Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

otho

tabela do obliczania ekwacji

Recommended Posts

Chodzi chyba o równanie czasu, czyli różnicę między czasem słonecznym prawdziwym a czasem słonecznym średnim.

Skąd się to bierze-czytaj w linku wyżej.

Staszek

Staszek

Chodzi chyba o równanie czasu, czyli różnicę między czasem słonecznym prawdziwym a czasem słonecznym średnim.

Skąd się to bierze-czytaj w linku wyżej.

Toż to przecież SYNONIM ! Fakt, że pojęcie to może nie brzmi dobrze po polsku, ale jest krótkie i już zadomowione w literaturze (raczej popularnej, ale jednak - to po prostu spolszczenie z angielskiego)...

... dodaję jeszcze dwa linki o tym:

http://astrosun2.astro.cornell.edu/academi...01/sidereal.htm

http://www.jgiesen.de/astro/astroJS/siderealClock/

Ja w polskiej literaturze do tej pory stykałem się z określeniem "równanie czasu".

Określenie ekwacja to raczej neologizm.

Dla sprawdzenia, proponuję wpisać w jakąkolwiek wyszukiwarkę hasło "ekwacja" i dla odmiany "równanie czasu".

Wydaje mi się, że nie ma potrzeby wyszukiwania na siłę określeń tam, gdzie one już istnieją.

Pozdrawiam

Staszek

Staszek

Neologizm ten występuje np. w polskiej edycji katalogu "Chronos-Top Class 2004/2005" (wiele miejsc - ale to b. popularna, nie pretendująca do naukowości publikacja). U Bartnika, Podwapińskiego (np. ich Ilustrowany Słownik Zegarmistrzowski, 1990) nie występuje. Tyle tylko, iż w "ekwacji" chodzi też o wskazanie czasu gwiazdowego, a nie tylko o czas słoneczny: prawdziwy i średni. Jest to więc pojęcie bardziej uniwersalne - patrz AP: "Equation du Temps" czy M. Braun: "EOS Boreas" i in. Jest to więc synonim - ale nie do końca pełny, na zasadzie analogii, a nie tożsamości.

Szerzej - Patek Philippe: Star Caliber 2000, passim oraz: Huber, Banbery, Voyage to the End of Time: Patek Philippe Caliber 89, s. 106 i n.

Nie upieram się jednak przy nim, gdyż już kiedyś wzbudziło na naszym Forum kontrowersje. Google czy altavista problemu nie rozstrzygnie: google zwraca tylko 5 wyników dla frazy "repetier minutowy", a na naszym Forum jest ich zdecydowanie więcej (wpisz w "Szukaj"). Sądzę jednak, że nie powinniśmy unikać ułatwień i nowości. Tylko tyle. Ale powtarzam - nie upieram się.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Ja miałem tylko wątpliwości.

Bliższe są mi jednak polskie określenia tam, gdzie już są.

Pozdrawiam

Staszek

Staszek

Pełna zgoda. Także moim zdaniem termin "ekwacja" brzmi dość karkołomnie. Na szczęście są zamienniki...

Pozdrawiam :)

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.