Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
spoxx2006

Polski chodzik GF w marmurze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie :) ,

niedawno stałem się posiadaczem zegara o którym ze zdjęć na aukcji wiedziałem tylko tyle, że jest to Polski GF. Zegar na tyle dla mnie nietypowy, że spotykane w internecie GF-y to zawsze budziki. Ten jest zwykłym chodzikiem zamontowanym w marmurze. Zegar sprzedawany był jako zegar francuski :). Z bardzo miła sprzedającą dogadaliśmy się co do kosztów wysyłki, ponieważ mimo iż zegar był niesprawny zależało mi by dotarł w całości. 

Po otwarciu przesyłki okazało się, że marmur był naprawiany :( , ale mogłem się tego spodziewać po przedwojennym zegarze. Zegar trafił do Zegarmistrza i okazał się dosyć pracochłonny w naprawie. Dziś do mnie powrócił i postanowiłem go tu pokazać jak i poprosić Szanowne Grono o pomoc w ustaleniu przybliżonego wieku zegara.

Z Firmą GF jest na tyle ciężka sprawa, że nawet jej historię ciężko znaleźć gdzieś w całości. Wiadomo, że założyli ją w Warszawie bracia Fortwangler. Odkupiona wkrótce po założeniu przez anglika K.J.F Hetticha... itp.

Znalezienie informacji na temat produkowanych tam zegarów i ich rodzajów dla mnie graniczy z cudem, dlatego może w dziale zegary znajdę pomoc?

Dla mnie oprócz zegarków czy zegarów liczy się także ich historia, dlatego bardzo chciałbym poznać historię tego zegara jak i fabryki GF.

Na początek kilka zdjęć :) :

zdjęcia jeszcze z aukcji:

post-44737-0-32330900-1455703884_thumb.jpg

post-44737-0-21616200-1455703891_thumb.jpg

post-44737-0-72732700-1455703894_thumb.jpg

 

Z tego do czego udało mi się dotrzeć ułożyłem taką oto historię fabryki, może ktoś również potrafiłby się do niej odnieść poprawić lub uzupełnić o jakieś dane, tak by była jak najbardziej kompletna. 

Firma GF- Gebruder Fortwangler założona w 1891 roku przez braci Fortwangler. Kierowana przez Mikołaja Fortwanglera w roku 1900 zatrudniała 63 robotników i produkowała kilka tysięcy zegarów miesięcznie. 

odkupiona wkrótce po założeniu przez anglika Karola Józefa Fryderyka  Hatticha ur. 7 V 1867 roku w Oksfordzie. Hettich przyjechał do Polski w 1890 roku po tym jak praktykę zawodową zdobywał we Francji i Niemczech.

Zachował dawny znak firmowy i jako nowy właściciel w ciągu kilkunastu lat uczynił z Przedsiębiorstwa czołową wytwórnię w kraju.

W 1915 roku w wyniku działań wojennych, maszyny i urządzenia fabryki uległy zniszczeniu. W niepodległej Polsce, której czuł się już wówczas pełnowartościowym obywatelem, Hettich przystąpił do odbudowy firmy. W 1922 roku osiągnęła ona ponownie przedwojenny poziom, stając się jedyną Polską fabryczną wytwórnią zegarów.

Znane wyroby tej firmy to budziki z jednym lub dwoma dzwonkami oraz budziki z pozytywką. 

Fabryka przetrwała aż do wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Stanowiąc swego rodzaju azyl dla zatrudnionych w niej pracowników, chroniący ich w latach okupacji przed wywiezieniem na roboty przymusowe do Niemiec.

Podobno pod koniec wojny uciekano się tam do niepraktykowanych w zegarmistrzostwie sposobów produkcji. Do wyrobu sprężyn zegarowych używano (z powodu braku surowca) przestarzałych taśm sprężynowych. lecz produkcji nie zaniechano. 

Sam Karol J.F Hettich zmarł w Warszawie 20 VII 1939 roku. Pochowany jest w Warszawie na cmentarzu Ewangelicko- Augsburskim.

Podstawą powstania tego opisu były:

"Polski Słownik Biograficzny", tom IX; "Przemysł Zegarowy w Polsce"-Z. Mrugalski; wpis użytkownika "amroziak" na podstawie "Zegarmistrzostwo Warszawy XIX wieku- W. Głowackiego", "Polskie Zegary"- W. Siedleckiej; Wikipedia.

 

Reasumując proszę o pomoc w ustaleniu wieku zegara. Czy może on pochodzić z początków produkcji, na co mógłby wskazywać fakt braku sygnowania mechanizmu?  Czy zastosowany w mechanizmie wychwyt, to wychwyt hakowy?

post-44737-0-51146600-1455704132_thumb.jpg

Edytowane przez spoxx2006

Kupię: ---.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za  post pod postem, ale zdjęcia już nie weszły

post-44737-0-13194000-1455704212_thumb.jpg

post-44737-0-01345300-1455704216_thumb.jpg

post-44737-0-89313900-1455704219_thumb.jpg

Edytowane przez spoxx2006

Kupię: ---.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

  Czy zastosowany w mechanizmie wychwyt, to wychwyt hakowy?

