Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

marcuso86

Bardzo nierówny chód zegarka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pacjent to Orient RAY pierwszej generacji. Odłożony na noc o 20 robi +4-6s. do 5 rano. Gdy zakładam go na ręke o 5 do pewnego czasu także jest ok - jednak w połowie dnia zegarek bardzo przyspiesza - sprawdzam go co 2-3 godziny i zaobserwowałem że w ciągu 2 godzin potrafi przyspieszyć raz o +20 raz o +40 po czym znowu do końca dnia idzie regularnie. Czy coś w zegarku może być uszkodzone. Zegarmistrz powiedział że mam go ponosić ponad miesiąc aby sie ustabilizował bo odchylka nie jest regularna i regulacja nic tu nie da. Zegarek używany z lipca 2015r. Co może być przyczyną takiej niedokładności? Czy ktoś ewentualnie może polecic jakiegoś sprawdzonego zegarmistrza w okolicach Tarnowskich gór, katowic itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO konserwacji mu po prostu trzeba, zwykłego czyszczenia i świeżej oliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest coraz gorzej. Wczoraj wyglądało to tak: od 5 na reku do 11 zrobił +1s. Od 11 do 19 zrobił +372s po czym odłożony od 19 do 5 rana zrobił +5s.

Byłem u jednego zegarmistrza w moim miescie ale powiedział że odchyłka jest nieregularna każdego dnia i nie ma sesu tego regulować "takie są mechaniki" - usłyszałem. Jednak nie wydaje mi sie że 6 - 7min to normalne :)

Co może być przyczyną takiej odchyłki? W dodatku tylko jak mam go na rece? Włos sie klei?

Czy może ktoś polecić dobrego zegarmistrza na śląsku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze to automat?

1. włos się klei lub jest namagnesowany.

2. stary smar w bębnie sprężyny. W zegarkach z automatycznym naciagiem sprężyna nie jest zaczepiona o ściankę bębna, ale jej koniec prześlizguje się, żeby można było automat w nieskończoność nakręcać.

Gdy smar jest stary i rośnie opór, sprężyna przez chwilę ciagnie za mocno, co powoduje nadmierny wzrost amplitudy pracy balansu tak, ze przekracza ona maksimum i przerzutnik dobija do kotwicy od drugiej strony.

To z kolei gwałtownie przerywa i - w konsekwencji - skraca cykl pracy balansu, co powoduje znaczne spieszenie zegarka w ciągu dnia, gdy sprężyna jest naciągnięta.

Towarzyszy temu pojawiające się co jakiś czas charakterystyczne stukanie, jednak w małych mechanizmach może ono być słabo słyszalne na zewnątrz.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nakrec zegarek, wez stoper i trzymajac zegarek na biurku, zmierz odchylki w roznych pozycjach, w kazdej pozycji niech chodzi godzine, chyba ze juz po kwadransie bedzie kupa, to wtedy przemnoz odchylke przez 4 i nie męcz zegarka. Pozycje: horyzontalna deklem do gory, szklem do gory, wertykalna godz 12 do gory, koronka do gory i ew koronka w dol. Na poczatku kazdego pomiaru zaobserwuj przez kilka pierwszych minut, czy czasem zegarek nie zatrzymuje sie.

Te dane moga przydac sie do diagnozy a ich zebranie nic nie kosztuje.

Pozdrawiam Janek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabawa ze stoperem nic nie da bo zegarek siepszy tylko czasem i wydaje mi sie że po pełnym nakręceniu. Dzieki za odpowiedzi. W takim razie musze oddać go na czyszczenie smarowanie i regulacje. Może ktoś polecić jakiegoś dobrego zegarmistrza na śląsku który tym sie zajmnie i wyreguluje mi profesjonalnie zegarek? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj dział "fachowiec poszukiwany". Ja mojego Citizena oddałem do zakładu Rejniak na Chopina w K-cach i po chyba już 2 czy 3 latach wciąż śmiga idealnie po nakręceniu.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem u paru zegarmistrzów w mojej okolicy lecz oni rozkładają rece. Jeden nawet nie chciał otworzyc zegarka bo "mechaniki tak mają" drugi otworzył i powiedział ze zegarek ma "za dobry chód" i jak napisał pmwas "przerzutnik dobija do kotwicy"  i też nie wie dlaczego tak jest. Tak wiece jeśli jest ktoś na forum kto podjął by sie zrobienia tego zegarka to proszę o propozycje. Zegarek moge wysłać kurierem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to zapewne wina bębna i sprężyny. Są suche i przy pełnym naciągnięciu nie włącza się sprzęgło. Przekazywana jest zbyt duża moc i balans dostaje tzw galopu. Zwykle jest to słyszalne - zegarek klekoce jak budzik. Kiedy odkładasz zegarek sprężyna się rozkręca i dolegliwości po pewnym czasie ustępują. Można to sprawdzić obserwując zegarek po pełnym naciągnięciu sprężyny.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie tak jest. Tylko nie mam w okolicy speca który to stwierdzi naprawi i ustawi zegarek. Tak więc szukam wykonawcy. Zegarek mogę wysłać kurierem. Ma ktoś kogoś sprawdzonego?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.