Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Jeszywas Chachmej

Mostek 16 RUBIS a 16 KAMIENI z Błonia

Recommended Posts

DSC01368_zpseo6gfmgt.jpg

 

Zastanawiało mnie od jakiegoś czasu, z czego wynikają dwie postaci mostków z logo ZMP Błonie.

- dlaczego doszło do wytworzenie dwóch form (można się domyślać, że może chodziło o plany eksportowe, ale jakie, a może jeszcze o coś innego)?

- dlaczego 16 rubis są znacznie powszechniejsze, ale za to w polskich mechanizmach są wyłącznie 16 kamieni?

- jak 16 rubis trafiały do zegarków, czy w Błoniu, czy to wyłącznie późniejsze przekładki? Czy ktoś zetknął się z nieotwieranym do tego czasu zegarkiem, w którym był 16 rubis?

- czy są modele w jakich 16 kamieni na pewno był montowany, albo na pewno nie był?

- a jak to wyglądało z 16 rubis?

Myślę, że warto podzielić się uwagami, może kolejna mała tajemnica tych zegarków zostanie rozwiana.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na te pytania odpowiedzi znajdziesz jak poczytasz wątki na forum oraz książkę o Błoniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może podasz zatem linki do konkretnych wątków, bo sam jestem ciekaw odpowiedzi, a twój post w tej formie nic nie wnosi do tematu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, czyli wszystko na gotowe.

 

Polskie mechanizmy były montowane w kopertach typu II i nie ma wiedzy, aby była jakaś systematyka w stosowaniu konkretnych mostków. Można przypuszczać, że 16 rubis mogły być wsadzane w blonexy, które były niby na export.

Dodatkowo do mechanizmów zegarków z Błonia nie było części serwisowych, więc mostki polskie były w zegarkach z polskim mech. lub pochodziły z przeszczepów. W 2003 r. w trakcie likwidacji fabryki znaleziono zapas nowych polskich mostków, które trafiły na rynek. Może to te były 16 rubis - to moje gdybanie :)

 

Widziałem zdjęcia mostków 16 kamieni w kilku Alfach oraz 16 rubis w Blonexie.

Być może były montowane w innych 16 kamieniowych mechanizmach umieszczanych w kopertach II rodzaju: arras, dukat, błonie, jantar, lech, kurant, zodiak.

Edited by sanik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto wymieniać się obserwacjami z tego, co kto widział zbierając zegarki z Błonia, warto dzielić się domysłami, nawet jeśli okazałyby się błędne. Najwspanialej zaś byłoby, gdyby udało się dojść do przekazów źródłowych, choć o to jak wiadomo jest b. trudno.

 

To, co napisał sanik to właśnie obserwacje i domysły, z resztą o to sam prosiłem - po to przecież założyłem ten temat - każdej opinii warto posłuchać.

 

Sam też doszedłem do części z takich wniosków. Ale jak pisałem, sprawa nie jest taka oczywista - trochę na wyrost nazwałem to tajemnicą.

 

Polskie mechanizmy były montowane w kopertach typu II 

Chociaż istnieje numer 000710 kolegi dar07, który znajduje się w kopercie typu III z tarczą Delfin. Jest to też model, który, jedyny w tej kopercie, miał mechanizm 16 kamieni. Tyle, że w przeciwieństwie do Alfa (większość znanych) i Błonie (numer 0000106), na tarczy ma napisane 16 rubis, a nie 16 kamieni. Za to na mostku 16 kamieni.

Czy to wszystko wystarczy, żeby uznać, że dar07 na zegarek po przekładce mechanizmu???? Czy jednak uznać, że, jak napisał sanik:

 

nie ma wiedzy, aby była jakaś systematyka w stosowaniu konkretnych mostków. Można przypuszczać, że 16 rubis mogły być wsadzane w blonexy, które były niby na export.

Blonexy więc Delfin jednak odpada???? A do tego po co naprodukowano tak wiele "exportowych" mostków 16 rubis dla Blonexa, skoro 16 kamieniowy Blonex to rzadkość - jest chyba tylko jeden taki model. Reszta ma werk 17 kamieni.

Za to napis "rubis" na tarczy jest znacznie częstszy, stanowi wręcz większość nawet w kopertach typu II zegarków z mechanizmem 16-kamieniowym (Lech, Jantar, Kurant itd.). Czyżby była planowana zgodność formy "rubis" - "kamieni" na mostku i na tarczy????

Czyli jednak systematyka????

 

Dodatkowo do mechanizmów zegarków z Błonia nie było części serwisowych, więc mostki polskie były w zegarkach z polskim mech. lub pochodziły z przeszczepów. W 2003 r. w trakcie likwidacji fabryki znaleziono zapas nowych polskich mostków, które trafiły na rynek.

I to prowadzi do wniosku, że albo cały mechanizm polski albo mostek jest późniejszą przekładką. To czy nie przeceniamy zegarków z samym polskim mostkiem, skoro to "składaki"????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie przeceniamy wszystko co dotyczy produktów Błonia, taka moda na której kasę zbijają malarze tarcz od ruskich zegarków błoniopodonych.

 

Kult zegarków Błonia nie ma uzasadnienia praktycznego, bo to zegarki jakie były produkowane w wielu krajach RWPG. Pozostaje sentyment i moda, stąd też wzięcie u Unitry Warel.

 

Z drugiej strony Błonie w dobrym stanie to dobro rzadkie, więc i ceny rosną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odkopię temat :)

(...) po co naprodukowano tak wiele "exportowych" mostków 16 rubis dla Blonexa, skoro 16 kamieniowy Blonex to rzadkość - jest chyba tylko jeden taki model. Reszta ma werk 17 kamieni.

Za to napis "rubis" na tarczy jest znacznie częstszy, stanowi wręcz większość nawet w kopertach typu II zegarków z mechanizmem 16-kamieniowym (Lech, Jantar, Kurant itd.). Czyżby była planowana zgodność formy "rubis" - "kamieni" na mostku i na tarczy????

Czyli jednak systematyka????

 

Teza o docelowej zamierzonej zgodności napisów "rubis" i "kamieni" na tarczy i mostku przy planowanej produkcji polskiego mechanizmu trochę się, muszę przyznać, chwieje. Dochodzi bowiem niejednorodność napisów na zegarkach o takich samych graficznie tarczach.

DSC02870%202_zpsj50brdnx.jpg​Książka chyba o tym nie wspomina, ale powyższe warianty są dość popularne. Wersja "kamieni" nie ma na dole "Made in Poland", co wzmacnia wnioskowanie o jakichś związkach z produkcją na eksport.

 

A wcześniej jeszcze pokazywane były Alfy, których dwie wersje tarczy ma Kris (tutaj wersja "rubis" to unikat)

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/33519-alfa/

 

Czy są inne jeszcze takie przykłady?

 

Dodam, że w Alfach i Błoniach widuje się obecnie (a więc trzeba wziąć pod uwagę możliwe przekładki) mostki różnych rodzajów, i polskie i radzieckie... Czyli totalny bałagan?

Edited by Jeszywas Chachmej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

  • Similar Content

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.