Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
MasterFan

Dokładność chodu zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Magik.

Efekt tej paplaniny jest taki, że wątek miast być poradnikiem - staje się ciężkim do przebrnęcia śmietnikiem. Nikt tu jakoś nie podważa piękna zegarkowej pasji ale jednocześnie wyśmiewa się grupę ludzi która chce aby ich zegarki były po prostu... zegarkami. Nie pojmuję.

 

Poczytaj Bartnika, Danielsa, a pojmiesz. Ja nikogo tu nie wyśmiewam. Jeżeli chcesz żeby zegarek jak najlepiej spełniał swoją podstawową funkcję, to zapomnij o zegarku mechanicznym. Piszę to, chociaż sam jestem entuzjastą zegarków mechanicznych. Po prostu, takie są fakty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzeba mi "jak najlepiej". Nie muszę mieć każdej doby na nadgarstku czasu z Franfurtu. Wystarczy mi zegarek do którego mam zaufanie, że go nie dotykam i przy zmianie czasu na zimowy/letni ma mniej niż minutę odchyłki. Ten poziom jest już niemal w zasięgu ręki. A kiedyś przekażę to co teraz zbieram - synowi lub wnukowi ( o ile się doczekam:) ). Moje zainteresowanie narodziło się przez dziadka i dziś to zegarki mechaniczne dziadka mogę oglądać jednocześnie na nadgarstku dziadka na zdjęciu i na swoim każdego dnia. Zegarmistrzostwo mechaniczne i nieprzemijalność jego dzieł to coś czego pragnienie trudno racjonalnie tłumaczyć.


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie osobowości jak Harrison czy Daniels oraz ich determinacja pozwalają przekraczać granice wydawałoby się niemożliwości, mierzą tak wysoko że osiągają to co wydaje się być nieosiągalnym.

 

Sądzę, że Omega (czy może raczej branża zegarmistrzowska) nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i nadejdzie chwila, w której zakomunikuje światu że oto zegarek mechaniczny gwarantuje precyzję wskazań mierzoną w sekundach odniesionych do miesiąca a nie doby jak obecnie. I pomimo tego , że dziś ta podstawowa funkcja zegarka zeszła na dalszy plan to waga tego zdarzenia odegra dużą rolę, pozwalając wykorzystać ten fakt jako przewagę konkurencyjną i wykroić w ten sposób dla siebie klejną część tortu jakim jest rynek zegarków mechanicznych.

 

Wypadałoby wspomnieć, że zostało wypowiedziane jeszcze jedno słowo i kolejny próg osiągnięty - Seiko stworzyło SpringDrive

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

Nie potrzeba mi "jak najlepiej". Nie muszę mieć każdej doby na nadgarstku czasu z Franfurtu. Wystarczy mi zegarek do którego mam zaufanie, że go nie dotykam i przy zmianie czasu na zimowy/letni ma mniej niż minutę odchyłki. Ten poziom jest już niemal w zasięgu ręki. A kiedyś przekażę to co teraz zbieram - synowi lub wnukowi ( o ile się doczekam:) ). Moje zainteresowanie narodziło się przez dziadka i dziś to zegarki mechaniczne dziadka mogę oglądać jednocześnie na nadgarstku dziadka na zdjęciu i na swoim każdego dnia. Zegarmistrzostwo mechaniczne i nieprzemijalność jego dzieł to coś czego pragnienie trudno racjonalnie tłumaczyć.

 

Ano widzisz… czyli dokładność pomiaru czasu nie jest priorytetem, bo zwracasz uwagę na zupełnie inne aspekty, a w kontekście precyzji pomiaru godzisz się na kompromis. My tu rozważamy następującą sytuację - chcesz mieć wygodę odsłuchu muzyki w wysokiej jakości i zamiast kupić porządne urządzenie do odtwarzania muzy z bezstratnych plików, kupujesz "zwykły" gramofon zachwycając się przy okazji gramofonami laserowymi ELP i uznając dzieło Japończyków za niesamowity postęp. Do tego sprowadza się ten temat.

