Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
MasterFan

Dokładność chodu zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

I wyjdzie Ci na zero.:-)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do kolegi Mizu80:

 

Aqua Terra na 8500 bez kombinowania z pozycjami spoczynkowymi w ciągu 5 dni wychodzi po prostu 0,0 sek odchylenia, a że dłużej jednego zegarka nie noszę pomiar uznaję za zakończony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wrażenie, że moje cele zakupowe określam bardziej na podstawie mechanizmów niż modeli czy marek zegarków.

       I z tego powodu powstał dylemat pomiędzy mechanizmami Omegi 2500 oraz 8500 i mechanizmem Rolexa 3135 lub 3132.

Wieść gminna nieść częstokroć lubi, iż legendą precyzji chodu wśród popularnych zegarków ostatnich lat jest właśnie Rolex.

Jednakowoż szukawszy wyników testów pod kątem precyzji chodu - powtarzają się wyniki które wskazują na ok. 7 sekund największej różnicy między pozycjami. To niemało, w kontekście wyników chociażby bazowej ETY 2836 oraz bazowego ( elabore ) VJ 7750, które opublikowałem parę postów wyżej. Natomiast test ETY 2824-2 COSC wykazał bodajże 2 s ( ! ) największej różnicy.

 

Jak to jest z tą rzekomą precyzją Rolexa? Jak w porównaniu do 3135 czy 3132 wypadają pod tym względem Omegi 2500 oraz 8500?


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wrażenie, że moje cele zakupowe określam bardziej na podstawie mechanizmów niż modeli czy marek zegarków.

       I z tego powodu powstał dylemat pomiędzy mechanizmami Omegi 2500 oraz 8500 i mechanizmem Rolexa 3135 lub 3132.

Wieść gminna nieść częstokroć lubi, iż legendą precyzji chodu wśród popularnych zegarków ostatnich lat jest właśnie Rolex.

Jednakowoż szukawszy wyników testów pod kątem precyzji chodu - powtarzają się wyniki które wskazują na ok. 7 sekund największej różnicy między pozycjami. To niemało, w kontekście wyników chociażby bazowej ETY 2836 oraz bazowego ( elabore ) VJ 7750, które opublikowałem parę postów wyżej. Natomiast test ETY 2824-2 COSC wykazał bodajże 2 s ( ! ) największej różnicy.

 

Jak to jest z tą rzekomą precyzją Rolexa? Jak w porównaniu do 3135 czy 3132 wypadają pod tym względem Omegi 2500 oraz 8500?

Wszystkie te wyniki mieszczą sie w granicy COSC......więc ? :)

Zresztą każdy mechanizm można wyregulować,pytanie jak długo zachowa swoją precyzję...

Większość testów jest przeprowadzana w w warunkach laboratorium więc ich miarodajność odbiega od tego z czym się spotykamy w codziennym użytkowaniu.

W obrębie marki możemy spotkć lepsze lub gorsze egzemplarze.

A wyścigi czy Rolex czy Omega ma precyzyjniejszy mechanizm zostawmy kłamcom od marketingu ;)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie. Okazuje się, że bazowa ETA ( acz po regulacji bo na początku było to średnio +15 ) nawet załapuje się na wymogi COSC. Ale jak słusznie zauważyłeś - to testy syntetyczne. Więc czekam również na uwagi użytkowników - może Rolexowa fama o legendarnej precyzji wzięła się z niezmienności tempa chodu w czasie?? W funkcji temperatur, niepodatności na wahania pod wpływem zmian lepkości smaru?? Ewidentnie przydałyby się opinie użytkowników.

Ja dodam z własnych spostrzeżeń - w domu pracuje jeden kaliber Omega 1120 ( oparty o 2892 Top ) i przez kilka miesięcy miała różnicę ok. 4-5 s między pozycjami i ok -1/d po czym nagle dostała stabilne +15/d. Żona mówiła, że uderzenia nie było ale czy jej czcigodna ręka wesprzeć się nie raczyła np. na mikrofalówce - za to nie ręczy. Tak więc dopiero przede mną ustalenia czy np. jakiś pan magnes nie wszedł :)

Edytowane przez gustaw6666

Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie. Okazuje się, że bazowa ETA ( acz po regulacji bo na początku było to średnio +15 ) nawet załapuje się na wymogi COSC. Ale jak słusznie zauważyłeś - to testy syntetyczne. Więc czekam również na uwagi użytkowników - może Rolexowa fama o legendarnej precyzji wzięła się z niezmienności tempa chodu w czasie?? W funkcji temperatur, niepodatności na wahania pod wpływem zmian lepkości smaru?? Ewidentnie przydałyby się opinie użytkowników.

