Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kolak

Budowa własnego mechanizmu!

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, tylko że ja chcę tylko zaprojektować mechanizm, a co będzie dalej tego nie wiem.

No to tak jak powiedział ślepy koń, gdy mu się spytali czy może wystartować w Wielkiej Pardubickiej: nie widzę przeszkód.  :D

Wiedza jest do zdobycia zarówno zegarmistrzowska jak i projektowa, tylko trzeba to przyswoić, połączyć razem i już... no może jeszcze by się przydało trochę talentu i natchnienia. ;)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro już dyskutujemy o produkcji mechanizmu, to również zastanawiałem się nad płytami wykonanymi ze szkła szafirowego. Zastąpiłoby to kilka łożysk. Pytanie czy ktoś jest w stanie wyprodukować płytę ze szkła szafirowego? Nie ma sensu projektować czegoś czego nie da się zrobić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko że ja chcę tylko zaprojektować mechanizm, a co będzie dalej tego nie wiem.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

hehe... żeby zaprojektować to praktycznie nie potrzebna "żadna wiedza" - w teorii działa wszystko: koło z trzema zębami, wałek z wykałaczki i płyta z wosku... Dlatego jeśli chcesz żeby ten projekt prawdziwym projektem był to wszystko musi być przemyślane od samego początku do końca. W tym z pewnością pomogą Ci polecane przez kolegów lektury. Nie wiem jednak , czy wiedza praktyczna nie będzie tu miała równie ważnego , jeśli nie decydującego znaczenia. A to dlatego , że trzeba przewidzieć proces technologiczny w odniesieniu do poszczególnych elementów składowych. Jeśli okaże się , że technologii będziesz szukał dopiero na etapie realizacji projektu to , że tak powiem trochę lipa. Oczywiście pewne rzeczy się nie zmieniły jednak jeśli wpadniesz na jakiś "rewolucyjny" pomysł to może się okazać , że łatwiej będzie zmienić projekt niż szukać rozwiązań wytwórczych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe... żeby zaprojektować to praktycznie nie potrzebna "żadna wiedza" - w teorii działa wszystko: koło z trzema zębami, wałek z wykałaczki i płyta z wosku... Dlatego jeśli chcesz żeby ten projekt prawdziwym projektem był to wszystko musi być przemyślane od samego początku do końca. W tym z pewnością pomogą Ci polecane przez kolegów lektury. Nie wiem jednak , czy wiedza praktyczna nie będzie tu miała równie ważnego , jeśli nie decydującego znaczenia. A to dlatego , że trzeba przewidzieć proces technologiczny w odniesieniu do poszczególnych elementów składowych. Jeśli okaże się , że technologii będziesz szukał dopiero na etapie realizacji projektu to , że tak powiem trochę lipa. Oczywiście pewne rzeczy się nie zmieniły jednak jeśli wpadniesz na jakiś "rewolucyjny" pomysł to może się okazać , że łatwiej będzie zmienić projekt niż szukać rozwiązań wytwórczych.

 

Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, wiem jakie materiały trzeba użyć na koła a jakie na sprężyny. Nie słyszałem/nie widziałem jeszcze jak ktoś robi nieregularne kształty w szkle szafirowym, stąd to pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pofantazjowałem i doszedłem do wniosku, że projekt kilku lub nawet kilkunastoosobowy miałby szansę być przeprowadzony od początku do końca. Jednak pojawiają się, jak to zwykle w takich sytuacjach, konflikty różnej maści. Wystarczy spojrzeć na różnego rodzaju budżetowe rozważania i projekty kolegów z forum. Tym nie mniej mamy tu kilku zegarmistrzów z różnymi specjalnościami, pewnie i ludzi znających się i na szkle i na obróbce metali itp itd... a i jakiś utalentowany projektant i marketingowiec pewnie też by się znalazł... konkludując i tak najważniejszy byłby inwestor :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio firma czapek pozyskała kasę za pomocą crowdfoundingu. Dostali 800k CHF

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ci co koronki zegarkowe 'od czapy" produkują? ;)

Czy marka Czapek znana od dawna w swiecie zegarmistrzowskim ?


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marka Czapek znana od dawna :)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Książka Danielsa, nie zawiera całej niezbędnej wiedzy do zaprojektowania czy wykonania zegarka - jest to spore jej źródło, ale nie wystarczające. Jak już ktoś wspomniał wcześniej - nawet na etapie projektowania niezbędna jest wiedza z zakresu technologi produkcji, obróbki metali oraz jednak dość specyficzna - wiedza zegarmistrzowska. Nie wiem jaką wiedzę Ty juz posiadasz - na razie napisałeś o oprogramowaniu 3D (swoją drogą, czego się konkretnie uczysz?). Sam projektuję i wykonuję dość skomplikowane urządzenia i części maszyn, na dość wysokim poziomie znam różne programy CAD/CAE jak i CAM oraz metody projektowania i produkcji, ale zegarka się jeszcze się nie podjąłem, choć i w kwestii zegarmistrzostwa ciągle studiuję i zdobywam wiedzę, może kiedyś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MBiM i AiR, obydwa na ukończeniu

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z zegarmistrzostwem i wiedzą praktyczną? Jak najbardziej zachęcam Cię do próbowania z Twoim własnym mechanizmem. Każde doświadczenie w projektowaniu mechanizmów czy to zegarków czy jakich kolwiek innych przyda Ci się w przyszłości i jest ciekawym doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo, ale znam się wmistę na procesach technologicznych, wiem jak się robi zębatki do echanizmu czy sprężyny, wiem z jakich materiałów itd...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo, ale znam się wmistę na procesach technologicznych, wiem jak się robi zębatki do echanizmu czy sprężyny, wiem z jakich materiałów itd...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No to Kolego wielki szacun dla Twojej wiedzy, jeżeli radzisz sobie bez większych problemów z geometrią uzębienia w zarysie ewolwentowym, cykloidalnym czy cykloidalnym uproszczonym.


