Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Yakovlev

ZEGARKI RADZIECKIE - INFORMACJE, CIEKAWOSTKI, MITY

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Enkil napisał:

aRakieta cal. 24mm

 

 

Rskiet

Czyli wostok ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, antyp napisał:

Czyli wostok ;)

Wostok otrzymał prototyp od rakiety. Pierwsza próbna seria zegarków z tym werkiem to były rakiety. Takie właśnie jak na filmie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna WostoRakieta :)
Żeby kiedyś taką ładną trafić...


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weim, znam historie, ale musze sprawdzic, czy zgodnie z tym co pan starszy opowiada bedzie beben i sprezyna z rakiety pasowac do wostoka, rozwiazaloby to kilka probelmow ;)

jakos wczesniej o tym nie pomyslalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek z dyskusji "co to za zegarek" tylko złoty, trafiłem przeglądając katalogi :) image.png.00217f8b64c4bcf346879bd8565271ad.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna nie wiedziałem, że były "większe" poljoty amfibie, trafiłem na kilka fotek:

image.png.fead02f542a91e59a9f8986f5a224d0f.png

image.png.a36ce20ee5d1910327c87126608e706b.png

image.png.037a4578339665bdd39292477fd3884d.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, prw6 napisał(-a):

Do niedawna nie wiedziałem, że były "większe" poljoty amfibie, trafiłem na kilka fotek:

 

 

 

 

 

Były, były :) A ciekaw jestem czy wiesz że były tez większe Rakiety amfibie...? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, kchrapek napisał(-a):

Były, były :) A ciekaw jestem czy wiesz że były tez większe Rakiety amfibie...? :)

Tak, widziałem na Ukrainie kopertę :)

Large case on the watch RAKETA amphibian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wyjaśni mi ktoś jak to jest że w niektórych zegarkach mechanizm założony jest do góry nogami? Albo to że w niektórych egzemplarzach wskazówki przestawia się kręcąc koronką od siebie a w niektórych odwrotnie? W sprawach technicznych jestem trochę laikiem stąd to pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Progfan_87 napisał(-a):

Panowie wyjaśni mi ktoś jak to jest że w niektórych zegarkach mechanizm założony jest do góry nogami? Albo to że w niektórych egzemplarzach wskazówki przestawia się kręcąc koronką od siebie a w niektórych odwrotnie? W sprawach technicznych jestem trochę laikiem stąd to pytanie.

 

A kiedy wg Ciebie mechanizm jest do góry nogami, a kiedy nie? ;)

Czy wskazówki kręcą się w prawo, czy w lewo zeleży od konstrukcji mechanizmu. Mogą być dwa lub jedno koło pośrednie - wtedy kręcą się w jedną lub drugą stronę

 

Edit. Chodzi o koła co biorą napęd z beczki

Edytowane przez mkoch

TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się w ten sposób określić: do góry nogami. Rozumiem, że chodzi ci o wygląd/układ mechanizmu po zdjęciu dekla - gdzie jest balans i jego półmostek, w którą stronę są skierowane. Nie ma na to jednej ścisłej reguły. Mechanizm miał swój projekt, a czym kierowali się projektanci...nie mam pojęcia. Oczywiście, na tak małej przestrzeni, gdzie mechanizm damek ma czasem kilkanaście milimetrów średnicy, trzeba było rozplanować szereg przekładni i w jakiś rozsądny sposób wykorzystać miejsce - więc racjonalność działania, chyba tylko tyle jestem w stanie napisać. Z bębna rozwijająca się sprężyna przekazuje energię przez szereg kół zębatych, których tempo obrotu reguluje oscylator - zespół balansu i jego regulator (a po drodze jest jeszcze koło wychwytowe i sam wychwyt). I trzeba to tak poprowadzić, żeby działało, żeby dało się złożyć z części a potem rozłożyć do serwisu. Gdzie będzie mocowanie półmostka balansu, po której stronie, jest chyba najmniej istotne....Ogólnie jeszcze podpowiem, że są (były) takie mechanizmy, które występowały w odmianach (i to nawet czterech), w zależności od koperty, w której były montowane. W tej chwili mam na myśli mechanizm szwajcarski Unitas, który - początkowo montowany w kieszonkach - w zależności od tego, czy koronka była na 12, czy na 3, występował jakby w lustrzanych odbiciach. Tu masz więcej w obcej mowie, skąd się to wzięło (i znów ciekawostka: wzięło się z praworęczności) https://www.vintagewatchstraps.com/blogsavlep.php


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poleci ktoś jakieś książki traktujące o sowieckich zegarkach? Natknąłem się kiedyś dawno temu na historię 2MFZ niestety nie pamiętam ani tytułu ani autora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś opracowania tutaj na forum? 


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Po Bieda napisał(-a):

A czytałeś opracowania tutaj na forum? 

Tak, czytałem jednak jeśli chodzi o opisy samych zegarków to nie są to wszystkie modele dlatego trochę mi mało 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz coś z zupełnie innej beczki ;) Dueber-Hampden, między 1925 a 1927 r., jeszcze zanim fabryka została sprzedana Związkowi Radzieckiemu. Mechanizm 23 mm. Kolega dał mi ten zegarek do obejrzenia i ewentualnego uruchomienia, a ja byłem bardzo ciekaw podobieństwa do pierwszych sowieckich wypustów K-43. Porównajcie sobie, jak to wyglądało jeszcze po tamtej stronie wielkiej wody. Bardzo solidna konstrukcja, zegarek blisko 100-letni dało się bez większych problemów uruchomić, ale niestety tarcza jest bardzo zniszczona.  

{1C0254D9-0000-0000-0000-000000000000}

SAVE_20210321_174248[1].jpg

 

Link do opracowania Przemka dla ciekawych

https://kmziz.pl/artykul/k-43-czyli-amerykanska-technologia-w-zwiazku-radzieckim

Edytowane przez Po Bieda

"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, miromat napisał(-a):

Witam

Co jest w tej Slavie takiego, że tak wyskoczyła? 

https://allegro.pl/oferta/slava-26-kamieni-zegarek-mechaniczny-na-chodzie-10523301204

 

To slava california. Poszukiwany zegarek, ale cena już baaardzo przesadzona


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, miromat napisał(-a):

Witam

Co jest w tej Slavie takiego, że tak wyskoczyła? 

https://allegro.pl/oferta/slava-26-kamieni-zegarek-mechaniczny-na-chodzie-10523301204

Odpowiem pytaniem na pytanie.

Kiedy ostatni raz widziałeś Sławę Sun Francisco na Allegro, na OLX czy gdzie tam jeszcze? I  kto tak bardzo chce ją mieć, że zapłaci za nią takie pieniądze?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu na tarczy jest 26 kamieni a mechanizm jest 25 kamieni? Tak ma być czy skladak? 


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kchrapek napisał(-a):

Takie cudo ktoś na FB pokazał.

Ja pierdziu! Co to za cudo? U u jakiego kacyka partyjnego na biurku stało?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla delegatów na XXIV zjazd... to musiało być GODNE

 

(30. III - 9. IV. 1971) Po wydarzeniach Grudniowych w Polsce...

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam informacji, kiedy wypuszczono na rynek pierwsze , jeszcze radzieckie zegraki kwarcowe Sekonda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.04.2021 o 01:10, prw6 napisał(-a):

A to nie ten czarny, aluminiowy, tylko bez farby? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.