Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

adamtychy

Zegar roczniak Gustav Becker model 503 zatrzymuje się

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

To mój pierwszy roczniak. Sprzedający w opisie aukcji zaznaczył, że po 15 minutach się zatrzymuje, ale pomyślałem, że wyczyszczenie i oliwa powinna go uruchomić. No i zrobiło się smutno, gdy po kilku dniach obserwacji zauważyłem, że kotwica minimalnie haczy o ząbki, co prawdopodobnie spowalnia wahadło i zegar się zatrzymuje. Proszę o poradę lub wskazówkę jak to skorygować jeżeli jest to przyczyną. Być może się mylę. Przesyłam parę zdjęć i z góry dziękuję.

 

Pozdrawiam,

Adam

post-72563-0-40487300-1490802871_thumb.jpg

post-72563-0-58024400-1490803353_thumb.jpg

post-72563-0-46230700-1490803361_thumb.jpg

post-72563-0-92649300-1490803369_thumb.jpg

post-72563-0-74669500-1490803379_thumb.jpg

post-72563-0-74673100-1490803387_thumb.jpg

post-72563-0-33972600-1490803395_thumb.jpg

post-72563-0-94578000-1490803401_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A regulowałeś kąt ustawienia widełek? Ten model ma całkiem sprawny i precyzyjny, wyskalowany  mechanizm regulacji.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuję, że tak szybko odpisałeś. Widełki, już gdzieś o nich czytałem. Czy masz na myśli u góry tę strzałkę z podziałką w lewo i prawo (widoczna na zdjęciu)? Jak tak to regulowałem. Przesuwałem po kresce raz w lewo, raz w prawo i nic się nie zmieniało, kotwica w dalszym ciągu minimalnie zahaczała o ząbki.

 

Pozdrawiam

Adam

post-72563-0-64431100-1490810554.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem trzeba przesunąć regulację więcej niż o jedną podziałkę, a czasem tylko o jej ułamek. I czy regulacja działa, tzn. skręca górną zawieszkę włosa? Nie wiem co masz na myśli pisząc że kotwica "zahaczała". Palety kotwicy muszą stykać się z zębami koła wychwytowego, rzecz w tym, w których miejscach i na jaki czas. Wysokość/ułożenie kotwicy też można zmienić, na tylnej płycie jest łożysko nastawne, można je przekręcić końcówką szerokiego wkrętaka, zapamiętując pierwotne położenie. Co do regulowania samych palet,  na tym etapie nawet się ich nie dotykaj.  Czy zegar bez założonego włosa ma chęć do chodu przy delikatnym poruszaniu drążkiem kotwicy?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nie kryję mojej radości, zegar zaczął chodzić. Łożysko nastawne, sam bym do tego nie doszedł pomimo, że jest to mój szósty zegar. Po minimalnym przekręceniu paleta kotwicy zaczęła się chować przed zęba i haczenie ustąpiło. Balem się,że się nie przekręci, a jest to kruchy materiał, dlatego cierpliwość jest ważna, nic nie robić pochopnie. Użyłem WD40, a po czasie spiłowałem śrubokręt  aby się wpasował w wycięcie no i się udało. Teraz pozostało wyregulowanie no i sam mosiądz jak się nie wyczyści to będzie dalej korodować. Patyna pozostanie, niech wygląda na swoje 100 lat, tylko jak już wcześniej pisałem te zaśniedziałe miejsca trzeba koniecznie wyczyścić. Mam jeszcze pytanie odnośnie wieku. Numer na werku 1360, sprawdziłem, że jest to rok 1926, ale nie jestem pewien. Na koniec chciałem serdecznie podziękować za pomoc i znaleziony dla mnie czas.

 

Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś. Koło 1926. Aż się nie zmieni ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

Chciałem dodać małe sprostowanie jak pisałem wcześniej zaśniedzenia powinno się usuwać. W moim przypadku  były one dość rozległe a więc pozostawienie starej patyny było trudne, powstają jaśniejsze plamy które nie dodają zegarowi uroku. Zrobiłem to połowicznie, dół zegara został wyczyszczony i wycieniowałem to czyszczenie do góry tak,że górna część zegara pozostała z lekką patyną. Przesunąłem do góry widełki umocowane na włosie ,bo były  za nisko i haczyły o płytę mechanizmu. Ten zegar wymaga dużo cierpliwości a przede wszystkim obserwacji pracy mechanizmu,bo nie jest prawdą,że to co było wcześniej z zegarem robione ktoś to zrobił prawidłowo. Zegar nadal chodzi i niech tak pozostanie.

Wszystkim miłośnikom zegarów życzę zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych. :) 

 

Adam

post-72563-0-61426200-1492186619_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulacja roczniaków potrafi dać wiele radości, bo choć mocno upierdliwa, to sukces potem smakuje bardziej  :D. Pięknie go zrobiłeś, wygląda doskonale! Jeszcze się zaczaj na osłonę włosa. 

