Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

badylpat

roczniak koma bez sygnatury

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma co się poddawać. Przy pewnych zdolnościach manualnych można zegar samemu spróbować naprawić, trzeba tylko ;) poczytać trochę literatury ze zrozumieniem http://miastozegarkow.pl/literatura-zegarmistrzowska-inf-28.html. Zegary roczne są bardzo wrażliwe na każde zwiększenie się oporu mechanizmu. Dlatego kol. Tarant pytał się czy zegar był czyszczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

W wychwycie kołkowym paletami są stalowe kołki osadzone w kotwicy.

 

Pozdrawiam

Przyjąłem do wiadomości. Do tej pory dla mnie to kołek był kołkiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby kołek był paletą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OT

@tarant

Jak bylem mlody to pamietam to tak:

 

Bylo morze, w morzu kolek, a na kolku siedzial zajac i nogami wywijajac spiewal sobie tak !

Bylo morze, w morzu kolek, a na kolku siedzial zajac i nogami wywijajac spiewal sobie tak !

Bylo morze, w morzu kolek, a na kolku siedzial zajac i nogami wywijajac spiewal sobie tak !

 

itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, znam. Dałem wersję artystyczną, żeby utrzymać wysoki poziom forum :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak myśle czy by nie prysnąć mechanizmu wd-40? i sprawdzić,może tu jest pies pogrzebany....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wd 40 :)

 

Powiem tak. Komy te średnie mają wadę konstrukcyjna polegającą na przyjęciu zbyt słabej wg mnie sprężyny. Co skutkuje ze te zegary jak ustawimy my po pełnym wymyciu nie chodzą dłużej niż 4 miesiące.

 

Ja ich unikam- ostatnio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje komy właśnie równo cztery miesiące idą od kupna i czyszczenia :) . Zobaczymy, która pierwsza się zatrzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wd 40 :)

 

Powiem tak. Komy te średnie mają wadę konstrukcyjna polegającą na przyjęciu zbyt słabej wg mnie sprężyny. Co skutkuje ze te zegary jak ustawimy my po pełnym wymyciu nie chodzą dłużej niż 4 miesiące.

 

Ja ich unikam- ostatnio

 

 

Może powód jest inny np. mechanizm wymaga naprawy, a nie tylko wymycia i smarowania. Musiały wzrosnąć opory mechanizmu na tyle że zegar nie pracuje ok. 12 miesięcy. Trzeba poszukać strat energii: pooglądać czopy, panewki,  jak pracuje wychwyt  i ewentualnie obejrzeć sprężynę czy nie jest zdeformowana.

 

Zegar z wychwytem kołkowym kojarzy mi się z budzikiem ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te Komy o których piszecie, to aby na pewno są prawdziwymi roczniakami? Hauck już w 1906 roku "wynalazł" i mocno reklamował tzw Semesteruhren. Czyli roczniaki chodzące...200 dni.

post-6402-0-66977800-1493236876_thumb.jpgpost-6402-0-15418300-1493236880_thumb.jpg

 

W reklamę wpuszczono chyba więcej niż wiele lat później Schatz w roczniaki chodzące 1000 dni ;)

Zetknęliście sie z takimi Hauckami? A może ktoś się męczył i wymieniał w takim sprężynę?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wd 40 :)

 

Powiem tak. Komy te średnie mają wadę konstrukcyjna polegającą na przyjęciu zbyt słabej wg mnie sprężyny. Co skutkuje ze te zegary jak ustawimy my po pełnym wymyciu nie chodzą dłużej niż 4 miesiące.

 

Ja ich unikam- ostatnio

Kupiłem kiedyś jednego roczniaka  KOMA - ale obecnie określenie roczniak przy tej marce to kojarzy mi się raczej z okresem gwarancji żywotności tego zegara. Mój pomimo tego, że jest kompletny chodził tak anemicznie , że jak chodził samodzielnie - bez popychania godzinę to był sukces. Nie mogąc poradzić sobie z nim sam poszedłem do znajomego zegarmistrza - takiego z papierami. On jednak odmówił mi przyjęcia tego zegara do naprawy tłumacząc, że nie chce mnie naciągać na koszty a nie może mi dać żadnej gwarancji że ten zegar będzie jeszcze dobrze chodził. Doradził, abym pieniądze które bym miał w niego włożyć przeznaczył na zakup jakiegoś innego roczniaka. Obecnie jestem przekonany że KOMA to dość ładne  zegary dla baaaaardzo cierpliwych pasjonatów, którzy nie oczkują, że zegar będzie pokazywał dokładną godzinę więcej niż dwa razy na dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te Komy o których piszecie, to aby na pewno są prawdziwymi roczniakami? Hauck już w 1906 roku "wynalazł" i mocno reklamował tzw Semesteruhren. Czyli roczniaki chodzące...200 dni.

