Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

qwoot

Kilka prostych pytań technicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad pewnymi sprawami, może komuś znane są odpowiedzi i się nimi podzieli :) Chciałbym lepiej zrozumieć działanie zegarka.

 

 

1. Jak działa element poruszający się podczas ruchów ręki - czy aktywnie nakręca zegarek już w trakcie ruchu (podczas trwania obrotów), czy trzeba odczekać, aż się zatrzyma i dopiero wtedy przekazuje energię do mechanizmu?

 

2. Element wspomniany w punkcie 1 - czy nakręca zegarek niezależnie w którą stronę się obraca czy też tylko w jedną?

 

3. Zegarek późni się około12 sek/ 24h - czy zatrzymanie go prawie na pełną dobę (koronka w pozycji 3) na tak długo, jest szkodliwe? (pytanie bierze się z tego, że łatwiej zatrzymać zegarek na dzień niż później "kalibrować" co do setnej części milimetra zgranie wskazówki sekundowej z minutową)

 

4. Czy wodoodporność jest zależna od pozycji koronki? Można oddalić ją na pozycje 2 lub 3 i wymyć bród spod niej czy też ryzykuję problemami postępując w taki sposób?

 

5. Zmiana temperatur, czy wyjście na mróz z zegarkiem jest szkodliwe? Wiadomo metal rozszerza się i kurczy - czy producenci zegarków biorą na to uwagę, czy smary są odpowiednie? Czy są jakieś zakresy temperatur w których można używać zegarków?

 

6. Jaka jest wytrzymałość takich zegarków. Może to być zawiłe zagadnienie, więc proponuję by najbardziej opisowo i prosto na to odpowiedzieć - np. w sensie jaką aktywność fizyczną najbardziej obciążającą zegarek można bezpiecznie wykonywać nie narażając mechanizmu na uszkodzenia np, szybkie i energiczne obroty kierownicą, bieganie, baseball itp.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) aktywnie ( ten element to rotor)

2) zależy od mechanizmu

3) zatrzymanie nie jest szkodliwe ( reszta pytania jest dziwna, co kalibrować?, co zgrywać?

4) jest zalezna

5) takie w których Ty przezyjesz zegarek da radę-precyzja chodu moze ulec zmianie.

6)zegarki mechaniczne sa bardziej podatne na uszkodzenia niz kwarcowe, ogólnie, drwa nie rabać, wiertarka z udarem nie wiercić, rowerem po wertepach nie jezdzić :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Okej. Pytanie stąd, gdyż w moim tissocie prs516 jak pokręcę zegarkiem, to słychać tylko rotor jak się rusza, dopiero jak ustanie jego ruch, wtedy słychać już zupełnie inny dźwięk (taki "sprężynowy", co mi bardzo z nakręcaniem się kojarzy). Opcja aktywnego nakręcania więc jest wbrew logice i mnie nieźle zaskoczyła.

 

2. U mnie ETA 2836-2. Niby słychać "nakręcanie" w 2 kierunkach obrotu, jednak jak jest faktycznie też nie wiadomo, nawet w pierwszym pytaniu moje niemal oczywiste podejrzenie nie znalazło potwierdzenia i legło w gruzach :) 

 

3. Więc sprecyzuję, lecz to trochę nieistotne informacje :)  - Chodzi o położenie wskazówki sekundowej względem minutowej. Jak mechanizm zatrzymamy, to sekundowa staje a minutową tylko obracamy (oraz już mniej ważną godzinową). By wskazania wskazówki minutowej nie były ani za blisko, ani za daleko czasu który wskazówka sekundowa wskazuje to naprawdę trzeba się sporo nagimnastykować, czasochłonna sprawa. Jak dalej niespójnie napisałem to na przykładzie - wskazówka sekundowa na 12stej a minutowa nie wskazuje idealnie, centralnie na odpowiedni indeks znajdujący się na tarczy. Tego właśnie nie chcę :)  Więc skoro już ustawiłem sobie idealnie, to będę stopował mechanizm na jeden dzień by w następnym już zegarek się już śpieszył, nie późnił - jak o odpowiedniej chwili go włączę. Cóż, chciałbym by mój zegarek miał odchyłkę na plus niż na minus, znacznie mniej problemów by było i bym sobie stopował na minutkę co tydzień.