Gratulacje, również życzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Osłona włosa brakuje jej w wielu zegarach.Szukałem starej  ale jest ciężko,jedynie Australia ma takie do sprzedania i tu mam pytanie czy śruby mocujące które także można tam kupić będą pasować do mojego zegara.Próbowałem zmierzyć suwmiarką ale to za małe otwory morze ktoś zna rozmiar tych śrubek.Na koniec jaka ma być prawidłowa długość włosa ta widoczna czy to wyjdzie automatycznie obcinając włos na wymiar 102mm i wciskając go maksymalnie do zawieszek.Czy są może jakieś normy.Pytam nie bez przyczyny, bo w moim przypadku wystarczyło około jednego- dwóch milimetrów o tyle wahadło było niżej i zegar już przestawał chodzić.

 

Pozdrawiam.

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu są lepsi specjaliści, może to skorygują, ale:

- z tego co wiem, Australijczyk sprzedaje kopie, nie ma w nich nic specjalnie odbiegającego od oryginału. Śrubki są OK, jeden z moich kolegów kupował i wszystko się ładnie spasowało. Czasem można trafić oryginał na eBayu.

- włos montuję na maxymalny wymiar (ze trzy mm odstępu wahadła od podstawy), potem koryguję ustawiając chód mechanizmu. W GB, według mojej wiedzy, dobieramy długość doświadczalnie, co zresztą daje również pewne dodatkowe możliwości delikatnej regulacji. 

Ściśle określone wymiary między zawieszkami i umiejscowieniem widełek, występuje IMO w o wiele młodszych zegarach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym "wymiar 102mm" to nie jest długość włosa tylko jego grubość która wynosi 0,102mm 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje,że osłonka z Australii będzie Ok.I dziękuję za informacje,że śrubki będą pasować.Co do włosa całkowita racja długość 18cm a grubość 0,102mm-0040 nowego przy zakupie.,Przy wymianie mogę przyjąć starą długość włosa ale gdzie jest tu pewność,że zakładał ją zegarmistrz i przyciął go na prawidłową długość.Dlatego pytałem o te wymiary i czy są jakieś normy.W tej chwili zegar chodzi ale obrót wahadła mam w lewo na 10 a w prawo na 4 oczywiście jak patrząc na tarczę zegara.Przy innej okazji rozmawiałem z zegarmistrzem i on twierdził,że kula wahadła powinna wracać w to samo miejsce a więc kręci się trochę niemrawo chyba,że przy moim tak ma być.Dziękuję jeszcze raz za pomoc i pozdrawiam.

 

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na alledrogo pojawiła się osłona. Czuj duch na forum i zaraz na allegro jest. Zajrzyj na części.

piotr

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu są lepsi specjaliści, może to skorygują, ale:

- z tego co wiem, Australijczyk sprzedaje kopie, nie ma w nich nic specjalnie odbiegającego od oryginału. Śrubki są OK, jeden z moich kolegów kupował i wszystko się ładnie spasowało. Czasem można trafić oryginał na eBayu.

- włos montuję na maxymalny wymiar (ze trzy mm odstępu wahadła od podstawy), potem koryguję ustawiając chód mechanizmu. W GB, według mojej wiedzy, dobieramy długość doświadczalnie, co zresztą daje również pewne dodatkowe możliwości delikatnej regulacji. 

Ściśle określone wymiary między zawieszkami i umiejscowieniem widełek, występuje IMO w o wiele młodszych zegarach.

 

Taka mala korekta ;) . Prawda Australijczyk sprzedaje kopie. Kopie wykonane w Polsce. Przez naszych rodzimych specjalistow  :);) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto kupić, osłonka obieżyświat . Dlatego powalcz o tą, co patriotka i kraju nie opuściła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy Kolega sprzedający na Allegro ma tych osłonek więcej.  :)

Ja potrzebuję 3 komplety ze śrubkami. 

Gdyby Kolega wystawiający na Allegro czytał powyższy mój post, to proszę o PW to może się dogadamy "pod stołem". 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe lokalizacja Polska,a nie Australia :)

 

Modyfikacja osłona jest w dziale kominkowe, proszę tam szukać

Moja aszybka

 

P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

    Witam.

 

Osłonka kupiona, śrubki będę musiał zamówić w Australii bo nie mają.Jeżeli Dziadek jest jeszcze zainteresowany można się ze sprzedawcą z kontaktować.A co do śrubek będę zamawiał można kupić 16 szt  za jedną przesyłką 4 oczywiście dla mnie.

 

Pozdrawiam

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

    Witam.

 

Osłonka kupiona, śrubki będę musiał zamówić w Australii bo nie mają.Jeżeli Dziadek jest jeszcze zainteresowany można się ze sprzedawcą z kontaktować.A co do śrubek będę zamawiał można kupić 16 szt  za jedną przesyłką 4 oczywiście dla mnie.

 

Pozdrawiam

Adam

Kolego Adamie, mogę dopisać się na cztery, mam osłonę,ale śrubek ani jednej .?

 

pzdr

piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Piotra.

 

To nie jest problem, tylko jak się z kontaktujemy?

Wysłałem maila na Priv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

    Witam.

