Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość andree

ACzS-1 moja mała kraina szczęsliwosci

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się - był podtyp bez wskaźnika rezerwy chodu, ale Jacek pisał, że włśnie takie ACZSy miały to okienko zaklejone czarną blaszką i dlatego zdziwiło mnie to, że w moim ACZSie jest ono puste.

Przeglądałem dzisiaj z zegarmistrzem mojego ACZSa - co wiązało się z zerwaniem plomby fabrycznej. Wszystko jest w porządku - wychodzi na to, że to podtyp bez wskaźnika rezerwy chodu z niezaklejonym okienkiem.

Po oględzinach zegar został u zegarmistrza - trzeba go wyczyścić, ale i tak na 46 - letni zegar nawet nie był bardzo suchy.

Rok rodukcji to 1961 - mechanizm Poljota.


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Mam zamiar mojego tez oddac do zegarmistrza.Po tylu latach chyba trzeba.Ten z miga 21 bardziej mi sie podoba od tego z 29 ki....no i ten z 21 latał i widac ze byl uzywany i to jakos budzi we mnie wieksze emocje niz nowiusienki magazynowy do miga 29.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zgadza się - był podtyp bez wskaźnika rezerwy chodu,

 

Kolega mówi, że jescze były ze wskaźnikem dzień/noc.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie ile było podtypów Aczsów chyba nie da się policzyć. Z zegarmistrzem doszliśmy do wniosku, że mój Aczs dlatego może nie mieć wskaźnika rezerwy chodu bądź dnia/nocy ponieważ jest on z 1961 roku - piewsza wersja mechanismu Poljota (z wkrętami na balansie) - i właśnie w pączątkach produkcji własnego Poljotowskiego mechanizmu mogli nie montować jeszcze tych wskaźników. Zegarmistrz twierdzi, ze w moim Aczsie to okienko jest przystosowane do przepływu ciepła z grzałki do tarczy.


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

albo sie myle ale chyba nie ma tu wielu posiadaczy tych cacuszek?Wielkie dzieki za informacje wszelakie.Duzo sie dowiedziałem a wiedza to cos przyjemnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
albo sie myle ale chyba nie ma tu wielu posiadaczy tych cacuszek?Wielkie dzieki za informacje wszelakie.Duzo sie dowiedziałem a wiedza to cos przyjemnego.

Do mnie już jedzie ACzS (ale bez dodatkowej tarczy) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Jesli ze stoperem ale bez wskaznika lotu to to bedzie wersja morska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem, ale jak tylko dojdzie i będę mógł go rozkręcić to wstawię fotki mechanizmu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może czy kosztowna byłaby naprawa sekundnika w ACzS-1? Mam możliwość kupna takiego ale właśnie z niedziałającym sekundnikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z częściami kiepsko...

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moje nowe dwa nabytki:

post-1964-0-76529000-1330659215.jpg

Teraz tylko trzeba zaprojektować jakąś fajną obudowę i ustawić na biurku :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Baaaaaaaaaaardzo fajne.Gratuluje koledze.Mnie te moje zegary wieksaza frajde sprawiaja niz jakies na łapke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc w mechaniźmie nowszego typu okienko białe oznacza chronograf zatrzymany i wyzerowany, zielone chronograf pracujący, biało- zielone pomiar wstrzymany.

 

Fixxxer: Wyobraź sobie ACzS-a oprawionego w lekko wypukłe przydymione plexi od kasku...

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fixxxer: Wyobraź sobie ACzS-a oprawionego w lekko wypukłe przydymione plexi od kasku...

 

J.

Znaczy masz coś takiego na oku? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znaczy masz coś takiego na oku? ;)

 

Próbuję zmotywować "wtyczkę" w Instytucie :D

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No więc w mechaniźmie nowszego typu okienko białe oznacza chronograf zatrzymany i wyzerowany, zielone chronograf pracujący, biało- zielone pomiar wstrzymany.

 

J.

 

No i doszedłem dlaczego w moim Aczsie to okienko jest puste - (widać blaszkę) Początkowo wydawało mi się, że to płyta mechanizmu, ale teraz już wiem - lakier z tej blaszki wysypał się i dlatego jest metaliczna i nie ma na niej wymienionych wyżej przez Jacka kolorów.

46 lat leżenia zrobiło swoje, zegar jest nieużywany, ale na wskazówkach fosfor jest miejscani popękany :cry: - w jednem miejscu jest mały ubytek :cry: , indeksy są trochę wyblakłe :cry: ,no ale mój Aczs ma pierwszą i najlepszą wersję nowszego poljotowskiego mechanizmu z wkrętami na balansie ;)


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

w tym od migacza 21 tez mam wkrety na balansie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w tym od migacza 21 tez mam wkrety na balansie :)

 

Chyba dopiero od połowy lat 70 wprowadzili gładki balans o wiekszej średnicy i włos z lepszego stopu.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Inferno

Ogólnie z czasem ich jakość poprawiano, również pod względem estetyki tarcz. Stare farby luminescencyjne ulegały samoistnej degradacji - odbarwiały się, kruszyły itd. nawet gdy zegar leżał w magazynie. W późniejszych wersjach już się tak nie dzieje.

 

Farba na tarczy to jedno, ale mechanizmom trudno cokolwiek zarzucić. Kiedy polowałem na taki zegar przeglądałem wiele ofert na Allegro i Ebayu. Nawet te egzemplarze, które z zewnątrz wyglądały jakby przez 30 lat lała się na nie woda, były mechanicznie całkowicie sprawne.

 

BTW: Jak miło zobaczyć wreszcie osobny temat dla zegarów Aczs :)

 

EDIT: Kontynuując kwestię mechanizmu: http://antique.hp.infoseek.co.jp/etc_antique/air_clock.htm

Polecam odwiedzenie tej strony tym, którzy nie mieli okazji oglądać zegara bez obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://antique.hp.infoseek.co.jp/etc_antique/air_clock.htm

Polecam odwiedzenie tej strony tym, którzy nie mieli okazji oglądać zegara bez obudowy.

 

Bedziemy lepsi; Fixxxer już dostał swojego ACZsa, więc może niezadługo urządzimy sesję fotograficzną aż trzech odmian :D

Na czwartego przydałby się "złoty" Jaeger z tarczą w cyrylicy, ale to raczej marzenie ściętej głowy.

 

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Inferno

Dobrze widzisz. Dwa bębny zapewniające ok. 84 godziny chodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.