3.1. (Nowe pytanie powstało) A ewentualne ruchy zegarka bądź ich brak będą miały znaczenie jak mechanizm jest już zatrzymany?

Moje domysły na chwilę obecną wyglądają tak: nic zegarkowi nie zaszkodzi, można nosić ale trzeba unikać wody, mechanizm będzie się "ładował" ale energii nie będzie wytracał. Jak będzie pełny to po prostu będzie słychać "pyk" co jakiś czas by się nie "przeładował". Analogicznie jak będzie leżał w miejscu to zmagazynowana energia pozostanie niezmienna i zegarek jak gdyby nigdy nic wróci do życia po dociśnięciu koronki.

 

4. A można dokładniej? Tak zależna, że nie mam prawa musnąć koronki w pozycji 2 lub 3 wodą, czy dopiero przy większym naporze wody nieszczęście może się zadziać?

 

5. Stare dobre czasy jak przyszedł przechłodzony zegarek kurierem w mroźną zimę i robił 0.5 sekundy opóźnienia na dobę minęły :( No skoro nie zaszkodzi, to już nie będę bał się go nosił w największy mróz, może znowu zacznie być dokładniejszy :P

 

6. Więc zajęcie gdzie czuć mocne uderzenia / i słabsze lecz częste - udar. Właśnie tego unikałem. A jak z przeciążeniami, szybki wymach ręką jak przy bieganiu? Czyli szybki ruch, ale bez nagłego zatrzymania jak przy uderzeniu. To zupełnie inny rodzaj siły, też tego trzeba się wystrzegać?

 

7. (Też jedno nadprogramowe pytanie powstało :)  W kwestii regulacji dokładności chodu, to jest za to odpowiedzialna jedna śrubka w mechanizmie + i -? Zegarmistrz (bo chyba nikt tego sam się nie podejmuje) jedyne co robi to smaruje elementy w czasie rutynowego przeglądu, a jak to nie pomoże, to tylko tą śrubka działa - zgadza się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Gdy zatrzymasz sekundnik na 12 prawidlowo osadzone wskazówki powinny trafiać w indeksy ( minutowa), gdy jest innaczej trzeba by zegarmistrz je ustawił.

 

Zatrzymywaniem zegarka nie wyregulujesz odchyłki na plus.

 

Ten mechanizm nakreca się w obie strony.

 

By zapobiec zerwaniu sprężyny przy pełnym naciągu koniec sprężyny ślizga się po ściance bębna, właśnie po to, żeby automat mógł nakrecać bez końca i żeby się nie uszkodził.

 

 

Oliwienie zegarka a regulacja chodu do dwie rózne rzeczy.

Podczas przegladu zegarmistrz myje mechanizm, oliwi, nastepnie reguluje, to proces długotrwały i ulegajacy zmianom podczas uzytkowania.

 

 

Poczytaj

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://ch24.pl/encyklopedia/budowa-i-zasada-dzialania-zegarka/automatyczny-naciag-energia-i-funkcje-napedu/&ved=0ahUKEwiYobGSsY7SAhXFJSwKHZZ1AlsQFghHMAQ&usg=AFQjCNG4ZVHgmBfOcpqYIyvUM0qDGXNseA


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Gdy zatrzymasz sekundnik na 12 prawidlowo osadzone wskazówki powinny trafiać w indeksy ( minutowa), gdy jest innaczej trzeba by zegarmistrz je ustawił."

 

Nie zrozumieliśmy się, przecież wskazówką minutową przy ruchach koronki obracamy bardzo płynnie - nie robi ona przeskoków co indeksy, można ją ustawić pomiędzy nimi. Jak sekundowa jest na 12stej, minutową można ustawić pomiędzy np 23 a 24 minutą.

By wskazanie sekundowej było zgodne z tym, co wskazuje minutowe potrzeba precyzji, prób i błędów. Nawet przy zamknięciu koronki wskazówka minutowa potrafi nieco drgnąć.

