi :-).

To jest amatorskie wykonanie i o ile w emalii mogę zrobić już cuda tutaj ogranicza mnie maszyna.

Proponuję materiał  mosiądz lub alpaka bo są twardsze od srebra i można je czyścić.

Po zrobieniu podam cenę jaką chcę do Waszej akceptacji i ewentualnej negocjacji.

Potem wyślę tarczę do Jimmiego by ten zobaczył on odeśle następnemu koledze i tak każdemu

 

 

2) Koperta - nie robimy własnej bo za droga to proszę o propozycje Chińskiej byśmy mogli dopasować elementy "klimatycznie" i kolorystycznie.

 

3) Mechanizm - ja optuję za Chińskim bez przeróbek lub z przeróbką ale wtedy proszę o podanie ceny bo jak będzie za droga to ja odpadam. :-(

 

4) Koronka ?

 

5) Pasek ?

 

6) Wskazówki ?

 

7) Pudełko ?

 

8) Nazwa ?

 

9) Grawerowanie loga, limitka, itp

 

9) Wszelkie inne uwagi. -

 

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

1. Moja propozycja tarczy  to mosiądz wysokoniklowy srebrny w stylu Breguet. Bez komplikacji ewentualnie można zalać żywicą te dziurki.

Dlaczego mosiądz nie srebro - srebro będzie szybko czerniało ewentualne czyszczenie zniszczy gilosz. Przy mosiądzu spokojnie będzie można tarczę wyczyścić.

 

a1d45712943556e8a90da4392459580b.jpg

 

2) Koperta w stylu :  Panerai :). Dekielek najlepiej pełny.

 

PAM00604-Panerai-Radiomir-Firenze-3-Days

 

3) Asian Unitas - bez modyfikacji, bez zdobienia

 

4) Lekka modyfikacja koronki  - jak się da

 

5) Pasek  - nie znam się ale koloru czarnego lub niebieskiego najlepiej z metalowym logo

 

6) Wskazówki - kupione

 

7) Pudełko drewniane grawerowane

 

8) Nazwa : JE-WSB :P

 

9) Proszę o swoje propozycje. Proszę też o podanie możliwości wykonania jakiegoś szczegółu np paska, grawerowania, itp. By to była praca każdego kolegi.

 

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się takie podejście i też uważam, że większa grupa to rzeźnia i wszystko się ciągnie tak jak z zegarkami forumowymi (vide VIS i Chrono).

Niestety jest ze mną problem, bo ja nic nie umiem ;) Na zegarkach znam się tyle o ile, ale potrafię docenić piękno i jakość. Nie znam żadnego grawera, skóroroba ani innych ludzi z branży, a sam też niewiele zdziałam.

Ale za to jestem bezpośredni i chętny:) i chyba nawet mi żona na taką fanaberię pozwoli:)

A zatem moje uwagi:

1) Tarcza - no to uważam, że tu trzeba się zdać na Leszka, i jeżeli Leszek mówi, że ma być mosiądz no to niech będzie mosiądz. Chciałbym, żeby na tarczy trochę się działo, czyli min. 2 wskazówki, fajnie jakby były niebieskie i niebieskie indeksy. Czy będzie miejsce na logo? Dobrze by było.
 
2) Koperta - skoro zrobienie własnej jest za drogie, trzeba kupić i dopasować. Może wygrawerować boki jak w tym Panerai ze zdjęcia? Jeżeli mechanizm byłby zdobiony, koniecznie przeźroczysty dekiel (nie wiem ile jest roboty ze zdobieniem mechanizmu, czy takie się kupuje gotowe, czy Leszek by go "zgiloszował"...na pewno dodawałoby to smaczku:)
 
3) Mechanizm - tu oczywiście moja wiedza kończy się i zaczyna na google ;) I tak jak Leszek pisał, lepiej taniej niż drożej, ale dobrej jakości. Jak się da ozdobić - ozdóbmy:)

4) Koronka - pasująca do ogólnej koncepcji, co wybierzemy, tak się dopasuje...

