Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Marekp

koperty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prosze abyście mnie trochę oświecili w kwestii materiałów używanych do produkcji kopert.

Złoto, platyna to wiem :D ale chodzi mi o koperty wykonane ze stali.

Np. na allegro spotkalem się z kopertami niklowymi ? Czy koperty ze stali się chromuje ? Prosiłbym aby ktoś kompleksowo przedstawił materiały używane do budowy kopert, ewentualnie powłoki stosowane do ich pokrycia.

 

pozdrówki

 

marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kompleksowo chyba nie będzie , ale wymienić mogę

 

- platyna - drogie

- złoto ( żółte , białe , czerwone) - drogie, miękkie

- srebro ( w starych zegarkach kieszonkowych i pasówkach) - miękkie patynuje, częściowo brudzi i uczula

- stale szlachetne (również stal chirurgiczna lub utwardzane stopy - z niewielką zawartością uczulającego często niklu, powierzchniowo lub dogłębnie cementowane (tegimentowane) np. Sinn i Ventura) - właściwie idealny materiał

- tytan - lekki, ale i miękki dlatego często termicznie utwardzany np. Ventura (brzydko się starzeje)

- mosiądz, aluminium, stal (miękki i utlenia się dlatego prawie zawsze pokrywany - dawniej chromowany lub niklowany ostatnio anodowany lub pokrywany powłokami PVD

- powłoki ceramiczne (supertwarde) np. Rado

- drewno ( bez komentarza) np. tissot

- powłoki i nakładki z tworzyw sztucznych ( G-SHOCK , ventura)

- powłoki PVD Physical Vapour Deposition albo Ion-Plaiting - bardzo twarde, łatwe w nanoszeniu i wielokolorowe

 

 

...to tak krótko

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko tyle: granit (tak, tak!!!) w Tissotach sprzed kilkunastu lat;

Drewno: ponadto jeszcze Brior oraz (dawny) Bronnikov - ci z drewna robili również mechanizmy kieszonkowych (sic!!!);

Złoto: żółte - twardość 135 Vickersów; różowe - twardość 165 Vickersów; białe - twardość 155 Vickersów (wszystkie dane dla próby 750, czyli 18-karatowego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no i o skórze - Alain Silberstein w kilku modelach "obszywa" koperty stalowe w skórę (np. Krono B Cuir Rouge oraz Pave Smileday Cuir Marron). Nawet awangardowo to wygląda.

Ale to bardziej do działu "kurioza" vel "smaczki" :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... jak i krysztale górskim (V. Calabrese "Tourbillon Crystal")...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a rzadko, bo rzadko, ale do wyrobu kopert stosowany jest rod (Rh) - srebrzystoszary metal, kolorystycznie - coś jak ciemne srebro. Najczęściej jako stop, gdyż w postaci czystej jest stosowany ekstremalnie rzadko, ze względy na bardzo wysoką cenę oraz relatywnie dużą miękkość (jest np. w aktualnej produkcji zegarek kieszonkowy manufaktury Boegli z kopertą z rodu właśnie)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
srebrzystoszary metal, kolorystycznie - coś jak ciemne srebro.

 

 

... to ciekawe , bo powoki galwaniczne z tego metalu charakteryzują się właśnie bardzo jasną (porównywalną z platyną- choć bardziej "świetlistą") barwą.

rod jest też często stosowany do powlekania mechanizmów, indeksów i wskazówek. we współczesnym jubilerstwie często zastępuje ( znów - jako powłoka galwaniczna) białe złoto lub platynę. Graf von Faber Castell używa go również w swojej serii przyorów piśmienniczych.

 

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzmiankowany Boegli z rodu:

boegli2004adagiorhodium5px.jpg

... dość jednak ciemny :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no i nie taki miękki : 300 - 500 vickersów

dla porównania

 

złoto zółte ok 60 -110 vickersów

złoto białe do ok 210 vickersów

platyna do 100 vickersów

Tytan 200

Stal 200

mosiądz 120

 

szkło szafirowe do 2100

szkło mineralne 350 - 500

plexi 20-60

powłoka lakiernicza 20

 

Alu anodowane 300

powłoki chromowe 1100

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inne foto:

boegli2004adagioeta6de.jpg

- chyba ciemniejszy od srebra.

A twardość zależy zapewne od proporcji stopu (jak od ilości "karatów" i rodzaju stopu sc. koloru twardość złota) - o czym było zresztą wyżej....

