Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Clockhouse

Mechanizm Beckera P27 a inna długosc wahadła

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

To moj pierwszy post wiec pragne sie przywitac. Od pewnego czasu zajmuje zegarami, interesuja mnie przewaznie Beckery, Junghansy i inne niemieckie.

 

Mam pytanie zwiazane z mechanizmem od linkowca na 2 wagi. Jest to medalowy Becker, pełna płyta, z oznaczeniem długosci wachadła P27, jednak w tej lince jest długie wachadło ok. 52 cm. I co najdziwniejsze funkcjonuje. Myslalem ze cos jest nie tak, ale widzialem juz takie zegary chodzace na Allegro. Czy to prawidłowe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może o cale chodzi ? 27 cali to ok. 65 - 67 cm - zwłaszcza zależy jak się mierzy długość wahadła - to już nie tak daleko, a jeszcze jak kotwica powyginana/palety przeregulowane... A jaka duża jest tarcza ?

PS. A gdzie/jak w allegro widać że zegary chodzą :lol:


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlugosc wachadła podawana jest w centymetrach na 100%. Tarcza 18,5cm.

 

Podobny przypadek TUTAJ na aukcji

 

P.S Oczywiscie nie widac ze chodza, nalezy ufac Sprzedajacemu ze tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że to oznaczenie to nie długość wahadła najpewniej , w przeciwieństwie do innych werków gdzie tak w istocie jest. Znalazłem mnóstwo zdjęć beckerowskich werków linkowych z tym oznaczeniem - nie mogłyby chodzić z 27 cm kurduplastym wahadełkiem (ale 27 x 2 = 54 cm i owszem !) . Rzecz tu raczej w modelu mechanizmu, aczkolwiek podobne dyskusje są na innych forach - część ludzi zapiera się że to długość wahadła, nie bacząc na praktyczną niemożność istnienia linkowca z czymś takim..

Tu link do GB z opisem tyczącym sie tegoż tematu:

http://www.vienna-regulators.com/Jugen.htm


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieke za odpowiedz. Tez mam watpliwosci czy w tym przypadku to dlugosc wachadła. Swoja droga jest jeszcze jedna rzecz w tym linkowcu z cytowanego linka (jak i w moim). Mechanizm wg. nr seryjnego pochodzi jeszcze z XIX wieku a zegar jako taki z 1920 r. Czy jest to mozliwe ? Co na to forumowi znawcy tematu ? A moze nr. seryjne werków pochodzących z Broumova niekoniecznie zgadzaja sie z oficjalnymi nr seryjnymi werków Beckera ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
..............A moze nr. seryjne werków pochodzących z Broumova niekoniecznie zgadzaja sie z oficjalnymi nr seryjnymi werków Beckera ?

 

Tak to prawda numery seryjne są inne dla zakładu Świebodzickiego i inne dla zakładu z Broumova.

Broumov zaczął produkować w 1890r a Świebodzice dużo wcześniej bo już w 1847r.

Broumov był małym zakładem filią i nie był w stanie wyprodukować takiej ilości zegarów co zakład główny.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za odpowiedz.

 

Na potwierdzenie cytat z mejla od Davida Blackmana z vienna-regulators.com (pisałem do niego w tej sprawie): "I learned later that the numbering system that is used to date Gustav Becker clocks only applies to those clocks made in Freiburg and does not apply to the clocks made in Tschechoslovikia"

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość despoko
Broumov zaczął produkować w 1890r

 

Dane produkcji Braunau to koniec roku 1888, w roku 1889 już wyprodukowano ok. 20 tyś zegarów :lol: w 1890 21 tyś. Swiebodzice produkowały w tym czasie ponad 70 tyś sztuk rocznie. Jak Freiburg liczymy od 00000 rok 1847 to Braunau od 1888/9 początkowej numeracji.

Sygnatura dla Braunau od roku 1888

post-0-0-38602100-1330658432.jpg

Sygnatura Braunau od roku 1902

post-0-0-96905300-1330658432.jpg

dla rozpoznania roku pradukcji bez bitego nr na mechanizmie pomocna może być sygnatura, która zmieniała się w GB dość często (kształt)

pozdrawiam wesoło :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć jest jednak zawodna :lol:

Bardzo dziękuję despoko za sprostowanie :lol:


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość despoko
Na potwierdzenie ciekawa sygnatura GB spotkana na Allegro

 

Tą sygnaturkę GB nadawał ok. 5-ciu lat. Można liczyć 1898-1902. w tym samym czasie nadawano również inną . fot niżej

post-0-0-15690200-1330658524.jpg

Porównaj korony sygnatur fotka wyżej z koroną w moim avatorze :wink:

plus dodatkowo mogły być

post-0-0-74915700-1330658524.jpg

ta sygnatura poniżej nigdy nie była bita razem z Medaile D'OR (może się mylę):lol:

post-0-0-48843100-1330658525.jpg

Namieszałem strasznie :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie Wszystkich Fanów historii wspaniałej firmy , od kilku lat zajmuje sie sledzeniem mikro sladów ,no niestety nie ma ich wiele dotyczących tej wspaniałej firmy. Własciwie to dopiero wczoraj zarejestrowałem sie na forum i jestem bardzo uradowany ze są jnni ludzie którzy mają taką pasję jak ja . Chciałbym tez podzielić sie swoimi wiadomosciami własciwie ich interpretacją bo z powodu nikłych sladów po tej wspaniałej firmie w formie dokumentów niewiele jest pewników . Jako tzw młody na forum czytam posty panów i bardzo chętnie dołącze do ekipy.Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość despoko

spoko spoko :) ja tak naprawdę od roku siedzę w GB :)

pozdrawiam i witam u zegaromaniakOOfff :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało było watpliwości co do P27 - jest i P32 - też czeski, kwadransowy. Chyba jednak ewidentnie chodzi tu o typy mechanizmów a nie o długość wahadła.

http://www.allegro.pl/item199688030_repeti...agi_unikat.html

Tu nieco z naruszeniem praw autorskich ale z myślą o potomnych (po zniknięciu aukcji z archiwum allegro) jeszcze raz sam werk:

130047fe0db2cd63.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem P27 z chodzika (obrazek import z allegro) a zatem to nie typ mechanizmu...

