Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
janekp

Metron Toruń - zegary, historia, katalogi

Rekomendowane odpowiedzi

DDT - wycofany zdaje się w latach 70 tych - toksyczny... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że chyba na bazie.. może to było coś innego.

Wziąłem od wójka ze wsi, stosował to na opryski...

Było skuteczne...

 

ps. to było takkkkk dawno.

 a Ślązak jest do dziś bez żadnego lokatora :)

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego. W organizmach ludzkich i zwierzęcych utrzymuje się do dziś 🤗🤪

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten przykład nie nadaje się, jako katalogowy. 8 lat temu kupiłem szafkę od wiszącego zegara przedwojennego z witrażem. Ze względu na ten witraż postanowiłem ja podać renowacji. Wobec barku oryginalnego mechanizmu, nie wiedziałem nawet jakiej firmy, wstawiłem mechanizm Metrona. Też był bez obudowy, czyli nie zniszczyłem żadnego zegara. Mechanizm jest z lat 50.

 

 

 

DSC01910.JPG

DSC01911.JPG

DSC01912.JPG

DSC01914.JPG

20210831_095256.jpg

20210831_095335.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Marek Szajerka napisał(-a):

Ten przykład nie nadaje się, jako katalogowy.

 8 lat temu kupiłem szafkę od wiszącego zegara przedwojennego z witrażem. Ze względu na ten witraż postanowiłem ja podać renowacji. Wobec barku oryginalnego mechanizmu, nie wiedziałem nawet jakiej firmy, wstawiłem mechanizm Metrona. Też był bez obudowy, czyli nie zniszczyłem żadnego zegara. Mechanizm jest z lat 50.

O właśnie ;) ..... stwórzmy ,,Nowy katalog Metrona " ......... kolega zaprezentował właśnie jeden z typowo katalogowych .

Jest to niezwykle nowoczesne i nowatorskie , nowe spojrzenie kolekcjonerskie ! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem jednoznacznie, że nie nadaje się  do katalogu zegarów Metron, natomiast rozmiary werku z tarczą wpisują się w dyskusję o naśladownictwie przedwojennych zegarów.  Dal przykładu zegar nieznanej mi firmy. Zdjęcia stanu zegara, gdy go nabyłem 8 lat temu i po renowacji szafki, dodaniu strun.

Zaznaczam, że to nie jest Metron. Najwyżej ktoś dla siebie może wyciągnąć wniosek, który z tych zegarów jest lepszej jakości. Od strony tarczy wyglądają podobnie.

Kolega  PM1122  całkowicie wypaczył sens mojego postu.

 

DSC01915.JPG

DSC01919.JPG

3.b (1).JPG

DSC01921.JPG

DSC01923.JPG

DSC01924.JPG

DSC01922.JPG

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym ten mechanizm jest podobny do toruńskiego Metrona?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, tarant napisał(-a):

Ale w czym ten mechanizm jest podobny do toruńskiego Metrona?

 

Jak to w czym ??? od strony tarczy ma wskazówki i cyfry od 1 do 12  dwa otwory do nakręcania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka była dyskusja nad jakością Metronów. Tu przykłady dla porównań. Który z nich był technologicznie bardziej zaawansowany? Może ktoś przy okazji poda nazwę producenta tego drugiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma to być jak w nazwie Metron - katalog to może niezaśmiecajmy go przeróbkami i temu podobnymi bo się zrobi bałagan.  Niemam nic przeciwko ratowaniu jak mechanizmów tak skrzynek i ich łączeniu jeżeli rozmiary pasują ale nie wpisuje się to w ten temat 

Pozdrawiam 

Ps.moge zaproponować naprzyklad coś takiego dwa lub trzy zdjęcia cały zegar mechanizm ( numeri data jeżeli jest wybita) i sygnatura skrzyni 

20210831_150039.jpg

20210831_145924.jpg

20210831_145821.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potraktujmy te pierwsze 5 stron jako wstęp i wprowadzenie do tematu i przechodzimy do tworzenia konkretnego katalogu.

Pozdrawiam. Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, wypaczyłem nieco wpis Pana Marka... Za co przepraszam. 

Nie rozumiem dlaczego w ogóle Pan ten zegar pokazał. Tam tylko jest skrzynka przed i po renowacji. A na końcu tylko zdjęcie z wstawionym mechanizmem Metrona. Ani ten mechanizm nie jest pokazany, żadnych numerów, sygnatur, wymiarów, czy szczegółów mechanicznych. Może tam tylko tarcza Metronawska ? 

Więc po co ?....... czy tylko dlatego, że jest tam coś z Metrona. 

Albo piszemy konkrety, albo wrzucamy wszystko, co na pchlim targu trafimy,.... może być nawet żyrandol ze wskazówek Metrona. 

..... No, a drugi wpis - bylejaki nieznany zegar. Co tu porównywać i do czego się odnosić ?... na dodatek pyta Pan, czy przy okazji ktoś powie co to za jeden. 

... To nie ma nic wspólnego z tematem ! .... A tak Panu zależy, na rozwinięciu się tego tematu - Metronów. 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powrócę kiedyś do tego konkretnego mechanizmu i pokażę jego zdjęcie.  W tej chwili nie mam do niego dostępu. W przyszłości, jak już będzie więcej egzemplarzy na forum, to będzie można zrobić prowizoryczny katalog numerów.

