Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Bronek

Zegarki górnicze

Rekomendowane odpowiedzi

Parę lat temu miałem przyjemność pracować w branży górniczej. W towarzystwie przeważali górniczy emeryci (ok 50 lat) i właściwie każdy z nich miał zegarek otrzymany na 25 lecie pracy czy coś w tym guście. Jednak nawet na jednej "grubie" zegarki różniły się marką czy jakością w zależności od zajmowanego stanowiska i czasu jego otrzymania. Bywały Bissety, Edoxy, ci z bardziej górniczych rodzin wspominali, że ojcowie Doxy dostawali. Razy miały okolicznościowy grawerunek a raz tylko naklejkę.  Czy są na forum górnicy, albo ich rodziny. Czy komuś wpadł jakiś egzemplarz. Jeżeli macie zdjęcia to wrzucajcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam fajnego Poljota z lat 70-80 (automat, fioletowa tarcza). Wieczorem zrobię zdjęcie i je wrzucę.


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekamy w takim razie. Bardzo mnie zaciekawił temat.


You must think first, before you move.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem Biseta kwarcowego.Sprzedałem go za stówę bo nikt więcej nie chciał za niego dać.Mogli się trochę sprężyć panowie od wybierania zegarków dla pracowników i za tysiaka już jakiegoś automata by znaleźli.A  to nie żadne cuda.Oczywiście było to ok.6 lat temu.

Edytowane przez mirek 1969

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na giełdach i aukcjach są setki tego typu zegarków.

Dziś w wielu przypadkach są to NOSy wyciągane z szuflad.

Na deklu stosowna grawura i symbol.

Od radzieckich, NRD-owskich po szwajcarskie, nie było raczej jakiegoś klucza "jednej marki".

Fajnie byłoby dowiedzieć się, na jakiej zasadzie kupowane były takie zegarki - zaopatrzeniowiec z kopalni słał zapytanie do Ministerswa Handlu?

Kto wie?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 zaopatrzeniowiec z kopalni słał zapytanie do Ministerswa Handlu?
 
Pozdrawiam

 

 

 

No chyba nie na Edoxy i Bissety ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o czasy komunizmu w Polsce.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Żartowałem…..

Niestety dość dobrze je pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ciężko zrobić sensowne zdjęcia temu zegarku ;-) w sztucznym świetle...

post-35535-0-06018800-1458329279_thumb.jpg

post-35535-0-26558600-1458329290_thumb.jpg


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem Biseta kwarcowego.Sprzedałem go za stówę bo nikt więcej nie chciał za niego dać.Mogli się trochę sprężyć panowie od wybierania zegarków dla pracowników i za tysiaka już jakiegoś automata by znaleźli.A  to nie żadne cuda.Oczywiście było to ok.6 lat temu.

Widziałem wiele Bisetów górniczych. Jedne z grawerunkiem inne tylko naklejką. Dziwi mnie, że kwarcowy dostałeś - a miał dopuszczenie na kopalnię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie na Edoxy i Bissety ;)

Oj, nawet to by mnie nie zdziwiło. W latach siedemdziesiątych w klubach żeglarskich zaczęły się pojawiać takie jachty morskie jak opal - budowane w przeważającej większości z mahoniu - kupowanego oczywiście za cenne dewizy. Kto zgadnie dlaczego górnikom szło bardzo dobrze pozyskiwanie tego cennego materiału?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wiele Bisetów górniczych. Jedne z grawerunkiem inne tylko naklejką. Dziwi mnie, że kwarcowy dostałeś - a miał dopuszczenie na kopalnię :)

Ten Bisset nie miał dopuszczenia pod ziemię ,bo to kopalnia metanowa.Nie można mieć zegarka kwarcowego na dole.Parę miesięcy temu dostałem ostrzeżenie od urzędnika że mam zmienić na mechaniczny,grzecznie odpowiedziałem dobrze zmienię, a na dole oram  kwarcowym Timexem (Mocna bestia)Już nie miał mnie czym zagiąć to mnie łapnoł na zegarku kwarcowym.Na wszystko trza uważać a i tak zawsze na czymś cię zagnie :) Zegarki na 25 lat to mają być pamiątki.A tak poza tym wszyscy na dole noszą kwarce.Mechanika jeszcze nie widziałem,a ile też by wytrzymał w takich warunkach .Chyba że ktoś zjeżdża na dół doraźnie i nie pracuje fizycznie ale to inna bajka.

