Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

otho

tabela do obliczania ekwacji

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi chyba o równanie czasu, czyli różnicę między czasem słonecznym prawdziwym a czasem słonecznym średnim.

Skąd się to bierze-czytaj w linku wyżej.

 

 

 

Staszek


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chodzi chyba o równanie czasu, czyli różnicę między czasem słonecznym prawdziwym a czasem słonecznym średnim.

Skąd się to bierze-czytaj w linku wyżej.

Toż to przecież SYNONIM ! Fakt, że pojęcie to może nie brzmi dobrze po polsku, ale jest krótkie i już zadomowione w literaturze (raczej popularnej, ale jednak - to po prostu spolszczenie z angielskiego)...

... dodaję jeszcze dwa linki o tym:

http://astrosun2.astro.cornell.edu/academi...01/sidereal.htm

http://www.jgiesen.de/astro/astroJS/siderealClock/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w polskiej literaturze do tej pory stykałem się z określeniem "równanie czasu".

Określenie ekwacja to raczej neologizm.

Dla sprawdzenia, proponuję wpisać w jakąkolwiek wyszukiwarkę hasło "ekwacja" i dla odmiany "równanie czasu".

Wydaje mi się, że nie ma potrzeby wyszukiwania na siłę określeń tam, gdzie one już istnieją.

Pozdrawiam

 

 

Staszek


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neologizm ten występuje np. w polskiej edycji katalogu "Chronos-Top Class 2004/2005" (wiele miejsc - ale to b. popularna, nie pretendująca do naukowości publikacja). U Bartnika, Podwapińskiego (np. ich Ilustrowany Słownik Zegarmistrzowski, 1990) nie występuje. Tyle tylko, iż w "ekwacji" chodzi też o wskazanie czasu gwiazdowego, a nie tylko o czas słoneczny: prawdziwy i średni. Jest to więc pojęcie bardziej uniwersalne - patrz AP: "Equation du Temps" czy M. Braun: "EOS Boreas" i in. Jest to więc synonim - ale nie do końca pełny, na zasadzie analogii, a nie tożsamości.

Szerzej - Patek Philippe: Star Caliber 2000, passim oraz: Huber, Banbery, Voyage to the End of Time: Patek Philippe Caliber 89, s. 106 i n.

Nie upieram się jednak przy nim, gdyż już kiedyś wzbudziło na naszym Forum kontrowersje. Google czy altavista problemu nie rozstrzygnie: google zwraca tylko 5 wyników dla frazy "repetier minutowy", a na naszym Forum jest ich zdecydowanie więcej (wpisz w "Szukaj"). Sądzę jednak, że nie powinniśmy unikać ułatwień i nowości. Tylko tyle. Ale powtarzam - nie upieram się.

 

Pozdrawiam serdecznie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tylko wątpliwości.

Bliższe są mi jednak polskie określenia tam, gdzie już są.

 

Pozdrawiam

 

Staszek


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda. Także moim zdaniem termin "ekwacja" brzmi dość karkołomnie. Na szczęście są zamienniki...

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.