Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
janekp

Metron Toruń - zegary, historia, katalogi

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw muszę się pogodzić z faktem, że nogi były. Bo nigdy ich tam nie widziałem i ten zegar nigdy mi się z nogami nie kojarzył. Nie mniej jednak z pewnością tam były, co pokazują zdjęcia wrzucone wyżej. I logika, bo inaczej mocowanie mechanizmu rysowałoby to na czym zegar stoi. 20210906_212752.thumb.jpg.f1a7eb25a974aab92666aef04b56c75d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwo je usunąć.

 ...to było klejone.

Kawałek drewna z przyklejona listwą "kształtową", a wszystko razem przyklejone do dna skrzynki.

 ( poszukaj może śladów...)

 

Niestety nie mam juz tego zegara ( naprawiałem go dla znajomej, której już "puściły nerwy na niego i zegarmistrzów....)

 Będę u niej przy okazji małej konserwacji po roku, to Ci pstryknę  "nóżki" od spodu... ( jeżeli nie będziesz miał ich wcześniej..

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość: 24,5 cm

Szerokość:  18,5 cm

Mechanizm kwarcowy, własnej firmowej produkcji.

Zasilanie: bateria R 14. Zegar z 1988 r.

Numer seryjny mechanizmu:

                    88

844 933

Symbol mechanizmu MBQ - 1

Ówczesna cena  12 000 zł, podana na etykiecie.

Mimo galopującej inflacji, na etykiecie podana .

Przykładowo w 1982 r. nauczyciel w szkole podstawowej, we wrześniu 1982 r., (pierwszym roku pracy), otrzymywał pensję podstawowa w  wysokości 5 600 zł.)

Obudowa wykonana z drewna. W tym egzemplarzu tylna klapa nie jest oryginalna. Nie ma żadnych tu informacji o wykonawcy obudowy. Można by domniemać, że została ona wykonana w stolarni Metronu, w Toruniu, ale tak zapewne nie jest.

W Internecie można znaleźć identyczny zegar z pieczątka wytwórcy  obudowy:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/metron-kwarc-piekny-zegar-z-prl-drewno-ideal-i7854629866.html

Jest to Zakład Stolarski Henryka Jagieły ze Starachowic.

Niewątpliwie nie kalkulowało się ustawiać maszyn w stolarni zakładowej dla niedużej serii tych zegarów w obudowie drewnianej. Mechanizmy te montowane były w obudowach porcelanowych.

Fot. 1-2. Zegar po zakupie.

Fot. 3 -4.

Fot..5-6. Mechanizm. etykieta i oznaczenia na obudowie mechanizmu.

 

1..jpg

2..jpg

3..jpg

4..jpg

5..jpg

6..jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki wpadł mi wczoraj w łapy ...

AFDBD24B-FBA6-4D37-8FE0-F7155F649C57.jpeg

A28980F5-288F-4354-B727-C74191CA7A83.jpeg


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metron ratuszowy ...

241734632_206483161407463_7204884205961555798_n.jpg

241725144_447809236467862_7480008942157436222_n.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wodomierz" ratuszowy ... ;) 👍


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jaki mechanizm tam wstawiono.. 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metron, zegar uliczny w Kielcach. Artykuł  z 2010 r.

 

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/czas-zatrzymal-sie-na-deptaku-nie-dziala-zegar-przy-ulicy-duzej/ar/8738781 

W Toruniu na ul. Szerokiej:

 

http://wikimapia.org/21759318/pl/Zegar#/photo/7288600 

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś u cioci i sfotografowałem jej metrona. Wciąż chodzi, ale ponoc bije już tylko pełne godziny. Nie wiem też kiedy był serwisowany, ale pewnie kilkadziesiąt lat temu... Zegar stoi na szafie i to szerokie na dole to jest właśnie część szafy. Ciocia go ruszyć nie pozwoliła ;)

20211009_173525.jpg

Edytowane przez cjareck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, cjareck napisał(-a):

Ciocia go ruszyć nie pozwoliła

 To akurat częściowo uzasadnione :)

 zmiana ustawienia Metrona, może powodować jego nieoczekiwane zatrzyamnie....

