Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Perkoz1959

Helvetia dla niewidomych.

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Specjaliści od niemożliwego.

Zrobiłem dzisiaj mały remanencik w przepastnych szufladach u moich Rodziców. Znalazłem kilka zegarkowych "skarbów" a wśród nich właśnie tą Helvetię. Mam swoje lata i zawsze jak pamiętam ten zegarek nosił mój zmarły w 1974 roku Dziadek ze strony mojego Ojca.  Zdaję sobie sprawę, że nie jest on w stanie tzw. "okejowskim" ale z racji tego, że wszystko co cyka jest dla mnie "skarbem" to mam w związku z nim duża zagwozdkę. Nadmieniam od razu, że po kilkudziesięciu latach leżenia w szufladzie po nakręceniu Helvetia żyje i cyka.

Teraz moja zagwozdka - co to jest Helvetia ( w necie mało na ten temat ), czy to "topowa" firma i czy dało by się reanimować tarczę ( na mój gust to porcelanka), a jak tak to gdzie lub jak ? No i co to za mechanizm?

Znaki szczególne tego wintejdża - chodzi, cyka a na wewnętrznej stronie dekla ktoś wygrawerował jakiś mało czytelny napis zakończony inicjałami i datą IX 1961.

Pomóżcie bo inaczej zemrę na bezsenność od kombinowania :wacko: .

post-99061-0-05135600-1505664191_thumb.jpg

post-99061-0-75444000-1505664203_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Helvetia to dość znana marka. Nie jakaś bardzo wysoka półka, ale lubiana.

Więcej o mechanizmie masz tu:

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&0&.2uswk&Helvetia_80C

 

Tarcza to porcelana. Niestety niewiele się da z nią zrobić. Możesz szukać takiej samej w lepszym stanie gdzieś i podmienić. Albo zostawić tą, poprawić, skleić i tyle.

 

Napis na deklu. To najprawdopodobniej dzieło zegarmistrza. Często się podpisywali na deklu i pisali datę serwisu. Może to być też info o właścicielu, lecz takie rzeczy zazwyczaj graweruje się ładnie na deklu od zewnątrz.

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak Kolega wyżej napisał.

Dodam tylko, że jeśli zegarek leżał przez długie lata, to nie męcz go, tylko zanieś do zegarmistrza, zeby wyczyścić i przesmarować mechanizm.

Można też za parę groszy wymienić szkielko, bo widać, że ma mikropęknięcia, a kopertę po prostu wyszorować.

Co do tarczy, to jak wyżej. Na razie pokochać tę, a może się gdzieś trafi w lepszym stanie


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu, widziałem taką na allegro, tylko z ładną tarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu, widziałem taką na allegro, tylko z ładną tarczą.

 

kwestia ceny ;)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak to inna była, szkiełko otwierało się do góry. , Ale tarcza jakby taka, i też oczywiście helvetia. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enkil pewnie o tej mówisz ;) Kiedyś wykopałem u jakiegoś majstra

post-88672-0-77692400-1505728055_thumb.jpg


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.