 

Nie twierdziłem, że zatrzymaniem wyreguluję odchyłki, jedynie obecne wskazania - włączając go o odpowiednim czasie :)

 

Podpunkty 3.1, 4, 6,  nadal nie są dla mnie jasne / wymagają odpowiedzi, także jak ktokolwiek coś to proszę pisać ;)

 

Co do linka - czytałem zawartość już wcześniej, szczegóły pewnych konkretnych mechanizmów są tam opisane lecz czytelnik nie wie który odpowiednik ma. Jedynie odpowiedz odnośnie ogólnego pytania o ruchy wahnika tam jest - że ładuje podczas ruchu w 2 stron, (i chyba tylko to, korzyści z drgań i wstrząsów nie ma żadnych.) Takie szczegóły konstrukcyjna są tam opisane, a dalej nie wiem do czego śruba +- :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Śruba +-"? W sensie na balansie? To mikroregulacja. Do regulacji dokładności chodu, tak jak już wcześniej napisałeś.

Przy czym dokładność chodu zegarka nie zależy tylko od tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6) zegarki mechaniczne są relatywnie delikatne, wszelkie sytuacje jakie podajesz mogą, ale nie muszą, uszkodzić zegarek.

 

4) oczysć wacikiem kosmetycznym, nie kombinuj.

 

3.1) a kto nosi zegarek z odciagnięta koronką?, jak zyje nie słyszalem.

 

"....a dalej nie wiem do czego śruba +- :)"

 

Najprostszym i najczęściej stosowanym, sposobem regulacji okresu balansu, jest zmiana długości roboczej sprężyny włosowej, poprzez specjalny sposób ograniczenia pracy, jej części końcowej zewnętrznego zwoju. Takiemu ograniczeniu służy PRZESUWKA regulacyjna z dwoma kołkami które zamykają miedzy sobą sprężynę, a są osadzone w przesuwnym ramieniu.

 

 

 

"By wskazanie sekundowej było zgodne z tym, co wskazuje minutowe potrzeba precyzji, prób i błędów."

 

Nie pije na tyle by zrozumieć o co starasz się zapytać :)

Zgaduję również po sposobie wyrażania myśli, ze lubisz poezję Mirona Białoszewskiego :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bartekmistrz jak dotąd rozumiem, że ogólna dokładność chodu zegarka zależy od tej śrubki (regulowanej ewentualnie na samiuśkim końcu), jak i jakości / świeżości smaru, czystości i zużycia bebechów - w skrócie regularne serwisowanie i przeglądy. Jak i odpowiednia rezerwa chodu (dobre "naładowanie") ma znaczenie.

 

@Master Yoda

6. No i konkret, więc nie będę biegał z zegarkiem :) Zawsze lepsza jest pewność niż same domysły które mogą okazać się niesłuszne.

4. Oczywiście wacikiem na suchutko, nie delikatnie zwilżonym wodą czy alkoholem?

3.1 No raczej i nie usłyszysz, ja też nie noszę - chciałem tylko ustalić wpływ ruchów na zegarek jak jest w stanie wstrzymania przecież :)

 

Poprawiam jedną literówkę i uzupełniam

"By wskazanie wskazówki sekundowej było zgodne z tym, co wskazuje wskazówka minutowa potrzeba precyzji, prób i błędów"

 

Aaa resztą, poddaję się i załączam grafikę o co dokładnie mi chodziło - czerwona wskazówka to sekundowa,  a czarna wskazówka minutowa. Wskazówkę godzinową i datownik pozwoliłem sobie pominąć :P

 

W zamian za poświęcenie 4 minut życia na tworzenie grafiki, pytanie odnośnie bonusu który na samym dole jedno się pojawia :) Ten szczegół zaczął mnie również nurtować, a chyba nie ma co oddzielnego tematu zakładać(?) - chodzi o napis "WATER-RESISTANT 10bar (100m/330ft)" - po prawej stronie zamieściłem dla porównania jak to wygląda na stronie producenta. Podejrzane, czy jakaś inna wersja europejska / inna czy coś?

Dodam że wersja po lewej pochodzi stąd

http://www.watchfreeks.com/33-general-watch-discussions/128041-did-i-buy-fake-tissot-prs516-automatic.html

Pięknie wypunktowane różnice między rzekomym oryginałem a bardzo słabą podróbką.