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Odnosnie projektow Naszych Polskich mechanizmow natrafilem ostatnio

na fajny projekt studenta z Bialegostoku Pana Mariusza Jabłońskiego, widzial ktos moze ten projekt?

Zegarki MOTION

Konkurs projektowy SolidWorks.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie wiecie może, czy można gdzieś znaleźć rysunki techniczne do mechanizmu Peseux/ETA 7001?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwe techniczne to pewnie gdzieś tam  tak- czyt w fabryce ETA :)... dobrze by było  jakbyś dorwał chociaż katalog części ... wtedy byś miał każdy element osobno w skali 1:1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katalog części jakiś jest na stronie ETY. Wystosuje do nich meila może coś podeślą

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast zaglądać do katalogów radziłbym w realu dobrać się do jakiegoś mechanizmu i spróbowac z czym się ma do czynienia. Na wykonawczą dokumentację nie ma sensu liczyć bo taką zdobywano w postaci łupu czy też odszkodowania wojennego. Pokojowo się to załatwia poprzez kupienia licencji za ciężkie pieniądze. Pełna dokumentacja techniczna stanowi znaczącą część wartości  maszynowej , ludzkiej, kapitałowej zespołu który tworzy daną rzecz. Wydaje mi się że po zapoznaniu się z literatury i od praktyków, z wymaganiami konstrukcyjnymi, tecnologicznymi będziesz musiał zabawić się w konstruktora i opracować w szczegółach co chcesz wykonać , z jaką dokładnością  ,wg jakich norm, jak wykończyć by z tego mógł powstać wymarzony mechanizm. Dopiero potem możesz ,gdy już to wszystko będziesz miał i wiedział, zabrać się za pisanie programu dla posiadanych urządzeń które wg Twojego programu wykonają to co zamierzasz uzyskać. Rozumiem że to potrafisz. Do spełnienia są wymagania dokładności wykonania, zachowania tolerancji wynikających z konstrukcji, norm,  jakości powierzchni, obróbki termicznej ,gładkościowej, galwanicznej itp. Byś mógł spróbować jakie są wymagania przy wytwarzaniu części zegarkowych postaram się za chwilę ( bo format za duży ) przesłać przykładowe rysunki dwu prostych części:- Sprężynki Incablok"a i ćwiertnika z zegarka naręcznego . Są one oparte na autentycznej dokumentacji i zawierają rzeczywiste wymiary, tolerancje, wymogi materiałowe. Dla jasności uprościłem wymiarowanie,- nie zamieściłem warunku współosiowości,.nie podałem gładkości powierzchni zębów itp. Grupowo określiłem fazy, klasę wykonania powierzchni mniej ważnych.

Jestem konstruktorem od ponad 40 lat i gdybym sie uparł to dałbym radę zrobić dokumentację wykonawczą jakiegoś wybranego mechanizmu(robota na lata)  Gdybym do tego uruchomił małą produkcję byłaby to wg naszych kolegów "podróba". Radzę więc popracować nad czymś swoim, oryginalnym wzorze, patencie, rozwiązaniu szczegółowym jakiegos zagadnienia byś mógł się pochwalić SWOJĄ robotą. Koledzy wiedzą że coś tam tworzę w tej dziedzinie, dla zwykłej satysfakcji że coś tam potrafię zrobić, dlatego rozumiejąc potrzebę zrobienia czegoś po swojemu życzę powodzenia, wytrwałości i sukcesów.

Karol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.post-28411-0-76705700-1456004930_thumb.jpg


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję informacji jaki jest taki średni moment napędowy? Pomógłby ktoś?

Robię mechanizm z 8-dniowa rezerwą chodu

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe pytanie... co prawda nie odpowiem Ci ale zadam pytanie pomocnicze: Po co Ci to? Czyżbyś chciał  zaprojektować (obliczyć) parametry sprężyny? Z tego co wiem jej siła (parametry) nie są decydujące w procesie liczenia czasu. Tzn. ważne żeby nie była za sztywna oraz zbyt miękka ale jej odchyłki mogą być i korygowane są układem balansowym (koło, włos).

Moim zdaniem warto by było określić minimalną siłę która wprawia przekładnię chodu w ruch. Będzie ona zapewne bardzo niewielka, oczywiście przy założeniu, że wszystkie zazębienia wykonane będą precyzyjnie i zgodnie ze sztuką.

Natomiast wielkość/średnica bębna i długość paska sprężyny będzia miała bezpośredni wpływ na rezerwę chodu. Moja logika, tak na szybko podpowiada mi, że przekręcenie osi sprężyny o 1 obrót spowoduje także 1 obrót bębna...idąc dalej obliczysz ile to obrotów osi centralnej czyli minut/godzin ...

Ciekawy temat ogólnie i chętnie też bym się w to zagłębił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.