Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
MasterFan

Dokładność chodu zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

1-5s na dobę to rewelacyjny wynik. Ale Epos to marka, którą zawsze chwalę zwłaszcza z tego powodu :-) Dla porównania mój Tissot Powermatic 80 robi 10s/24h :rolleyes: 

Aga


Więcej ciekawostek zegarkowych na naszym facebook_grafika_01.jpg i stronie odCzasu doCzasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1-5s na dobę to rewelacyjny wynik. Ale Epos to marka, którą zawsze chwalę zwłaszcza z tego powodu :-) Dla porównania mój Tissot Powermatic 80 robi 10s/24h :rolleyes:

Aga

 

Jakbyś się uparła to tego Tissota też byś spokojnie wyregulowała do takiego wyniku, pytanie tylko czy jest sens to robić, bo przy osiemdziesiątce regulacja wymaga trochę zabawy (o ile pamiętam robi się to poprzez rozmieszczanie masy ciężarków na kole wychwytowym ;) Ja na początku swojej przygody z zegarkami miałem lekkiego bzika na punkcie dokładności, a teraz jakbym kupił zegarek i robiłby mi 10-12 sekund na dobę to nawet nie chciałoby mi się go otwierać i regulować :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od niecałego tygodnia mam styczność z kolejną wersją produktu subopodobnego z Korei - Tisell, ostatni wypust z innym zapięciem i niebieską lumą BGW9. W środku ma być Myiota 9015.

Nie wiem co ten gość naprawdę tam wsadza ani co wcześniej robi z werkiem, ale zegarek odpakowany z folii, wstępnie nakręcony i ustawiony we wtorek około południa, noszony przez cały czas do teraz - niedziela południe - zrobił odchyłkę 0 ( słownie zero ) sekund :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko się cieszyć z takiej dokładności

Mój Hamilton ma teraz +15s od 29 grudnia na przemian noszony ale większość w rotomacie kręcony lewo/prawo.Wychodzi że ma dokładność spring drive'a albo taniego kwarca, średnio +0,39s/dobę a cenę ma duuuuuuuuużo niższą niż Seiko więc po co przepłacać.

Trzeba gwoli sprawiedliwości powiedzieć że nie wszystkie zegarki są takie dokładne, oczywiście mieszczą się w ramach tolerancji/nowe/ ale co tu dużo ukrywać normy tolerancji chodu podawane dla najpopularniejszych mechanizmów są bardzo liberalne przeważnie -15s do +20 a nawet +40s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie sprawdzałem dokładności swoich zgarków, choć na początku "klubowania" było to prawie obsesją. Teraz mi to "lotto" raczej. Dziś jednak sprawdziłem kilka, które stale pracują od wiosennej korekcji czasu czyli 19 dni. I tak po tym czasie:

Glycine Incursore na Unitasie: 4 sekundy odchyłki na plus czyli ok 0,2 sekundy dziennie. W tym czasie nakręcany co rano i kilka dni noszony. 

Eterna Kontiki date na SW200: 16 sekund na minus czyli ok 0,8 sekundy dziennie. Noszona kilka dni i rotomat. 

Glycine Airman 17 na Eta 2893: 25 sekund na minus czyli ok 1,3 sekundy na dobę - noszony

Revue Thommen Airspeed XL na Eta 7750: 7 sekund na minus czyli ok 0,4 sekundy na dobę - noszony i rotomat

Reszta nie była utrzymywana "na chodzie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z waszego doświadczenia, o ile sekund, minut spieszy się lub spóźnia zegarek automatyczny (z wahnikiem) w ciągu np. 2 tygodni czy miesiąca?

Chodzi mi o Waszą praktyczną obserwację dokładności bo sądzę, że takie zegarki posiadacie  a nie o formalne wykazy np. szwajcarskich instytutów kontrolnych, które są na pewno miarodajne.

 

Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Seiko Monster na cal. 4R36 po ok 12 godz. na ręce robi od 0 do -2 sek., po kolejnych ok. 12 godz. leżakując koronka do góry robi od -2 do - 5 sek. Sumując wychodzi jakieś -2 do -3 sek. na dobę.

Jednak gdy nie zdejmuje go z ręki przez ok. 2 doby to wychodzi praktycznie na zero.

 

Z kolei Revue Thommen na ETA 2824-2 po ok. 12 godz. na ręce robi od +5 do +10 sek. Po kolejnych ok. 12 godz. leżakując koronka do góry robi od -5 do -8 sek. Dobowo wychodzi jakieś od +3 do +6 sek.

Muszę jeszcze się pobawić w innych ustawieniach i zobaczyć jak to wyjdzie.

 

Reasumując, a pomijając wszelkiego rodzaju kalibry wszystko zależy jak użutkujesz swój zegarek, w jakich pozycjach go odkładasz i na ile czasu, a ile nosisz na ręce.

 

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje dwie Stowy na ETA 2824-2 Top noszone naprzemiennie

nie przekraczają 12 sekund na tydzień czyli ok 2 sek. na dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam do skorzystania z aplikacji ChronoDB. Ma możliwość śledzenia dokładności zegarków i obrazowania odchyłek na wykresie.

 

Na razie na Androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jsoftmobile.chronodb

Jestem nowy w temacie zegarków.

Może podasz krok po kroku jak sprawdzać ta dokładność Twoim programem.

 

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja sprawdzania dokładności w ChronoDB.

