Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
MasterFan

Dokładność chodu zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Mój seiko5 (mam od tyg.) śpieszy ok. 15s./24godz. - wolę gdy śpieszy niż gdyby miał się późnić :)

 

BTW jaką zegarmistrz ma metodę żeby wyregulować zegarek? Jakaś maszynka czy inny patent, bo chyba nie "na oko"? :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na oko to chłop w szpitalu umarł. Normalny zegarmajster będzie mieć zmyślnego aparata do regulacji. Oko ma niewiele wspólnego z tym.

Tak to ja sobie teraz reguluje i reguluje.... Troche czasu trzeba 8)


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za "aparat" jak wygląda i jak działa? :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lorus
Orient po tygodniu przyspieszył o 86 sekund. jak to nalezy ocenic?

 

 

do regulacji z nim!!!!!!!!!!! :wink:

 

 

a jaki winik powinien osiognoc po regulacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co to za "aparat" jak wygląda i jak działa? :roll:

 

To takie coś(najczęściej) co ma mikrofon i słucha tykania. Według kwarcowego wzorca przesuwa papierek a takt cykania robi znaczek. Patrząc jak się układają ślady można określić czy zegar idzie ok. Przynajmniej ja takie coś widziałem. Trzeba to oczywiście nastawić do częstotliwości teoretycznej naszego zegara. Np. 18000Vh. Nie uwzględnia to oczywiście nosiciela zegarka. Dalej to już jest OKO zegarmistrza 8)


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ŻÓŁTODZIUB
a jaki winik powinien osiognoc po regulacji?

 

 

mam 4 orienty

1 grzeje 5 s na dobe - ale tego jeszcze nie regulowałem - jest nowy, dopiero go kupiłem

2 robi około 7-12 s na tydzień - tego też nie regulowałem - taki sie "urodził" :)

3 i 4 - oba pięknie trzymają czas, oba regulowałem - odchyłki tygodniowe to 3-5 s - bardzo dobry wynik.

Ja sam sobie reguluję zegarki metodą zmiany położenia przesuwki - to nic skomplikowanego. Ważne jest żeby się nie pomylić i nie przestawić miejsca kołkowania włosa gdyż chód zegarka może zacząć "kuleć".

pozdro

adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kokop, właśnie o podobnej zasadzie działania takiego aparatu myślałem, jednak jak zawsze wchodzi ten czynnik ludzki "na oko" :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lorus

kurdka. zegarmistrz troche ruszył sprezynke do przodu ale teraz zamiast 10w tyl robi 10 do przodu.

ŻÓŁTODZIUB co zrobic zeby i moj Orient mial taki winik jak twoje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja sam sobie reguluję zegarki metodą zmiany położenia przesuwki - to nic skomplikowanego. Ważne jest żeby się nie pomylić i nie przestawić miejsca kołkowania włosa gdyż chód zegarka może zacząć "kuleć".

 

Żółty :wink: a mógłbyś na przykładzie tego rysunku opowiedzieć o swojej regulacji?

Np.:

- Delikatnie ruszyć przesuwkę (1) w kierunku (A) żeby przyspieszyć pracę zegarka.

- Delikatnie ruszyć przesuwkę (1) w kierunku (B) żeby spowolnić pracę zegarka.

- Nie ruszać pod żadnym pozorem przesuwki (2) !

 

Dobrze to zrozumiałem?

 

post-7746-0-66727000-1330657176.jpg

 

Jak najlepiej przesunąć przesuwkę? Delikatnie, lekko tylko pacnąć czy np. przesunąć o 1mm przy założeniu ,że zegarek śpieszy 15sek. na dobę ?

(wiem że to zależy od indywidualnego mechanizmu danego zegarka, ale chodzi mi o ogólne info)

 

-pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powyższym obrazku sytuacja jest następująca, w zamyśle konstruktora mechanizmu : Przesunięcie w kierunku znaku plus zmniejszy długość włosa pozostającego za kołkami. Czyli faktycznie zegarek powinien przyśpieszyć. O ile dobrze widzę.

 

Ja swojego wcelowałem w 3 sek na 4 dni. Lepiej chyba nie będzie. Zauważłem że minimalnie przyśpiesza w ciągu nocy leżąc płasko. Nadrabiam to ja nosząc go w dzień. Gdzieś wyczytałem kiedyś, że w takim położeniu na płasko. Amplituda wachnięć balansu jest większa niż w pozycji pionowej. I jeżeli śpieszy w stosunku do innej pozycji. Oznacza to że włos nie opiera się ciągle o jeden z kołków. Czyli szczelina pomiędzy kołkami jest za duża.

Dlatego pewnie dokładniej już nie da mojego egzemplarza ustawić.

I tak nie jest źle :lol:


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hej,

co by powiedzieli właściciele zegarków mechanicznych, żeby zrobić tygodniowy test porównujący dokładność naszych zegarków.

Określalibyśmy dokładność każdego dnia, a potem wynik końcowy- po tygodniu.

Co o tym sądzicie?

Ciekawy pomysł?

