Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
bajmar

Zegar z nakręcaniem sznurkowym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

właśnie przybył do mnie taki oto Junghans dziwak ? Pierwszy raz widzę taki mechanizm dlatego zapytam  . Czy to rozwiązanie było stosowane przez Junghansa ? Czy jest to efekt twórczej pracy jakiegoś zegarmistrza ? Co tym sądzicie ?

post-68176-0-05581100-1471430814_thumb.jpg

post-68176-0-44940200-1471430821_thumb.jpg


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Tarcza z logo Junghansa (jest tam?, słabo widac) nie ma otworów na klucz, może to sugerować fabryczny pomysł. Trochę podobne rozwiązanie stosowano we francuskich zegarach wiszących. Zrób więcej zdjęć mechanizmu, ma kody daty produkcji? Ale wygląda to na wyrób sprzed 1900 roku.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się bardzo podoba koncepcja - jak  rozruch mojej kosy spalinowej  :D

Zastanawiałem się dlaczego tak .

Wymyśliłem, że wysoko wisiał i to wydaje się być logiczny powód  do zrobienia takiego systemu.

Więc wg mnie to może być oryginał choćby ze względu na to , co wskazał Piotr - brak otworów pod klucz.

Poza tym przeróbka z przedniego napędu na "tylny" wcale nie jest taka prosta , a w tym wypadku wymaga jeszcze zmiany  osi bębna napędowego.

 

Jeszcze raz i zupełnie na poważnie - bardzo fajna ciekawostka.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również wydaje mi się że to fabryczne rozwiązanie ale wolę zasięgnąć osób które wiedzą ode mnie dużo więcej . Na tarczy widnieje logo Junghansa , na mechanizmie również . Od 1890 roku go używali więc jest szansa że zegar wyprodukowano przed 1900 rokiem . Oprócz tej sygnatury żadnych oznaczeń literowych ani numerycznych nie zauważyłem .

post-68176-0-93676200-1471445601_thumb.jpg

post-68176-0-50123000-1471445609_thumb.jpg

post-68176-0-13382200-1471445615_thumb.jpg

post-68176-0-88130900-1471445620_thumb.jpg

post-68176-0-20939600-1471445628_thumb.jpg

post-68176-0-04223400-1471445634_thumb.jpg

post-68176-0-42145200-1471445640_thumb.jpg

Edytowane przez bajmar

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest  to  fabryczny  wyrob Junghansa,widzialem gdzies  na skanie,chodzilo  o  wysoko  powieszone zegary  i  nakrecanie sznurkiem z  boku ,w  salonach,kuchniach,ja na skanie widzialem to  w  odniesienuiu  do  zegara  w okraglej obudowie tak jak  bawole oko.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Janek potwierdza moje domysły to już  pozostaje uznać za oryginał, odrestaurować i ... wymienić ten nieszczęsny sznurek / obciążnik do firanek na coś bardziej odpowiedniego.

Pewnie  by warto sprawdzić, czy na końcówkach sznura nie było obciążników / napinaczy by nie miał  ochoty na spadanie.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka za***ista. Pierwszy raz coś takiego widzę.  :blink:

Ciekawi mnie dlaczego wystające na dole sznurki wiszą po dwóch stronach dołu skrzynki a w mechanizmie są po jednej stronie i w niedużym odstępie. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka za***ista. Pierwszy raz coś takiego widzę.  :blink:

Ciekawi mnie dlaczego wystające na dole sznurki wiszą po dwóch stronach dołu skrzynki a w mechanizmie są po jednej stronie i w niedużym odstępie. 

Drugi  sznurek  to  wylaczenie  bicia  na noc.Bede  szukal tego skanu  ale  nie obiecuje...


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi sznurek jest do nakręcania bicia . Co do sznurka nie wiem czy taki nie powinien być ponieważ w środku są kawałki ołowiu . Na pewno nie jest to sznurek do bielizny :D

post-68176-0-54406200-1471455372_thumb.jpg

post-68176-0-59710300-1471455381_thumb.jpg

post-68176-0-61409000-1471455388_thumb.jpg

post-68176-0-03665100-1471455397_thumb.jpg

Edytowane przez bajmar

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Został wymyślony do bielizny, firan itp. Ale ostatnio spotykamy go w zegarach. Także wiedeńskich ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mi weszło w pięty :D  Chociaż tyle że jest w cenie :D W takim razie jaki ten sznurek ma być ?

Edytowane przez bajmar

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wsadził łańcuchy od stojącego wykonane a drutu mosiężnego. Po umyciu ramki i tych mosiężnych aplikacji wszystko razem będzie stanowiło komplet.. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że rolki prowadzące (widoczne na zdjęciach) są przystosowane pod sznurek . Mają półokrągłe toczenie .


