Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
neuro

MAŁY PORADNIK KUPUJĄCEGO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Tym razem postanowiłem napisać coś, co może się przydać osobom zaczynającym kupowanie zegarków na Allegro. Gdybym sam przeczytał czas jakiś temu coś takiego, byłbym bogatszy o kilka groszy i uboższy o kilka niemiłych doświadczeń.

Dla starych wyjadaczy nie będzie to nic odkrywczego – podstawowe rzeczy, które jednak nie dla wszystkich są oczywiste.

Tekst poniższy to wersja robocza, napisana na szybko. W miarę jak mi się coś przypominać będzie, będę go modyfikował. Proszę również o wszelkie uwagi osób bardziej doświadczonych.

 

 

PORADNIK KUPUJĄCEGO

 

Allegro to jak wiadomo istna kopalnia zegarków (pozdrowienia dla Papcia Chmiela :D ). Zegarki są różne – nowe, stare, zabytkowe, po renowacji, przed renowacją, oryginalne, podróby... Jest tego mnóstwo. I łatwo się w tym pogubić, albo przynajmniej poślizgnąć. Generalnie zegarki znajdziemy w dwóch kategoriach: Allegro › Antyki i Kolekcje › Antyki › Zegary, zegarki oraz, Allegro › Odzież i Biżuteria › Zegarki na rękę. W kategorii pierwszej – przede wszystkim starsze modele, czasami kolekcjonerskie. W drugiej – nowsze, często nowe z gwarancją.

 

Początki

 

Zanim zaczniesz kupować koniecznie zapoznaj się z zasadami obowiązującymi na Allegro – to podstawa. Na stronie głównej po prawej stronie jest dział „Witamy” – tam należy wszystko przeczytać.

Sprawa druga – zanim zaczniesz kupować, przez kilka dni zapoznawaj się z ofertami, przeglądaj, porównuj... Wówczas będziesz miał możliwość dokładnej analizy ewentualnych interesujących Cię ofert. Nie rzucaj się z miejsca na wszystko co Ci się podoba. Spokojnie. Wrzucaj sobie do „obserwowanych”, później na spokojnie przeglądaj raz jeszcze.

 

Oryginalność

 

Umówmy się – nie ma nowych Rolexów i Omeg za 100, czy 500 zł (używaną, starą Omegę w tej cenie dostaniemy). To podróby, jasna sprawa. Krąży tego trochę w dziale „Zegarki na rękę”. Jeżeli na coś takiego trafisz – kliknij w „zgłoś naruszenie zasad”. Podróbę najłatwiej oczywiście poznać po cenie, ale nie tylko. Warto również sprawdzić czy dana marka nie znajduje się na tzw. „czarnej liście” . Oto link do listy:

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic....837&start=0

W dziale „Antyki” raczej nie zdarzają się podróby, za to można tam trafić na przeróżne składaki. Przypadkowe mechanizmy w przypadkowych kopertach, niefachowo odnawiane tarcze, nieoryginalne wskazówki... Im wyższa kwota jaką sprzedający żąda za zegarek tym bardziej powinniśmy uważać (bo więcej można stracić). Jakieś wątpliwości –zawsze można wrzucić wątek z linkiem na forum tutaj i zapytać – zawsze jakiś fachowiec się znajdzie :D

 

Opis aukcji

 

Opis aukcji to wizytówka sprzedającego. Im lepiej opsany jest przedmiot – tym bardziej wiarygodny sprzedawca. Chodzi oczywiście o opis KONKRETNY a nie pitolenie w stylu „mega zajefajny, bardzo stary kolekcjonerski, hit, jedyny taki niepowtarzalny, wyjątkowy” – im więcej tego typu pierdół w opisie tym bardziej należy uważać.

Podstawowe informacje jakie powinny się znaleźć moim zdaniem w dobrym opisie:

- Marka zegarka, model

- Kraj produkcji

- W przybliżeniu czasy z których zegarek pochodzi

- Rodzaj mechanizmu (mechaniczny czy kwarcowy, rodzaj naciągu (manualny czy automat), ilość kamieni)

- Stan zegarka - samo „na chodzie” to trochę mało, ale minimum niezbędne. Jeśli zegarek jest niesprawny, to powinna być informacja czy mechanizm jest kompletny.