Edytowane przez mirek 1969

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Bisset nie miał dopuszczenia pod ziemię ,bo to kopalnia metanowa.Nie można mieć zegarka kwarcowego na dole.Parę miesięcy temu dostałem ostrzeżenie od urzędnika że mam zmienić na mechaniczny,grzecznie odpowiedziałem dobrze zmienię, a na dole oram  kwarcowym Timexem (Mocna bestia)Już nie miał mnie czym zagiąć to mnie łapnoł na zegarku kwarcowym.Na wszystko trza uważać a i tak zawsze na czymś cię zagnie :) Zegarki na 25 lat to mają być pamiątki.A tak poza tym wszyscy na dole noszą kwarce.Mechanika jeszcze nie widziałem,a ile też by wytrzymał w takich warunkach .Chyba że ktoś zjeżdża na dół doraźnie i nie pracuje fizycznie ale to inna bajka.

 To całkiem grzecznie, że tylko zmienić.  Mnie za każdym wejściem do kopalni sprawdzali. Wracając zaś do zegarków to jeżeli mówimy o kwocie 1000 pln to przy ok. 100 zegarkach rocznie (ostrożnie licząc) i biorąc pod uwagę, że w każdym sklepie sprzedawca jest w stanie zejść z ceny ok 15% to jest to na prawdę tylko dobrą wolą wierchu, żeby coś lepszego sprawić i nawet zamówić tarcze z logo danej KWK przy rozsądniej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 To całkiem grzecznie, że tylko zmienić.  Mnie za każdym wejściem do kopalni sprawdzali. Wracając zaś do zegarków to jeżeli mówimy o kwocie 1000 pln to przy ok. 100 zegarkach rocznie (ostrożnie licząc) i biorąc pod uwagę, że w każdym sklepie sprzedawca jest w stanie zejść z ceny ok 15% to jest to na prawdę tylko dobrą wolą wierchu, żeby coś lepszego sprawić i nawet zamówić tarcze z logo danej KWK przy rozsądniej cenie.

Bo ci na wierchu myślą że wszyscy górnicy to tępaki i się na niczym nie znają.Tego Bisseta sprzedałem koledze z kopalni bo też dostał taki sam i w tym samym czasie a go okradli.Był wniebowzięty.Ale on w zegarkach nie siedzi i mu na cudach nie zależy.A ja też się cieszyłem że wreszcie ktoś mi stówę dał.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po tym co się ostatnio z kopalniami (finansowo) dzieje to powinni powolutku się wycofywać z tego typu podarków dla pracowników...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po tym co się ostatnio z kopalniami (finansowo) dzieje to powinni powolutku się wycofywać z tego typu podarków dla pracowników...

To nie jest wątek ani polityczny, ani ekonomiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja mam coś takiego w swojej kolekcji...

 

post-62679-0-29184300-1462216806_thumb.jpg

 

EDIT: brakuje mi do całości jeszcze Cymy i szukam Oratora w lepszym stanie.

 

Co do przetargów to tutaj macie artykuł http://wpolityce.pl/polityka/157009-zegarek-dla-gornika-czyli-przetarg-kompanii-weglowej-wszystko-na-to-wskazuje-ze-w-tym-roku-jubilaci-beda-sie-chwalic-zlotymi-zegarkami-marki-bisset...

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/199793,zloty-zegarek-dla-gornika.html

 

Przepisy dotyczące przywilejów płacowych to m.in. specjalne miesięczne wynagrodzenie dla zatrudnionych pod ziemią (od 20% do 60% płacy zasadniczej) i nagrody jubileuszowe za długoletnią pracę (od 75% do 400%  miesięcznego wynagrodzenia). Najciekawszy jest jednak zapis o tym, że po przepracowaniu co najmniej 25 lat pracownik górnictwa otrzymuje zegarek pamiątkowy.

Edytowane przez RTK-WGM

Kupię wszystko, rozsądek zachowując, co ma związek z marką ENICAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś takiego w swojej kolekcji...

 

attachicon.gifPW25.jpg

 

EDIT: brakuje mi do całości jeszcze Cymy i szukam Oratora w lepszym stanie.

 

Co do przetargów to tutaj macie artykuł http://wpolityce.pl/polityka/157009-zegarek-dla-gornika-czyli-przetarg-kompanii-weglowej-wszystko-na-to-wskazuje-ze-w-tym-roku-jubilaci-beda-sie-chwalic-zlotymi-zegarkami-marki-bisset...

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/199793,zloty-zegarek-dla-gornika.html

 

Przepisy dotyczące przywilejów płacowych to m.in. specjalne miesięczne wynagrodzenie dla zatrudnionych pod ziemią (od 20% do 60% płacy zasadniczej) i nagrody jubileuszowe za długoletnią pracę (od 75% do 400%  miesięcznego wynagrodzenia). Najciekawszy jest jednak zapis o tym, że po przepracowaniu co najmniej 25 lat pracownik górnictwa otrzymuje zegarek pamiątkowy.

Szacun za kolekcję. Bissety? Takie ze zwykłą naklejką to naprawdę szału nie robią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Hos57

Witam

Proszę zajrzeć do mojej galerii, posiadam sporą ilość zegarków naręcznych i kieszonkowych 25 PW, Jubileuszowych. Hej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.