Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Master Yoda

Antoni Norbert Patek

Rekomendowane odpowiedzi

A tak z czystej ciekawości, wiadomo kto jest autorem artykułu z Onetu z października 2015 gdzie jest podane prawidłowe miejsce urodzenia Patka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie. Jaja jak ch*j, najbardziej obsmiany portal, czasami ma najbardziej rzetelne info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z czystej ciekawości, wiadomo kto jest autorem artykułu z Onetu z października 2015 gdzie jest podane prawidłowe miejsce urodzenia Patka ?

Prawdopodobnie content makerzy portalowi posłużyli się już gotowymi opracowaniami jak np. z tej strony

 

http://cudartenka.blogspot.com/2014/12/sposob-na-potencje.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooooo..

 

Niedługo się okaże, że "wszyscy" o tym wiedzieli oprócz członków forum kmziz :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Koledzy i Koleżanki. Przez ostatnie dni popracowałem nad rozczytaniem aktu urodzenia Patka. Brzmi on najprawdopodobniej tak:

 

Roku Tysiącznego Ósmsetnego Dwunastego dnia szesnastego Miesiąca Czerwca o godzinie dziesiątej przed Południem

 

Przed Nami Proboszczem Tarnogórskim sprawującym Obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego Gminy Tarnogórskiej, Powiatu Krasnostawskiego w Departamencie Lubelskim, stawił urodzony JWP: (Jaśnie Wielmożny Pan) Joachim Prawdzic Patek bywszy Kapitan Woysk Polskich, a teraźniejszy Pisarz Skarbowy Księstwa Warszawskiego przy Magazynie Solnym Góra w Departamencie Warszawskim w Powiecie Czerwskim, liczący lat czterdzieści cztery, i okazał Nam dziecię płci męskiej, które urodziło się w domu pod Numerem siedemnastym Urodzonego Pawła Piaseckiego Oyca Matki w Piaskach Ziemianskich zamieszkałego (na marginesie Piaski - stosowało się taki zapis ze względów praktycznych, gdyż parafia obejmowała wiele wsi, miejscowości - łatwiej było odszukać później w księgach konkretny zapis po miejscowości urodzenia) na mocy części dziedziczney, na (nie stosowało się takiej formy - błąd najprawdopodobniej wynikający z zapożyczenia - może łacina lub jęz. niemiecki) dniu czternastym Miesiąca Czerwca roku bieżącego: oświadczając iż iest spłodzone z niego, i Anny z Piaseckich mającej lat dwadzieścia iego małżonki, i że życzeniem iego iest nadać Imiona Norbert i Antoni. Po uczynieniu powyższego oświadczenia i okazaniu dzisiaj na wprzytomności urodzonego JWP (interpretujemy że stawił się ten człowiek razem z ojcem, oraz jest poczytalny) : Franciszka Wodyńskiego Kapitana Pułku Trzynastego Piechoty w Zamościu dziedzicznie zamieszkałego liczącego lat pięćdziesiąt dwa, i JWP Jana Koberinskiego liczącego lat trzydzieści dziewięć Zastępcy Wójta Gminy Tarnogórskiej, w Tarnogórze zamieszkałego, Akt niniejszy urodzenia po przeczytaniu onego stawaiącym (nie do końca wiemy jak to słowo zinterpretować - albo rozumieć jako "stawanie się" - powstawanie aktu, albo od słowa "stać" - akt uroczyście na stojąco odczytany - może być i taka i taka wersja, gdyż źródłosłów mamy właściwie taki sam, podobna forma słowa użyta na początku aktu przy nazwisku ojca Patka, lub 3cia wersja - chyba najbardziej prawdopodobna tłumaczona w ten sposób, że stawaiącym, czyli tym którzy się stawili przed proboszczem odczytano akt przed podpisaniem) Oyciec i Świadkowie w akcie wyrażeni z Nami podpisali.

