Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Yakovlev

ZEGARKI RADZIECKIE - INFORMACJE, CIEKAWOSTKI, MITY

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
3 godziny temu, JanekTheFizyk napisał:

A u Ciebie jeszcze jest mieszanka, czyli... wstawili co mieli?

 

Tak, zarówno w tej wcześniejszej Zwiezdzie z ruskiego forum też jest mix - kamień nakrywkowy w balansie jest czerwony. W mojej pierwszej dodatkowo jeden czerwony na płycie. A po co, na co? tego pewnie nigdy się nie dowiemy, prawdopodobnie sprawy wojenne, przygotowania do ewakuacji fabryk i zaburzone łańcuchy dostaw, co sugeruje data na Kirowskim 2 kwartał-1941 i wygląd mechanizmów zwiezd - białe, bez pasów z otworami na śrubki wewnętrznego dekielka, ale już ze "Zwiezda" na tarczy - wyprodukowane po maju 1940 roku. Składali co się dało z czego co mieli. Kolega pokazywał mi też Zwiezdę z kamieniami na mostku o rożnej wielkości, dwa duże, jeden mały, normalny. Tez mniej więcej z tego okresu.

 

Edit: dołączyłem zdjęcie zegarka kolegi Michała jego autorstwa 😀 białe kamyczki w pełnej krasie. 

received_3273698639336628.jpeg

Edytowane przez Kirov57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Kirov57 napisał:

Składali co się dało z czego co mieli.

Nie pierwszy pewnie, i nie ostatni raz :D

 

Czyli konsensus odnośnie rubinów w cywilnych zegarkach jest taki, że różowe czy czerwone jest po prostu ładne? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.07.2020 o 10:52, Kirov57 napisał:

 

Przez przypadek stałem się szczęśliwym posiadaczem takiej Zwiezdy z białymi kamykami. Dodatkowo to pierwszy zegarek radziecki w kopercie srebrnej o próbie 800 jaki widziałem w życiu. Do tej pory widziałem tylko próbę 875. 

 

Co do białych kamyków kolega Michał znalazł późny Kirowski typ 1 na białych kamieniach, z 41 roku, a do mnie jedzie druga zwiezda z białymi kamykami, więc to absolutnie nie przypadek.  

Na grupach Facebookowych nasz były kolega Yakovlev wrzucił fragment dokumentu (oczywiście kpiąc ze mnie z pogardą jak to ma w swoim stylu) twierdząc że nie może być białych kamieni (leukoszafir) w zegarku cywilnym.

 

Dziękuję drugiemu koledze Michałowi za profesjonalne tłumaczenie: Warunki techniczne 3. Kamienie zegarkowe powinny być produkowane ze sztucznego korundu, różniącego się barwą na ciemno czerwone, czerwone i jasno czerwone rubiny i bezbarwny lejkosapfir. 4. Kolorystyka kamieni zegarkowych powinna odpowiadać wzorom potwierdzonym przez producenta i zamówienie. 5. Kamienie dla zegarków codziennego, domowego celu powinny być produkowane tylko z rubinów ciemno czerwonych. Dla mechanizmów zegarowych i urządzeń specjalnego przeznaczenia dopuszcza się w zależności od potrzeb eksploatacji, produkcję kamieni z korundu o dowolnym kolorze

IMG_20200612_124513.jpg

IMG_20200612_124404.jpg

IMG_20200612_124148.jpg

IMG_20200612_124142.jpg

IMG_20200612_124128.jpg

106248119_254890882476671_6821007345226319461_n.jpg

101797689.jpg

103978921_3183249185069813_4811318317481661265_n.jpg

 

To jest bardzo ciekawa sprawa, jak można przeczytać, kamienie mogły być w różnych odcieniach i barwach, a twierdzenie że dla cywilnej produkcji mogły być tylko ciemno rubinowe, bo tak jest napisane, to jak twierdzenie, że w fabryce ruscy nie pili wódki, bo przecież na ścianie wisiała tablica z napisem aby nie pić. :)

 

Zagłębię się w temat kamieni głębiej gdy znajdę czas :)

Dzięki za fotki ciekawostek, które ciężko gdzie indziej znaleźć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Enkil napisał:

 

To jest bardzo ciekawa sprawa, jak można przeczytać, kamienie mogły być w różnych odcieniach i barwach, a twierdzenie że dla cywilnej produkcji mogły być tylko ciemno rubinowe, bo tak jest napisane, to jak twierdzenie, że w fabryce ruscy nie pili wódki, bo przecież na ścianie wisiała tablica z napisem aby nie pić. :)

