Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Kwestiaczasu

Zenith Sporto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,proszę o pomoc w identyfikacji tego zegarka,mam go od niedawna wiem,że jest z II Wojny Światowej,nigdzie nie mogę znaleźć aby ktoś taki posiadał i coś mi o tym modelu powiedział,może ktoś z Was coś wie.

post-82976-0-11625800-1471104527.jpg

post-82976-0-92753600-1471104532.jpg

post-82976-0-09526000-1471104536.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia wielkości znaczka pocztowego.Trudno cokolwiek powiedzieć .,Według Rosslera seria Sporto zadebiutowała na rynku w latach 1950 więc nie pochodzi z czasów 2 Wojny Światowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm kaliber 12-4-P-6 produkowany była w latach 1945-47, ale zegarek w stylu nie jest podobny do pierwszych Sporto z roku 1945, natomiast tarcza moim zdaniem w stylu lat 60-tych. I faktycznie z tych zdjęć trudno cokolwiek pewnego powiedzieć.

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to dam większe,poszperałem i nie wiem czy dobrze zrozumiałem z niemieckiego forum ale ktoś pisał o mechanizmie taki jak w tym zegarku 12-4-6 ponoć tylko dla armii,a na rynek cywilny były 12-4-P-6 o którym pisał Pan Piotr.Już nic nie rozumiem bo seria zegarka to 3458908 czyli jakby z 1944,wychodzi na to że to pierwsze Sport dla armii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rozumiesz bo kombinujesz jak koń pod górkę, nie wiadomo dlaczego usiłując sobie wmówić, ze zegarek miał coś wspólnego z wojskiem. Po pierwsze nie ma podanych przez firmę Zenith zależności miedzy numerem seryjnym, a rokiem produkcji, tabele z internetu są kombinowane na podstawie interpolacji, czyli większość zawartych tam danych jest wziętych z kapelusza. Po drugie mamy na forum dział Zegarki Wojskowe, który polecam odwiedzić w celu zdobycia wiedzy o zegarkach militarnych. Po trzecie tarcza pierwszych Zenith Sporto z drugiej połowy lat 40-tych według mojej wiedzy wyglądała tak jak na poniższym zdjęciu, a ta powyżej według mnie jest prawdopodobnie z lat 60-tych

 

post-859-0-47852100-1471247206_thumb.jpg

 

Daj zdjęcie dekla, jak jest wojskowy, to powinien mieć odpowiednie oznaczenia, ale wtedy by to znaczyło, ze tarcza jest podmieniona.

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tarant3

Oraz wskazówki i koperta. Żadne z nich nie pasują do lat 40. O wojsku całkowita cisza ;) Od biedy mechanizm można datować wg jednej z tabel na rok 1944/5. Ale czy wiarygodnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest mechanizm 12-4-6, oznaczenie powinno być pod balansem.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie,właśnie tak jak Pan mówi Panie Piotrze trochę przekombinowałem,ale to te informacje z tabeli trochę mi namieszały,na deklu tylko te napisy.

post-82976-0-44451900-1471265389_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek jest składakiem, ale do jakiego stopnia, czyli co jest oryginalne, a co nie, to trudno tu ocenić, w każdym razie z wojskiem nic wspólnego nie miał.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zegarek jako taki nie, ale mechanizm tak, gdyż ten kaliber był montowany w wojskowych Zenitach.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza do tego nie pasuje do koperty, indeksy za blisko ramki, wskazówki nie pasują do tarczy, mechanizm nie pasuje do tarczy bo w Sporto były 12-4-P-6, a czy mechanizm jest od tej koperty, to tez nie jest pewne, bo ma gruby pierścień osadczy, czyli zegarek jako taki jak najbardziej tak. Moim zdaniem oczywiście.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pierścień jest podpadający, Tak naprawdę 12-4-6 oraz 12-4-P-6 różnią się od siebie fazą dookoła mechanizmu. Tu na fotce wyraźnie ja widać.

blog1.jpg


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą Zenithów, Mam nadzieję, że Piotrek się pojawi i dorzuci coś ze swoich doświadczeń. Niemniej jednak co do koperty i dekielka to skłaniam się do składaka. W moim Sporto z lat sześćdziesiątych, a tarcza wskazuje na ten okres, dekielek jest oznakowany tak. 

post-57210-0-93209800-1471295826_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Thunderbird

 

Witam.

Potrzebuję kilku podpowiedzi w związku z moim nowym nabytkiem. Z tego co udało mi się ustalić to:

1. Nie orginalna koperta (złoto próba 585)

2. Wymienione szkło oraz wskazówki

Rodzące się pytania dotyczą:

1. Rocznika mechanizmu?

2. Wartości. Nie koniecznie w PLN lecz dla znawców tematu czy taki składany egzemplarz jest coś wart? Pomijam wartość złota.

3. Czy w takim stanie go pozostawić a może jednak renowacja?

4. Czy ktoś z Państwa dostrzega jeszcze jakieś niezgodności?

Pozdrawiam

Piotrpost-110887-0-23110900-1572164466_thumb.jpgpost-110887-0-92329200-1572164636_thumb.jpgpost-110887-0-60732000-1572164727_thumb.jpg

post-110887-0-27020400-1572164772_thumb.jpg

Edytowane przez Thunderbird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dostrzega, bo nie ma na czym...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz widać... dlaczego sądzisz, że koperta jest "lewa"?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Thunderbird

Brak oznaczeń producenta. Jedynie próba złota jest nabita.

Edytowane przez Thunderbird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu też??!!! Masz oryginał, jedynie wskazówki mogą być nie od niego...s-l1600.jpg

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Thunderbird

Po ilości Twoich postów zakładam że masz doświadczenie w tym temacie. Ps. Dzisiaj próbowałem zdjąć pasek i okazało się że teleskopy to nie teleskopy tylko ten sam odlew co koperta.Czy to normalne w przypadku złotych kopert?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Thunderbird

Dziękuję bardzo za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Z tego co wyczytałem na forum rok produkcji zgodnie z tabela to 1945. Niemniej nadal się zastanawiam nad wartością tego egzemplarza i ewentualną renowacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.