Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Guest Yakovlev

ZEGARKI RADZIECKIE - INFORMACJE, CIEKAWOSTKI, MITY

Recommended Posts

A chcesz wszystkie marki uwzględnić? Bo brakuje np:

ałmaz, drużba, orbita, cornavin, poljus, rekord, stolicznyje, zif, baltika, kłos, kometa, raduga, kosmos i pewne jeszcze coś

TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

O widzisz, faktycznie, to 1 mfz, i potem Mińsk. 

18 minut temu, mkoch napisał(-a):

Sie zastanawiam, czy Wympieł to nie 1 moskiewska?

1 minutę temu, Enkil napisał(-a):

O widzisz, faktycznie, to 1 mfz, i potem Mińsk. 

2 minuty temu, mkoch napisał(-a):

ałmaz, drużba, orbita, cornavin, poljus, rekord, stolicznyje, zif, baltika, kłos, kometa, raduga, kosmos i pewne jeszcze coś

Jeszcze to, Przemku

1 minutę temu, mkoch napisał(-a):

Napisz te marki z fabryką po myślniku, wyedytuję tabelkę i dodam. 

2 minuty temu, Enkil napisał(-a):

Napisz te marki z fabryką po myślniku, wyedytuję tabelkę i dodam. 

ałmaz, drużba, kłos, raduga - wostok (Czystopol), 

kometa, zif - zaria (Penza) - zifa nie jestem pewien

orbita, poljus, stolicznyje, kosmos - poljot (1 moskiewska)

cornavin - wiele - poljot, wostok, rakieta, slava, łucz, zaria

rekord, baltika (chyba!!!) rakieta (Pietrodworiec)

1 minutę temu, mkoch napisał(-a):

ałmaz, drużba, kłos, raduga - wostok (Czystopol), 

kometa, zif - zaria (Penza) - zifa nie jestem pewien

orbita, poljus, stolicznyje, kosmos - poljot (1 moskiewska)

cornavin - wiele - poljot, wostok, rakieta, slava, łucz, zaria

rekord, baltika (chyba!!!) rakieta (Pietrodworiec)

Dzięki, zaraz to poprawię. Zif to penza, tyle że przed wybudowaniem fabryki zaria- Завод им. Фрунзе to była fabryka rowerów :D

A takie cuda tłuczone na obce rynki, jak Komandir pod marką Orion - uwzględniamy, czy odpuszczamy? A odmiany, bo jak jest Komandirskie, to czy uwzględniać Generalskie i Sierżantskie, czy wrzucamy do jednego wora? Jak Sława, to wpisywać osobno Sława Junoszeskije? A wczesne rusiny, jak Toczmech?

Przemek, był wątek "wszystkie marki radzieckie", mam wrażenie, że coś tam jeszcze było, co tutaj zostało pominięte. Buran, Ljuks chociażby, Erewań, Antarktida, NII, Junoszeskije, pewnie jeszcze coś z damek. 

Edited by Po Bieda

"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Dzięki wyedytuję i dodam te co napisałeś, tylko już nie dzisiaj. Generalskie itp do jednego worka., Toczmech się nie łapie, sława to sława - tyle ze dodam x przy rakiecie bo ona też w sumie sławę wypuściła.

Dotsy/Dosty (nie wiem, która forma jest poprawna, a która ma literówkę - spotkałem obie).

Kamerton - późny Mińsk, już za Białorusi.

Elektronika, ale to trochę inna kategoria.

Wodołaz. Ze specjalistycznych dla nurków chyba jeszcze coś było.

Było takie cudo, Sztorm 333, zegarek dla uczestników przewrotu w Kabulu. Raz na aukcji widziałem.

Jubiliennyje (Jubileuszowy) - chyba to 1 MCzZ, o ile mnie pamięć nie myli.

A zegary czołgowe/samolotowe/samochodowe? Liczymy, czy tylko kieszonki i naręczne? 

Generalnie: ta tabelka zasługuje na pochwałę. Prosta rzecz, ale bardzo przydatna. 

Tak się zastanawiam nad markami eksportowymi, bo trochę tego było. Ja sam na Alle widywałem np. Jean Cardot, W&CM czy jakieś dziwy z werkami Poljota, z których chyba tylko mechanizm szedł do zewnętrznego nabywcy i on sobie składał swoją całość. Trochę to płynne, czy zegarek z radzieckim werkiem jest radziecki, czy nie.  

Edited by Po Bieda

"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

12 godzin temu, Po Bieda napisał(-a):

Dotsy/Dosty (nie wiem, która forma jest poprawna, a która ma literówkę - spotkałem obie).

Kamerton - późny Mińsk, już za Białorusi.

Elektronika, ale to trochę inna kategoria.

