Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rhotax

Te plastykowe końcówki dopasowujące mocowanie paska pod kształt zegarka.

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o te "wstawki", które potem owijają skórą i to powoduje, że te paski ładnie przylegają do koperty i nie opadają jak zwiędłe..itd.

post-31332-0-43983800-1482873544_thumb.jpg

 

Najpierw "odgniotłem" w modelinie od strony która przylega do zegarka, czyli uzyskałem idealne łuki obudowy zegarka0, idealne występy zapobiegające "opadaniu" paska itd. Utwardziłem i teraz...od kilku dni...grzebię się z pilniczkami, żeby ukształtować tę drugą stronę z którą będzie się łączył cały pasek (odpowiednia grubość, odpowiednio wyprofilowany łuk wygięcia się całości, itd.).

Na koniec i tak jako całość będę musiał wszystko zrobić trochę (o "milimetr" ) mniejsze żeby uwzględnić grubość skórki jaka to 'owinie' i żeby to się wciąż ciasno zmieściło przy zegarku.

 

To wszystko trwa tak długo, jest tak "delikatne" (tzn. przy ręcznej robocie pilnikami mam problem z utrzymaniem równoległych/prostopadłych boków względem siebie, wystarczy nierównomierny nacisk i robi się krzywo, raz w jedną, raz w drugą stronę :wacko:  ), że jak pomyślałem, iż muszę zrobić DRUGIE takie....IDEALNIE takie same...to straciłem trochę motywację :(

 

No i przypomniało mi się odlewanie żołnierzyków z cyny w dzieciństwie :)

 

Tyle, że w tym przypadku cyna to trudno modyfikowalny materiał ?

Jak poczytałem jakieś fora modelarskie to tam z kolei mówią o jakiś specjalnych żywicach, ale jest to drogie na tyle, że opłaca się jak ktoś robi takie rzeczy regularnie i hurtowo, a nie dla jednej pierdółki.

 

Macie jakiś pomysł jaki jeszcze materiał (dostępny w domowych warunkach) można by wlać do takiej gipsowej formy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko modelina. A potem drukować w 3d


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mówiąc o domowych warunkach miałem na myśli raczej coś takiego :)

 

Chyba, że miałeś na myśli jakieś "wypożyczalnie", albo firmy funkcjonujące na zasadzie "punktów ksero" gdzie przychodzisz, dajesz przedmiot, a oni ci robią z niego kopię w drukarce 3D — w rozsądnej cenie :>

W każdym razie, u mnie w mieście takiego "przybytku" nie widziałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Najpierw "odgniotłem" w modelinie od strony która przylega do zegarka, czyli uzyskałem idealne łuki obudowy zegarka0, idealne występy zapobiegające "opadaniu" paska itd. Utwardziłem i teraz...od kilku dni...grzebię się z pilniczkami, żeby ukształtować tę drugą stronę z którą będzie się łączył cały pasek (odpowiednia grubość, odpowiednio wyprofilowany łuk 

Macie jakiś pomysł jaki jeszcze materiał (dostępny w domowych warunkach) można by wlać do takiej gipsowej formy ?

 

Modelina mechanicznie wydaje mi się słaby materiał na inne zastosowania niż ludziki robione przez dzieci lub pseudo biżuteria kobieca.

Przecież najprościej jest wziąć suwmiarkę, cyrkiel, linijkę i rysik,

następnie zmierzyć średnicę koperty, odrysować ja cyrklem na  materiale, zmierzyć rozstaw uszu koperty i uczynić to samo,

następnie wyciąć i opiłować na pożądany kształt.

Drukarka 3d do wykonania takiego przedmiotu to jak strzelanie z armaty do wróbla  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modelina mechanicznie wydaje mi się słaby materiał[..]

A w sumie się nad tym nie zastanawiałem. Bo tutaj jeśli chodzi o wytrzymałość to jest tylko kwestia tego "ciągnięcia" wywołanego np. ciasno zapiętym paskiem i momentami gdy odgina się dłoń do góry i wtedy dodatkowo następuję naciągnięcie paska. I pytanie czy po iluś-tam-set razach nie pęknie w miejscach gdzie są teleskopy ?

 

Przecież najprościej jest wziąć suwmiarkę, cyrkiel, linijkę i rysik, następnie zmierzyć średnicę koperty, odrysować ja cyrklem na  materiale, zmierzyć rozstaw uszu koperty i uczynić to samo[..]

Dawno temu jak próbowałem też myślałem, że to takie proste. Dziwiło mnie wtedy dlaczego tak mało znalazłem na to przykładów wśród różnych stron gdzie ludzie robią własnoręcznie paski.

Potem spróbowałem sam i wtedy zrozumiałem ;)

Próbowałem wyciąć ten prosty kształt w grubej skórze. Łuki to jeszcze łatwe ale łuk górny (z górnej powierzchni) względem łuku dolnego muszą być przesunięte względem siebie (nie są prostopadle), bo pasek nie ma odstawać od koperty prostopadle w bok tylko ma opadać pod pewnym kątem.

Gdy już to udało mi się osiągnąć. Udało mi się trafić IDEALNIE z dziurkami pod teleskop. Założyłem, a tu okazuje się, że ten misternie dopasowany kształt "opada" gdy nadgarstek jest węższy niż jakiś jeden konkretny przy którym nie opada.

I wtedy zauważyłem, że istotna jest jeszcze od spodniej strony taka jakby...wypustka, pełniąca rolę "podpórki", która powoduje, że ten łukowaty kształt cały czas sztywno przylega do koperty i nie opada robiąc szparę między paskiem, a kopertą.

 

Kiedyś już nawet zgłosiłem się do jakiejś firmy robiącej paski na zamówienie.

Odpowiedzieli (nie dosłownie) "Dobra, spoko, niech Pan da ten plastyk, który był w poprzednim pasku skórzanym".

"Ale ja nie miałem w tym zegarku paska skórzanego tylko gumowy i on tam nie ma plastyku w odpowiednim kształcie, który wystarczy wyjąć, tylko ta guma jest tak wyprofilowana i zlana z całym paskiem...Myślałem raczej czy mogą Państwo zrobić sami taki plastyk na podstawie kształtu jaki miała ta guma?".

"Oooo, tak to nie, nie da rady".

 

Więc żeby teraz uwzględnić tę wypustkę. Od razu trafić idealnie z otworami pod teleskop. Robię kolejne podejście ale z jakąś metodą bezpośrednio odwzorowującą oryginalny kształt :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.