Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Yakovlev

ZEGARKI RADZIECKIE - INFORMACJE, CIEKAWOSTKI, MITY

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, radar333 napisał:

Dziękuję bardzo za wyczerpującą informację!

Taki zegarek może być fajnym początkiem kolekcji, popatrz na mechanizm w środku, jak Cię wciągnie to za rok będziesz miał ze 100 sztuk :)

Polecam oddać go do zegarmistrza na przegląd, chodził ponad 60 lat, pochodzi i drugie tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie 2,5 roku temu stał się początkiem zajawki. Teraz poza nim mam 4 nowe, już teraźniejsze. On był przechowywany i serwisowany przez wujka który ma masę ruskich więc się nim zajmował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tydzień czasu trzymam go na chodzie i robię pomiary w aplikacji WatchCheck i wychodzi 0,4 s/d. Jak chronometr. Mój nowy Lorus ma +14 s/d.

IMG_20200926_212245.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można tak ustawić. Mam kilka radzieckich, które analogowo, bez żadnych narzędzi udało mi się ustawić na kilka sekund tygodniowo. Jeśli mechanizm jest czysty i dobrze nasmarowany, temperatury w miarę stałe i zegarek jest nienoszony lub noszony oględnie, można zrobić taki wynik. Łatwiej jest właśnie ze starymi mechanizmami, im nowsze tym gorzej i im więcej komplikacji, tym trudniej ustawić. Zmiana daty, naciąg automatyczny, to potrafi zakłócać punktualność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poljot 55g. Nazwa wzięła się od gramatury zegarka ale zauważyłem że ten model Poljota jest tak nazywany chyba tylko w Polsce, bo nawet w krajach byłego ZSRR nazywany jest Poljot Aeroflot i teraz moje pytanie: czy rzeczywiście ma on jakiś związek z rosyjskimi liniami lotniczymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej, malcziki, zegarek mi się zaciął... chodzi już pełne dwa dni i nie chce przestać. Jaką to ma rezerwę chodu? Tego się nie nakręca? :D 

 

IMG_3791.thumb.jpeg.f490b09eb27cc02c69e82feb8364f082.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz od razu, że to wpis dla atencji 🤪 Ależ ładna ta twoja zołza.


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, renqien napisał:

Ej, malcziki, zegarek mi się zaciął... chodzi już pełne dwa dni i nie chce przestać. Jaką to ma rezerwę chodu? Tego się nie nakręca? :D 

 

IMG_3791.thumb.jpeg.f490b09eb27cc02c69e82feb8364f082.jpeg

 

Żeby rozwiązać problem i aby przestał chodzić to wystarczy drobny upadek z pół metra, jak to w Sławie:D Oczywiście żartuję, piękny, niech służy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu po pięćdziesięciu godzinach bez kilku minut zdechł franca. Już myślałem, że światłem się napędza czy energią kosmiczną... Nie sądziłem, że lodówki mają taki rozpęd. Dwa dni rezerwy chodu, to jestem w szoku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Państwo, a tak zmieniając temat: w dziale "kupię" było zdjęcie poljota wartowniczego z białymi cyframi i białą lumą na wskazówkach. Ja mam zieloną lumę na wskazach i indeksach godzinowych, zielone cyfry, wygląda wszystko na fabryczne. Czy taki układ jest prawidłowy?


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy wrzucałem tutaj czy nie, ale wrzucałem jakąś grupę na fejsbuku, niektórzy się zastanawiali czy to:

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

istniało naprawdę, rozmawiam właśnie z kimś kto to ma

image.png.532a13f2e7e3498f4ef1a4f488e69c14.png

Edytowane przez prw6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.10.2020 o 19:22, kchrapek napisał:

Było to chyba na ebay w jakiejś astronomicznej cenie

To zielone było na meszoku za 2000 pln. Poza tym poruszyłem z nim temat 22 kamieniowych mechanizmów, o które kiedyś i tu pytałem i Ty się wypowiadałeś. Zwrócił uwagę na pewien szczegół, te koperty nie mają przycisku zmiany daty jak "wszystkie" sławy z dwoma datami. Zaraz z niego wyciągnę jak to działa:D 

image.thumb.png.9966c2c2071f55777de8336b6c8dcddd.png

 

Już ogarniam, jak już ustawimy dobry dzień tygodnia to wtedy bawimy się ze zmianą jak np. 21 kamieniowych slavach czy w Poljotach: jak data przeskoczy o 24:00 to wracamy do 20:00(albo jak poczujemy/uslyszymy klik) i znowu do 24:00, tym sposobem dzień tygodnia będzie przeskakiwał w przód i w tył(co też nie jest konieczne bo zazwyczaj przeskakuje on trochę później niż dzień miesiąca, można to wyregulować), ale dzień miesiąca tylko w przód, ot cała filozofia. Gdzie znikły 4 kamyni, jeszcze nie wiem.

Tak czy inaczej tutaj taki zegarek:  

Po zapytaniu ile właściciel za nią chce, wystawił na aukcję: https://meshok.net/item/131778763 

 

Kolejna ciekawostka, którą dziś znalazłem to to, że arbuz i kalifornia były w jakichś katalogach:

attachment.php?attachmentid=3048018&d=1600175061

 

Jeszcze jedna ciekawostka, istniały małe lodówki w cyrylicy inne niż zielona z koszem

image.png.8d01117b6829d985b25d1f027c347afd.png

Edytowane przez prw6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.05.2020 o 23:28, Kirov57 napisał:

 

Hmmm.. właściwie nic konkretnego  http://forum.watch.ru/showthread.php?t=95636&page=60

 

Coś znalazłem :)

Cytat " В трудовой книжке Иванько В.В. записано:

«.....

     Главное управление Наркомата поставило перед заводом в 1944 году довольно сложную задачу - освоить производство часовых камней для Пензенского часовою завода, алмазных и корундовых камней для морских хронометров, агатовых матриц для карандашных фабрик страны и других изделий».

 

     „ ....

     Główny dział Komisariatu Ludowego postawił zakładowi (Uglicz) w 1944 roku dość trudne zadanie - opanować produkcję kamieni do zegarków dla fabryki zegarków Penza, kamieni diamentowych i korundowych do chronometrów morskich, matryc agatowych dla krajowych fabryk ołówków i innych produktów ”.

 

to chyba ten okres, do zegarków wkładali korundowe łożyska gdy takie otrzymali i tyle. tak myślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Enkil napisał:

 

Coś znalazłem :)

Cytat " В трудовой книжке Иванько В.В. записано:

«.....

     Главное управление Наркомата поставило перед заводом в 1944 году довольно сложную задачу - освоить производство часовых камней для Пензенского часовою завода, алмазных и корундовых камней для морских хронометров, агатовых матриц для карандашных фабрик страны и других изделий».

 

     „ ....

     Główny dział Komisariatu Ludowego postawił zakładowi (Uglicz) w 1944 roku dość trudne zadanie - opanować produkcję kamieni do zegarków dla fabryki zegarków Penza, kamieni diamentowych i korundowych do chronometrów morskich, matryc agatowych dla krajowych fabryk ołówków i innych produktów ”.

 

to chyba ten okres, do zegarków wkładali korundowe łożyska gdy takie otrzymali i tyle. tak myślę.

 

Bardzo ciekawe znalezisko, być może mieli braki i dlatego otworzyli drugi zakład TTK-2. Kirowskie na białych kamieniach jakie widziałem to 41 rok, one w przeciwieństwie do Zwiezdy mają daty, więc można je umiejscowić w czasie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.