Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
MasterFan

Dokładność chodu zegarków mechanicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Władysław,

czas z telewizora faktycznie nie jest odpowiednim punktem odniesienia. Ja na przykład do swoich pomiarów wykorzystuję aplikację Time Sync Pro, która łączy się z atomowym serwerem czasu i wskazuje godzinę wyznaczaną przez zegar atomowy. Trudno o lepszy wzorzec. Natomiast sam test to po prostu fajna zabawa, a także możliwość zweryfikowania haseł reklamowych lansowanych przez producentów. Na przykład IWC o swoich zegarkach mówi: "Prawie tak skomplikowany jak kobieta, ale się nie spóźnia". W normalnym użytkowaniu faktycznie się nie spóźnia. Poza tym, dobrze jest wiedzieć czego można się po zegarku spodziewać. Głupio byłoby spóźnić się na ważne spotkanie dlatego, bo zegarek nam się wyłożył.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Władysławie.

Chciałbym odpowiedzieć na Twoje pytanie dotyczące wzorca czasu.

 

W naszym teście nie chodzi o to aby wszyscy testowali wg. np. czasu w TVN bo to nie jest wzorzec. Każdy może wybrać dowolny wzorzec ale ten musi być naprawdę dokładny. Mamy program pod system Windows (są też pod inne systemy!) który łączy się z serwerem czasu którym są wskazania zegara atomowego i synchronizuje nam czas w komputerze. Teraz po takiej synchronizacji MY ustawiamy do komputera zegarek. Jeśli zegar komputera (płyty głównej) nie trzyma czasu to w dniu następnym znów synchronizujemy i jest dokładnie ustawiony. Generalnie raczej w odstępie tygodnia zawsze komputer trzyma czas poprawnie po synchronizacji. I nie jest istotne jaki czas ustawimy. Mozna ustawić byle jaki tyle że wtedy niebardzo możemy sią nim posługiwać na codzień. Chodzi o tygodniowy pomiar w odniesieniu do wzorca.

 

Ja natomiast robię inaczej.

Synchronizuję komputer z ATOMOWCEM. Następnie ustawiam do komputera zegarek jak najdokładniej. Następnie biorę zegar WZORCOWY (mam taki) KWARCOWY i ustawiam godzinę jak na tym ręcznym zegarku a następnie STARTUJĘ WZORZEC CO DO SEKUNDY z zegarkiem naręcznym. WZORZEC ma swoją baterię aby gdy wyłączą prąd nie zgubił czasu! (już przerobiłem to na własnej skórze :twisted: )

 

I tyle.

 

Druga sprawa do Władysława.

A mógłbyś zamieścić jakieś FOTO tej sprawdzarki?!

Może jakieś dane?

Opisz sprzęt jak możesz bo to mnie interesuje.

 

Pozdrawiam


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez sprawdzam wg atomic clock, porównywalem raz z sygnałem czasu o godz 12.00 w I programie PR i zgadzało sie co do sekundy, więc pewnie na tym sygnałem z radia tez mozna polegać :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hmm, drugi dzień testu IWC zakończony. Rezultat przedstawia się następująco:

 

1. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> +3 sekundy

2. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> 0 sekund sumarycznie: +3 sekundy

 

Wyszedł całkiem ciekawy rezultat, bo to oznacza, że czasomierz w drugiej dobie testu nie przyśpieszył, ani nie zwolnił. To jednak tylko teoria. Dziś rano robiłem pomiar i okazało się, że Portofino spieszył się o dwie sekundy w porównaniu do wzorca czasu, a to oznacza, że w nocy zwolnił o jedną sekundę. W trakcie dnia znów przyspieszył o jedną sekundę i tym samym wyrównał rezultat z dnia poprzedniego.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz ...bardzo dobry wynik i myślę że będą ewentualnie małe odchyłki w granicach do +- 2 s.

 

Pozdrawiam


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem 3 już test zegarka mechanicznego.

Jest to WOSTOK ten którego FOTO zamieściłem wcześniej. Jest to zegarek który (ja się nie chwalę) sam czyściłem / rozkładałem / składałem i smarowałem. Dziś zacząłem test o godzinie 8.00 AM (rano) i wyniki będą dopiero jutro. Trochę się męczyłem dziś bo jest to chyba duży zegarek damski :-)

Ale noszę go dziś cały dzień i mam nadzieję że nikt mnie nie zapyta o godzinę na przystanku autobusowym :(

 

Jest więc tak:

 

1. dzień od 8.00 do 8.00 ----> w trakcie testu

 

Na obecną chwilę a jest godzina 20.15 mam wynik = -34 s

 

Rewelacji NIE BĘDZIE ale ciekawym ile będzie nia koniec 7 dni!