 ( przerabiam to ( z wahadłowcem, którego naprawiałem)).

Dom ze względu na szkody górnicze przechyla się raz w tą, czy drugą stronę, a Metronisko się zatrzymuje ....


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciocia ma rację, choć z drugiej strony, to serwis by się przydał..... no choć kapka oleju. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tego typu długiej podstawie, jaką ma ten /czy inny Metron niewielka róznica poziomu robi znaczenie.

 W tym wahadłowym przestawiałem kotwicę a to w lewo, a to w prawo, by nie kuśtykał..

 teraz poradziłem ( i się sprawdza) . podkładka pod piwo z lewej, z prawej itd.... w zależności od tego co pokazuje poziomica, którą przyczepiłem na stale z tyłu obudowy...

 Zrobiłem to z lenistwa, by nie jeździć i ustawiać,średnio 3 , 4 razy w roku... :)

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy pokazał mi bufetowego Metrona, który akurat naprawia. Zegar posiada numer seryjny 3 194. W trakcie wyjmowania mechanizmu z obudowy natrafił na certyfikat kontroli jakości.  Badanie trwało od 15 września  do 25 września 1952 r. Numer na certyfikacie jest zgodny z numerem na płycie mechanizmu. Kartę certyfikatu wydrukowały Bydgoskie Zakłady Graficzne, filia w Chełmnie.

 

 

20211020_101413.jpg

20211020_101430.jpg

20211020_101509.jpg

20211020_101726.jpg

20211020_101806.jpg

20211020_101812.jpg

20211020_102108.jpg

20211020_102115.jpg

20211020_102354.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, jak jest jednostka odchyłek -sekundy, minuty, godziny czy dni?😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, erzlot napisał(-a):

Ciekawe, jak jest jednostka odchyłek -sekundy, minuty, godziny czy dni?😁

Dobre pytanie. Pewnie chodzi o dobę. Za to jest czas regulacji 15-25.09.52 :P

 

 

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Arek_Win napisał(-a):

Dobre pytanie. Pewnie chodzi o dobę. Za to jest czas regulacji 15-25.09.52 :P

 

 

Nie wydaje mi się, żeby kontrolowali odchyłki codzienne, uśredniali albo sprawdzali największą w okresie 10 dni ale kto to wie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponowię propozycje z innego wątku. Może ktoś jest chętny na zegar zaprezentowany w poście #129 ⁉️Oddam za free :)

Jezeli tak, proszę pisać na PW

Zgłosił się już pierwszy chętny kolega. 
Rezerwacja !

 

Edytowane przez Jędrula.wawa
Dopisek

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie o kominkowy metron TYP ZK 16/B mam taki i gong bije tylko o pełnej godzinie 1 raz (tzn 2 uderzenia) i tyle.

Czy były takie wersje czy powinien zajrzeć specjalista .

 

Pozdrawiam

zegar matron.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak...

Bo o pełnej powinien wybijać zgodnie z godziną ( 6x na 6 itp)  połówki raz.

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to faktycznie ZK16 to powinien wybijać pełne godziny i połówki. 

Trzeba by wyjąć mechanizm z obudowy i zobaczyć od strony tarczy na mechanizm. 

Może jakiś "moderator" coś zmodował.. 

Zrób może jakieś zdjęcie mechanizmu - może coś się wyjaśni. 

ZK16 pokazywał na zdjęciach JędrulaWawa..

Edytowane przez zadra
literówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metron po moich Rodzicach też tak zaczął w pewnym momencie bić. Ten, który stoi u cioci (fotka powyżej) też się tak przestawił. Także chyba lubią się w ten sposób psuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

całe dekady nie widziały przeglądów- co się im dziwić..