 

x. Jan Błędowski Proboszcz Tarnogórski

Sprawujący Obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego

Joachym Prawdzic Patek. Pisarz Skarbowy.

Franciszek Wodynski Świadek

Jan Koberiński Świadek

 

Zachowana pisownia oryginalna. Bardzo często zamiennie używano liter "i" i "y", oraz "i" zamiast "j". Kropki i kreski jako zmiękczenia literowe pisane intuicyjnie w niektórych miejscach ich brakuje, co też było częstą praktyką.

Dużo liter dużych (wielkich) wynika najprawdopodobniej z wykształcenia osoby duchownej i znajomości języka niemieckiego.

Największe wątpliwości jeśli chodzi o literacje budzą nazwiska Wodyński i Koberiński, ale występują one w indeksach nazwisk z 18-19w. do których mam dostęp, więc jest duże prawdopodobieństwo, że są poprawne. Mam na codzień do czynienia z takimi tekstami w księgach parafialnych :)

Poprawność tekstu została skonsultowana z prof. zw. języka polskiego.

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez msokol19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żona młodsza o 22 lata. Miód i tragedia zarazem.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roku Tysiącznego Ósmsetnego Dwunastego dnia szesnastego Miesiąca Czerwca o godzinie dziesiątej przed Południem

 

Przed Nami Proboszczem Tarnogórskim....

 

Zachowana pisownia oryginalna. Bardzo często zamiennie używano liter "i" i "y", oraz "i" zamiast "j". Kropki i kreski jako zmiękczenia literowe pisane intuicyjnie w niektórych miejscach ich brakuje, co też było częstą praktyką.

Dużo liter dużych (wielkich) wynika najprawdopodobniej z wykształcenia osoby duchownej i znajomości języka niemieckiego.

Największe wątpliwości jeśli chodzi o literacje budzą nazwiska Wodyński i Koberiński, ale występują one w indeksach nazwisk z 18-19w. do których mam dostęp, więc jest duże prawdopodobieństwo, że są poprawne. Mam na codzień do czynienia z takimi tekstami w księgach parafialnych :)

Poprawność tekstu została skonsultowana z prof. zw. języka polskiego.

 

Bardzo, bardzo dziękujemy za pomoc.

 

Pozwoliliśmy sobie opublikować tekst po korekcie/sugestii kolegi "msokol19"

 

pozdrawiamy naszych czytelników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo dziękujemy za pomoc.

 

Pozwoliliśmy sobie opublikować tekst po korekcie/sugestii kolegi "msokol19"

 

pozdrawiamy naszych czytelników

Drobna korekta jest tam potrzebna. Odnośnik nr 3 odnosi się do słowa "na" w wyrażeniu "na dniu". Osobiście nie spotkałem się z takim zapisem, natomiast spotkałem się z zapisem "w dniu" z tego okresu, więc może to być błąd (zapożyczenie formy z innego języka). Dziedziczney jest jak najbardziej poprawnym i często spotykanym słowem.

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bylo mnie jakis czas na forum ale widze, ze Marek dalej w formie, ba moze nawet i lepszej niz kiedys :)

super sie czyta i super ze Ci sie po porstu chcialo !

 

mam nadzieje, ze z racji takiego znaleziska PP sprawi Ci jakis prezencik w postaci jakiejs powiedzmy,,,,Calatravy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam chłopaki, a mnie to co i róż chcą mnie w ch...a robić, i podają dane brata, czy coś w ten deseń, robić AFIS-y trzeba albo do znajomych tego kogoś jeździć, a jak dojdę, że gość mnie kręci, to nikt nawet dziękuje nie powie, że doszedłem gdzie i kiedy się urodził... i jak się zwie.

 

:-)

 

Dobra Robota Marku, nie zmniejszaj tempa!

Edytowane przez albiNOS 01

Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy widzieliście może nową publikację Patka?