 

Pozdrawiam


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłany: Wto Mar 15, 2005 8:02 pm Temat postu: Może porównamy dokładność "mechaników" ???

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Cześć

I. Porównując wyniki przedstawianych testów różnych zegarków można

zauważyć różne zachowanie zegarka, np:

1. rózną wartość dziennej odchyłki wobec wzorca, to jest w jadnym dniu

zegarek spieszy a w drugim opóźnia się. Średnia odchyłka od wskazań

wzorca może być natomiast niewielka,

2. dzienne odchyłki od wzorca są stałe( lub prawie stałe) i sumują się z

upływem testu.

Pytanie, czy może to zależeć między innymi od rodzaju mechanizmu, np. automatu lub ręcznego naciągu?.

Gdyby przyjąć, żę przy ręcznym naciągu mamy mniej więcej stałą wartość naciągu a przy automatycznym naciąg zależny jest od naszej aktywności, to może można przyjąć by takie wytłumaczenie?. Pamiętam, że gdy sprawdzałem kiedyś w podobnym dynamicznym teście zegarek automatyczny ( Maurice Laacroix) to zachowywał się w ten sposób, że dzienne odchyłki były rózne a średnia odchyłka z dłższego okresu ok. 2 tygadni wynosiła ok. 3-4 sek. Ostatnio jak sprawdzałem zegarek z ręcznym naciągiem ( Omegę), co podałem parę dni wcześniej, to uzyskałem stałe odchyłki dzienne, ok. 2 sek, które sumowaly się z każdym dniem testu.

Czy może to być prawidlowość, czy przypadek?

 

II. Co do wzorca czasu.

Najlepiej gdy jego wskazania są autorytatywne, jak w przypadku zegarów sterowanych falami radiowymi. Jednak, gdy używamy innego wzorca, którego wskazania nie zgadzają się z czasem pokazywanym przez zegar atomowy, to jeszcze nie jest dowód, że nie mozemy się nim posługiwać w naszych testach. Ważne jest natomiast aby była pewność, że wzorzec zachowuje te same tempo odmierzania czasu, to znaczy,że nie spieszy się i nie opuźnia. Jeżeli tak byłoby np. we wskazaniach z programów telewizyjnych, to też sa przydatne.

 

III. Co do zasad przeprowadzania testów przy noszeniu zegarków, to myślę, że można załóżyć następujące:

a. dzienny test powinien wynosić ok. 24 godz, to jest, że wskazania wg

wzorca sprawdzamy o tej samej godzinie,

b. zegarek noszony jest przez cały dzień, a na noc odkladany, np. tarcza

do góry ( lub jak chce Mariusz do dołu),

c. załóżenie, że wszyscy śpimy w przebliżeniu podobna liczbę godzin i że

zegarek lezy też podobna liczbę godzin,

d. Oceniamy:

- wielkość dziennej odchyłki, co daje nam ocenę równomierności chodu

zegarka,

- oceniamy w każdym kolejnym dniu wartość odchyłki, co daje nam

oriętację sumarycnej odchyłki po kilku dniach testu,

- wyliczamy średnią odchyłkę od wskazań wzorca, to jest dzielimy

wartość odchyłki w ostatnim dniu testu przez liczbę dni testu.

e. Myślę, że wyniki testu będą tym bardziej wiarygodne, im test będzie

trwał dłużej, to jest nie tydzień a co najmniej 10 dni lub dwa tygodnie.

 

Jeżeli znajdą się chetni do podsumowania wyników różnych przedstawionych testów, to proponuję porównać 3 wyżej wymienione wielkości. Należałoby podać też jakieś dane o zegarku, np. : Markę, liczbę półwahnięć, dane kalibru ( jesli są), sposób naciągu.

 

Z pozdrowieniami - TS - Tomek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...myślę że przy AUTOMACIE jest szansa na różne prace jeśli sprężyna nie zostanie odpowiednio dociągnięta. W ręcznym mamy dużą powtarzalność i tu jakaś drobna przewaga. Myślę że kryteria mamy już opracowane jak i czas testu = 7 dni (tydzień).

Myślę że do tej zabawy wystarczy :-)

NIE PISZCIE PRZYNAJMNIEJ CZYJ TO BYŁ ZEGAREK!!!!! :!:

Marka, parametry, może byc produkcja i wyniki a czy będzie to średnia czy dzień ostatni... jak chcecie.

 

:-)


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam.

Trzeci dzień testu zakończony. Podczas tej doby zegarek przyspieszył o kolejne dwie sekundy.