Wodołaz. Ze specjalistycznych dla nurków chyba jeszcze coś było.

Było takie cudo, Sztorm 333, zegarek dla uczestników przewrotu w Kabulu. Raz na aukcji widziałem.

Jubiliennyje (Jubileuszowy) - chyba to 1 MCzZ, o ile mnie pamięć nie myli.

A zegary czołgowe/samolotowe/samochodowe? Liczymy, czy tylko kieszonki i naręczne? 

Generalnie: ta tabelka zasługuje na pochwałę. Prosta rzecz, ale bardzo przydatna. 

Tak się zastanawiam nad markami eksportowymi, bo trochę tego było. Ja sam na Alle widywałem np. Jean Cardot, W&CM czy jakieś dziwy z werkami Poljota, z których chyba tylko mechanizm szedł do zewnętrznego nabywcy i on sobie składał swoją całość. Trochę to płynne, czy zegarek z radzieckim werkiem jest radziecki, czy nie.  

To wszystko jest zakwalifikowane do ciekawych egzemplarzy kolekcjoerskich i nie ma co wszystkiego podawać na tacy - znawcy którzy włożyli trud w znalezienie informacji, mają nagrodę w postaci niższej ceny przy zakupie, z powodu małego zainteresowania. :D

W dniu 30.11.2021 o 20:52, Enkil napisał(-a):

To wszystko jest zakwalifikowane do ciekawych egzemplarzy kolekcjoerskich i nie ma co wszystkiego podawać na tacy - znawcy którzy włożyli trud w znalezienie informacji, mają nagrodę w postaci niższej ceny przy zakupie, z powodu małego zainteresowania. :D

Jak się uprzesz, to wszystko z tej tabelki można podciągnąć pod tą tezę - np. Baltika nie jest ciekawym okazem kolekcjonerskim, Raduga albo Poljus? :) Wszystko jest, o ile występuje w dobrym stanie. Ja dopisałbym Burana i Kamertona - nie widzę powodu, aby ich miało brakować. Śmiało można pominąć te dziwy, o których się słyszało, ale nikt ich nie widział (Kosmonawigator, NII itd.).

buran był wostoka, ale czy nie było też burana na 3133 z 1MFZ? kamerton jak dobrze pamiętam to 2MFZ

Godzinę temu, Po Bieda napisał(-a):

Jak się uprzesz, to wszystko z tej tabelki można podciągnąć pod tą tezę - np. Baltika nie jest ciekawym okazem kolekcjonerskim, Raduga albo Poljus? :) Wszystko jest, o ile występuje w dobrym stanie. Ja dopisałbym Burana i Kamertona - nie widzę powodu, aby ich miało brakować. Śmiało można pominąć te dziwy, o których się słyszało, ale nikt ich nie widział (Kosmonawigator, NII itd.).

wstawiłem :)

Godzinę temu, Enkil napisał(-a):

buran był wostoka, ale czy nie było też burana na 3133 z 1MFZ? kamerton jak dobrze pamiętam to 2MFZ

Był Buran z 1 Moskiewskiej, na 3133 (zresztą obecnie jako noworus też jest tłuczony). Był też Buran z CzCzZ, o którym wspominasz - z niedźwiedziem i pingwinami. 

http://edscorner1.blogspot.com/2007/03/poljot-buran-chronograph-review.html

https://www.vostokexchange.com/products/rare-polar-vostok-buran-watch

https://odczasudoczasu.pl/2020/01/rosyjskie-zegarki-szturmanskie-sturmanskie-rodowod-nazwy-i-firmy/

a tu taki koszmar

https://www.barnebys.com/auctions/lot/buran-poljot-premium-watch-chronograph-poljot-3138-f0ldvklrnv

Kametron - lata `90-te, to Mińska Fabryka Zegarków, czyli Łucz. Ja mam takiego jak tu, z mechanizmem ZiM-a, ale bywały i inne. 

https://www.watchuseek.com/threads/soooooo-90s-kamerton-watch-from-belarus.5182955/

1 minutę temu, kchrapek napisał(-a):

Na żywo nie, ale były.

Nowy dzień, nowa ciekawostka o ruskich w głowie :P dzięki

2 minuty temu, kchrapek napisał(-a):

Wszystkie 300 m

Czym się różnią te dwie dolne? tylko uszami?

Witam,

mam pytanie, bo mnie to nurtuje już dłuższy czas.

Jaki sposób zapisu modelu jest prawidłowy.

np.  Pobeda 117ЧН  czy może Pobeda ЧН-117 ?  

Wielokrotnie spotykałem różne zapisy, niby nic ale ciekawostka.

A może już było tutaj o tym? to proszę usunąć.

Pozdrawiam

Pozdrawiam,

Marek