Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Thief

Bezel count-up vs countdown

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jakaś mądra głowa wyjaśni mi dlaczego nurkowie wolą bezele z insertami countup? Przecież łatwiej jest ustawiać bezel w opcji countdown, nie trzeba przeliczać minut, po prostu ustawiasz ilość minut przy wskazówce minutowej, w każdej chwili widzisz ile dokładnie czasu ci jeszcze zostało do osiągnięcia znacznika, po prostu wydaje się to poręczniejsze... źle rozumuję?  :unsure:

 

... no i jakie znacie zegary (tak do ok 1500pln) które posiadają bezel countdown?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nurkowie nie mają wyboru, firmy zegarmistrzowskie dla nich robią tylko te do przodu wiec przywykli.

Te do tylu to ponoć dla lotników, cokolwiek by to nie miało znaczyć.

Do 1500 osobiście znam same bezele ale bez zegarka :(


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz rację, ale na zdrowy rozum wydaje mi się to co najmniej dziwne. Bardziej logicznym rozwiązaniem jest countdown...  :huh: Ktoś ma jeszcze jakąś koncepcję? 

 

Znalazłem w tym budżecie tylko kwarce NIXON, ale nie powiem żeby były jakieś porywające...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum nurkowym trafiłem na dość przekonujące wyjaśnienie (poza tym, że "count up" to zaszłość z początków nurkowania i w zasadzie kopia rozwiązania Rolexa, choć tego akurat nie jestem pewien) - mianowicie nurkowie w początkach tego sportu korzystali z tabel dekompresyjnych, które określały, ile czasu na danej głębokości można spędzić. Żeby dobrze wyliczyć czas potrzebny na powrót na powierzchnię, nurek ustawiał bezel nie na moment zanurzenia, ale właśnie na czas, gdy trzeba już ruszać do góry.

 

Przykład: nurek chce spędzić 35 minut na jakiejś głębokości, ustawia więc znacznik bezela na 35 minut od momentu zanurzenia. Gdy wskazówka minutowa dojdzie do znacznika, nurek wie, że musi wracać, a powrót z kolei powinien zająć mu ok 15-20 minut. I wtedy wie, ile już się wynurza i czy jeszcze musi siedzieć pod wodą,

 

Mnie to wyjaśnienie najbardziej przekonuje :)


Piotr

www.neverassume.info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Żeby dobrze wyliczyć czas potrzebny na powrót na powierzchnię, nurek ustawiał bezel nie na moment zanurzenia, ale właśnie na czas, gdy trzeba już ruszać do góry.

 

Przykład: nurek chce spędzić 35 minut na jakiejś głębokości, ustawia więc znacznik bezela na 35 minut od momentu zanurzenia. Gdy wskazówka minutowa dojdzie do znacznika, nurek wie, że musi wracać, a powrót z kolei powinien zająć mu ok 15-20 minut. I wtedy wie, ile już się wynurza i czy jeszcze musi siedzieć pod wodą,

 

Mnie to wyjaśnienie najbardziej przekonuje :)

A mnie nie, ponieważ wyszło Ci z tego masło maślane i jedno zaprzecza drugiemu,

Rozpisz raz jeszcze co miałeś na myśli...

Najlepiej na przykładzie 10min pobytu pod wodą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, spróbuję jeszcze raz (dla tego przykładu głębokość zejścia nie ma znaczenia):

- nurek o 12.00 zaczyna nurkowanie

- chce przebywać na docelowej głębokości 35 minut (włącznie z zejściem)

- wynurzenie z tej głębokości zajmie mu 15 minut (dekompresja), nie może być mniej

- ustawia znacznik bezela na 12.35

- gdy wskazówka minutowa dotrze do 12.35 rozpoczyna wynurzanie

- na bezelu odlicza 15 minut na dekompresję (od znacznika, czyli "0" do 15)

 

I tyle. Trik polega na tym, że znacznik "0" nie jest ustawiany na czas rozpoczęcia nurkowania (12.00) tylko na czas jego zakończenia.


Piotr

www.neverassume.info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim bezelem to kojarzę tylko sea battalion glashutte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie nie, ponieważ wyszło Ci z tego masło maślane i jedno zaprzecza drugiemu,

Rozpisz raz jeszcze co miałeś na myśli...

Najlepiej na przykładzie 10min pobytu pod wodą

 

Nie wiem co w tym objaśnieniu było nielogicznego, opis był klarowny i sensowny. 

