Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
mechanik

Polskie budziki

Recommended Posts

Mam zdjęcia przed naprawą, ale chyba nie będzie widać efektu po naprawie, ponieważ miał wymianę osi balansu i wychwytu. 

IMG_2996.jpeg

IMG_2997.jpeg

IMG_2998.jpeg

9 minut temu, Hecke napisał(-a):

Mam zdjęcia przed naprawą, ale chyba nie będzie widać efektu po naprawie, ponieważ miał wymianę osi balansu i wychwytu. 

IMG_2996.jpeg

IMG_2997.jpeg

IMG_2998.jpeg

To masz młodszy od @Yodek :) o ok 400 sztuk :)

co do naprawy... dokładnie tam wstawiałem czopy :)  jeden czop na osi baansu i górny czop na kole wychwytu...

tu fotka przed skacaniem :)image.thumb.jpeg.5fb2cdf6c6e278f28b74a04c0d7efba1.jpeg

Pozdrawiam Mirek

8 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

To masz młodszy od @Yodek :) o ok 400 sztuk :)

co do naprawy... dokładnie tam wstawiałem czopy :)  jeden czop na osi baansu i górny czop na kole wychwytu...

tu fotka przed skacaniem :)image.thumb.jpeg.5fb2cdf6c6e278f28b74a04c0d7efba1.jpeg

Ooo..

Jest moja potwora 😁✌️..

Mirek to szatan w budzikach 🤩.

Jednego mi zreanimował z kompletnego "trupa" (ten powyzej), a i drugiego mi wyszykuje. 😄✌️

Tutaj dla przypomnienia zdjęcie przed i po, po naszych z Mirkiem interwencjach 😁

Jeszcze podparty na kapslu bo nie miałam wtedy nic pod ręką

😄

20220210_180234.jpg

20220311_180724.jpg

W kolejnym tez tarcza będzie do reanimacji bo ktoś ją "umaił" po swojemu 😆

20221127_080540.jpg

Edited by Yodek

Pokazane powyżej przez Koleżeństwo budziki w świetle ksiązki Profesora Z. Mrugalskiego pochodzą z ok. 1954 r.

W 1954 r. Zakład otrzymał polecenie przejęcia produkcji niezbyt udanego „budzika gabinetowego” – Pieszyckiej Fabryki Zegarów. Konstrukcja tego budzika została opracowana  w CBK -4. Z wielkimi trudnościami, po wprowadzeniu pewnych uproszczeń w konstrukcji, produkcję te uruchomiono (rys. 3.8), jednak jakość tych budzików była dość niska i powodowała duża liczbę reklamacji.

Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 15 września 1948 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Centralne Biuro Konstrukcyjne nr 4.

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WMP19480830862

Biuro działało do 31 grudnia 1950

Oznacza to, że konstrukcję budzika oficjalnie opracowano w latach 1948 1950.

Baza źródłowa książki Profesora Mrugalskiego oparta jest również na wspomnieniach. Pokazane przez Koleżeństwo egzemplarze wskazują, że budzik ten mógł być skonstruowany w Państwowej  Fabryce Zegarów i tam produkowany przed 1954 r.  Dokonane uproszczenia pokazuje budzik w moim posiadaniu, zlikwidowano kamienne łożyska.

DSC06434.JPG

DSC06429.JPG

14 godzin temu, Teddy61 napisał(-a):

Mam cały katalog składający się z 56 luźnych kart, w tym 14 z budzikami. Na odwrocie każdej karty jest opis danego modelu. Przykłady w moim poprzednim poście.

Czy byłaby szansa zobaczyć pozostałe karty? Ich zdjęcia mogłyby być ciekawym dodatkiem do katalogu i oczywiście źródłem informacji. 

2 minuty temu, Hecke napisał(-a):

Czy byłaby szansa zobaczyć pozostałe karty? Ich zdjęcia mogłyby być ciekawym dodatkiem do katalogu i oczywiście źródłem informacji. 

W wolnej chwili zeskanuję te pozostałe 11 kart z budzikami i zamieszczę na forum.