Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Lechup

Ręczne nakręcanie automatów Orient

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ręczne nakręcanie szkodzi automatom Orienta ?

Konkretnie chodzi mi o mechanizm z Orient Stara:

40N52

oraz stosowany w Starach i np. w Orient Polaris (mechanizm z komplikacją GMT)

40P51

 

Oba te mechanizmy mają możliwość ręcznego dokręcania.

Kiedyś zegarmistrz mówił mi że w Orientach jest stosowane rozwiązanie które przy nakręcaniu koronką szybko niszczy zęby w module automatu, ale nie wiem jaki kaliber miał na myśli.

 

Jeśli ktoś wie jak to jest rozwiązane w wymienionych mechanizmach i czy można bezpiecznie nakręcać koronką to będę wdzięczny jeśli podzieli się ta wiedzą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zegarmistrz prawdę mówił, można sporadycznie i powoli (np pobyt w szpitalu?). Lepiej i bezpieczniej pomachać zegarkiem prawo lewo, a jak noszony w ruchu to sam będzie się nakręcał. Notoryczne dokręcanie wyciera również uszczelkę w koronce ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy codziennym noszeniu nie ma problemu, ale często zegarek jest w użyciu raz na kilka dni (bo używam innego, albo jest weekend etc.) i najwygodniej byłoby go po prostu nakręcić koronką.

Wiem że szkodliwość dokręcania koronką zależy od rozwiązania w konkretnym mechanizmie ale jak to jest w tych Orientach rozwiązane nie potrafię znaleźć.

 

Co do uszczelki w koronce to chyba nie jest tak źle - przy zegarkach z naciągiem ręcznym jest używana codziennie i tak szybko nie pada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niepotrzebnie filozofujesz. Te z naciągiem ręcznym przeważnie już fabrycznie mają znikome WR a pomachać zegarkiem kilka razy przed założeniem i ustawić czas to nie jest wielkie halo 3min. Przynajmniej trybiki odpoczną jak się zatrzymał. Samochód pod domem też zostawiasz cały czas z pracującym silnikiem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia filozofii tylko zwykłej wygody.

Najchętniej kupiłbym po prostu zegarek z naciągiem ręcznym ale te które mi się podobają sa tylko w automacie.

 

W każdym razie dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orient ma tak wydajny automat że już przy podniesieniu zegarka powinien wystartować. Cały czas mnie to zadziwia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam OSa i z ciekawości zapytam, co jest bardziej szkodliwe, nakręcanie czy ustawianie co dwa dni aktualnej godziny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nakręcanie w automacie służy do rozruchu, a nie do naciągania sprężyny.

Od tego jest wahnik w tej konstrukcji.

 

A czym szkodzi ustawianie zegarka?


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, ale myślę, że jak co dwa dni się wyciąga koronkę to pewnie też ma jakiś wpływa na zużywanie się tego elementu. Może na uszczelkę/wodoszczelność również?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam OSa i z ciekawości zapytam, co jest bardziej szkodliwe, nakręcanie czy ustawianie co dwa dni aktualnej godziny?

Nie możesz ponosić go przez godzinę dziennie? Powinno wystarczyć do pełnego nakręcenia zegarka.

 

Porównałem z ciekawości OS 40R53 z Myota 9030 (Formmeister) - oba na jednej ręce, start od 0%.

W momencie gdy OS złapał 40 godzin Myota nie miała 20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzina dziennie może nie wystarczyć - na moim OSie zapas na 20 godzin pracy jest po 4-5 godzinach noszenia. Zależy jak kto intensywnie macha rękami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OS ma mega wydajny mechanizm i nawet przy siedzącej pracy ładuje się około 20-25 godz. po 8h. Tyle, że OS-a raczej używam na specjalne okazje np. kiedy mam prezentacje albo na wyjścia wieczorne i przez kilka godzin nie naładuje się na kolejną dobę. Przymierzam się do zakupu Curatora Grey to noszenia na co dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.