Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
szalony amator

Tokarka Flexispeed

Rekomendowane odpowiedzi

Ok,

Czy w wynikach otrzymam profil promień zaszlifowania noża tokarskiego i kąt jego ustawienia do toczenia krążka surowego freza?

Czy otrzymam średnicę surowczyka na koło/zębnik i głębokość frezowania ?


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  otrzymasz średnicę surowczyka na koło/zębnik i głębokość frezowania-dokladnie   :o;):P

 

gdzies  kiedys  mialem te  wzory przeksztalcone  zey robic  kola  na  jednym module  np  0,5

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przykładzie pary cannon pinion (ćwiertnik)-koło minutowe;

Przyjmuję przełożenie 3

Ćwiertnik 12z

Koło minutowe 36z

Odległość osi 4,6 mm

Z tych danych moduł to 0,1917 (2xodległość osi)/(suma zębów) w tej parze.

Średnica podziałowa (pitch dia) ćwiertnika 2,3mm

Koła 6,9 mm

I niby koniec obliczeń tylko jak to zrobić.

 

Zobacz rysunek na początku, tam jest narysowany profil freza (milling cutter) do wybrania przestrzeni międzyzębowej w tym zębniku.

 

Do wykonania freza potrzebne są wszystkie wymiary z tego rysunku.

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przykładzie pary cannon pinion (ćwiertnik)-koło minutowe;

Przyjmuję przełożenie 3

Ćwiertnik 12z

Koło minutowe 36z

Odległość osi 4,6 mm

Z tych danych moduł to 0,1917 (2xodległość osi)/(suma zębów) w tej parze.

Średnica podziałowa (pitch dia) ćwiertnika 2,3mm

Koła 6,9 mm

I niby koniec obliczeń tylko jak to zrobić.

 

Zobacz rysunek na początku, tam jest narysowany profil freza (milling cutter) do wybrania przestrzeni międzyzębowej w tym zębniku.

 

Do wykonania freza potrzebne są wszystkie wymiary z tego rysunku.

Myslalem ze  masz frezy ,sorry  poszukam jeszcze  mam  gdzies tabele  do  frezow  ale  gdzie ...

 

http://www.mitcalc.com/doc/shaftcon/help/fr/SplinesI.htm

 

https://www.eassistant.eu/fileadmin/dokumente/eassistant/etc/HTMLHandbuch/en/eAssistantHandb_HTML_ench12.html

 

http://mikesworkshop.weebly.com/designing-gear-cutters.html

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak znalazłeś to możesz mnie sprawdzić

 

Moje obliczenia:

Dla ćwiertnika 12 z w parze z kołem 36 z na odległości osi 4,60mm

 

Zębnik ma wymiary

Sr podziałowa 2.3mm

Śr zewnętrzna 2,76mm

Śr wewnątrz zębów na dnie zębów (minor dia) 1,63 mm

 

Frez

R. Promień noża formującego frez 0,37mm

Szerokość noża na dnie zęba ( at minor dia) 0,24mm

Wysokość profilu freza 0,548mm

Kąt 8,25 deg

Głębokość frezowania 0,566mm

Minimalna szerokość freza 0.99 mm

 

Czyli wszystko co potrzeba.

Obliczenia za "The Clock & Watch Makers Guide to Gear Making.."

By Robert D. Porter,CMW

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Distance des centres en mm 4,60 mm  
   
Nombre de dents  Diamètre primitif  Largeur fraise Diamètre externe
   
Pignon   12 ailes 2,30 mm 0,36 mm 2,61 mm  tutaj  jest blad  u  Ciebie
Roue   36 dents 6,90 mm 0,32 mm 7,43 mm
   
Module   0,192  
Rapport   3,000  Hauteur dent  0,53 mm

 

Janusz  ja sie  nie  znam  na  tym  ,ja  tylko  pozbieralem kiedys  tabele zeby  sobie  oliczyc  rocznika na wagi...

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janek, luzik nie ma żadnego błędu.

Ja nie zrobiłem i ty też ( no chyba że twoje wyniki są dla zębników tylko napędzanych) ale to i tak nie szkodzi.

 

U ciebie koło ma dla odmiany trochę większą średnicę maksymalną i OK.