 

Zagłębię się w temat kamieni głębiej gdy znajdę czas :)

Dzięki za fotki ciekawostek, które ciężko gdzie indziej znaleźć :)

Bardzo trafne porównanie!  Może uda Ci się coś wiecej ustalić. Kirowski z datą jakoś mniej więcej pozwala na umiejscowienie ich w czasie. Powiem jeszcze, że kolega Marek kupił na Litwie złom po zegarmustrzu i była w nim fiolka białych kamyków.

received_1133063303723098.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kchrapek napisał:

Pewnie Cylka :)

 

Taki Marek jak ten Marek to jest tylko jeden. Bingo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie,
Niedawno stosunkowo tanio zakupiłem Poljota De Luxe z myślą o wyjęciu kilku części, ale teraz zastanawiam się czy może oddać go do przeglądu, wypolerować szkiełko i wystawić w gablocie, aby cieszył oko. Tylko mam pewne wątpliwości dotyczące wskazówek, czy one są oryginalne? Na Poljotach się nie znam, ale nigdy nie widziałem modelu z tak "ubogimi" wskazówkami. Także tarcza nie jest idealna, ponieważ miejscami wytarta i delikatnie pokryta rdzą, chociaż jej bym nie ruszał. Głównie, to przegląd i wypolerowanie szkiełka, tylko chciałbym mieć pewność, że jest z nim "tak jak trzeba".  I jeszcze jedno pytanko: co oznacza luz przy koronce? W kilku zegarkach, przy poruszaniu koronki "góra- dół" występuje luz. Będę wdzięczny do odniesienia się do zegarka ze zdjęć oraz kwestii związanej z koronką ;)
Pozdrawiam!

IMG_5161.JPG

IMG_5163.JPG

IMG_5165.JPG

IMG_5171.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam dobrych wieści. Tak na prawdę to powinieneś zacząć od wymiany mechanizmu, bo ten jest z Łucza, czyli zegarek-składak. Koperta pewnie też. Wskazówki prawidłowe (sekundnik jakby trochę za długi).

 

P.S. Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie tarczy Łucza, bo ta jest raczej słaba, choć dosyć rzadko spotykana ;)

P.S.2. Co do luzu przy poruszaniu koronką to przyczyny mogą być różne - np. niedokręcenie mechanizmu do koperty (wtedy cały się porusza przy nakręcaniu) lub źle dopasowana koronka (zamiennik).

Edytowane przez Walter_87

LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Walter_87 napisał:

Niestety nie mam dobrych wieści. Tak na prawdę to powinieneś zacząć od wymiany mechanizmu, bo ten jest z Łucza, czyli zegarek-składak. Koperta pewnie też. Wskazówki prawidłowe (sekundnik jakby trochę za długi).

 

P.S. Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie tarczy Łucza, bo ta jest raczej słaba, choć dosyć rzadko spotykana ;)


Dzięki. Mam też pytanko, co oznacza symbol "SU" na mechanizmie? Mam też drugiego de luxe, tylko z napisem "SU", bez innych symboli, które występują w radzieckich zegarkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Soviet Union, czyli CCCP :)

 

Aha, w De Luxach nie stosowano na werkach oznaczenia SU. Tylko na Łuczach, które były dłużej produkowane (gdzieś wyczytałem, że oznaczenie to zaczęto stosować w okolicach 1976 roku).

 

Mechanizm Poljota De Luxe powinien wyglądać tak -->> http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?11&ranfft&0&2uswk&Poljot_2209

 

sporo informacji -->> https://www.2209watchmovement.com/history

Edytowane przez Walter_87

LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojenna historia TTK-2 Uglicz

 

http://www.76204s009.edusite.ru/memory_book/p161aa1.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytanie na temat słynnego zegarka Gagarina, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Wiadomo jakie były jego losy po pamiętnym locie w kosmos? Ponoć sam Gagarin oddał go do "Pierwszej Moskiewskiej" niedługo później. Czy zachował się do naszych czasów? Można go gdzieś oglądać? Wiadomo może także jaki miał wybity na werku kwartał i rok produkcji? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Edytowane przez Progfan_87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już Ci napisałem, ale powtórzę tutaj, co znalazłem o nim. To specjalna edycja w srebrze, oryginał i krąży o nim legenda, że Wysocki podarował takie cuś Marinie Wladi. Ile w tym prawdy, nie wiem, trzeba pogrzebać na jakichś rosyjckich forach itp. W każdym razie nie znalazłem żadnego konkretnego potwierdzenia. Przy okazji szukania obejrzałem sobie Cartiera Wysockiego... ;)  