Te które przeszły przez moje ręce miały syf i bagno w wężydłach i na czopach - do tego suche jak z pustyni. 

Było też czasami, że mechanizm zalany po płytach jakimś wd40- podobnym, tak-że jakiś czas chodził/bidował a później siadał..

 

Rozebrać wyczyścić i złożyć to nic trudnego. 

Odprężające zajęcie, powiedziałbym .. 

Warto spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.08.2021 o 19:14, dziadek napisał(-a):

Bardzo mnie denerwuje wyśmiewanie się i dołowanie ludzi tylko dlatego, że zbierają zegary takie jakie im się podobają i nie idą z prądem w głównym nurcie. 

 

Zegary Metron były produkowane w skali przemysłowej i były dedykowane dla masowego odbiorcy, ale cała świebodzicka produkcja na czele z produkcją w zakładach Beckera też była produkcją przemysłową i dedykowaną dla masowego odbiorcy, czyli podstawowo dla chłopów, robotników, na dworce kolejowe , do budynków użyteczności publicznej i itd.

To samo dotyczy produkcji Eppnera, to też była produkcja przemysłowa i masowa i dodatkowo maksymalnie skrojona w kosztach produkcji.

Było jeszcze kilka innych mniejszych lub większych fabryk i przemysłowo tłukły dość tanią masówkę, często w chałupach typu kukułki i inne, więc ci którzy doszukują się wyrafinowanego kunsztu w tej wielkoprzemysłowej masówce są nieco IMO śmieszni. 

Szanowny Kolego, zegarów odrestaurowanych zgodnie ze sztuką o wartości 15 000 i więcej można policzyć w tym towarzystwie na palcach. 

Większość kolekcji to "popularesy" z przemysłowej produkcji z końca XIX i początku XX wieku po części odrestaurowane przez samouków amatorów bez żadnej dokumentacji historycznej i z odtwarzanymi elementami na przysłowiowe oko albo "widzimisie".

Więc nie dołuj się tym że ktoś Ciebie krytykuje tylko dlatego, że podobają Ci się Metrony i chcesz je kolekcjonować.

Metron to taki sam zegar jak każdy inny z masowej i przemysłowej produkcji. Oczywiście była jeszcze produkowana zupełna taniocha z ażurowanymi płytami, sztancowanymi kołami, i pajęczyną z drutu, ale to akurat nie dotyczy  Metrona. 

Mam jeszcze pytanie do wszelkiej maści krytyków Metrona i kolegów którzy wyśmiewają się z ich kolekcjonowania.

Proszę mi wskazać w którym miejscu mechanizm Metrona jest gorszy i słabszy od mechanizmów przemysłowo produkowanych w okresie międzywojennym. 

Tylko konkretnie, które elementy i gdzie są gorsze. 

 

To powyżej napisałem ja, amator, zbierający tanie zegary z najprostszym mechanizmem, czyli małe chodziki z wahadłem torsyjnym. 

Mam metrona i to jest tandeta,z tego co słyszałem od zegarmistrza te pierwsze metrony były dobre te póżniejsze to były szmelc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam między innymi Metamec'a Dareham do tego Made in England. 

To jest dopiero tandeta oparta o cynowe odlewy..

Metron w tym świetle wcale się źle nie prezentuje..

 

16365398445521550586633009393243.jpg

16365399083801251492822335921153.jpg

22 godziny temu, Miłosz Pakulski napisał(-a):

Mam metrona i to jest tandeta,

Jaki masz z nim problem?

Plastikowa obudowa, czy może mechanizm kwarcowy ?

Z czym porównujesz? z Lenzkirchem, czy GB a może z Saksonią?

To oczywiście nie ta półka jakościowa ale też i nie ta sama półka cenowa i dostępność. 

 

Myślałem, że ta kwestia, rozpatrywana na początku tematu została już zakończona po kilku podobnych do Twojego wpisach.. 🙄

Widać- nie czytałeś... 🤔

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.