Np. 1957 r., wrzesień, nr  mechanizmu 91 692

lub jak na tabliczce : Seria 57  09

Nr 1426

 

Przypuszczam, że numery na tabliczkach odnosiły się do statystyk bieżących, ile wyprodukowano w miesiącu, czy wykonano plan itd. Było to charakterystyczne dla ówczesnej gospodarki socjalistycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra , jak tak , to tak:

 nr seryjny zegara: 1851

rok produkcji : 10-58

 numer mechanizmu:

126904

 

 

IMG_0877.JPG

IMG_0876.JPG

IMG_0874.JPG

IMG_0899.JPG

Koniec bajki o Metronie.jpg

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba dobry przykład, by przypisać numer na tabliczce dla serii w danym roku. Udokumentowane przykłady:

z września 1957 r. (numer 1426) oraz października 1958 (numer 1851).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypada dodać numer mechanizmu :) do serii i roku...

..a.. byłbym zapomniał: typ/rodzaj zegara...

image.thumb.png.a7eb62457c76bffaf64e7e28e44c40e9.png

           
           
           
Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim wpisie ze zdjęciami wahadłowego dodałem nr mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przejrzystą tabelę przyjdzie jeszcze czas. Na tym etapie wszelkie uwagi są cenne. Serią są wszystkie zegary z danego roku.

 

 

 

Typ zegara:

 

 

 Napęd:

 

 Seria [rok produkcji]:

 

Miesiąc:

 

 Nr bieżący mechanizmu:

 

Kod fabryczny:

 

 

 

 

Pozdrawiam. Marek

11 minut temu, zadra napisał(-a):

W swoim wpisie ze zdjęciami wahadłowego dodałem nr mechanizmu.

To bardziej dotyczy mojego postu. Analizowałem wyłącznie w nim numery seryjne z danego roku. Następstwo lat 1957 i 1958 było idealne dla tego zagadnienia. Pokazało porównywalną produkcję z września 1957 i października 1958. W tym przypadku numery bieżące mechanizmów mnie nie interesowały, dlatego ich nie podałem.

Pozdrawiam. Marek

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli się nie mylę, to nr tabliczki mojego to 165.

Wraz z nr na mechaniźmie może być odnośnikiem do ilości produkcji w roku 1959

3 godziny temu, Marek Szajerka napisał(-a):

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg danych z 1958 r. wynika, że miesięcznie produkowano ok. 190 -200 zegarów.  Wg tych statystycznych danych wynika, że Metron Kolegi zadra wyprodukowano   najprawdopodobniej w styczniu 1959 r.

Tabliczka wskazuje natomiast na drastyczny spadek produkcji. Zegar wyprodukowano w czerwcu 1959 r.

 

20210830_192336.thumb.jpg.c4baf7965de858bc580b3ce9f53e667e — kopia.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typ zegara: Kominkowy

 Napęd: M58

 Seria [rok produkcji]: 1959

Miesiąc: listopad 1959

 Nr bieżący mechanizmu: ??? [są dwa różne jeden na płycie, drugi na części z kołem zębatym]

Kod fabryczny: 3817

 

Zegar chodzi dokonale, zdaje się gubi kilka sekund na dobę. Niestety nie ma szkiełka (nie pamiętam żeby je miał, więc przynajmniej jakieś 35 lat jest bez niego). Od ostatnich kilku(nastu?) lat bije tylko raz i tylko pełne godziny. Jest umówiony do zegarmistrza, mam nadzieję, że uda się to naprawić.

 

Zastanawia mnie brak podstawek w narożnikach. Została zniszczona czy po prostu jest to jakiś inny wariant skrzyni bez tego? Z dzieciństwa pamiętam, że mój wujek miał przynajmniej jedną szafkę na działce zrobioną ze skrzyni zegara wahadłowego, prawdopodobnie Metrona. Wtedy myślałem, że to fajne rozwiązanie, dziś żal mi mechanizmu...

20210902_180727.jpg

20210725_093327.jpg

20210725_093123.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten model miał szkiełko z ramka. Po lewej ( patrząc od frontu) powinieneś znaleźć miejsce mocowania ramki ze szkłem, a po przeciwnej stronie otworek pod pin ( do zamknięcia)

 "nóżki" też były...

image.thumb.png.1c59badc2b70d2ffe4c213c7dc3c749e.png


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po lewej stronie, w okolicy 9 jest ślad po zawiasie. Na wysokości 3 zaś jest wspomniany przez Ciebie otworek. Zastanawia mnie brak nóżek - zupełnie ich nie pamiętam, a nie jest przecież łatwo je urwać w przeciwieństwie do ramki szkiełka. Może Rodzicom się na szafie nie mieścił czy coś i je usunęli? Tego już się niestety nie dowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowiedzieć się, dlaczego, to może się nie dowiesz, ale kolega wyżej, to pokazał, że zegar miał nogi. Więc, można go zapytać o szczegóły i dorobić identyczne. Bądź poszukać taki sam, ale zdewastowany zegar, gdzie nogi da się pozyskać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.