 

1. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> +3 sekundy

2. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> 0 sekund

3. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> +2 sekundy

sumarycznie: +5 sekund

 

Zobaczymy co będzie dalej.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test rozpoczęty ponownie o godz. 9:05 dzisiaj, z dwóch powodów.

Po pierwsze zegarek w nocy znowu się zatrzymał, fakt wczoraj dość krótko go nosiłem i dodatkowo zapomniałem go nakręcić. Teraz jest juz na ręce, także tym razem test musi dojść do skutku :)

A po drugie wybrałem złą godzinę pomiaru. Nie zawsze mam szansę sprawdzić dokładnie o godzinie 14:00 jak tam "moje" wyniki :(

Godzina 9 rano, to dla mnie bardzo odpowiedni czas, także jak już mówiłem pilnuje zegarka żeby się nie zatrzymał i doprowadzam test do końca :!:

 

Z pozdrowieniami

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no i mam 1 dzień testu WOSTOKa kaliber 2602 ...z głowy.

Oto wyniki:

1. Dzień: od 8.00 do 8.00 -----> - 49 s

 

...chyba wymaga regulacji... ale kto to będzie teraz robił?! :-)

 

Pozdrawiam i czekam na jutro


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam.

No i czwarty dzień testu mam już za sobą. IWC nie przestaje mnie zaskakiwać, bo chodzi jak chce. Raz przyspiesza, a raz zwalnia, choć wszystko odbywa się w granicach ogólnie przyjętej tolerancji dla zegarków mechanicznych.

 

1. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> +3 sekundy

2. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> 0 sekund

3. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> +2 sekundy

4. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> -4 sekundy

sumarycznie: +1 sekunda

 

Odnoszę też wrażenie, że nawet pod wpływem noszenia zegarek nie jest się w stanie sam porządnie nakręcić i tutaj mam pewną wątpliwość: czy jak będę co trzy, cztery dni nakręcał czasomierz koronką, to w wyniku tego nie nastąpi w dłuższym okresie czasu uszkodzenie mechanizmu, bądź szybsze zużycie jego elementów :?:.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZeść :!:

Odpowiadam dla Mariusza ( i nie tylko).

Próbując robić takie testy jak robimy na Forum, miałem podobne problemy z zegarkiem firmy ML z naciągiem automatycznym. W trakcie noszenia spotkałem sie z opuźnieniem a później z przyspieszeniem. Średnio w dłuższym okresie czasu odchyłka od wzorca była w dopuszczalnych granicach. Miałem podobne wątpliwości z dokręcaniem koronki. Na początku dokręcałem codziennie wieczorem. Później jednak z obawy o uszkodzenie mechanizmu przestalem to robić. Zadowalałem się sprawdzaniem chodu zegarka z wzorcem co jakiś czas, a gdy odchyłka przekraczała przyjętą przeze minie wielkość to ustawiałem zegarek z powrotem wg wskazań wzorca. Problem ten z czase rozwiązałem zresztą zupełnie inaczej, nabyłem po prostu zegarek z ręcznym naciągiem i co wieczór go nakręcam ( pozbyłem się wątpliwości co do tego, czy zegarek jest dostatecznie nakręcony).

Zaprzestanie dokręcania koronki w automacie, w przypadku skończenia testu i określenia dokładności chodu, jest o tyle sensowne, że tak naprawdę to nasze codzienne życie nie zależy od tego, czy odchyłka w naszym zegarku wynosić będzie 2 czy 4 sekundy.

Jestem teraz na zwolnieniu na grypę i mam trochę czasu i wykonalem tabelaryczne zestawienie 11 testów z naszego Forum. Tabele zrobułem w Wordzie z nadzieją, że skopiuję ją do naszego forum. Niestety moje umiejętności komputeroww są za małe i nic z tego nie wyszło.

Z takiego zestawienia wynikają różne wnioski. Np. ciekawe jest porównanie testu Tissota ( Jarosław) przy teście statycznym ( odchyłka dzienna + 12,5 sek) i teście z noszeniem zegarka ( odchyłka dzienna - 0,14 sek) - aż dziw czy to ten sam zegarek. Z tego też wynikają zapytania, czy sami sobie nie chcący nie pomagamy w wynikach testu przez dokręcanie automatów i jak to wpływa na prawdziwość wskazań testu ?