- Wymiary (szerokość bez koronki)

- Rodzaj szkiełka (przy droższych modelach, wiadomo że w tańszych to zwykła pleksa)

 

Dodatkowe bonusy w opisie: Czy koronka jest oryginalna (o to zawsze warto pytać), historia firmy (marki), historia samego zegarka... Jeżeli zegarek jest w bardzo dobrym stanie - pytać czy zachował się tak oryginalnie czy jest po renowacji. Jeśli po renowacji - gdzie i krto ją robił.

Wzorowe opisy swoich aukcji stosują na przykład koledzy samulikp, czy artpl.

 

Zdjęcia

 

Podstawa to: Tarcza, dekiel, mechanizm. Warto również przyjrzeć się koronce. Zdjęcia powinny być wyraźne – wszelkie zamglenia mogą oczywiście wynikać z tego że sprzedający ma kiepski aparat, ale może być też tak, że chce coś ukryć.

Przy zdjęciach mechanizmu warto zwrócić uwagę z na pozycję regulatora chodu. Im bardziej na środku tym większe prawdopodobieństwo że mechanizm nie jest zbytnio zużyty.Nie jest to oczywiście żadna gwarancja - część sprzedających ustawia regulator tylko na potrzeby zdjęcia do aukcji.

Zdjęcia powinny również przedstawiać oferowany przedmiot - nie żadne skany z katalogów, czy zdjęcia "pożyczone" z innych aukcji.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości: PYTAĆ. Pytać, pytać i jeszcze raz pytać. Intensywność i ilość pytań jest oczywiście wprost proporcjonalna do kwoty jaką zamierzamy wydać.

 

O co pytać?

 

Zegarki stare, używane:

 

- Jeżeli brakuje jakiejkolwiek informacji z podstawowych – pytać!

- Kiedy zegarek ostatnio był u zegarmistrza, kiedy był czyszczony?

- Czy którykolwiek element był wymieniony? Czy na oryginalny czy nieoryginalny?

- Jaka jest historia zegarka – kto go użytkował, gdzie leżał... itp.

 

Zegarki nowe:

 

- Warunki gwarancji

- Papiery potwierdzające oryginalność.

 

Mały słowniczek

 

Oto kilka zwrotów (i ich prawdziwe znaczenie) które warto znać. Czasem bowiem sprzedający są prawdziwymi mistrzami marketingu i najgorszy crap są w stanie opisać bardzo apetycznie.

 

- „Zegarek na chodzie”, "zegarek sprawny" – To znaczy że chodzi, ale niekoniecznie jest w stanie idealnym

- „Po przeglądzie zegarmistrzowskim” – to znaczy że zegarmistrz go otworzył, zobaczył i zamknął.

- „Po czyszczeniu i konserwacji” – to znaczy że po czyszczeniu i konserwacji :D Ale warto upewnić się kiedy miało to miejsce.

- „Prawdziwy antyk” – stary zegarek po prostu

- „Ciekawa pozycja kolekcjonerska” – stary zegarek po prostu

- „Jedyny na Allegro” – Ok., jutro może pojawić się kolejny „jedyny”

- „Ciekawy zegarek” – to znaczy po prostu zegarek. To czy jest ciekawy czy nie zależy od kupującego.

- „Nabyty zgodnie z polskim prawem handlowym” – podróba

- „Replika (oficjalna replika, oryginalna replika)” – podróba

- „Nie wiem dokładnie czy jest oryginalny” – podróba

- „Nie wiem dokładnie co to jest” – sprzedający był u zegarmistrza i dowiedział się że to jakieś mało warte gufno.

- „Zegarek dostałem (mój ojciec/brat/szwagier dostał) w prezencie ale nie w moim typie” – na 99% podróba

- „Zegarek znaleziony w hotelu w Egipcie / na plaży w Malezji ” etc – podróba

 

Na koniec rad parę

 

- Nie daj się ponieść emocjom, nie licytuj pochopnie. Nie wierz w super okazje, bądź maksymalnie podejrzliwy, mniej w razie czego stracisz :D

- W przypadku droższych zegarków (dla każdego oznacza to co innego) proś o wysłanie przesyłką ubezpieczoną, lub kurierem.