PS. Tu też jest o miękkości rodu: http://www.republika.pl/ewamalecka/elements/rh.htm

... ale chemikiem ani fizykiem nie jestem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zauważyłem: na ostatniej fotce Boegli widać odsłonięty mechanizm muzyczny, a na nim napis (częściowo widoczny): Reuge (po lewej, u góry mechanizmu)... Czyli moduły muzyczne dla nich robią w manufakturze Reuge... składak!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to i tak jeszcze nie wszystko - Harry Winston zaprezentował przecież 2-3 lata temu model Z1 w kopercie z cyrkonu (Zr, łac. zirconium) jako pierwszy producent zegarków na świecie.

Dodajemy więc cyrkon.

Lista się systematycznie rozrasta - a i to pewnikiem dalece nie wszystko...

 

EDIT: To IWC już w 1986 r. wypuścił pierwszy zegarek z cyrkonu (model z linii Da Vinci - b. krótka seria).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... jeszcze ponadto mogą zdarzyć się tak "egzotyczne" stopy, jak w kopercie AP RO Concept, ref. 25980AI.00 (na 30-tą rocznicę "Królewskiego Dębu"): nazwali to Alacrite 602. W jego skład wchodzi: 57% kobaltu, 31% chromu, 5% tungstenu i śladowe ilości węgla, krzemu i żelaza. Efekt: 430 vickersów :!: :!: :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnienie dla nieletniej młodzieży:

-tungsten to polski wolfram,

-430 vickersów=twardość 430 HV.

Wiem, czepiam się, ale polskie słownictwo techniczne też istnieje.

 

 

Pozdrawiam

 

Staszek


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nikt nie ma "patentu na wiedzę".

2. Proponuję jednak lekturę jakiejkolwiek normy dotyczącej pomiaru twardości metodą (sposobem) Vickersa, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu zapisu wyniku pomiarów.

3. Odnośnie terminologii technicznej-będę się "czepiał" tam, gdzie mam coś do powiedzenia. Proszę jednak nie traktować tego jako złośliwość. Zależy mi bardziej na jasności i jednoznaczności wypowiedzi.

4.W tym samym temacie (koperty) występuje określenie "dogłębne cementowanie (tegimentowanie)".

Ciekawi mnie, kto z czytających wie o co chodzi :cry: .Jako podpowiedź dodam. że nie jest to termin budowlany.

 

Pozdrawiam

 

Staszek


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bliższe informacje o technologii tegimentacji (łac. tegimentum) znajdują się na stronie

http://www.sinn.de/LEXIKON/lexikon-beitrag-003.htm

 

nie jest tam jednak precyzyjnie opsany sam przebieg tego opatentowanego procesu. dodam tylko, że uzyskana twardość to 1200HV

 

co do czarnych powłok PVD to ich opis (jak również inne ciekawe technologiczne informacje) są (niestety również po niemiecku) tu:

 

http://www.sinn.de/LEXIKON/technologie.htm

 

Staszku miło byłoby gdybyś zabrał głos w temacie

 

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic....highlight=#9736

 

brakuje nam tam kompetencji ! :cry:

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam opanowaną mechanikę (chodzi mi o dział fizyki) oraz technologię metali, bo tym się zajmuję.

Nie znam się na wszystkim. :cry:

Cała ta "tegimentacja" polega na jakiejś obróbce pewnego gatunku stali nierdzewnej stosowanej na implanty.

Możliwe więc, że niektórzy ludzie noszą ten materiał w stawie biodrowym a nie na ręce.

Dziękuję za linki.

 

Pozdrawiam

 

Staszek

 

P.S.

Konkurs bez nagród trwa dalej-co to jest cementowanie. :wink:


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzelam.

Cementowanie to spajanie, wiązanie? Może chodzi opołączenie powłoki z materiałem bazowym?

Jak bym nie rzucił politechniki to pewnie bym wiedział :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odnośnie terminologii technicznej-będę się "czepiał" tam, gdzie mam coś do powiedzenia. Proszę jednak nie traktować tego jako złośliwość.

Ależ my przecież oczekujemy na takie właśnie merytoryczne "czepianie się" w kwestiach technicznych (i nie tylko). Szkoda, że relatywnie rzadko gościsz, Staszku, na forum :lol:Prosimy - w miarę czasowych możliwości - o jak najczęstsze pisanie o interesującej nas wszystkich problematyce :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem do słownika łacińsko-polskiego, powróćmy więc do"tegimentowania".

TEGIMENTUM=pokrycie, osłona,ochrona. Jak widać, nazwa nic nie wyjaśnia jeśli chodzi o sposób utwardzania stali.

 

Pozdrawiam

 

 

Staszek


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.