5) Pasek - jeżeli byłyby niebieskie akcenty na tarczy, to koniecznie niebieski (ale nie chamski niebieski), tylko taki elegancki, stonowany...po prostu trochę inny

6) Wskazówki - jak kupne to niebieskie - Leszek na zdjęciach miał takie co by chyba pasowały do koncepcji

7) Pudełko - drewno jak najbardziej. Myślę, że im ciemniejsze tym lepiej...Jeśli zegarek miałby niebieskie akcenty, to na pudełku napis niebieski. Chyba ciągle mówiąc niebieski mam na myśli granatowy:)

8) Nazwa: no mi się bardzo podoba nick Leszka i mogłoby to fajnie wyglądać : EnamelDial - tylko żeby to fajnie jakoś napisać to by było niezłe logo ;) Pomyślę nad tym...

9) Uwagi: przede wszystkim, nie chcemy żeby to był drogi zegarek. Ale nie chcemy też byle czego, dlatego trzeba troszkę kasy przeznaczyć. Oczywiście jestem za jak najniższym kosztem:)

Myślę, że nie ma co wprowadzać limitacji na zegarek dla 5 osób, chociaż z drugiej strony...będzie go miało tylko pięć osób:) Temat do przemyślenia.

Uważam, że fajnie by było, gdyby udało się zrobić zegarek dosyć ładnie zdobiony, ale żeby też z tym nie przesadzić. Wszystko jest do dogadania. Jeżeli trzeba będzie ponieść na początku jakieś opłaty, wiadomo zakup części itd. - to jak najbardziej.

Robimy zwykły zegarek, regulator czy co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt 1szt Unitasa i części do przeróbki to około 100$ może trochę ponad. Jeszcze może dostałbym jakiś rabat jakbym wszystko kupił na raz od jednego dostawcy.  Robocizny to na te 5szt to bym nie liczył bo i tak każdy coś zrobi dla ogółu sprawy.

Tym niemniej tu musimy zacząć nasz projekt: Zaakceptować taki czy inny mechanizm, z lub bez modyfikacji a resztę dopiero dobierać/ustalać.

Jeśli zdecydowalibyście , że nie robimy przeróbek to koszt mecha około 50$. Wtedy jednak będzie to można powiedzieć zwykły zegarek , już nie regulator.

 

Czyszczenie tarczy juz po złożeniu zegarka odpada. Trzeba pomysleć o jakiejś impregnacji/zabezpieczeniu tego na lata. To co mi się narzuca to rozcieńczony capon lub roztwór żywicy (szelak) .  Materiał na tarczę może być mosiądz lub coś innego ale najlepiej żeby było finalnie w kolorze srebra? Może dać do posrebrzenia lub chromowania/niklowania . Tam gdzie restaurują koperty powinni to zrobić.

 

Reasumując tarcza i mechanizm  wyjdą najdroższymi częściami ale i jednocześnie one odróżnią naszą pracę od milionów innych.

 

Wskazówki, koperta, koronka, pasek to elementy które łatwo później zmodować lub zmienić dlatego nie przywiązywałbym do nich aż takiej wagi. Ewentualnie te wskazówki ale to jest ściśle związane z projektem samej tarczy.

Jeśli byłaby w mniej lub bardziej klasycznym stylu to takie propozycje wskazówek wydają się być dobre:

post-27986-0-60278300-1458043896_thumb.jpgpost-27986-0-28187600-1458043911_thumb.jpg

 

Z kopert to raczej właśnie odrzuciłbym tę typu PANERAI a wziął pod uwage tego typu:

http://www.ebay.com/itm/44mm-Watch-316L-stainless-steel-rose-golden-plated-CASE-fit-6498-6497-movement-/301892481824?hash=item464a31b320:g:luwAAOSwhcJWGGbm

Oczywiście kolor do dyskusji chociaż z tymi rose gold wskazówkami fajnie by się prezentowało.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, to ja jestem jednak za regulatorem - to by było coś zupełnie innego, ciekawego i odróżniającego, tak jak blase napisał.

 

Niebieskie wskazówki, niebieskie akcenty na tarczy, przeszklony dekiel i zdobiony mechanizm - takie coś by mi się bardzo podobało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 5szt to wychodzi niejako naturalnie i od nich trzeba zacząć . Jeśli się uda to zrobić,w co wierzę , i będą chętni na kolejne sztuki , to zrobimy.