- Jeżeli zegarek nie dochodzi – bez nerwów, sprzedający nie musi być temu winny. Poczta jaka jest każdy wie. Ale można żądać skanu potwierdzenia nadania i reklamacji na poczcie!

- Zanim coś kupisz zastanów się dwa razy :D

 

Pozwodzenia![/b]

 

PS. Tu będe wklejał linki do rożnych dyskusji, ktore moga byc pomocne. na początek coś o oryginalności i kradzieżach. Warto się zapoznać!

 

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic....30f8f4bf9a29d72

 

a tu parę cennych i praktycznych rad kolegi Jarka. Polecam :)

 

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic....ighlight=teoria


Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie ma Rolexów i Omeg za 100, czy 500 zł

Dodalbym tu słowo nowych bo o ile Rolki za 500 nie kupimy to juz starą Omegę tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne :D!!! I mocno realistyczne :D Allegro powinno to zamieścić na stronie - już widzę ich reakcję na taką propozycję; szczególnie "Słowniczek" ;-)

 

BTW, Marcin, Twoje obrazki-symbole zmieniają się jak w kalejdoskopie. Ciężko się przyzwyczaić ;-) Ale ten z labiryntem i orłem (chyba, gdyż nie jestem ornitologiem) - świetny. Gratulacje! Może przetrwa tydzień ;-) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetne !

jeśli możesz powinieneś nadać temu postowi priorytet "WAŻNE" (edytuj)

 

 

... a jeśli i ja mogę swoje trzy grosze dorzucić to przy zdjęciach mechanizmu warto zwrócić uwagę z na pozycję regulatora chodu.

im bardziej na środku tym większe prawdopodobieństwo że mechanizm nie jest zbytnio zużyty ( oczywiście to żadna gwarancja , ale...)

 

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, ja tylko na chwilkę. Dzięki za wszystkie uwagi, poprawki naniosę oczywiście.

No i ponawiam apel - jak ktoś miał jakieś doświadcznia z kupowaniem w sieci (miłe albo niemiłe) - dopisujcie!

 

@otho ... jakoś tak często mnie to Marcinem nazywają :D Ale luzik 8) A grafika (The Maze) zostanie na dłużej - tez mi się bardzo podoba. Podobnie zresztą jak wszystkie grafiki Erica Drookera. Polecam - www.drooker.com . Jedna z jego prac (Police Dog) została wykorzystana na okładce "King for a day..." Faith No More... Ale to tak off topic...


Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry - MICHAŁ. Popełniłem analogiczną gafę, jak kiedyś Admin. Sorry raz jeszcze :oops: :oops: :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drooker - ma coś z magicznego realizmu. Troszkę pomiędzy metafizycznym surrealizmem de Chirico a naiwnym malarstwem "Celnika" Rousseau. Interesujący :!:

A za idiotyczną gafę z mojej strony, Michał, raz jeszcze przepraszam :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii regulatora chodu: większość ma na środku, bo sprzedający się wycwanili i tak ustawiają.

 

Ja kupiłem kilka starych zegarków na Allegro i zawsze miałem to co było na zdjęciach i w opisie.

 

Raz zapach zegarka sugerował, że mógł być przechowywany w miejscu, w jakim zegarek przechowywał tata Bruce'a Willisa w Pulp Fiction :roll:

 

Marcin


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bubba

Świetna sprawa, doskonały miniprzewodnik. Należy pytać, pytać i jeszcze raz pytać; dobrze, że kolega neuro podał pytania :D

 

KK

 

P.S. Wg mnie nalezy zwłaszzca naciskac na jakość zdjęć i ich rodzaj - by zawsze przedstawiały licytowany przedmiot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, tekst uzupełniony. Mam jeszcze parę pomysłów, ale czasu mniej :D

 

@michalop - Niestety nie wiem jak nadać status "ważne"

@otho- nie ma problemu :D

 

I jeszczejeden obrazek Drookera, tym razem branżowy - z zegarem :D Tytuł - Lovers in Time

 

loversintime0of.jpg

źródło - www.drooker.com

 

Dzięki za uwagi, czekam na dalsze :!:

Pozdrawiam!


Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonały przewodnik!!!

Można by go jeszcze rozbudować o eBay ;-) choć tam bez angielskiego ani rusz.

Często osoby nie mające pojęcia o zegarkach nie zamieszczają zdjęć mechanizmów z kilku powodów. Czasami wynika to z braku wiedzy o istotności ukazania rodzaju silnika na aukcji, czasami specjalnie dla ukrycia wad, a czasami po prostu z braku narzędzi do otwarcia koperty. Najlepszym zapytaniem w takim wypadku to spytać czy zegarek tyka przez chwilkę w razie obrócenia go wokół własnej osi. Przynajmniej będziemy wiedzieć czy posiada sprawny balans i włos balansowy 8)

Z kolei najlepszymi zegarkami nieotwieranymi ale używanymi, które mogą dać 99,9% gwarancję kompletności to modele bez dekla otwierane przez szkiełko. Jak wiadomo praktycznie tylko zegarmistrz potrafi takiego pacjenta otworzyć.

 

PS. dzięki za uznanie dla opisów moich aukcji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że się przyda. :oops: wstyd że tego wcześniej nie zauważyłem :lol:

 

Dzięki!


Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Można by go jeszcze rozbudować o eBay ;-) choć tam bez angielskiego ani rusz.

 

ibeja nie znam... nie podejmuję się :lol: Ale chętnie bym poczytał jak tam się bezkolizyjnie poruszać. W złotówkach frycowe można jeszcze zapłacić, ale w cięższej walucie ciężej :lol:


Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MarcinKaleba

Warto przyglądać się śrubkom w zegarku. Jeżeli by konserwowany, lub naprawiany przez złego zegarmistra będą rysy. Dobry zegarmistrz ma zawsze naostrzone narzędzia.

 

A tak na marginesie to już teraz wiem dlaczego kupując na Allegro u Piotra Samulika miałe Deja Vu. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość irek2002

jeżeli w opisie jest 1-letnia gwarancja producenta to

oznacza że, jeśli kupiłeś zegarek pseudo szwajcarski, to szukaj sobie producenta w chinach :-), i sprzedawca niczego nie gwarantuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich, wybieram się teraz na dłużej do U.S. więc bedę chciał coś dorwać z e-baya :D, zakładam że pozamieszczam na forum efekty tej zabawy;

 

za jakies 2 miechy powinienem juz cos ciekawego podrzucic

 

pozdrawiam wszystkich


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Władysław

Witaj @neuro

Całkowicie zgadzam się z twoją opinią tak szeroko opisaną, dodałbym tylko że kot w worku drożej kosztuje. Ja co prawda (mimo że obserwuję Allegro od roku) jeszcze nic nie kupiłem, może dlatego że wiem co tam piszczy w trawie. Raczej doradzam kilku znajomym kolekcjonerom co kupić a co nie kupować. Zdarza się tam że sprzedawca wali w przysłowionego głupa, pisząc że to "po dziadku" (a sprzedał kilka sztuk i z tego wynika że albo miał kilku dziadków, lub dziadek był zbieraczem).

Ale zdarzyło mi się ostrzec zajomego przed kupnem "kieszonkowca" niby złotego za duże pieniądze, bo w kosekwencji zegarek był pozłacany "14K", a sprzedawca rządał ileś tam tysięcy zł.

Bywają i takie kwiatki jak totalny złom za 200-400zł, ale jak życie mówi "głupich nie sieją, sami się rodzą". Ale warto ostrzegać ludzi przed naciąganiem na kasę. Ostatnio "walczę" z naprawą zegarka kupionego przez mojego znajomego, bo okazało się że sama złota koperta to nie wszystko. Powiedziałem mu że każdy zegarek można naprawić, ale zniszczonych tarcz czy uszkodzonych nieodwracalnie kopert nie przywruci się idealnie, a wartość póżniej jest znacznie niższa. I na koniec należy pamiętać że to giełda internetowa która rządzi się takimi prawami a nie innymi, poprostu foto nie zawsze jest faktycznym odzwierciedleniem zegarka.

pozdrawiam

Świat zegarków to nie tylko zegarki na rękę.