Pokazali na stronie: http://www.patek.com/en/communication/news/patek-philippe-the-authorized-biography-by-nicholas-foulkes
Wygląda tak jak widać na obrazku (kadr z filmu), a w pierwszym rozdziale - o polskich czasach jest kopia aktu urodzenia.

pozdrawiam,
Władysław
 

post-9-0-14455200-1480263468_thumb.jpg

post-9-0-48760200-1480263482_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny album.

 

W połowie czerwca przeslalem informację firmie o ustaleniach, dołaczajac identyczny skan jak w albumie.

Brak informacji zwrotnej.

Z końcem listopada wydany zostaje album ze skanem podajacym prawidlowe miejsce urodzenia Antoniego Patka.....

Choć do dziś funkcjonuje na oficjalnej stronie firmy film pokazujący nieprawdziwe miejsce urodzenia....

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DHqv_YGPfj3g&ved=0ahUKEwjIrI-cwcvQAhWGBywKHSLtBwAQtwIIHTAA&usg=AFQjCNHNbTdQNEng2EvC87zvcnj0Tg0Jkg

 

Swiat jest pełen zbiegów okoliczności....:)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa publikacja. Autor tej biografii Nicholas Foulkes, to nietuzinkowa postać ze świata dziennikarstwa.

 

Jak rozumiem, to pierwsza taka obszerna publikacja o PP?

 

"This is the first time that the Patek Philippe archive has been accessed and brought to life in a factual and definitive work. Nicholas Foulkes has perfectly recreated the atmosphere and details of our 175-year journey."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny album.

W połowie czerwca przeslalem informację firmie o ustaleniach, dołaczajac identyczny skan jak w albumie.

Brak informacji zwrotnej.

Z końcem listopada wydany zostaje album ze skanem podajacym prawidlowe miejsce urodzenia Antoniego Patka.....

Choć do dziś funkcjonuje na oficjalnej stronie firmy film pokazujący nieprawdziwe miejsce urodzenia....

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DHqv_YGPfj3g&ved=0ahUKEwjIrI-cwcvQAhWGBywKHSLtBwAQtwIIHTAA&usg=AFQjCNHNbTdQNEng2EvC87zvcnj0Tg0Jkg

Swiat jest pełen zbiegów okoliczności.... :)

Wysłałem powtórnie maila o nastepujacej tresci:

 

Dear Sirs,

 

I sincerely congratulate you on the issuance of the album on the history of the company and including in it the true information regarding the place of birth of Antoni Norbert Patek – of which I informed you in June this year (sending over, among others, the scan of the birth certificate used in the said album), along with information on how I had managed to discover the truth.

 

I am in the process of developing a broad publication for professional press, and, as the email with your reply has gone astray in the depths of the Internet, I would like to ask you for yet another reply in the subject matter. That shall definitely complete the publication.

 

I also wish to add that already back in June 2016 I managed to clarify the publication of e.g. Wikipedia concerning the birth of the founder of the company.

 

Please, find attached below the link to the discussion on a Polish wristwatch online forum (KMZiZ) which describes the history of the discovery.

 

(link)

 

Yours faithfully,

.......

 

W podobnym tonie wyslalem też informacje do Londynskiego wydawcy albumu.

 

Jak się latwo domysleć-zero odzewu, zarowno od Patek-Philippe jak i wydawcy.

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurna, tego bym się nie spodziewał, tzn. tego że się nie odezwą.

qr** big business idzie swoją drogą, w d*pie wszyscy mają normalne stosunki międzyludzkie i zwykle dobre maniery, te są jak idziesz do salonu z kasą a jak nie, to * na drzewo

 

Sent from my E6653 using Tapatalk


Beware the fury of a patient man.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maile poszły do spamu - co im będzie jakiś Polok mieszał  -_-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż można powiedzieć Marku...dziadostwo i tyle! Człowiek się stara, pisze maile do nich, że odkrył, że wie, że tyle lat byli w błędzie a to przecież założyciel firmy...ale nie, co ich to obchodzi. Wzięli sobie te informacje, odpalili Wiki - o, zgadza się, czyli ok.