 

P.S. Nikogo nie namawiam na koszty związane z opcja regulator bo mechanizm wyjdzie sporo kasy także przemyślcie to rozwiazanie nie zważając na mnie i mój pogląd na sprawę.

 

P.S. 2. Jesli będzie większość za mechanizmem "zwykłym" to się dostosuję choć i tak równolegle będę robił tego regulatora i oczywiście pokażę.

 

P.S.3. Cały projekt i koledzy mogą także liczyć na moją  pomoc w końcowym składaniu zegarków lub rozwiązaniu problemów odnośnie pasków (kolorów, krojów , klamerek)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój punkt widzenia :ph34r:

Regulator i tylko Regulator ze względu na................(niech każdy wybierze pięć powodów) :P

Koperta-gotowa (prosta, klasyczna w rozmiarze 42-44mm, krótkie uszy). Nie widzę tu kolejnego klona Panerai. Dekiel pełen z grawerunkiem.

Będę opcjonował przy Mołni 3602 z kilku poniższych przyczyn:

-bezawaryjny wół roboczy, idealny do modyfikacji.

-tani (koszt mechanizmu w stanie NOS to około100zł). Cała Mołnia w stanie NOS- 150zł (nie popieram rozbierania dobrego zegarka dla samego mechanizmu).

W razie ewentualnej awarii, każdy zegarmistrz podejmie się naprawy (niewielki koszt), czego nie można napisać o chińskim Unitasie.

Tarcza-Na podstawie Waszych wskazówek, narysuję kilka opcji i wspólnie wybierzemy jedną (do realizacji). Materiał niech wybierze Leszek.

Wskazówki-mogą być gotowe, aby termicznie barwione na niebiesko i w stylu Breguet.

Pasek-handmade.........................niebieski, choć uważam, że wszelkie odcienie brązu będą lepeij pasowały do niebieskich wskazówek i srebrnej tarczy.

 

Nie śpieszmy się, bo pośpiech to zły doradca. Zróbmy porządny budżetowy zegarek z lekką nutką hand made.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Vahardan
      Witam forumowiczów, co sądzicie o grawerowaniu napisów na deklu lub kopercie? Jest to coś niepożądanego w świecie zegaromaniaków?
    • Przez leskias
      Nie wiem czy dobry dział ale tak mi doradził administrator.
       
      Moim hobby są tarcze z porcelany i emalii i o tym temat napisałem : http://zegarkiclub.pl/forum/topic/152629-tarcze-porcelanowe-z-emalii-grawerowane-lk/?st=0
       
      Od miesiąca mam nowe hobby = tarcze grawerowane kwasem = akwaforta, akwavinta, miedzioryt, itp.
       
      Pierwsza praca która pokazuję to Wiking na stali 304 którą można polerować ale trudno barwić termicznie.
       
      Zapraszam do odwiedzin, polubienia, obserwowania i komentowania.
       
      Leszek Kralka. 
       
      Wiking ( już ma innego Pana )
       
       

       

       

       

       
       
      Zapraszam pasjonatów do pokazania podobnych realizacji.
    • Przez leskias
      Tak sobie kiedyś postanowiłem zrobić tarczę do zegarka i dzisiaj dzięki uprzejmości moderatorów tego forum mogę to pokazać.
       

       
       
      Dzisiaj po roku przerwy zaczynam pracę nad nowymi projektami.
      Ale za nim zrobimy taką tarczę musimy kupić kilka podstawowych narzędzi. W tym wątku przedstawię wszystkie etapy powstawania tarcz z emalii, porcelany, giloszowanych i grawerowanych.
       
      Zaczynam od pokazania podstawowego sprzętu emaliera :
       
      piec + podstawowe akcesoria emaliera
       

       
       
      palnik do przygotowania materiału :
       

       
       
      emalie spakowane do pojemniczków :
       

       
       
      dzisiaj podejmę pierwsze próby wypalania wzorników z emalii. Wszelkie próby pokarzę na forum.
       
      Celem są piękne tarcze ręcznie robione :
       
       
       

       

       

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.