To są różne projekty.

Ja mam wg starych norm US. Ty pewnie masz z Francji, Brytyjskie są trochę inne i Niemieckie też.

 

Ważne jest projektowanie i robienie pary zębnik - koło.

Można też zaprojektować coś własnego nawet "koła" kwadratowe lub owalne zobacz square gears w przeglądarce.

 

Drugi temat to mój przyjęty moduł 0,1917 najbliższy wyniku dzielenia.

Czy można kupić taki frez? Wątpię, pewnie 0,20 lub 0,19

To też może tłumaczyć różnice.

Na koniec kształt końcówki zęba w zębniku może być zaokrąglony lub z ostra krawędzią, dno może być "prostokątne" lub owalne.....

 

Jak na początku, nie ma błędu LUZIK. Czy ty myślisz że ja potrafię wykonać frez z dokładnością wszystkich wymiarów do 0,01mm ???

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak  wlasnie myslalem ksiazka ze stanow ,moze  kat  pressure  angle  miales  14  bo  u  nas  wg norm  szwajcarskich  ostatnich  jest  20  pressure  angle,.Tak  koncowki zebow  jeszcze  sie poprawia zeby  polepszyc  zazebienie

 

Non cykloidal  geras  to  moje  marzenie  kiedys.

 

https://books.google.de/books?id=qaubBgAAQBAJ&pg=PA7&lpg=PA7&dq=involute++verzahnung+normen&source=bl&ots=MhTO7Ci7rT&sig=ACfU3U3Tx25JUGN3L1kmXGj_IIyPeU4TmQ&hl=fr&sa=X&ved=2ahUKEwiMlsLKrazoAhUDsXEKHSjfBMsQ6AEwEnoECAkQAQ#v=onepage&q=involute%20%20verzahnung%20normen&f=false

 

https://books.google.de/books?id=rlKqBgAAQBAJ&pg=PA264&lpg=PA264&dq=involute++verzahnung+normen&source=bl&ots=FVtodQiDqq&sig=ACfU3U0Ap5mc6Q41PSl_QCykJpR8yte6mQ&hl=fr&sa=X&ved=2ahUKEwjOtJ39razoAhU6QxUIHQQqDdY4ChDoATACegQICBAB#v=onepage&q=involute%20%20verzahnung%20normen&f=false

 

https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-642-92906-9_2

  Odnosnie  frezow nie  pamietam teraz od  jakiego  modulu  sie moje  zaczynaja  ,gdzies  pod  stolem  jest  zdjecie  ...

 

Koledzy   z niemiec  uzywaja  Delpha  czy  jakos  tak  ,program kosztuje  ponad 100  dolcow  i  liczy  im wszystko ,pozniej daja  to na CNC

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janek, zostanę przy źródłach angielskojęzycznych.

 

Sprawdziłem sobie do porównania obliczenia dla pozostałych par kół;

koło minutowe- koło pośrednie moduł 0,185 z36 x z36 (u mnie jedyne istniejące koło to pośrednie)

Para ćwiertnik - koło minutowe moduł 0,1917 z36 x z12

Zębnik minutowy - koło godzinowe moduł 0,184 z40 x z10

 

Następnie sprawdziłem dla przykładu jak by to było gdybym kupił frezy w firmie n.p.

P.P.Thornton.

Dostępne moduły dla kół i zębników w interesującym mnie zakresie to 0,18 0,19 0,20.

Nie bawią się w jakieś cyferki na trzecim miejscu po przecinku nie mówiąc o czwartym.

 

Co robić?

Przyjmę jeden wspólny moduł dla obydwu par przełożeń.

Zamiast M O,1917 oraz M O,184 przyjmę jeden moduł O,188 ten najbliżej średniej arytmetycznej.

Porównam wymiary freza dla modułu średniego z poprzednimi wynikami i zobaczę jakie są różnice.

Zakładam, że dla kół w zakresie ilości zębów 36 - 40 będą pomijalne i da się te dwa koła zrobić jednym frezem. Bardziej obawiam się o zębniki bo na małych średnicach podziałowych różnica pomiędzy 12 a 10 zębów może być zbyt duża.

Zobaczymy, w najgorszym przypadku będą dwa frezy do zębników.