57ec5dccbb11d199.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na  werku  jest  oznaczenie  P 27  a  mi  tak  wzrokowo  wahadlo  do  srodka  soczewki  wyglada  na  dluzsze czy  sie  myle?

Jesli  27  to  w  calach  to  ok  ale mam  np  Beckera  P112  i  to  jest dlugosc  wahadla  w  cm.

Byly  jakies  niuanse ktore  przegapilem? P27  P 18  to oznaczenia  typu  mechanizmu?


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie nie długość wahadła w centymetrach. JH podaje, że to długość w calach, ale mi żaden ze stosowanych w ówczesnej Europie cali nie pasuje dokładnie (kiedy otwierano fabrykę w Braunau, w CK był już system metryczny). Spotkałem też gdzieś tłumaczenie, że to liczba zębów w kole wychwytowym, ale kto i gdzie to napisał? A na forum przeliczaliśmy te PXX już ponad dziesięć lat temu.


http://zegarkiclub.pl/forum/topic/13970-mechanizm-beckera-p27-a-inna-d%C5%82ugosc-wachad%C5%82a/?hl=braunau&do=findComment&comment=187473


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok  wg  mnie  P112  np  i  logo Freiburg  Schlesien  tylko  z  medalem  lub  bez  to  produkcja  Swiebodzice  i  dl  wahadla  w  cm.P 95  tak  samo -spotkalem  tylko Freiburg  w  koleczku

 

Spotykamy  P 48 z  jednym  logo-Freiburg  w  koleczku dl  wahadla  w  cm

  P 61  z  jednym  logo-Freiburg  w  koleczku.

P 42  Silesia --dl  wahadla  w  cm

P 35 Silesia    dl  wahadla  w  cm

System metryczny  wprowadzono  w  Polsce  ok  1872  i  Becker  mogl  oznaczac  dl  wahadla  w  cm.

P 32,P 27 ,P 18  i  logo  Freiburg oraz  Braunau  Bohemia to  dlugosc  wahadla w  calach .

Cal  pruski od  1884  roku  w  calym cesarstwie  uzywany  2,615  cm  ?Bo  wiedenski  2,64  -no nie  wiem  ale  trzeba  by policzyc  dl  wahadel  teraz.System  metryczny  w  austrii wprowadzono  w  1876  wiec moga  to byc resztki  wiedenskiego  cala  jeszcze.

 

Moze  byc  tak ?

Chyba ze  macie  fotke  mechanizmu  P 27  z  logo  Freiburg  i Braunau  jednoczesnie  to  wtedy  bylby  to  typ  mechanizmu,. ;)  :P  :D

Na  razie  jednak  taka  regula  przyszla  mi  do  glowy -Freiburg  w  koleczku-wahadlo  w  cm 

Freiburg  i  Braunau w  koleczku-wahadlo  do konca  soczewki   w  calach ale jakich ?Piotr  pomocy;

post-27388-0-05072300-1513164785_thumb.jpg

post-27388-0-68668600-1513164812.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janek. Pisałem przecież, że żaden z (mi znanych) cali (dodajmy jeszcze francuskie: 27.07 mm) nie pasuje.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr ,jak  mozesz  to  wydziel ten  watek  z tego  miejsca,moze jednak  to  dlugosc  jaka  w  Braunau  oznaczano  od  zawieszki  do  konca  wahadla? Sprobujmy  podyskutowac;

         Renski       Angielski
Cal   Wiedenski Niemiecki Francuski Pruski     Rosyjski
P      2,64           2,615       2,706        2,617       2,539
27     71,28        70,605     73,062     70,659     68,553
18     47,52        47,07        48,708     47,106     45,702

32      84,48        84,48       83,68       86,592      83,744

36      95,04       94,14        97,416     94,212      91,404


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeniosłem do tematu sprzed 10 lat.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Austriacka ciekawostka. Franke z roku 1910. Wahadło ma długość...27" (tarcza średnicę 7"). Czego 27? Cali. Rzecz zapewne w mierzeniu długości wahadła. Nie takiej, jak w Niemczech - "od końca do końca". Czyli broumovskie P27 i P32 (?) to jednak długości wahadeł?

 

post-6402-0-77634900-1516023182_thumb.jpg


Przy okazji - wzór skrzyni urzędowej nie był zastrzeżony, kazdy mógł sobie taki zegar kupic.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbiję temat. Czy ktoś może zmierzyć długość werku P32 od góry tarczy (ca 18 cm, takiej standardowej) do końca wahadła? Czy one mają dłuższe wahadło? Może PXX z Braunau są jeszcze bardziej praktycznym oznaczeniem, podającym długość kompletnego mechanizmu, z tarczą?

 

Taki werk, P27 mierzy sobie od góry tarczy do końca wahadła 69 cm. To najbliżej do zwykłych, współczesnych 27 cali a 2,54cm (68,58 cm). 

 

 

 

 

post-6402-0-34746500-1516046640_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.