Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jaha

Wielkość tarczy a mechanizm czy istnieją zależności.

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu poszukuję mechanizmu zegara linkowego o tarczy 26 cm jest to jednak trudne. To jedna myśl.
Druga - w bliskiej perspektywie mam mieć skrzynkę replikę gotyka pod taką właśnie tarczę (z różnych przyczyn wchodzi w grę tylko taka średnica, jest to punkt wyjścia) wewnętrzny wymiar skrzynki od środka tarczy do środka soczewki wahadła 122 cm.
Czy istnieje możliwość założenia na mechanizm 18 cm tarczy 26 cm?
Czy istnieje możliwość wydłużenia długości wahadła aby wyglądało to proporcjonalnie i działało prawidłowo. Co że średnicą soczewki wahadła?
Widziałbym to jako chodzik czyli jedna waga - czy trzeba zmienić wtedy ciężar obciążnika?
Do czasu zdobycia oryginalnego mechanizmu mam takie właśnie marzenie
Czy jest to realne i sensowne?
Proszę o opinie.
Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się mocno chce to można zrobić prawie wszystko.  :)

- Możesz założyć tarczę "26" zamiast "18" , musisz tylko zmienić rozstaw słupków w podkładzie tarczy "26" i dopasować go do otworów w płycie mechanizmu po podkładzie tarczy "18". To nie jest duży problem.

-Można przedłużyć wahadło o kilka centymetrów też bez większego problemu, wystarczy zmienić punkt ciężkości samej soczewki np. zalewając ją ołowiem do połowy i montując ją tak na drążku żeby ołów był w górnej części soczewki.

- Po zmianie wielkości wskazówek i zmianie ciężaru soczewki należy ponownie obliczyć lub dobrać odpowiedni ciężar obciążnika. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gebruder Resch zrobił taki zegar "bankowy". Wielkolud wiszący, ogromny i utwierdzający nabywców w  prestiżu. Tarcza jak miska, wysokość skrzyni +- 1.65 m, wszystko wielkie niczym Pałac Kultury. Napędzał tego potwora zwykły, standardowy i skromny mechanizm, używany przez GR do chodzików. Bardzo piękny zresztą IMO. Żaden problem, tylko trzeba było mu rozstaw dla tarczy z płaskowników dorobić, by to jakoś zainstalować. 

Średnica soczewki może być większa, zero kłopotów (patrz post wyżej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie taki potwór mi się marzy :)

Może z czasem uda się kupić oryginalny mechanizm. Jednak obok braku takich mechanizmów na rynku (jeżeli są na razie przekracza to mój zasięg finansowy) wierzę jednak że z czasem trafię taki mechanizm (oferty na PW).

Wracając do tematu.

Skrzynka będzie za jakieś 3-4 miesiące, przymieram się więc czysto teoretycznie. W moich skromnych zasobach mam mechanizm chodzik Rescha (mechanizm kompletny z sankami , bloczek, wagę, brak wahadła) póki co mam zamiar wykorzystać do tego projektu jakiś inny, Rescha mi szkoda.

Biorąc pod uwagę wewnętrzne wymiary skrzynki w grę wchodzi tylko wydłużenie wahadła.

Kupując mechanizm Rescha przeglądałem nasze forum i NAWCC jednak nie spotkałem się z informacjami jakie przedstawił kol Fibo (serdeczne dzięki !!!) Dzięki temu widzę, że chęć posiadania takiego zegara to nie tylko moje "chcenie" :). Czy mogę prosić o jakiś link do takiego tematu ?

Reasumując

1. Muszę kupić mechanizm chodzika - tarcza 18.

2. Kupić podkład i tarczę 26

3. Może kupić do tego mosiężną ozdobną opaskę na tarczę? Są na alle.

4. Zrobić odpowiednie wahadło.

5. Dobrać odpowiednią wagę.

 

Proszę o sugestie i porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest Ok. Tylko musisz kupić taki mechanizm do którego można zastosować wahadło o długości około 120 cm. 

Nie ma takiej możliwości żeby zastosować wahadło "120'' do mechanizmu który jest oryginalnie przystosowany do długości wahadła ''60''

Owszem, prawie każde wahadło możesz nieco przedłużyć, ale to max o kilka centymetrów i to też zależy od długości i rodzaju wahadła.

Nie przedłużysz wahadła o 60 cm. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada jest taka. Jeżeli potrafisz w tym , co planujesz, wykonać wszystko sam, to warto podjąć próbę. Jeżeli będziesz musiał korzystać z pomocy innych, to nie warto sobie tym głowy zawracać. Długo, drogo i nie zawsze po Twojej myśli. Efekt końcowy nie jest tego wart. Takowy mechanizm posiadam, ale trzymam go do moich planów, póki coś się nie zmieni. Koszt takowego wysoki.

 

pzdr

piotr

 

ps. nie zniechęcam,ale nie raz coś takiego przechodziłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko o wygląd chodzi, to może by poszukać kompletu (mechanizm, tarcza, wahadło) od stojącego? Ostatnio oglądałem takiego GB na P112. Tarcza wielka, werk gotowy, wahadło długie, tylko dla zorientowanych łańcuchy by były przeszkodą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz powiesić na tarczy większe wskazówki ale je najpierw wyważ.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw porozglądam się za oryginalnym mechanizmem. Jest trochę czasu. Z wielu rozmów jakie przeprowadziłem wynika, że takie mechanizmy przywożone są z Węgier i Słowacji - prawda to? Może warto by przy wakacyjnym wyjeździe rozejrzeć się tam po sklepach że starociami, bo trafić na jakiś ichni Bytom to ciężko.

Dobrą myślą jest napęd łańcuchowy, łatwy dostęp i dobra cena. Wypełni jednak bardzo skrzynkę, moja wizja to minimalizm w środku, wahadło i jeden ciężarek to wg optymalny układ.

Jak myślicie jaka jest rozsądna cena za mechanizm linkowy o średnicy tarczy 26 cm? (+ -) oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tam je robią... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wiem. Czy jednak warto świadomie kupić kopię, falsyfikat?

Ile można przepłacać i z tym żyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej ile kosztuje oryginalny mechanizm tarcza 26 (sam mechanizm z tarczą i wskazówkami), za krótko siedzę w temacie, ciężko zdobyć historię takich aukcji na alle i zatoce. Może ktoś obserwował takie aukcje. Chodzi mi o jakiś punkt odniesienia, nie o konkretną transakcję. Wiem, że jest dużo czynników decydujących o cenie - przyjmijmy, że w moim pytaniu chodzi o tzw. średnią cenę rynkową :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz zdjęcie z książki Pana Tran Duy Ly o zegarach Florence Kroebera:

 

post-6402-0-06640100-1498326126_thumb.jpg


10 inches = 25,4 cm.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ścieżkę w gąszczu internetowych otchłani. Zarejestruję się i zacznę zgłębiać nieprzebrane zasoby A C. Myślę że o to ci chodziło, jeżeli nie to też dzięki bo trop jest przedni.

Tylko, że aukcje antykwaryczne to trochę inna bajka z innymi postaciami, którym bliżej do Krezusa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.