 

Mechanizm tego zegara ma wychwyt kołkowy z regulatorem balansowym. Wychwyt hakowy jest używany w popularnych zegarach ściennych z regulatorem wahadłowym.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A opracowanie jest najobszerniejsze z dostępnych. Niestety, nie spotkałem się z żadnymi nowszymi danymi. Cóż. Budynki, archiwa pomiędzy sierpniem i październikiem 44 zniknęły.

Kilka reklam, zdjęcie budynku firmy z pierwszych dni Powstania Warszawskiego znajdzie się jeszcze na forum. I nieliczne zdjęcia budzików GF w nietypowych oprawach.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakiekolwiek informacje na temat tego zegara są niemożliwe do zdobycia? :-(

Przepraszam, że nie piszę przez " odpowiedzi", ale piszę z telefonu.
Tarant czy dysponujesz linkiem do tych zdjęć lub tematów w których były one publikowane?

Edytowane przez spoxx2006

Kupię: ---.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w forumową wyszukiwarkę Fortwaengler. A zdjęcie barykady i fabryki jest gdzieś w temacie "Nasze budziki", wśród wpisów z 2014 roku. 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w forumową wyszukiwarkę Fortwaengler. A zdjęcie barykady i fabryki jest gdzieś w temacie "Nasze budziki", wśród wpisów z 2014 roku. 

Dzięki znalazłem.


Kupię: ---.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki znalazłem.

Witam żeby nie dublować wątków, może kiedyś uda się jakieś ramy czasowe lub typologie stworzyć, mój GF :) Pozdrawiam Szanowne Grono.

post-76841-0-37218100-1469790446.jpg

post-76841-0-22704700-1469790459.jpg

post-76841-0-25719400-1469790467.jpg

post-76841-0-80745900-1469790474_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tarant3

Jeżeli przeczytałeś ten temat i inne w tym dziale, to wiesz już tyle, co my :) W Fortwaenglerze bez zmian...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przeczytałeś ten temat i inne w tym dziale, to wiesz już tyle, co my :) W Fortwaenglerze bez zmian...

:) No nie bez zmian, ziarnko do ziarnka...

Niestety, nie sprawny, ale powolutku, powolutku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tarant3

A jedno. Warszawska firma najprawdopodobniej była filią tej:

post-86905-0-05680000-1469793931_thumb.jpg

Ogłoszenie jest z 1888 roku. Co się potem stało z firmą? Nie bardzo wiadomo, po 1900 roku kompletna cisza. Może wykończyły ją carsko - warszawskie (i cesarsko - królewskie w przypadku filii w Bregenz) urzędy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze byłoby poznać pełną historię tej i innych Polskich przedwojennych firm, ale wydaje mi się że to już niemożliwe.


Kupię: ---.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe , na eb ju.de  -jest fajny chodzik żyłkowy GF ,na sofort-kaufen 75eu

nr,mechanizmu 23140

pozdr.

Edytowane przez wafelek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tarant3

Ciekawe , na eb ju.de  -jest fajny chodzik żyłkowy GF ,na sofort-kaufen 75eu

nr,mechanizmu 23140

pozdr.

 

Rany. Tyle szukania, sprawdzania, pisania i wszystko (tak jak śpiewa lider zespołu Elektryczne Gitary):

 

....................................................

post-86905-0-22815300-1469829480_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy jest ..ujowy ten werk..... -lubie elektryczne gitary, oj grało się kiedyś hmmm ..,a teraz akurat  słucham krawczyka-bo jesteś ty .,,,elektryczne powietrze itd......

muszę poszperać w swoich gratach chyba mam coś takiego jak znajdę oddam gratis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tarant3

Werk jest dobry. Tylko nie ma nic wspólnego z Warszawą i braćmi Fortwaengler z Tribergu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ,człowiek jeszcze tak mało wie? ,ale sygnatura b.podobna .mechanizmów od starych budzików czy chodzików mam ze 2 kartony .jutro poszukam .

dobrej spokojnej nocy-Dobranoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, jak to się mówi, życie pisze ciekawe scenariusze, przypomniałem sobie, że widziałem podobną sygnaturę na kareciaku ( mama nadzieje że nie popełniłem błędu w nazwie typu zegara, jeśli tak to proszę o poprawienie),o którym zapomniałem i leżał sobie grzecznie w zakamarkach półeczki. Sygnatura wydaje się być podobna, kiedyś sprzedawany taki sam na alledrogo :) jako polski przedwojenny zegar podróżny:  http://archiwum.allegro.pl/oferta/polski-przedwojenny-zegar-podrozny-kareciak-gf-i2591048571.html, jednak coś mi tu nie pasuje, czy ten zegar też można łączyć z Warszawska wytwórnią ? A może przypomina logotypem te zegarów cieszyńskich tyle, że bez tarczy ?