attachicon.gifObraz 1.jpgattachicon.gifObraz 2.jpg

 

W reklamę wpuszczono chyba więcej niż wiele lat później Schatz w roczniaki chodzące 1000 dni ;)

Zetknęliście sie z takimi Hauckami? A może ktoś się męczył i wymieniał w takim sprężynę?

 

 

Dziękuję za te reklamy - nie widziałem ich wcześniej. Tej skrzynki na zdjęciach z werkiem haucka nigdy nie widziałem - ale chciałbym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję włosa do tego zegara,czy ma ktoś może innego producenta niż horolovar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba monopolista.

Kto by jeszcze zainwestował w wymarły gatunek?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam,że nie dasz rady bez zepsucia iluś tam włosów, rzecz nieopłacalna. Może masz blisko jakiegoś kolegę z forum, to się przyjrzy i skróci męki. Dlaczego nie chcesz Holorovara ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest firma z Hamburga, Ernst Westphal. Na ebay sprzedają włosy w kopertkach oznaczonych własną nazwą. Ale czy je produkują, czy tylko konfekcjonują horolovara nie mam pojęcia.

post-6402-0-92827300-1494346316_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki włos orientacyjnie potrzebny. Gdzie kolega mieszka, łatwiej pomóc wtedy. Mam włosów, nie tyle co na głowie,ale coś można wyskrobać. Tylko metodą prób i błędów, inaczej się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam,że nie dasz rady bez zepsucia iluś tam włosów, rzecz nieopłacalna. Może masz blisko jakiegoś kolegę z forum, to się przyjrzy i skróci męki. Dlaczego nie chcesz Holorovara ?

próbowałem na dwóch grubościach i nie mogę uruchomić,może na innej firmy ruszy?

Jaki włos orientacyjnie potrzebny. Gdzie kolega mieszka, łatwiej pomóc wtedy. Mam włosów, nie tyle co na głowie,ale coś można wyskrobać. Tylko metodą prób i błędów, inaczej się nie da.

według katalogu 0.081 bądź 0.076 ,jestem z Częstochowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytasz pytania ? Ruszyć może nawet na źle dobranym włosie, będzie spóźniał, lub spieszył. Wydaje się,że nie tutaj na razie problem, ale w złym ustawieniu wychwytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiń włosa. Jeżeli zegar jest w dobrym stanie, powinien chodzić i na włosie innej grubości


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolegą Piotrem zrobiliśmy podsumowanie.

Proponuję Tobie zrobić mały test. Ściągnij wahadło, ściągnij włos z wieszaka i pobaw się przerzutnikiem. Pręcikiem wystającym z kotwicy. Przerzuć go śrubokręcikiem raz w lewo , raz w prawo i zobacz, czy koło wychwytowe się kręci patrząc na buzię zegara w lewo. Czy wykonuje ruchy ząb  za zębem, kiedy przerzucasz przerzutnik. Jeżeli działa, to dobrze. Daj znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytasz pytania ? Ruszyć może nawet na źle dobranym włosie, będzie spóźniał, lub spieszył. Wydaje się,że nie tutaj na razie problem, ale w złym ustawieniu wychwytu.

 

Nie jestem zegarmistrzem,byłem u kilku w moim mieście ale żaden nie chciał się podjąć ewentualnej naprawy więc szukam pomocy tutaj.Bardzo podoba mi się ten zegar nie chcę aby był kolejnym bibelotem na mojej półce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość tutaj z nas, też nie są zegarmistrzami, ja także. Dlatego moje rady są jakby skróceniem Twoich cierpień i wydatków, które osobiście przechodziłem ,a roczniaka ustawić potrafię prawie każdego, oprócz atmosów.

 

 

Próbuj,co wyżej napisałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.