 

P.S.

Wszystkie wyliczenia mogą pójść do kosza jeżeli kol. Kiniol zażyczy sobie do IWC przełożenia 2 i 6 zamiast 3 i 4 jakie przyjąłem do repetiera a i dystans będzie znacząco różny.

On ciągle mierzy i liczy zęby...

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa, nie liczę jeszcze i nie mierzę, gdyż spróbuję uratować ten ćwiertnik... 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestań, zapraszam...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,

Podaj tak z ciekawości ilość zębów ćwiertnika, koła minutowego i dystans pomiędzy nimi.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janek, zostanę przy źródłach angielskojęzycznych.

 

Sprawdziłem sobie do porównania obliczenia dla pozostałych par kół;

koło minutowe- koło pośrednie moduł 0,185 z36 x z36 (u mnie jedyne istniejące koło to pośrednie)

Para ćwiertnik - koło minutowe moduł 0,1917 z36 x z12

Zębnik minutowy - koło godzinowe moduł 0,184 z40 x z10

 

Następnie sprawdziłem dla przykładu jak by to było gdybym kupił frezy w firmie n.p.

P.P.Thornton.

Dostępne moduły dla kół i zębników w interesującym mnie zakresie to 0,18 0,19 0,20.

Nie bawią się w jakieś cyferki na trzecim miejscu po przecinku nie mówiąc o czwartym.

 

Co robić?

Przyjmę jeden wspólny moduł dla obydwu par przełożeń.

Zamiast M O,1917 oraz M O,184 przyjmę jeden moduł O,188 ten najbliżej średniej arytmetycznej.

Porównam wymiary freza dla modułu średniego z poprzednimi wynikami i zobaczę jakie są różnice.

Zakładam, że dla kół w zakresie ilości zębów 36 - 40 będą pomijalne i da się te dwa koła zrobić jednym frezem. Bardziej obawiam się o zębniki bo na małych średnicach podziałowych różnica pomiędzy 12 a 10 zębów może być zbyt duża.

Zobaczymy, w najgorszym przypadku będą dwa frezy do zębników.

 

P.S.

Wszystkie wyliczenia mogą pójść do kosza jeżeli kol. Kiniol zażyczy sobie do IWC przełożenia 2 i 6 zamiast 3 i 4 jakie przyjąłem do repetiera a i dystans będzie znacząco różny.

On ciągle mierzy i liczy zęby...

No wydaje mi się  ze  bardziej  trzeba się  trzymać  norm  europejskich ale  Twój wybór-  w  zasadzie  po  Twojemu tez  będzie  dobrze -wspólny  moduł dla  pary  kół. ,Ja  kiedyś  kupiłem zestaw  frezów  krążkowych Carpano.

Konstruktorzy amatorzy  np  z Niemiec starają  się stosować  w  miarę możliwości jeden moduł przy swoich zegarach PPU- wiadomo koszty Thornton czy Bergeron są drogie

Pytałem  jeszcze  jednego kolegę,w  zasadzie  zawsze  dorabia  sobie frezy  o  naprawia zegary  amerykańskie,Szwarcwald  czy  tez  XVIII  wiek,brak  norm  zazębienia ,wszystkie  były indywidualne  i  stad  dorabianie,korzysta  z  wielu  wzorów ale i  tak  frezy  palcowe  robi sam.

 

IWC cal 73  niedawno  miałem  ale sprawny kieszonkowy....

 

Cytat>

Bardziej obawiam się o zębniki bo na małych średnicach podziałowych różnica pomiędzy 12 a 10 zębów może być zbyt duża.

Zobaczymy, w najgorszym przypadku będą dwa frezy do zębników.

 

Nie  mam  wiedzy  ale  z  tego  co pamiętam  to tutaj  tak  właśnie będzie ,zbyt male  są te  zebniki i   będą sie  zakleszczać  czy  nasadzać  jakoś  tak.

No  juz  Wy  dwaj  to  sobie  poradzicie  na  pewno .

post-27388-0-15455400-1584870027_thumb.gif

post-27388-0-60944100-1584870044_thumb.gif

post-27388-0-10884900-1584870220_thumb.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę policzyłem, są decyzje 1 frez do obydwu kół , do zębników muszą być oddzielne.post-89854-0-92837800-1584898185.jpg

Decydują kąty freza i podziału koła.