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam spore wątpliwości co do tego sznurka, ale nie jest pewne, że został założony niedawno (wtórnie, w miejsce jakiegoś innego).


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szybko sobie pomyślałem , może ten sznurek powinien być taki jak przy francuzach . Tylko że grubszy .

post-68176-0-43106100-1471464709_thumb.jpg

Edytowane przez bajmar

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sznur nie może być zbyt ciężki, bo sprężyna powrotna musi ustawić kiwak w pozycji wyjściowej. Rolki zapewniają prowadzenie sznura i zabezpieczają go przed spadaniem.

 

Zwracają uwagę podwójne (z tyłu i  z przodu) zapadki na osiach bębnów. Natomiast pręcik młotka mnie rozczulił; cały Junghans, cały on.

 

Rozumiem, że skrzynka ma drzwiczki z tyłu, bo z przodu jest tylko luneta. A jak jest z dostępem do wahadła, też od tyłu? Chyba nie, bo jak go huśnąć gdy się nieopatrznie zatrzymał.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ma drzwiczki z szybką także od przodu, poniżej tarczy?


To cudo zapewne wymyślił Arthur Junghans. Ciekawie wygląda przegląd jego patentów od końca XIX wieku. Zaczął od mechanizmów pozytywek, potem zajął się świecącymi tarczami zegarków, potem zegarków wojskowych, w końcu innych przyrządów (domyślnie wojskowych). Następnie wrócił do malutkich nakręcanych mechanizmów umieszczanych w pociskach. Potem zaczęła się I Wojna. Praktyczny naród, i z wyczuciem nadciągających czasów :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , ma drzwiczki z przodu i z tyłu . Na razie zaznaczyłem na czerwono , jak będzie potrzeba to później pokażę dokładniej .

 

 

Chyba ma drzwiczki z szybką także od przodu, poniżej tarczy?


To cudo zapewne wymyślił Arthur Junghans. Ciekawie wygląda przegląd jego patentów od końca XIX wieku. Zaczął od mechanizmów pozytywek, potem zajął się świecącymi tarczami zegarków, potem zegarków wojskowych, w końcu innych przyrządów (domyślnie wojskowych). Następnie wrócił do malutkich nakręcanych mechanizmów umieszczanych w pociskach. Potem zaczęła się I Wojna. Praktyczny naród, i z wyczuciem nadciągających czasów :)

Praktyczny i przedsiębiorczy :D

post-68176-0-53515300-1471509822_thumb.jpg

Edytowane przez bajmar

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem w  koncu  potwierdzenie  z  malym bledem.To wyrob fabryczny,HAU ,czesto  zegary  kuchenne  np  model  Kosmos ,chociaz  byl  tez  na  aukcji ebay  zegar  z  tym  samym nakrecaniem  ale  z  KK patent,Schnuraufzug  Uhren,

Podobny  system  nakrecania  zegarow  stosowano tez  przy  tzw  Bilderuhr .

Mam nadzieje  ze  pomogklem  koledze.Numeru  patentu  nie  znalazlem,moze  byl zgloszony  i  nie  przyznany.

 

post-27388-0-20119400-1472917209.jpg

post-27388-0-82883400-1472917247_thumb.png

post-27388-0-52840700-1472917262.jpg

post-27388-0-61209500-1472917338.jpg

post-27388-0-32741800-1472917450.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem w  koncu  potwierdzenie  z  malym bledem.To wyrob fabryczny,HAU ,czesto  zegary  kuchenne  np  model  Kosmos ,chociaz  byl  tez  na  aukcji ebay  zegar  z  tym  samym nakrecaniem  ale  z  KK patent,Schnuraufzug  Uhren,

Podobny  system  nakrecania  zegarow  stosowano tez  przy  tzw  Bilderuhr .

Mam nadzieje  ze  pomogklem  koledze.Numeru  patentu  nie  znalazlem,moze  byl zgloszony  i  nie  przyznany.

Dzięki Janek !!! :D Nawet te problematyczne sznurki widać :) Ukłony :)


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze  jedna reklama  z  1901  roku

post-27388-0-80479900-1473499781_thumb.png


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byla jeszcze nazwa Kordelaufzug w starym katalogu

post-27388-0-83978000-1484415105_thumb.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu znalazłem  :D 

3.PNG

Edytowane przez bajmar

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, to aż 5 lat :wacko:... to się na szukałeś. Doszedłeś który to rok produkcji będzie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.