 

Wypadałoby wspomnieć, że zostało wypowiedziane jeszcze jedno słowo i kolejny próg osiągnięty - Seiko stworzyło SpringDrive

Zostało wspomniane…

 

Jak na razie najlepsze osiągnięcia w tym zakresie ma Seiko ze Spring Drive tyle, że to hybryda, a nie "czysty" zegarek mechaniczny.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę wszczynał wojny czy hybryda czy nie, (bo to już było poruszane, ja obstaję że nie do końca przez wyeliminowanie baterii)

 

ale na pewno jedna z dróg na szybkie rozwiązanie problemów jakie opisujecie.

niby nietuzinkowe a jakże proste i skuteczne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ano widzisz… czyli dokładność pomiaru czasu nie jest priorytetem, bo zwracasz uwagę na zupełnie inne aspekty....

 

Dokładność na zadowalającym poziomie jest priorytetem. I to pewnie jest głównym czynnikiem genezy tematu w którym uczestniczymy.

 

Tak jak ze świetlówką, priorytetem jest strumień światła ale gdy świetlówka ma zadowalający jego poziom, zaczynasz analizować inne aspekty - temperatura barwowa, odwzorowanie kolorów, kąty świecenia etc.

Edytowane przez gustaw6666

Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

Nie będę wszczynał wojny czy hybryda czy nie, (bo to już było poruszane, ja obstaję że nie do końca przez wyeliminowanie baterii)

 

Nie ma co wszczynać wojny, wystarczy spokojnie się zastanowić. Zauważ, że w swoim wpisie koncentrujesz się na kumulacji energii natomiast pomijasz jak rozwiązano konstrukcyjnie wychwyt i regulator. Tu odpowiednikiem wychwytu / regulatora jest układ Tri-synchro bazujący na energii mechanicznej, elektromagnetycznej oraz elektrycznej. Częścią całości układu jest koło ślizgowe, które zastąpiło koło balansowe znane z typowych zegarków mechanicznych. W konstrukcji wykorzystano też między innymi magnes, cewki, jednostkę kwarcową. Na tym etapie energia mechaniczna zmieniana jest na elektryczną co przekłada się na drgania kryształu kwarcu. W dalszym procesie powstaje impuls elektromagnetyczny w jednej z cewek, hamujący koło ślizgowe. Dlatego właśnie Spring Drive uważam za hybrydę.

 

Dokładność na zadowalającym poziomie jest priorytetem. I to pewnie jest głównym czynnikiem genezy tematu w którym uczestniczymy.

 

Tak jak ze świetlówką, priorytetem jest strumień światła ale gdy świetlówka ma zadowalający jego poziom, zaczynasz analizować inne aspekty - temperatura barwowa, odwzorowanie kolorów, kąty świecenia etc.

 

Za słownikiem języka polskiego:

 

priorytet

 

1. Pierwszeństwo przysługujące lub przyznane czemuś

2. Sprawa szczególnie ważna, która musi być załatwiona w pierwszej kolejności

 

Gdyby dokładność pomiaru czasu była dla Ciebie priorytetem, to chciałbyś mieć odchyłkę jak najniższą w jak najdłuższych przedziałach czasowych. A to nie jest atutem zegarków mechanicznych. Wręcz przeciwnie - jest ich największą słabością i bolączką.

Edytowane przez Magik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

Magik, nie rozumiem w czym masz problem. Po co tracisz swoje nerwy chcąc wszystkim na forum udowodnić że dokładność nie jest istotną cechą zegarków mechanicznych? Dla Ciebie nie jest to istotne, a dla innych jest, żyj i daj żyć innym.