post-76841-0-84265000-1469874029_thumb.jpg

post-76841-0-31683900-1469874041.jpg

post-76841-0-10245800-1469874112.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tarant3

Tak, to jest zegar z Warszawy. Model zwykle nazywano Joker. Możliwe, że jest to mechanizm Junghansa. Podobieństwo sygnatur jest rzeczywiście spore, o czym nieraz już pisaliśmy. Ale jednak ta tarcza...


Z tej strony:

http://www.dg-chrono.de/index.php/bibliothek/weckerwerke/32-publikationen-der-dgc/fac-ed-dgc-bibl/215-weckerverzeichnis-startseite-uk-version

Najpodobniejszą płytę ma Seth Thomas :unsure: :

 

post-86905-0-99318200-1469878165.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest zegar z Warszawy. Model zwykle nazywano Joker. Możliwe, że jest to mechanizm Junghansa. Podobieństwo sygnatur jest rzeczywiście spore, o czym nieraz już pisaliśmy. Ale jednak ta tarcza...

Z tej strony:

http://www.dg-chrono.de/index.php/bibliothek/weckerwerke/32-publikationen-der-dgc/fac-ed-dgc-bibl/215-weckerverzeichnis-startseite-uk-version

Najpodobniejszą płytę ma Seth Thomas :unsure: :

 

attachicon.gifFireShot Screen Capture #214 - 'weckerwerke 01b_jpg (Obraz JPEG, 827×7418 pikseli)' - www_dg-chrono_de_images_stories_bibliothek_weckerwerke%2001b_jpg.jpgDz

Dzięki za informacje, niestety stan jego jest mocno nadszarpnięty, zębem czasu i nie tylko :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam !!!

Bardzo ładny kareciak !!!  Szkoda , że tak chwyciła go korozja . Myślę , że jednak można go uratować !!! Wiem , że nie wszystko się oczyści , a ponowne niklowanie , to chyba zbyt duży koszt . Ale kto wie , może kiedyś w przyszłości !!!! :) Sądzę , że mechanizm , po oczyszczeniu , będzie chodził jak złoto !!!! Niech chodzi , mierzy czas , cieszy tykaniem !!!!

Pozdrawiam !!!

Ps . W moim też są pewne ślady czasu , ale popracuję jeszcze nad tym !!!post-93729-0-60970100-1479374727_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Obejrzałem Pana zdjęcia i okazało się ze jestem posiadaczem podobnego zegara. Został nabyty przez mojego dziadka od człowieka który chodził po domach miał katalog tej fabryki i zachęcał ludzi do kupna. Dziadek wybrał ten na zdjęciach, nie chodzi sprezyna i balans sprawne, pomyśle nad restauracją, ale czy warto ? 

post-111431-0-29938800-1577473693_thumb.jpg

post-111431-0-38960900-1577473709_thumb.jpg

post-111431-0-86008000-1577473745_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 27.12.2019 o 20:10, Ryszard52 napisał(-a):

post-111431-0-29938800-1577473693_thumb.jpg

post-111431-0-38960900-1577473709_thumb.jpg

post-111431-0-86008000-1577473745_thumb.jpg

 

Po tym przykładzie okazuje się, że u mnie też powinien być GF. Nabyłem samą obudowę i wstawiłem chodzik Junghansa.

DSC07033.JPG

DSC07036.JPG

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez bizonek1989
      Witam
      Jakiś czas temu nabyłem droga wymiany żyłkowca sygnowanego GF w tarczy za odnowionego sprężynowca HAU co mnie bardzo ucieszyło.
      Korciło mnie nad dodaniem jego zdjęć na forum jednak nie miałem do tej pory śmiałości tego zrobić.

      Czas płyną a ja sie zdecydowałem.
      Wydaje mi się ze mechanizm nie był dotykany przez zegarmistrza, wszystko na chodzie, linki oryginalne, jedynie wymieniłem kółka wag (bardziej pasowały mi tutaj te proste a grawerowane dałem do GB)
       
      Seledynowa porcelanka niepopękana, płaska biała na środku również bez defektów.
       
      Szafka ma taki urok ze ma kopniętą górkę na bok, gdyż tak ma umieszczone wycięcia na ścianki i nic z tym nie mogę zrobić.
       
      Czy sadzicie że może to być warszawska wytwórnia ta sama od budzików GF?

      http://www.aukcjoner.pl/gallery/015990500-.html#I1

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.