 

Dzięki Togusa, w sumie też mnie ta kwestia zastanawiała. 


instagram.com/average_watch_enjoyer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Togusa, to ma sens! Rzeczywiście bezel Count-up w przypadku ustawienia momentu wynurzania pozwala bezproblemowo odczytywać moment rozpoczęcia wynurzania i czas dekompresji. Jeśli to dobrze rozumiem to: przed wejściem do wody patrzę na tabelę i sprawdzam ile trwa moja dekompresja, wchodząc do wody odejmuję mój czas nurkowania od 60min i ustawiam sobie wynik na wskazówce minutowej. Wskazówka minutowa dochodzi do znacznika i od teraz wynurzam się tyle ile pokazała mi tabela. Proste, logiczne i bez majstrowania przy zegarku pod wodą. W przypadku bezela count-down to kompletnie nie działa, owszem pokazuje ci dokładnie ile minut Ci zostało do wynurzenia, ale kombinowanie z czytaniem czasu dekompresji mogłoby już zabić ;)

 

Teraz już wszystko rozumiem, gdzieś czytałem że bezeli conut-down używali piloci, bo potrzebowali dokładnego wskazania czasu do następnego punktu nawigacyjnego i to się super sprawdza. Dokładnie jak w przypadku gotowania jajka, ustawiasz wskaźnik na dokładny czas, pyk... i jajko gotowe, dekompresji już nie wymaga... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim bezelem to kojarzę tylko sea battalion glashutte.

No podoba mi się, tyle tylko że na ebayu znalazłem go za jakieś 2800$ ;).

 

Swoją drogą znalazłem chyba 2 inserty do seikoszy, ale niestety count-down pomieszane było z gmt i nie najlepiej to wyglądało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tez sie muhle glashutte podobają a najbardziej to ten wyżej wymieniony i SAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nurek musi wiedzieć ile już jest pod wodą a nie ile mu zostało. Wiem bo nurkuje. Żadne inne wytłumaczenia nie mają sensu.

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nurek musi wiedzieć ile już jest pod wodą a nie ile mu zostało. Wiem bo nurkuje. Żadne inne wytłumaczenia nie mają sensu.

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Mandaryn możesz to rozwinąć bo właśnie wywróciłeś naszą teorię do góry nogami, daj ludziom zrozumieć. Jak to w praktyce stosujesz, po co zatem jest potrzebna dokładna podziałka w pierwszych 15-20 minutach, czemu ma służyć? Jak się wynurzasz to stosujesz jakieś postoje na różnych głębokościach a może tak też jest przy schodzeniu, jest wiele pytań... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta dokładna podziałka to sam nie wiem do czego służy. Nigdy się nie przydaje. Tak krótki czas nurkowania nie ma znaczenia dla dekompresji no chyba że schodzimy bardzo głęboko. Myślę sobie ze ona się przyda przy wynurzaniu i liczeniu czasu trwania przystanku bezpieczeństwa na 5 metrach. Tam stoimy 5 minut. Jak to wygląda? Jak idziesz pod wodę to nie ma żadnych przystanków. Zaraz jak się zanurzyć ustawiasz bezel zerem na wskazówke minutową. I jej ruch pozwala liczyc czas od zanurzenia. Patrzysz ile już jesteś od zanurzenia pod wodą i na jakiej głębokości. Na bezel się oblicza upływ czasu. Pod wodą wzrasta ilość azotu we krwi. Jest on rozpuszczony. Jak się wynurzasz to on się usiłuje uwolnić. I to ten czas od zanurzenia pozwala obliczyć czas dekompresji. Teraz to robi komputer ale jak go nie masz to tylko tabele dekompresyjne pozwalają to wyliczyć. Oczywiście musimy mniej więcej je znać. Więcej niż mniej bo chodzi o zdrowie a nawet życie. Zatem co jakiś czas robisz przystanek na określonej głębokości na określony czas. A po wyjściu na brzeg oblicza według tabel ile możesz jeszcze dziś nurkować.

Tak mniej więcej.

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do poczytania tabela.

987bc9e6c6916f70589d84ca6082d559.jpg

I własnie tu sie bezel przydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde skomplikowane to trochę, ale ciekawe! :) Rozumiem że bez kompa pod wodą trzeba mieć tabele przy sobie i czytać je na bieżąco, a bezel ustawiać za każdym razem kiedy to konieczne. Tutaj patent Togusa już nie jest tak przekonujący, choć można by go może w pewnych momentach wykorzystywać. W wolnej chwili może poszperam jeszcze w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proste. Dajmy na to nurkujeszna 18 M czas 60 min wynurzenie bez dekompresji. Ale już 70 min to dekompresja 2 min na 3m.

I tu bezel sie sprawdza bi pokazuje ile minut już jesteś u jeśli przekroczysz założony czas to przydaje sie tabela. Nurkowanie trzeba zaplanować ale tez trzeba być przygotowanym na zmiany.

