Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kadu

Certina DS-1 ETA 2824-2 - problem z naciągiem

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Mam problem z zegarkiem z tytułu tematu - mam wrażenie, że uszkodzeniu uległ mechanizm ręcznego naciągu. Koronka obraca się swobodnie w kierunku przeciwnym do obrotu wskazówek zegara. Natomiast w przypadku próby kręcenia zgodnie ze wskazówkami zegara natychmiast blokuje się. Zegarek mam od maja zeszłego roku i jest jeszcze na gwarancji. Naciągu ręcznego używałem sporadycznie (do rozruchu zegarka). Czy może to być poważne uszkodzenie? A może robię coś źle?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wskazowki mozna normalnie ustawiac?


OMEGA SEAMASTER 300M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

odgrzeję temat. Mam identyczną sytuację z moją ETĄ 2824-2. Koronka natychmiast  blokuje się w przypadku ruchu w kierunku godz. 12. W kierunku godz. 6 obraca się bez żadnych przeszkód. Możliwe, że coś się popsuło, czy zegarek jest po prostu maksymalnie nakręcony (choć po całej nocy wykonałem może z pół obrotu w kierunku 12 i zablokowała się).

 

Dodam jeszcze, że chciałem go lekko dokręcić, by sprawdzić max. rezerwę chodu, ale gdy poczułem opór od razu przestałem kręcić.

 

Koronkę mogę odciągnąć i ustawić czas (porusza się w obie strony).

 

Pozdrawiam

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, zegarek chodzi bez zmian - punktualnie.

 

Spotkał się ktoś z takim przypadkiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam..... Czy aby zegarek z tym mechanizmem ma funkcję dokręcania?

Ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie mój też jest popsuty. I to od jakichś 10 lat.

No to już zgłupiałem (to mój pierwszy automat i mam go od 3 tygodni).

Myślałem, że dokręca się go w kierunku godz. 12 i tak też kręciłem - na początku było to możliwe, ale teraz po zablokowaniu to już sam nie wiem.

Odblokuje się? Czy może tak ma być, a dokręca się w kierunku godz. 6?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie korzystałem z koronki w celu dokręcania w tym modelu. Szczerze mówiąc jakoś mi tego nie brakowało. Teraz jak próbuje idzie cięzko. Szukałem opinii na temat dokręcania koronką w DS-1 i wychodzi na to że sporo użytkowników ma podobne problemy. Instrukcja milczy na ten temat. Nie twierdze, że sam mechanizm ETA2824-2 nie posiada funkcji dokręcania ale w DS-1 to się jakoś nie sprawdza. Przynajmniej u mnie jest wyczuwalny duży opór. W innych dwóch zegarkach na sellicie dokręcanie działa płynnie. Może przez ten cały system uszczelnień w DS-1? Nie mam pomysłu. Poza tym zegarek chodzi bezproblemowo. Będę oddawał na przegląd serwisowy w najbliższym czasie to wypytam się dokładnie.

Ewentualnie może inni użytkownicy się wypowiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.

 

Ja mam tą ETĘ w Eposie. Podpiąłem się tylko pod temat o Certinie, gdyż mój zegarek ma takie same objawy.

Poczekamy na inne opinie/sugestie.

Edytowane przez Michal78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ETA 2824-2 posiada możliwiść ręcznego naciągu i powinien mieć też tzw. sprzęgło, które zabezpiecza przed zerwaniem sprężyny. Poczekaj niech pochodzi przez noc, być może jest maksymalnie nakręcony stąd opór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ETA 2824-2 posiada możliwiść ręcznego naciągu i powinien mieć też tzw. sprzęgło, które zabezpiecza przed zerwaniem sprężyny. Poczekaj niech pochodzi przez noc, być może jest maksymalnie nakręcony stąd opór.

 

Tylko, czy przy maksymalnym nakręceniu powinien być opór, czy dzięki temu sprzęgiełku powinien obracać się bez oporu i w przypadku maksymalnego naciągu sprężyny po prostu jej nie dokręcać bardziej?

 

Poczekam, aż się zatrzyma i zobaczę, czy się odblokuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie dokręcaj bardziej, daj mu pochodzić do poluzowania sprężyny. Odłuż zegarek niech wahnik nie naciąga sprężyny.

Opór powinien być, nie wiadomo czy odkręciłeś do końca, nigdy organoleptycznie nie testowałem jak działa sprzęgło, więc nie napiszę jak to czuć.

Opór może być różnie wyczuwalny, zawsze łatwiej kręcić dużą pilnikowatą koronką niż małą, gdzie chwyt jest słabszy. Dochodzi opór na uszczelkach i mechanizmie, który może potrzebować smarowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek leży w szufladzie i wytraca energię.

 

Czytałem gdzieś, że dzięki temu sprzęgiełku nawet po całkowitym nakręceniu zegarka (automatycznym lub ręcznym) można dalej kręcić koronką bez jakiegoś większego oporu, tylko zegarek już się nie nakręca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie czy zegarek ma dokręcanie czy go nie ma, jeżeli jest automatyczny (tzn. posiada obracający się wahnik), koronką powinno dać się kręcić, w jedną stronę bez oporu, w drugą z oporem (jeżeli ma dokręcanie) lub bez oporu (jak nie ma dokręcania), nawet jak jest maksymalnie nakręcony. Oczywiście, jeżeli zegarek ma zakręcaną koronkę, to mowa o sytuacji po jej odkręceniu / odblokowaniu.

Jeżeli tak nie jest, to znaczy, że coś jest uszkodzone.

Edytowane przez Janek72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba z ETĄ mojego Eposa jest coś nie tak.

 

Po całkowitym zatrzymaniu uruchomiłem go kilka razy machając wahnikiem i na próbę zakręciłem koronką do góry (w kier. godz. 12). Po ok. 2 obrotach ponownie się zablokował. W drugą stronę obraca się bez problemu.

Zakręcanej koronki nie ma, bo da się ją odciągnąć, a kręcąc w stronę w którą się obraca - nie odskakuje.

 

Jutro zadzwonię do Eposa i opiszę problem. Zobaczę, co oni na to i dam znać jak potoczyła się sprawa.

 

Dzięki za wszystkie sugestie.

Edytowane przez Michal78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wysłałem zegarek do serwisu Eposa - niedługo dowiem się, co oni na to.
Witam.
I jaka diagnozę postawił serwis Epos.
Dokładnie te same historie mam u siebie w Oris Aquis

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Dawno mnie tu nie było 😀.

Powiedzieli, że wszystko jest ok. Zegarek dokręca się po prostu z dużym oporem, ale wszystko działa.

Początkowo dokręcał się bez takiego oporu i to mnie zmyliło, a bałem się dokręcać go na siłę, żeby nie zepsuć mechanizmu.

 

 

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.