 

Pozdrawiam

Marcin

 

Pomysł ciekawy tylko.... jak ja mam to zrobić :oops:

 

post-7884-0-31155000-1330657925.jpg


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:twisted:

 

 

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:roll: :wink:


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lorus

cos dziwnego sie z moim orientem dzialo przedwczoraj. ni ztad ni zowod spostrzegłem ze mój zegar goni do przodu jak oszlały. wiec go nastawilem. ale po godzinie juz pol godziny spieszył. w sumie przez dzien od nastawienia jakies 35 minut przyspieszył. odstawiłem go na polke i sie dzis rano rozładował. po poludniu go wziołem załozyłem i po kilku sekundach ruszył. nastawilem go i o dziwo :shock: teraz chodzi normalnie juz tak nie spieszy!

wie ktos co to mogło byc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lorus

za szybko go pochwaliłem. zegrek przyspieszył o 5 minut.

pomocy co to moze byc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Nie spadł Ci przypadkiem? Wyglada na to jakby włos obcierał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenith Grande Port Royal na Elite 685:

 

Po 9 dniach - 0 sekund :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja Certina DS Pilot, ktora mam od nieco ponad tygodnia, spieszy sie srednio 15sek na dzien. Dac jej jeszcze odrobine czasu, czy probowac wyslac ja do autoryzowanego zegarmistrza, ktory mi chociaz pomoze uzyskac +4/5 sek na dzien?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje sie to nemozliwe, ale...

dwa tygodnie temu bylem w szpitalu, zegarka ze soba nei zabieralem ale nakrecilem go "do oporu" i po powrocie okazalo sie ze zegarek jeszcze chodzi i rezerwa chodu podawana przez producenta 56h okazala sie wieksza. Zegarek zatrzymał sie po 61 godzinach, ale to nic. Poniewaz sie zatrzymał to postanowiłe go sprawdzic, ustawilem go zgodnie z zegarem DCF77 i po dwoch tygodniach okazalo sie ze roznic pomiedzy atomowym wzorcem czasu DCF-77 z Niemiec a zegarkiem wynosi 1s (jedną sekunde) :shock: :shock: :shock:

Na pewno sprawdze to jeszcze raz bo chyba jest to nie mozliwe, zeby byl az tak dokladny :oops:

 

Zegrakiem testowanym był Panerai Luminor Marina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego niby nie? Widać wszystkie czynniki mu przypasowały. Temperatura, pozycja itd. No i regulacja. Trafiona jak w totka.

Ja z Junkersem stoję następująco: Dwa tygodnie bez regulacji ze stanem na chwilę obecną +7 sek. Całkiem dobrze chyba.

Nowy nabytek. Szturman śpieszy ok 2 sek w ciągu dnia. Odłożenie go na koronkę na noc spowalnia o tyle samo. Nakręcam rano. Całkiem pewien nie jestem tej prawidłowości bo to kilka dni dopiero. Dzisiaj czeka mnie 300 km jazdy. Ciekawe jak zareaguje na trzymanie kierownicy 8)


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Epos 3387 Werk ETA 2892-A2

?ąródło pomiaru czasu - Atomic Clock Sync

 

1 dzień : w dzień + 1 sek. , w nocy w pozycji koronką do góry - 1 sek. :wink:

2 dzień : w dzień + 2 sek. , w nocy w pozycji koronką w dół + 1 sek.

3 dzień + 1 sek.

4 dzień : w dzień 0 sek. , w nocy w pozycji tarczą do góry + 2 sek. (ogółem + 6 sek.)

5 dzień : w dzień - 2 sek. , w nocy w pozycji koronką do góry - 1 sek.

6 dzień : w dzień + 2 sek. , w nocy w pozycji deklem do góry + 1 sek.

7 dzień : w dzień + 2 sek. , w nocy w pozycji tarczą do góry + 2 sek.

 

Podsumowując tydzień zegarek przyśpieszył w ciągu 7 dni o 10 sekund to dane na gorąco. Oczywiście za jakiś czas zamieszcze obserwacje długoterminowe :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeno Caree Winder 9 (Unitas 6497). Po 14 dniach +3s :D

 

Jak to mozliwe?

 

W 32h chodu zaczyna sie spozniac, po nakreceniu troche sie spieszy, ale jak widac kompensuje niezle 8)


Seiko SNM011

...w codziennej pogoni za dokładnością, w powietrzu, na lądzie, po wodą.

 

PMy nie dochodza (czasem), kontakt via email.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szturman z mechanizmem jak w zegarku na piersza komunia +5 sek. Chyba bedzie ok. miesiaca od ostatniego nastawiania :roll: . Ja tez jestem :roll: ale tez i :D


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Majowy Diabeł

Atlantic Worldmaster z naciągiem ręcznym A.D. 2002 (wygrzany) i Vostok K43 (automatic) wersja z datownikiem (wygrzewany od 10 dni).

Pomiar w stosunku do http://wwp.european-union-eu.com/poland/time.htm

 

atlantic

+9

+10

+10

+10

+10

+10

+12

 

Vostok

0

+1

+1

+3

+3

+2

 

Zegarki noszone co najmniej 2/3 doby, spały na plecach.

 

Ten K-43 to całkiem fajny zegarek - względnie niedrogi, duży, ciężki, koronka taka, że i nosorożec bez trudu by pokręcił. Data przeskakuje o 11.59, a o 12.oo wszystkie 3 wskazówki zachodzą na siebie idealnie :D

Wskazówki są jak lustro, tak odbijają światło, że nawet o zmierzchu, ustawiając zegarek pod odpowiednim kątem, są widoczne (niestety fluorescenja jest b. krótkotrwała). Producent deklaruje średni czas do naprawy 10 lat. Pażywiom, pasmatrim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halloo!!

 

Troszkę tu zacichło, ale ja akurat skończyłem "badania" ;) więc wznowię temat.

Przedmiot badań: LONGINES Master Collection MP, skończył trzy miesiące.

Wyniki:

noszony 10-12 godzin zwalnia od 4-6 sekund

położony na boku koronką do góry 10-12 godzin przyspiesza 4-6 sekund.

 

Bilans po 10 dniach badań: -3 sekundy /dzisiaj wieczorem/.

Myślę, że to całkiem nieźle.

 

Niemniej do tego jak i czy go kłaść dochodziłem metodą prób bazując na info z forum. Nastepne badanie za 3 miesiące.

 

A niedługo na tapetę pójdzie SEIKO Blue Monster.


wik-cez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.