Może jednak chodzi o to, aby nasza ocena była jak najbardziej przyblizona do rzeczywistej dokładności chodu zegarka. Po takim teście wystarczy jeżeli od czasu do czasu sprawdzimy wskazania naszego czasomierza z wzorcowym

Z pozdrowieniami - Tomek :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tomek napisał:

ciekawe jest porównanie testu Tissota ( Jarosław) przy teście statycznym ( odchyłka dzienna + 12,5 sek) i teście z noszeniem zegarka ( odchyłka dzienna - 0,14 sek) - aż dziw czy to ten sam zegarek. Z tego też wynikają zapytania, czy sami sobie nie chcący nie pomagamy w wynikach testu przez dokręcanie automatów i jak to wpływa na prawdziwość wskazań testu ?

 

Tomek, ale przecież to jest normalne użytkowanie zegarka. Jeżeli chcemy utrzymać czasomierz automatyczny w ciągłym chodzie, musimy go intensywnie nosić, ale tak jak pisałem, czasem i to nie wystarcza. Wówczas trzeba zegarek dokręcić koronką lub kupić rotomat. Mój IWC w pierwszej dobie użytkowania późnił się o 33 sekundy. Po porządnym nakręceniu tolerancja waha się w granicach + - 3 - 4 sekundy. To zresztą widać, bo czasomierz jest w trakcie testów. Niestety nie mogę się pochwalić tak pomijalnie niską dzienną odchyłką jak Tissot Jarka. 0,14 to naprawdę zdumiewający wynik. :roll:

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki Tissot, co za Tissot? Jarek Longinesa testował :(

 

Ja od dwóch dni jadę z testem Atlantica Worldmastera z lat `50. Za mojego życia (czyli od 28 lat) nie był regulowany, nie wiem jak wcześniej. Test dynamiczny - czyli 16 godzin na łapie, 8 godzin leży (raz na plecach raz na szkiełku :) ) Dotychczasowe wyniki są.... hm... zastanawiające.... Staruszek daje radę :) Chociaż Longinesowi nie podskoczy, co tu kryć :)

 

Podsumuję tydzień i przedstawię dane sumaryczne.


Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj ci Tissot :(. Teraz tak jak zapowiedziałem testuję Omege Seamaster (na razie wyniki są bardzo ciekawe :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :!:

PRZEPRASZAM BARDZO ZA POMYLKĘ, PISALEM SZYBKO I Z PAMIĘCI, TO OCZYWIŚCIE CHODZIŁO NIE TISSOTA A O LONGINESA.

TS - Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra a ja sie wezme za swego Atlantica i Czajke i Mira i zobaczymy co będzie :0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,za czajkę chwilowo nie bo leży u zegarmistrza, ale resztę zaczynam dziś testować :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam.

No i mam wynik z piątego dnia testu.

 

1. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> +3 sekundy

2. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> 0 sekund

3. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> +2 sekundy

4. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> -4 sekundy

5. Dzień: od 23.00 do 23.00 -----> +1 sekunda

sumarycznie: +2 sekundy

 

W moim IWC zauważyłem następującą i powtarzalną "prawidłowość": kiedy zegarek leży w nocy, to wówczas przyspiesza natomiast w momencie noszenia w dzień - zwalnia. Te sekundy się później kompensują więc pewnie stąd ostatnie wyniki są naprawdę na bardzo dobrym poziomie. Nie mam nic przeciwko temu żeby test zamknął się rezultatem +2 sekundy, ale muszę się jeszcze uzbroić w cierpliwość i poczekać dwie doby. Widać ETA modyfikowana przez IWC nie jest taka zła :(.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 1: 00:30 do 23:30 + 2 i ciut sek.

Dzień 2: 00:30 do 00:30 + 3 i ciut sek. (suma +6 sek)

Dzień 3: 00:30 do 00:00 + 3 sek. (suma +9 sek).

Dzień 4: 00:00 do 00:00 + 4 sek. (suma +13 sek).

Dzień 5: 00:00 do 23:30 + 2 sek. (suma +15 sek).

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariuszu ...tak!

U mnie było tak samo ale bardziej rozbieżnie w osiągach. Ale jak i u Ciebie. W nocy szedł w + więcej a w dzień pochłaniał osiągi i wyrównywał.

To normalne! Swoją drogą świetny wynik.

Mariusz! Może ja powinienem dokręcać WOSTOKa?!

 

Co Ty na to? Może zrobić mu test z dokręcaniem?!

 

MichalOP znaczy Piotr... Piotrze. Dzień piąty u ciebie jest trzecim raz drugi :-)

Zamień jak możesz :-)

 

Pozdrawiam


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...drugi dzień testu WOSTOKA 2602 i wyniki:

 

1. Dzień: od 8.00 do 8.00 -----> - 49 s

2. Dzień: od 8.00 do 8.00 -----> - 84 s

 

...jutro rano następny 3 wynik.

 

Pozdrawiam


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.