Na rysunku jest oznaczony kąt (radial flank).

Dla 10 zębów jest to 9,9 stopnia zawsze w tym typie frezów niezależnie od modułu.

9,9 x2 =19,8 to kąt narzędzia i jednocześnie przestrzeni między zębami. Daje to proporcję ząb - przestrzeń pomiędzy, poprawną do współpracy z kołem. Tutaj obliczenia są proste 360/10=36 36-19,8= 16,2 stopnie. Proporcja 19,8 do 16,2 . Dla podziału koła na 12 zębów kąt freza jest 2x 8,25 = 16,5 do 13,5 po podzieleniu to jest ta samą wartość 1,22222.....2.

I tak ma być.

 

Dla kół ta różnica jest zdecydowanie mniej istotna kąt 2,475 do 2,75 czyli 0,275 stopnia różnicy na stronę lub 0,55 stopnia na kącie freza.

Dla wspólnego freza przyjmę wartość 2,6 stopnia i będę szczęśliwy jeżeli ustawię dokładnie taką wartość do obróbki.

 

Pozostałe różnice wymiarów dla wspólnego freza do kół są pomijalne.

Przykład; szerokość freza na najmniejszej średnicy ( width at minor dia.)

Modół 0,184 0,289 mm dla 40z

Modół 0,1917 0,298 mm dla 32z

Modół 0,188 0,296 mm dla 40z

Modół 0,188 0,293 mm dla 32z

 

Taaaaak, ale moje możliwości pomiarowe i wykonawcze kończą się na 0,01mm!

No może 0,005mm ale to marzenie, a więc wszystkie wymiary są identyczne = 0,29 z małym plusem.

 

Wymiarów kompletnych nie chce mi się podawać. Palcowanie tabelek na telefonie to paranoja.

Od jutra powoli robię. Będę pokazywał.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Koła mają współpracować ze sobą poprawnie.

Decyduje praktyka wykonania i sposób.

Dobrze jest tylko rozumieć co się robi i jak odstępstwo od teoretycznego optimum wymiarowego przekłada się na zmiany w wymiarach zębów i w których miejscach.

 

Jak się wie co trzeba zrobić można nawet tak: ( za "Watchmaking" by George Daniels )post-89854-0-15782900-1584902332_thumb.jpg

Luzik, koniec teoretyzowania, do roboty.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IWC cal 73, przekładnia wskazań:

ćwiertnik      16z

koło zm. zębnik   10

koło zm. wieniec  48

koło godzinowe    40


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-89854-0-69328200-1585052003_thumb.jpg

Surowczyk już jest i na koła i na próbne zębniki.

Ja u siebie muszę pomierzyć i sprawdzić na próbnych elementach wysokość podstawki (podniesienia) koła minutowego, przestrzeń pod ćwiertnikiem na kompletną rozetę kwadransów itd.

 

Dodatkowo ćwiertnik zgodnie ze sztuką powinien być najpierw przewiercony następnie zamocowany w kłach i tak frezowany. Teoretycznie tylko tak wszystko będzie naprawdę osiowo. Dzisiaj takie końcówki do mocowania skończę to pokażę.

 

@ Kiniol

16 - 48 (3)

10 - 40 (4)

A dystans ? Średnice zewnętrzne istniejących kół?

I czy potrzebujesz ćwiertnik ?

Ja mogę zmienić moj projekt , drobniejsze uzębienie powoduje większą precyzję ustawiania wskazówek koronką, chyba takie wolę.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mną się nie przejmuj...Będę ratować...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-89854-0-13211100-1585166530_thumb.jpg

post-89854-0-72015200-1585166559_thumb.jpg

 

Blanki frezów gotowe.

W trakcie toczenia profilu frez trzeba odwrócić i musi być osiowo. Dlatego uchwyty i otwory muszą być precyzyjne.

 

Mam nadzieję że nie przynudzam. Trochē to jeszcze potrwa


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie przynudzasz. Śledzę z wybałuszonymi gałami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też, ja też, ja też... :huh:


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też śledzę i podziwiam. 

Napisz z jakiej stali robisz fezy.


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.