 

Jak masz kasę i chcesz kupić Patka to pewnie witają szampanem (o to nie jakimś Igristoje), a jak masz ważną informację to sobie chętnie wezmą...Pójść na jakiś raut i autorowi (lub komuś z Patka) publicznie nawkładać i chlusnąć szampanem w twarz, może się nauczą...Nie mogę się tak denerwować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale za 220CHF plus 20CHF chętnie album wyślą...


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opis albumu :

"Patek Philippe: The Authorized Biography

by Nicholas Foulkes

Drawing on exclusive interviews with its owners and with workers and watchmakers past and present as well as on hitherto unseen documents from the company’s archives, Patek Philippe: The Authorized Biography celebrates the history of a unique company. Nicholas Foulkes traces the Patek Philippe history from founder Antoine Norbert de Patek’s early life in Poland as a young cavalry officer fighting in a doomed uprising. Foulkes recounts his exile, his life in Geneva. His meeting with gifted watchmaker Adrien Philippe and the 1932 purchase by the Stern family who over four generations have turned it into the legend that it is today.

"I am very pleased to see the history of my family’s company come to life in this excellent volume. This is the first time that the Patek Philippe archive has been accessed and brought to life in a factual and definitive work."

Philippe Stern,

Honorary President of Patek Philippe"

 

Dokumenty z archiwum firmy....ten jeden z istotniejszych jest z Archiwum Państwowego w Lublinie.

 

P.S Nikt ( firma i autor albumu) nie wystąpił o możliwość jego publikacji, dokumentu.

Sprawdziłem.

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie mają archiwum..... :P  :P


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Master Yoda - gratulacje i dziękuję za pracę :). Osobiście wolałbym, aby urodził się w Piaskach (Lubelskich) ale prawda historyczna jest ważna... :)

Pozdrawiam,

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło już sporo czasu od publikacji informacji o miejscu narodzin A.N.Patka
- czy może wiecie gdzie taka błędna informacja cały czas się znajduje?
 

pozdrawiam,
Władysław Meller

post-70691-0-09539600-1495750169_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wiemy, a aktualizacja bazy jest robiona systematycznie więc zarówno o Patku jak i o Czapku będą wniesione poprawki .

Niestety ale może i stety praca redakcyjna jest pracą wolontariacką , a Koledzy którzy to robią są tylko ludźmi i mają wiele swoich życiowych spraw np urodziny dziecka czy trudna ciąża..

Ja mam o ich pracy bardzo dobre zdanie i jestem im bardzo wdzięczny za to ,że to robią . Chylę czoła przed nimi,że pomimo tylu trudności potrafią wygospodarować czas i coś robić dla Klubu.

 

Nota bene oba odkrycia zostały zrobione przez naszych Klubowiczów ( Marka o Patku a Adama o Czapku ) - chwała Kolegom za to a i wtórnie ZiP miał o czym pisać.

 

 

Na zakończenie dodam,że  ile zrozumiałbym wysłanie maila jak to prawi ludzie mają w zwyczaju ( poprawcie bo jeszcze nie zdążyliście tego zrobić ), o tyle publiczne małostkowate wytykanie w ten sposób czyjegoś błędu uważam za zwyczajną obrzydliwość niegodną nie tylko członka Klubu i ale i zwykłego użytkownika forum . 

Wnioski niech sobie każdy sam wyciągnie 

 

P.S. A Przemkowi chyba się przykro zrobiło, więc Go przeproszę w imieniu Klubu 

Edytowane przez dariusz chlastawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W niedzielę postaram się zaktualizować informację o Patku oraz Czapku. Jestem ciągle w rozjazdach i do domu wracam w weekendy (nawet nie na każdy weekend) więc wniesienie poprawek musi czasem trwać. Jeśli widzicie błędy to najlepiej piszcie na PW, bo nie każdy temat śledzę :)

Edytowane przez ladek22

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.