Ja dodam z własnych spostrzeżeń - w domu pracuje jeden kaliber Omega 1120 ( oparty o 2892 Top ) i przez kilka miesięcy miała różnicę ok. 4-5 s między pozycjami i ok -1/d po czym nagle dostała stabilne +15/d. Żona mówiła, że uderzenia nie było ale czy jej czcigodna ręka wesprzeć się nie raczyła np. na mikrofalówce - za to nie ręczy. Tak więc dopiero przede mną ustalenia czy np. jakiś pan magnes nie wszedł :)

Posiadałem,posiadam modele Omegi z lat okolo 60-70 które po ręcznej[własnej] regulacji wykazywały parametry modeli z certyfikatem choć nie wszystkie je posiadają :)

Co do pini użytkowników Rolexa [żart] to niczego innego nie usłyszysz jak to że wg tej marki regulowany jest ten zegar :) -https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CC4QFjAC&url=http%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2Fwiki%2FDCF77&ei=4zp5VJzPIojEPbe0gKAF&usg=AFQjCNFcHJcFZx2QJfV3w2DJutz8Ec05CA

a poza tym na forum nie wolno poruszać tematów religijnych ^_^

Edytowane przez cook

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy laboratoryjne, testy wibrografami i innymi urządzeniami są moim zdaniem słabe. Ja wolę testy przeprowadzone w naturalnych warunkach przez użytkowników zegarków. Żaden wibrograf nie pokaże Wam jak zegarek zachowa się podczas zmian temperatur, jak się zachowa w tysiącu różnych pozycji na dzień itd.

Co do Rolexa to w przypadku testowanego przeze mnie egzemplarza zachowywał się stabilniej niż ETA przy różnych pozycjach, ale test dokładności z nią przegrał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jak to jest z tą rzekomą precyzją Rolexa? Jak w porównaniu do 3135 czy 3132 wypadają pod tym względem Omegi 2500 oraz 8500?

 

Stałem niegdyś przed dylematem Rolex Czy Omega. Wybrałem ten drugi, lecz jako kryterium wyboru przyjąłem nie tylko dokładność chodu, którą mimo wszystko trudno ocenić wg ostrzejszych standardów niż COSC, bo ich nie ma, a każdy z nich je spełnia. Natomiast jednostkowo rozpatrywane przypadki mechanizmów potrafią być w danym okresie czasu dokładniejsze od standardu COSC u każdego z producentów.

 

Poczyniłem niegdyś takie zestawienie, które ułatwiło mi wybór ale trzeba wiedzieć, że indywidualna ocena (ogólnej estetyki) i subiektywna sympatia też była pewnym kryterium  :)

 

innowacyjno_8500_vs_3135.jpg
 
 
 
Z Krystianem i innymi kolegami z PasjonaciCzasu prowadziliśmy bardzo żywiołową dyskusję polecam, bo wiele argumentów padło i ciekawe wnioski można było wyciągnąć. Tu do przeczytania.
 
PS
obecnie Aqua Terra noszona niemal dzień w dzień ustabilizowała niedokładność chodu na poziomie od 0 do 5 sek./miesiąc i to mnie zupełnie usatysfakcjonowało.  
Edytowane przez TeJot

"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe zestawienie kalibrów 8500 z 3135.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super opracowanie. Tomek, Krystian a wy od jak dawna użytkujecie Wasze 8500?


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Większość testów jest przeprowadzana w w warunkach laboratorium więc ich miarodajność odbiega od tego z czym się spotykamy w codziennym użytkowaniu.

 

 

 

Testy laboratoryjne, testy wibrografami i innymi urządzeniami są moim zdaniem słabe. Ja wolę testy przeprowadzone w naturalnych warunkach przez użytkowników zegarków. Żaden wibrograf nie pokaże Wam jak zegarek zachowa się podczas zmian temperatur, jak się zachowa w tysiącu różnych pozycji na dzień itd.

 


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, Krystian a wy od jak dawna użytkujecie Wasze 8500?

 

Trzeci rok minął.


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wlasciwie mozna czynic dosc solidnie umocowane konkluzje. Czy w tym okresie bardzo zmienila sie srednia dzienna odchylka i czy dalo zauwazyc sie jakiekolwiek tendencje do zmian miedzy latem a zima?


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super opracowanie. Tomek, Krystian a wy od jak dawna użytkujecie Wasze 8500?

Gustaw, ja nie mam 8500, ale przymierzam się w najbliższym czasie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, moze inni poczynili przedmiotowe obserwacje i sie podziela.


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gustaw, ja nie mam 8500, ale przymierzam się w najbliższym czasie :)

 

 

Krystian - przeczytałam zalączony link, swietny test ! 

czy wyniki  przekładają się jakoś na Twoją opinię o testowanych modelach?

ja osobiście bardzo, bardzo cenię Omegi i mam jedną, która chodzi wyśmienicie, po pól roku robi 1,5 minuty :)

jednakze cenię także mechanizmy Rolexa, które na kazdym wręcz forum okreslane są jako: sprawdzone, wytrzymałe, etc.

choc pewnie wiele zalezy od tzw egzemplarza, moj stryj ma Lucza z lat chyba 60-ych....a zegarek smiga wysmienicie ..

w każdym badz razie - wielkie dzieki za test !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kwietnia 2008 roku niemal codziennie noszę Omegę Hour Vision na werku 8500. Regularnie sprawdzam dokładność chodu. Wynik jest zawsze ten sam; a mianowicie opóźnienie 2 lub 3 sekundy na dobę.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mylof: Robiłeś przegląd od 2008?