 

Nie twierdzę, że dokładność pomiaru nie jest istotna. Twierdzę, że sposób jej realizacji w zegarkach mechanicznych jest mocno ułomny. Dlatego jeżeli ktoś wskazuje precyzję pomiaru jako priorytet, to wybór zegarka mechanicznego nie jest dobrym rozwiązaniem. Zresztą… nieważne. EOD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Priorytetem może być odchyłka o wartości mniejszej niż "x" w przedziale czasowym "y". Niekoniecznie odchyłka zerowa.  Peace and love :)


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, po pełnym miesiącu SWATCH SISTEM 51 ( Innowacja w zegarmistrzostwie roku 2014  ), należało się :)

 

- 27 sekund, co daje nam  - 0,9 s/dobę

 

noszony codziennie, w nocy leżał na pleckach ;)

Edytowane przez dr daniels

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TeJot, natknąłeś się gdzieś w sieci na informacje nt. szeroko rozumianego chodu kal. 2500 ?

 

 

Tak ogólnie to jest mnóstwo wątków na forach anglojęzycznych na temat wersji jaki i samego mechanizmu, nie szukałem jednak pod kątem dokładności chodu.  

 

ok, po pełnym miesiącu SWATCH SISTEM 51 ( Innowacja w zegarmistrzostwie roku 2014  ), należało się :)

 

- 27 sekund, co daje nam  - 0,9 s/dobę

 

noszony codziennie, w nocy leżał na pleckach ;)

 

Zakładali jak pamiętam do ok 5 sekund na dobę.  

 

 

PS

wracając jeszcze na chwilę do lamp naftowych - lecz już na poważnie.

 

Wyczytałem wczoraj, że w Muzeum Zegarów w Le Locle znajduje się japoński zegar pochodzący z 1837 roku, który jest połączony z lampą oliwną. Lampa miała się palić tak długo, jak długo miała trwać mowa obrończa przed sądem. Zbiornikiem na olej była wykonana z żelaza figura szczura, która rytmicznie wypluwała kolejno porcje oleju :)

       

Edytowane przez TeJot

"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładali jak pamiętam do ok 5 sekund na dobę.  

 

 

Zakładali jeszcze więcej, nawiązując do info ze zródła , czyli strony korporacyjnej SWATCH GROUP,  jest napisane  +/- 10 s/ dobę, więc w sumie bardzo dobrze im to wyszło. Teraz już wiem dlaczego Hayek nosi Omegę i Swatch :)

post-35451-0-31455600-1417697658_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłozyłem się do testu moje 5-tki (7s26C) podczas normalnego uzytkowania, tj. ca 8 h w biurze + dojazdy, w domu zegarek odpoczywa na plecach

 

Wzorzec stanowi czas pokazywany tu:

http://www.navi.pl/katalog/65/144/aktualny_czas_w_polsce.html

 

na razie, po jednym dniu wychodzi, że seiko późni 2s/24h (czoraj był 24 sekundy do przodu, dziś o 2 sekundy mniej). Pytanie tylko, czy czas wzorcowy jest podawany dokładnie, tj. nie jest korygowany

 

3 grudnia 2014 r. – 10.02 - +24s

4 grudnia 2014 r. – 10.22 - +22s

Edytowane przez Tomek z Wrocławia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Zakładali jeszcze więcej, nawiązując do info ze zródła , czyli strony korporacyjnej SWATCH GROUP,  jest napisane  +/- 10 s/ dobę, więc w sumie bardzo dobrze im to wyszło. Teraz już wiem dlaczego Hayek nosi Omegę i Swatch :)

 

 

 

2 pytania do zdjęcia:

 

1) czy to są ręce Hayek-a

2) czy zdjęcie wykonał osobiście posiadacz rąk uwidocznionych na zdjęciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że Omega (czy może raczej branża zegarmistrzowska) nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i nadejdzie chwila, w której zakomunikuje światu że oto zegarek mechaniczny gwarantuje precyzję wskazań mierzoną w sekundach odniesionych do miesiąca a nie doby jak obecnie. I pomimo tego , że dziś ta podstawowa funkcja zegarka zeszła na dalszy plan to waga tego zdarzenia odegra dużą rolę, pozwalając wykorzystać ten fakt jako przewagę konkurencyjną i wykroić w ten sposób dla siebie klejną część tortu jakim jest rynek zegarków mechanicznych.