Bezel count down bedzie bardziej przydatny np jak planujesz cis rozpocząć np w żeglarstwie odliczanie startu do przekroczenia lini startu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, proste, wystarczy tylko nauczyć się  czytać ;). Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tabeli się pod wodą raczej nie używa robi się plan nurkowania jak tu kolega napisał. To jest wbrew pozorom nieprzyjazne środowisko. Ale przyjemność nurkowania jest chyba trudno porównać z czymś innym chociaż mam kilka typów

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak do nurkowania należy sie przygotować a tabele ma sie na wszelki wypadek i choć dziś korzysta sie z komputerów nurkowych to zegarek, tabela oraz wiedza to żelazna rezerwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dzięki za oświecenie! Cała moja ciekawość wynikała z faktu że gdzieś zobaczyłem film z wyjaśnieniem że chodzi odliczanie czasu do końca powietrza. Z punktu widzenia bezpieczeństwa wydawało mi się to naciągane, po pierwsze dlatego że trudno określić jak szybko powietrze będzie zużywane a po drugie to przy ustawianiu czasu na bezelu można się pomylić nawet w takim prostym obliczeniu. Dlatego myślałem że count-down by to załatwiał. Rzeczywistość okazała się całkiem inna.

 

Dalej chcę mieć jakiś zegar z count-down więc będę szukał, może pojawi się choć jakiś ładny insert do seikosza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja jeszcze doprecyzuję. Kolega mandaryn ma rację. Ustawiamy czas wejścia do wody. W czasie nurkowania kontrolujemy czas i widzimy ile go spędziliśmy pod wodą. Powód dla którego bezel obraca się tylko w jedną i to właśnie tą stronę, jest wynikiem dbałości o zdrowie i życie nurka. Przypadkowy obrót bezela wydłuża wskazanie czasu nurkowania czyli zapewnia większą dbałość o reżimy dekompresyjne. Co zaś do tabel dekompresyjnych-mnie uczono ZAWSZE mieć je przy sobie. Pod wodą obowiązuje zasada dublowania wszystkich instrumentów. I dlatego mimo komputerów nurkowych, zegarek pod wodą jest równie ważnym instrumentem!


@rtur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez pajakleon97
      Witam serdecznie
       
       Nie za bardzo dbam o zegarki i oto pojawily sie brzydkie rysy na bezelu w moim Glycine Combat Sub. Niezaladnie to wyglada a lubie ten zegarek i jak dla mnie byl dosc kosztowny wiec chcialbym go zatrzymac na dluzej. Wiecie moze gdzie we Wroclawiu moglbym ten bezel wymienic? Przy okazji zrobic tez przeglad bo mam wrazenie, ze rezerwa chodu krocej trzyma. Dobrze zeby bylo to tez oplacalne a nie w cenie nowego zegarka...
    • Przez tesiwoj
      Cześć poszukuję bezel do Seiko snzh57, straciłem go w wyniku wypadku, chciałbym odremontować zegarek.
      Poproszę was o informację gdzie mógbym zdobyć  oryginalny lub ewentualnie pasujący od innego modelu Seiko. 
    • Przez boski
      Witam,
      czym przykleić wkładkę bezela, żeby można ją było w miarę łatwo zdemontować w przypadku chęci zmiany na inną?
      Widziałem samoprzylepne taśmy 3M, jednak potrzebuję sprawę załatwić w miarę szybko. Jaki klej polecacie?
       
      P.S. Chętnie odkupię owe krążki z taśmy 3M w ilości kilku sztuk.
    • Przez Rhotax
      Po zewnętrznej stronie tarczy zegarka widuję 2 standardy tego co tam może się znajdować: tachometr — działanie zrozumiałe i nawet można z tego praktycznie skorzystać; albo obracany pierścień z podziałką do 60. Też kilka praktyczny zastosowań potrafię znaleźć.
       
      Ale czasami tam się pojawia...tak jakby..."tarcza kompasu". I jakie jest tego praktyczne zastosowanie — nie wiem.
       
      Ale jak teraz przez przypadek znalazłem zegarek Casio, który ma tę tarczę z kompasem — obracaną, Czyli ktoś z rozmysłem tam to wstawił i jeszcze poświęcił czas, żeby zrobić to ruchome.
      Chodzi mi w tym przykładzie o Casio MTF-e002

       
      Czy znacie praktyczne zastosowanie tej podziałki z "kompasem"?
    • Przez filip3000
      Witam wszystkich poszukuję Bazel  najlepiej world-time  do Zegarka Mortima SUPER KOMPRESOR o wymiarach:
      średnica zew: 40-31mm
      średnica wewL 34,5mm
      wysokość maksymalna: 3,8 
       
      "Studiowałem" już wiele aukcji ale w większości z nich nie ma podanych wymiarów tylko modele do których powinny pasować 
      Jeśli macie swoje zegarki z bezelami to jeśli możecie podać model który odpowiada wymiarom, lub polecić miejsce gdzie można by taki nabyć. 

      Zegarek bez bezela nie wygląda chyba aż tak tragicznie jednakże bardzo wysoko wystaje szkiełko.
       
      Zegarek obecnie: http://image-gallery.pl/inne/mortima.jpg
      Jak powinien wyglądać  http://image-gallery.pl/inne/mortima_2.jpg
       
      Mam świadomość ze nie uda się dobrać idealnego bezela ale generalnie bez chyba wygląda jeszcze gorzej. 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.