 

Osłonka kupiona, śrubki będę musiał zamówić w Australii bo nie mają.Jeżeli Dziadek jest jeszcze zainteresowany można się ze sprzedawcą z kontaktować.A co do śrubek będę zamawiał można kupić 16 szt  za jedną przesyłką 4 oczywiście dla mnie.

 

Pozdrawiam

Adam

 

    Witam.

 

Osłonka kupiona, śrubki będę musiał zamówić w Australii bo nie mają.Jeżeli Dziadek jest jeszcze zainteresowany można się ze sprzedawcą z kontaktować.A co do śrubek będę zamawiał można kupić 16 szt  za jedną przesyłką 4 oczywiście dla mnie.

 

Pozdrawiam

Adam

 

 

 

    Witam.

 

Osłonka kupiona, śrubki będę musiał zamówić w Australii bo nie mają.Jeżeli Dziadek jest jeszcze zainteresowany można się ze sprzedawcą z kontaktować.A co do śrubek będę zamawiał można kupić 16 szt  za jedną przesyłką 4 oczywiście dla mnie.

 

Pozdrawiam

Adam

 

Witam, jestem nowym forumowiczem. Właśnie zakupiłem roczniaka Beckera o numerze 1881. Zegar został przywieziony ze Szwecji. Niestety niekompletny. Poszukuję zawieszki górnej. Może ktoś z forumowiczów ma na zbyciu taką zawieszkę. Na portalu kupiłem osłonę włosa. niestety bez śrubek. Dlatego chętnie podłączę się pod zakup.

Pozdrawiam, Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wezmę cztery, jeśli będą na zbyciu, czy ile tam pozostanie. Jak dojdą- dawaj znaki i wszystkie się rozejdą na chwałę Bożą :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przesyłka już idzie do Polski. Jak bym wiedział, że będzie tylu chętnych, to bym zamówił więcej.Szkoda, bo skorzysta tylko jedna osoba.Osłonkę kupiłem w Polsce, śrubek nie mieli ale skoro pojawiły się osłonki to może będą i śrubki.

 

Pozdrawiam

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez PanKriss
      Dzień dobry, jestem nowym użytkownikiem.
      Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji poniższego zegara. Zegar jest moją własnością, sprawny, jednak nie znam jego historii
      Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
      Pozdrawiam
       
       

      Pozdrawiam!






    • Przez SirMucizecin
      Dzień dobry,

      Chciałabym się zapytać was forumowiczów, doradzić czy istnieją jakieś zestawy albo chociaż dedykowane narzędzia, które pomagają przy amatorskiej naprawie różnych typów zegarów - głównie tych wiszących takich jak gustav becker, junghansy, ślązaki i inne. Trochę rozlgądałam się za takimi narzędziami w internecie ale jedyne co znalazłam to tylko takie zestawy do malutkich zegarków na ręce noszone. 
      Ostrzegam, nie znam się na zegarach, jedynie chcę "zprezentować" taki zestaw bądź pojedyńcze narzędzia mojemu ojcu, który od 10 lat amatorsko i z pasji sobie je naprawia a do tej pory korzystał z narzędzi do maszyn niż czegoś bardziej profesjonalnego. Z góry dziękuję za wszelkie porady. 
       
      Pozdrawiam
       
    • Przez WueM
      W najbliższą sobotę w Świebodzicach, w Miejskim Domu Kultury, zainagurowana zostanie coroczna impreza: Świebodzickie Święto Zegarów GUSTAVY. Będzie prelekcja i mała wystawa zegarów, które wyszły spod ręki Gustava Beckera. Będzie też można stać się posiadaczem okolicznościowego banknotu „zero euro”. 
       

    • Przez czasik
      Dzień dobry 
      Kto już odbił swoją kartę kontroli Czasu pracy🤔


    • Przez christopherjed
      Pragnę przedstawić przyrząd który wykonałem zmęczony wielokrotnym wybudowywaniem wychwytu w celu ustawiania palet. Teraz regulacja palet trwa 1-2 minuty i po kilku próbach wychwyt pracuje prawidłowo. Wychwytu nie wyjmuję, regulacji dokonuję na zatrzymanym zegarze i od razu po regulacji mogę przeprowadzić korektę, jeżeli jest potrzebna. Być może taki przyrząd lub podobny istnieje, tylko ja, jako samouk o tym nie wiem. Do wysuwania lub wsuwania palet nie luzuję śrubek mocujących palety. Nacisk ramion pokonuje ten opór a użycie mosiądzu nie powoduje uszkodzeń palety. W przyrządzie zastosowałem śrubę M3, której skok wynosi 0,5 mm .Odległość między śrubą a mostkiem jest dwukrotnie większa od odległości mostek- cęgi, tak że 1 obrót śruby przesuwa paletę o 0,25 mm .Mostek jest do dolnej części przylutowany i przynitowany, w górnrj obrotowo. Sruba w dolnej części lużno na dwóch zablokowanych nakrętkach, w górnej części otwór pod śrubę podłużny i nakrętka mocowana w osłonce z blachy co zapewnia ruchliwość. Do wysuwania palet górną, nieco dłuższą część zakładam na górnączęść palety, a do wsuwania obracam przyrząd.





×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.