 

Owszem, bo nie ma obecnie normy czy odniesienia (jak np. COSC), które odwoływało by się do skali miesiąca. Uważam, że w perspektywie kilkunastu może kilkudziesięciu lat takowe powstanie bo zegarki mechaniczne bedą z coraz to mniejszym błędem wskazywać czas.

 

OMEGA i Szwajcarski Federalny Instytut Metrologii (METAS) prezentują nowy certyfikat dotyczący zegarków

 

 

Siedem dni raptem wystarczyło aby moje przewidywania urzeczywistniły się w postaci pierwszego kroku Omegi i szwajcarskiej federacji w kierunku działania o którym rozmawialiśmy.

Wprowadzenie Master Co-Axial pozwoliło Omedze zmniejszyć niedokładność chodu certyfikowanych mechanizmów o połowę z dopuszczalnej odchyłki dobowej 10-cio sekundowej (-4 do +6 sek/dobę) w przypadku COSC do odchyłki 5-cio sekundowej (0 do 5 sek/dobę, dodatkowo eliminując wogóle późnienie) w przypadku nowego certyfikatu.   

 


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

OMEGA i Szwajcarski Federalny Instytut Metrologii (METAS) prezentują nowy certyfikat dotyczący zegarków

 

 

Siedem dni raptem wystarczyło aby moje przewidywania urzeczywistniły się w postaci pierwszego kroku Omegi i szwajcarskiej federacji w kierunku działania o którym rozmawialiśmy.

Wprowadzenie Master Co-Axial pozwoliło Omedze zmniejszyć niedokładność chodu certyfikowanych mechanizmów o połowę z dopuszczalnej odchyłki dobowej 10-cio sekundowej (-4 do +6 sek/dobę) w przypadku COSC do odchyłki 5-cio sekundowej (0 do 5 sek/dobę, dodatkowo eliminując wogóle późnienie) w przypadku nowego certyfikatu.   

 

Szok, cóż za wspaniała informacja  :o. Chyba nie prześpię tej nocy z wrażenia. Master Co-Axial odmieni moje życie, od dziś będę lepszym człowiekiem  :). A wszystko dzięki odchyłce 5 sekund na dobę w zegarku mechanicznym  :lol:   ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OMEGA i Szwajcarski Federalny Instytut Metrologii (METAS) prezentują nowy certyfikat dotyczący zegarków

 

 

Siedem dni raptem wystarczyło aby moje przewidywania urzeczywistniły się w postaci pierwszego kroku Omegi i szwajcarskiej federacji w kierunku działania o którym rozmawialiśmy.

Wprowadzenie Master Co-Axial pozwoliło Omedze zmniejszyć niedokładność chodu certyfikowanych mechanizmów o połowę z dopuszczalnej odchyłki dobowej 10-cio sekundowej (-4 do +6 sek/dobę) w przypadku COSC do odchyłki 5-cio sekundowej (0 do 5 sek/dobę, dodatkowo eliminując wogóle późnienie) w przypadku nowego certyfikatu.

 

Świetnie ze producenci nie spoczywają na laurach i próbują wszelkimi możliwymi sposobami zbliżyć się do ideału w pomiarze czasu. Dziwne ze niektórzy nie rozumieją znaczenia słowa "czasomierz " i jaka jest jego "intended" funkcja, no ale żyjemy w wolnym świecie i nie ma obowiązku rozumienia najprostszych znaczeń w czymkolwiek


Beware the fury of a patient man.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko zastanawia skad.taka niechęć u producentów do odchylki na minus, bo ja osobiście jakbym miał wybierać to wolałbym żeby mi się zegarek spóźnial o sekundę niz spieszyl o cztery. Ciekawe czy Seiko podejmie wyzwanie i wprowadzi swoją normę która spróbują przebić Omege i kogokolwiek innego kto zainteresuje się certyfikowaniem swoich zegarków wedle nowej normy.