 

1. Po dodaniu zegarka kliknij na ikonkę post-34848-0-26695100-1492805835.png lub przejdź do zakładki "Dokładność".

 

post-34848-0-35332600-1492805702_thumb.jpg post-34848-0-18578900-1492805706_thumb.jpg

 

2. Pojawi się lista z zapisanymi odchyleniami. Po naciśnięciu klawisza "+" pojawią się dwie opcje: "Sprawdź" i "Ustaw".

 

post-34848-0-33798100-1492805956_thumb.jpg post-34848-0-79905600-1492806007_thumb.jpg

 

3. Na początku zsynchronizuj swój zegarek z czasem internetowym wybierając opcje "Ustaw".

Aplikacja za każdym razem łączy się z serwerem NTP (można zmienić w Ustawieniach) i ustawia aktualny czas.

Wybierz najbliższą godzinę, z dokładnością do 15sek. Włączy się automatyczne odliczanie, które pokaże ci za ile sekund będzie dokładnie ten czas.

Ustaw swój zegarek na wybrany czas i jak licznik dojdzie do zera wciśnij koronkę żeby uruchomić odmierzanie czasu (no, chyba, że nie masz stop sekundy).

W tym momencie zegarek jest zsynchronzowany z czasem wzorcowym. Zapisz teraz tę akcję (prawy, górny róg).

 

post-34848-0-31842800-1492806212_thumb.jpg

 

4. Teraz możesz sprawdzać dokładność swojego zegarka w opcji "Sprawdź".

Zasada jest podobna do tej z opcji "Ustaw", z tym że teraz ustawiasz czas na jakąś wartość w przyszłości (co 15 sek).

W momencie, w którym na twoim zegarku będzie dokładnie ten czas dotknij ekranu. Odliczanie się zatrzyma i jego kolor zmieni się na niebieski.

Wartość, która się pojawi to odchylenie jakie zaliczył twój zegarek w porównaniu do czasu wzorcowego.

Możesz też wybrać w jakiej pozycji był zegarek w okresie, który sprawdzasz.

Zapisz odchylenie (prawy, górny róg). Wartość odchylenia z aktualną datą i pozycją zegarka pojawi się na liście.

 

post-34848-0-90582600-1492806855_thumb.jpg post-34848-0-16718900-1492807336_thumb.jpg post-34848-0-85722500-1492807567_thumb.jpg

 

5. Na ekranie z listą odchyleń możesz obrócić swoje urządznie do poziomu. Pojawi się wtedy wykres z odchyleniami.

W Ustawieniach można wybrać czy chcesz widzieć odchylenia na wykresie liniowym czy słupkowym. Wykres można dowolnie skalować.

 

post-34848-0-14816400-1492807713_thumb.jpg

 

Mam nadzieję, że jest to teraz trochę bardziej zrozumiałe. Jak nie to pytaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem sobie taki test chodu zegarków - całotygodniowy.

 

No więc na pierwszym miejscu jakiś Auriol- budzik z Lidla- chyba ma coś w rodzaju spring-drive :) bo wskazówka płynie w nim.

Był zegarem wzorcowym w teście bo żeby zobaczyć jakąś odchyłkę to trzeba z miesiąc czekać :)

Miejsce numer

1) Szturmański - tak sekunda w ta i wewta a po tygodniu jest na plus 4 sek.

2) Avia- stary szwajcar na 17 tu kamieniach - plus 8 sek

3)Casio  DW 285 Iluminator - minus 10 sek

4)Seconda-     plus 15 sek

5)Sława       minus 40

6)Igersol   bezkamieniowe cudo minuta do przodu

7)Szturmaniec nr. 2    niestety jakieś 15 min do tyłu- co zaskakujące noszony chodzi w ramach ruskiego limitu - mieści się w 40 sek plu-minus.   Pewno coś z włosem nie tak i ograny od łapy łapie precyzję :)

Pozostałych nie chciało mi się nakręcać :)

Mołnia kieszonkowa dobrze jeszcze się zapowiadała ale zepsuła się w trakcie

:)

 

Ed;  w teście niby brały udział jeszcze kilka innych kwarców :)   Ruski łucz np - w sumie ciekawy kwarc bo ma dosyć ładny- żelazny mechanizm i trybiki są na kamieniach.   Ale one się nie liczą- odchyłki nieznaczne po 1-2-3 sek. 

Edytowane przez kokop

Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@spy , @pokop - serdecznie dziękuję. :D

:blink:

tak nieśmiało zapytam:   za co?

:lol:


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek Vialux z 1978 roku, w środku ETA 2408, opóźnienie do 10 sekund na dobę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roczny Seiko SRP777K1. Odchyłka w okresie 2 tygodni około -10 sek., przy okazjonalnym noszeniu, i codziennym kilkuminutowym dokręaniu poprzez "machanie", odpoczywa na stole.

Edytowane przez Luc80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Capri

Steinhart ocean one 500 na eta 2892-A2 +1 na dobę  :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe wyniki SRP777 w innych warunkach użytkowania.

 

Po 6 dniach obserwacji i codziennego noszenia przez 10-12 godzin (w ciągu dnia kilka przejazdów samochodem  po Warszawie, spokojna aktywność biurowa) odchyłki są następujące, wyniki każdego dnia podobne:

- po nocnym odłożeniu odchyłka rano (zero) 0 sekund,

- po całodziennym noszeniu odchyłka  wieczorem (minus) - 4 sekundy,

 

Łącznie po 6 dniach zrobił (minus) - 24 sekundy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Christopher Ward C60 Trident Pro 600 Vintage +2 s na dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam Seiko SNZF17J1. Podczas próby zmiany czasu, wskazówka sekundnika nie zatrzymuje się, ale dalej chodzi. Czy ktoś ma może jakiś patent oprócz czekania aż zegarek sam z siebie stanie, żeby dokładnie zmienic czas?


Tempus fugit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w jakim celu?, za kilka godzin i tak czas nie będzie dokładny....

(pomijając już kwestię że wzorcowy czas może być....niedokładny)

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.