Mój zegarek jest identyczny jak ten po lewej, niemniej z niebieską tarczą ^_^ 

Każdy najdrobniejszy detal się zgadza oprócz tego jednego o który teraz chciałbym zapytać.

 

gdfgfdpng_awnshss.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Blunio

Odnoszę wrażenie, że ktoś kogoś wkręca :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę się do grafik :)

Juz pisalem wcześniej, zaistniała sytuacja jest spowodowana złym osadzeniem wskazówek ( grafika po lewej)

 

Zegarki tej marki są często podrabiane, nie jestem biegly w tej marce, więc przemilczę resztę...

 

 

Sposoby regulacji: przesuwka i mikroregulacja ( dwie fotki)

post-48316-0-93146700-1487119116.jpgpost-48316-0-13843600-1487119128_thumb.jpgpost-48316-0-81532600-1487119150.jpg


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@Blunio "Odnoszę wrażenie, że ktoś kogoś wkręca"
sprecyzuj kto, kogo i jak bo zupełnie nie rozumiem co i odnośnie czego chcesz powiedzieć...
 
@Master Yoda "zaistniała sytuacja jest spowodowana złym osadzeniem wskazówek" ( grafika po lewej)
 

Nie uważam że wskazówki są źle osadzone, z tego co widziałem w każdym tissocie tak to działa - sekundową można zatrzymać w każdej dowolnej pozycji na tarczy, i zostaje ona nieruchoma, cokolwiek by się nie działo. A ruchy minutowej i godzinowej są bardzo płynne. Nie mają żadnego wpływu na ruchy sekundowej, można ustawić wskazówkę minutową w dowolnej pozycji, nawet nie odpowiadającej wskazaniom wskazówki sekundowej i wznowić działanie mechanizmu. Chyba tak to powinno działać :)

 

Może po prostu uważasz że ustawienie aktualnej godziny odbywa się przy ruchach wszystkich 3 wskazówek jednocześnie?

Albo, że nie mógłbym ustawić wskazówek jak w grafice po lewej - przez jakąś.. blokadę czy coś?

Wtedy to chyba miało by sens

 

Co do podróbek, zgadzam się, na serwisach aukcyjnych schodzą podróbki jak ciepłe bułeczki, swojego czasu sam widziałem (i to już naprawdę chamskie) podróbki tissota jak na swojego polowałem, (jedna podróbka poszła nawet za więcej niż zapłaciłem za mój zdaje się oryginał ^_^) Problem w tym, że przykład po lewej służy w multum miejsc jako wzorzec oryginalnego, a tu aż taka różnica w porównaniu do zdjęcia producenta..

 

Co do zdjęć mechanizmów dzięki, żadnego z nich bym nie tknął we własnym zakresem z obawy że nasypię jakiegoś kurzu do środka, przekręcę śrubkę czy coś porysuje / uszkodzę :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki są żle osadzone.

Ustaw wszystkie na"12" a zobaczysz


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi wszystko ładnie (w normalnej pracy zegarka, ustawiać się lenie wolałem poczekać) w jednej linii ułożyło na 12stej.

inni, że tak powiem "raczej kładą na to lachę" nie przeszkadza im brak idealnego zgrania wskazówek, ja jak o to chodzi jestem perfekcjonista :rolleyes:

By nie być stronniczy 2 pierwsze grafiki z googla zapodaje

w zegarku z lewej 36sekunda a wskazówka minutowa pokazuje z 3 sekundy po indeksie

w zegarku z prawej minutowa prawie jest na indeksie a tu podobnie zaledwie 36 sekunda

By to skorygować wystarczy zastopować i skorygować wskazanie minutowej, wszystko zależy od oka i precyzji ustawiającego.

 

A tutaj jakie rażące niezgranie wskazówek, o całe pół minuty :)

http://www.jomashop.com/tissot-t-mens-watch-t0444302104100.html

 

Przecież te wszystkie egzemplarze nie mogą mieć źle osadzonych wskazówek, naprawdę żadnej wady w tym nie dostrzegam.

 

tryrtytpn_aweerqp.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.