Ogólnie chyba " industry " idzie w kierunku produkowania coraz.dokladniejszych zegarków bo większość tych co miałem mieściła w rzędzie +5s. Wyjątkiem jest chyba AP które nie potrafi wyregulowac porządnie swoich mechanizmów i główny nacisk kładzie na ładne wykończenie wachnika, chciaz pewnie są klienci którym to wystarcza .

Edytowane przez irekm

Beware the fury of a patient man.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Irku, zgadzam się z Twoimi postami w całej rozciągłości.

 

Co do faktu, iż najczęściej zegary przyspieszają, myślę, że dla ogółu jest to lepsze gdyż ewentualna korekta czasu ograniczy się do zatrzymania sekundnika. Przy opóźnieniach trzeba kręcić wskazówkami, generalnie więcej roboty a wiadomo, że ludzie leniwi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie trochę inaczej tłumaczyłem czemu zegary zazwyczaj przyspieszają; ponieważ lepiej przyjść np. na pociąg trochę za  za wcześnie niż się spóźnić ... :D


pozdrawiam

Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

Świetnie ze producenci nie spoczywają na laurach i próbują wszelkimi możliwymi sposobami zbliżyć się do ideału w pomiarze czasu. Dziwne ze niektórzy nie rozumieją znaczenia słowa "czasomierz " i jaka jest jego "intended" funkcja, no ale żyjemy w wolnym świecie i nie ma obowiązku rozumienia najprostszych znaczeń w czymkolwiek

 

Mylisz się. Zrozumienie pojęcia "czasomierz" u niektórych jest lepsze niż wynika to z Twojego wpisu. Na chwilę zamienię się w Władka, który ma dość faszystowskie podejście do przedstawiania informacji na temat zegarmistrzostwa i wyjaśnię, że nosisz zegarek, a nie czasomierz. Różnica polega na tym, że zegarek to przyrząd pomiarowy do ciągłego wskazywania czasu. Czasomierz natomiast służy do pomiaru odstępów (odcinków) czasu i jest uruchamiany na czas wykonania pomiaru. Typowym przykładem czasomierza jest stoper.

 

Ogólnie chyba " industry " idzie w kierunku produkowania coraz.dokladniejszych zegarków bo większość tych co miałem mieściła w rzędzie +5s. Wyjątkiem jest chyba AP które nie potrafi wyregulowac porządnie swoich mechanizmów i główny nacisk kładzie na ładne wykończenie wachnika, chciaz pewnie są klienci którym to wystarcza .

 

Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą. Przykładem na potwierdzenie tego, co napisałem, są modele AP oparte o własny wychwyt Audemars Piguet, które nie bez powodu producent zakwalifikował do grupy chronometrów. Mam na myśli chociażby wybrane modele z kolekcji Jules Audemars. Bzdurą i trollowaniem jest również twierdzenie, że tym, co zaprząta głowę zegarmistrzów AP jest tylko ładne wykończenie wahnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

Magik, gratuluję, wytrzymałeś kilka dni bez wyszydzania w tym temacie ale na więcej nie starczyło silnej woli :(.

 

To może stwórzcie sobie tutaj koło wzajemnej adoracji i wtedy będzie najlepiej... wszyscy będą zgodni na każdy temat. Forum jest chyba po to, aby każdy miał możliwość wyrażenia poglądów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie podważanie znaczenie precyzji chodu mechanicznego zegarka to niedorzeczność przeogromna. 

Każdy kto tak twierdzi, niech sięgnie do historii i pomyśli, skąd i z jakich korzeni wyrosły największe zegarmistrzowskie sławy i marki. Z czego wyrosła legenda większości firm i co jest największą determinantą genezy aktualnego kształtu wszelakich piramid zegarkowego prestiżu.


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.