 

924646836_Zrzutekranu2020-08-15o11_18_16.thumb.png.e91e961adc1fc71378bc328d6b2a5423.png

 

Acha, no i jest też druga sztuka, biała:

 

637238086_Zrzutekranu2020-08-15o11_27_04.thumb.png.ee3cdca867ba2f8fd8cc429b35ebaac2.png

 

Ponieważ jest to ręczna robota, każdy jest ciut inny. Fajny smaczek:

 

1946210105_Zrzutekranu2020-08-15o11_35_25.thumb.png.9121f63706d2c82e938ee7af5ba6b69e.png

Edytowane przez renqien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łucza książkę pokazywał w zeszłym rok w swojej świetnej Topce CSLee

 

A przechodząc do rzeczy...

Koledzy, czy spotkaliście się z 7 kamiennym mechanizmem Zwiezdy? To potwierdziłoby moiją teorię, że po prostu w okresie wojennym dawali co mieli, czerwone a jak nie było to białe kamienie, a jak białych brakło to, tulejki wstawili mosiężne i jest sztuka, Vivat Stalin norma wyrobiona, wycieczka na Sybir odwołana :)

 

EDIT: zdjęcia 2 egzemplarzy ze srebrnych kopert

 

Edit 2: trzeci egzemplarz - dodatkowo ma biały kamień nakrywkowy balansu :)

117888903_307173477040464_8544294041102066451_n.jpg

207535013 (7).jpg

109390958.jpg

Edytowane przez Kirov57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Kirov57 napisał:

Vivat Stalin norma wyrobiona, wycieczka na Sybir odwołana 

Uśmiałem się ;) Ale ale, przecież kamienie przychodziły z innej fabryki, jak tam było z wyrabianiem norm? Sybir jak nic!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa z tymi 7 kamieniami. Jeden mógłby być jakaś zegarmistrzowską przeróbka ale trzy to już mało prawdopodobne, w dodatku powtarza się oznaczenie 7k. 

Koniecznie Łukasz zrób fotorelacje jak przyjdzie ten Twój 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, JanekTheFizyk napisał:

Uśmiałem się ;) Ale ale, przecież kamienie przychodziły z innej fabryki, jak tam było z wyrabianiem norm? Sybir jak nic!

 

Tak, pewnie przez wojenną zawieruchę mógł być problem z dostawami. TTK-1 Ewakuowali do miasta Zlatoust, pewnie zanim podjęli pracę to trochę minęło. "Wypustek" podaje, że w czasie wojny powstało powstało niewiele, w 42 roku ani jednej. 

Mechanizmy 7 kamienne są w specyfikacji przedwojennej - mają otwory do przykręcenia wewnętrznego dekla, a dwa z nich do tego jeszcze biały balans. 

1 godzinę temu, rk7000 napisał:

Ciekawa sprawa z tymi 7 kamieniami. Jeden mógłby być jakaś zegarmistrzowską przeróbka ale trzy to już mało prawdopodobne, w dodatku powtarza się oznaczenie 7k. 

Koniecznie Łukasz zrób fotorelacje jak przyjdzie ten Twój 😉

Wydaje mi się, że nawet przy jednym egzemplarzu celowość takiego zabiegu zegarmistrzowskiego byłaby dyskusyjna. Pozbycie się 8 kamieni z przekładni chodu i na kotwicy byłoby bez sensu, a mało prawdopodobne żeby wszystkie na raz się uszkodziły. W późniejszym okresie to już było to pewnie zupełnie nieopłacalne, bo tych mechanizmów powstały miliony i zrobiono by zwykłą przekładkę jak w niezliczonych przypadkach innych Zwiezd. Jedyne co mi przychodzi do głowy to niedobory lub oszczędność - tylko dlaczego wszystkie są w srebrze? "Biedne" logicznie myśląc poszłyby w chrom. 

 

Przy okazji, znalazłem coś co zapowiada się nieźle, muszę się wczytać

 

https://sinref.ru/000_uchebniki/00550chasi/002_ankerni_spusk_opisanie_konstrukcii_sborki_belaev_1951/002.htm

i na gotowo przetłumaczone:)

https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=ru&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fsinref.ru%2F000_uchebniki%2F00550chasi%2F002_ankerni_spusk_opisanie_konstrukcii_sborki_belaev_1951%2F001.htm

zzgr2.jpg

Edytowane przez Kirov57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy. Podpowie ktoś jak dokładnie używać tego niby kompasu w Rakiecie róża wiatrów? Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.