 

Tak, w tym roku. Zegarek znowu wygląda jak nowy. :)


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja też się udzielę.

PO 8500 od stycznia 2014.

Zaraz po zakupie robiła +4 s/dobę.

Teraz jakieś +1,7 do +1,8 s/dobę. Sprawdzam prawie codziennie, takie skrzywienie

Temperatury i pory roku u mnie nie wpływają na dokładność, krzemowy włos i balans?

Dzień w dzień odchyłka jest prawie identyczna.

Nie znalazłem takiej pozycji w której by chodziła na minus.

Jedyne co mnie zdziwiło to bardzo długi czas docierania. U mnie trwało to ponad pół roku.

Mam nadzieję że po trzech latach będzie chodziła tak jak u Ciebie Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krystian - przeczytałam zalączony link, swietny test !

czy wyniki przekładają się jakoś na Twoją opinię o testowanych modelach?

ja osobiście bardzo, bardzo cenię Omegi i mam jedną, która chodzi wyśmienicie, po pól roku robi 1,5 minuty :)

jednakze cenię także mechanizmy Rolexa, które na kazdym wręcz forum okreslane są jako: sprawdzone, wytrzymałe, etc.

choc pewnie wiele zalezy od tzw egzemplarza, moj stryj ma Lucza z lat chyba 60-ych....a zegarek smiga wysmienicie ..

w każdym badz razie - wielkie dzieki za test !

W testach przedstawiłem swoją opinię co do egzemplarzy przeze mnie testowanych. Oba wypadły pozytywnie.

Teraz trwa trzeci test, ale tu już testowany jest tylko Kingston i trochę żałuję, że nie ma trzeciej konfrontacji :)

Co do vintage to moja babcia ma Delbanę z lat 50-tych bodajże. Zegarek zaniosłem do pierwszego serwisu około 3 lata temu (nie pamiętam dokładnie) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TeJot, dzięki za linka do wątku ze świetną dyskusją, Krystian, świetna robota.

Wyłania się wniosek, że Eta i to zaledwie elabore - potrafi być bardzo stabilna długoterminowo.

Wracając do 8500 - ma ktoś dane jakie ona ma różnice między pozycjami?


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja też się udzielę.

PO 8500 od stycznia 2014.

Zaraz po zakupie robiła +4 s/dobę.

Teraz jakieś +1,7 do +1,8 s/dobę. Sprawdzam prawie codziennie, takie skrzywienie

Temperatury i pory roku u mnie nie wpływają na dokładność, krzemowy włos i balans?

Dzień w dzień odchyłka jest prawie identyczna.

Nie znalazłem takiej pozycji w której by chodziła na minus.

Jedyne co mnie zdziwiło to bardzo długi czas docierania. U mnie trwało to ponad pół roku.

Mam nadzieję że po trzech latach będzie chodziła tak jak u Ciebie Tomek

 

Również nie zauważyłem jakiejś widocznej korelacji z temperaturą otoczenia i/lub sposobem użytkowania. Nosiłem AT podczas jazdy na rowerze, nartach, pływania, chodzenia po górach a nawet grania w piłkę czy badmintona. Miałem AT na ręku w przedziale temperatur od minus 20 kilka do plus 30 kilka stopni.

   

 

 

 

TeJot, dzięki za linka do wątku ze świetną dyskusją, Krystian, świetna robota.

Wyłania się wniosek, że Eta i to zaledwie elabore - potrafi być bardzo stabilna długoterminowo.

Wracając do 8500 - ma ktoś dane jakie ona ma różnice między pozycjami?

 

Mam zebrany materiał na ten temat, choć jego miarodajność jest symboliczna bo dotyczy pojedynczych egzemplarzy zegarków, które były testowane przez WatchTime. Testy udokumentowane były komparatorem chodu i porównane z faktycznym użytkowaniem na ręku. 

 

Oto one:

zestawienie_mechanizm_w.jpg

 

 

 

Zestawienie jest ustawione po największym wahaniu zarejestrowanym na komparatorze (czyli różnica pomiędzy największymi odchyłkami dziennymi w różnych położeniach), w drugiej kolejności po średnim wahaniu na komparatorze. Na koniec odniesienie do niedokładności na ręku. Na zielono zaznaczyłem najlepsze wyniki w poszczególnych grupach. Miłej lektury  :)   

Edytowane przez TeJot

"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde badanie jest mniej lub bardziej reprezentatywne, więc i ta tabela o czymś świadczy. Potwierdza się też fakt różnej jakości wykonania tych samych mechanizmów dla różnych marek. Pozycja niektórych zegarków zaskoczyła  mnie in minus. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tejot, coś pięknego ta tabela i Twoja wiedza. Ty łożyłeś za dostęp do szczegółowych wyników testów watchtime.com, jak to w przypadku większości testów sobie winszują? Jeśli tak to czuję się zobowiązany do przekazania Tobie czarnego Dżonyłolkiera :) I tak zresztą się czuję. 

 

Proszę o wyjaśnienie jeszcze, średnie wahanie komparatora chodu to średnia arytmetyczna pomiarów w każdej pozycji?


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.