Władysław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neuro gratuluję bardzo dobrego słowniczka :-)

Dodałby jeszcze:

 

"zalecane czyszczenie" lub "zalecany przegląd u zegarmistrza" - zegarek na chodzie ale tylko przez kilka sekund lub składak, w którym nic nie pasuje do niczego.

 

"nie chodzi, ale dla dobrego zegarmistrza to drobnostka" - zegarek wyłowiony z dna jeziora (właściwie to już nie zegarek...) albo brakuje mu wałka naciągu i może jeszcze paru elementów.

 

i jeszcze jedna, któr dotknęło mnie osobiście "w pełni sprawny" - oznacza, że wskazówki chodzą, ale np. kalendarz już nie :-(

 

Poza tym faktycznie nie warto zawsze rzucać się z kasa na zegarek, który nam się bardzo spodobał, bo może się okazać, że dosłownie za tydzień czy miesiąc podobny "schodzi" nawet kilkakrotnie taniej.

Ze swojego doświadczenia wiem również, że zegarki, które są bardzo dobrze i efektownie sfotgrafowane sprzedawane są często co najmniej 2-krotnie drożej niż te z gorszymi fotkami. Warto więc czasem przepytać sprzedawce zegarka, który ma bardzo niewyraźne zdjęcie, o stan tarczy, koperty i mechanizmu. Takie zegarki można niekiedy kupić baaaardzo korzystnie - kikla razy mi się to udało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Władysław

do @wocio19 i innych

Po części się zgadzam z tobą to co piszesz, ale wiele takich kupiłem z mało atrakcyjnymi zdjęciami i przyznam że się naciołem.

Teraz za nim kupię dokładnie wypytuję o wszystko co mnie interesuje, a przedewszystkim unikam kupna typu:po dziadku czy wykopki. Ostatnio kupiłem dużo na części, ale świadomie wiedziałem co kupuję. Bywa że ceny są z kosmosu ale i ceny poniżej wartości. Bo np. zegarek z 1850 roku nawet do roboty to powinien kosztować minimum 500zł, tak uważam, a jeżeli ktoś jest innego zdania to trudno jego sprawa.

Przecież solidnie wyremontowany to porządny już antyk.

Ale zalecam ostrożność przy kupnie

 

Świat zegarków to nie tylko zegarki na rękę.

Władysław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ze swojego doświadczenia wiem również, że zegarki, które są bardzo dobrze i efektownie sfotgrafowane sprzedawane są często co najmniej 2-krotnie drożej niż te z gorszymi fotkami.
Powaga? :shock:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tsuki, poobserwuj np aukcje świetnego sprzedawcy o nazwie "lim3" na Allegro. Sprzedaje zwykle zegarki w bardzo dobrym stanie i potrafi je dobrze sfotografować. Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że kilka ze sprzedawanych przez niego zegarków było kupionych dużo taniej również na Allegro na "słabo sfotografowanych" aukcjach.

Z resztą wystarczy poobserwować. Jako przykład przesadnie (moim zdaniem) wysokich cen płaconych za efektownie sfotografowany zegarek mogę podać np.:

http://www.allegro.pl/item96089752_piekna_...0_idealna_.html

Jako fan starych Dox moge powiedzieć, że ostatni raz kiedy stalowa Doxa osiągnęła wyższą cenę na Allegro był wtedy gdy ktoś sprzedawał podobną New old stockową. Przeciętnie cena tekiego zegarka w bardzo dobrym/idealnym stanie to ok. 300 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość yarhard

Czy ktoś z Was korzystał z tego serwisu? Coś wiecie i skuteczności / bezpieczeństwie? Czy do zasilenia konta potrzebna jest karta kredytowa, jak w Pay Palu? Czy można to zrobić bezpośrednim przelewem?

 

http://www.moneybookers.com/app/[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość yarhard

No to jeszcze jedno pytanie do PayPal-owców. Czy przed wprowadzeniem Expanded Use Number można dokonywać zakupów powyżej 100 $ (bo ja zrozumiałem, że nie można)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.