Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Vissan

Dokładność chodu Ray II/Mako

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ stare podobne tematy dotyczą poprzedniej wersji nurków Orientu pozwalam sobie założyć nowy.

 

Po konsultacjach z tego tematu: http://zegarkiclub.pl/forum/topic/152792-nurek-w-granicach-1000-z%C5%82-dylematy/ zakupiłem z bazarku Raya II, poprzedni użytkownik sprowadził go ze skywatches.com.sg z datą zakupu 31.08.2017.

 

Przyszedł do mnie w piątek, od soboty sprawdzam sobie dokładność - przez pierwszą dobę (na noc na boku, koronką do dołu) zrobił ok 11 sekund przyspieszenia (czas według http://inosak.org/tools_clock.html),drugą dobę wygląda na to że przyspiesza w dalszym ciągu jednostajnie :). Oczywiście, jest to odchył w granicach przyzwoitości, ale fajnie byłoby zredukować do minimum - macie jakieś sprawdzone sposoby jak spowolnić przez noc ten mechanizm, w jakiej pozycji odkładać?

 

Oczywiście na razie chciałbym się wstrzymać z regulacją, jako że zegarek pewnie się jeszcze nie "ułożył" a poza tym szkoda bez potrzeby otwierać nurka. Z góry proszę o wyrozumiałość - to mój pierwszy automat i po latach używania kwarców ciężko się przyzwyczaić, że zegarek się śpieszy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Blunio

Sposób odkładania na noc ustal metodą empiryczną. Nie ma tej kwestii jakiś reguł :wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób odkładania na noc ustal metodą empiryczną. Nie ma tej kwestii jakiś reguł :wacko:

Czyli rozumiem że każdy egzemplarz ma swoje narowy :) Testuję dalej, bardziej z ciekawości, zobaczymy co wyjdzie w rozrachunku tygodniowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] zrobił ok 11 sekund przyspieszenia [...]. Oczywiście, jest to odchył w granicach przyzwoitości, ale fajnie byłoby zredukować do minimum - macie jakieś sprawdzone sposoby jak spowolnić przez noc ten mechanizm, w jakiej pozycji odkładać?

 

:blink: rada jest jedna - kup zegarek z mechanizmem napędzanym elektrycznie z synchronizacją radiową - to sprawdzony sposób który redukuje odchyłki chodu do minimum...

 

Nie zrozumiem po kiego grzyba ktoś kupuje "mechanika" żeby potem "redukować odchył do minimum" żeby ten "chodził" jak kwarc - tego się zrobić nie da, bo wpływ na pracę mechanizmu ma wiele czynników których nie jesteś w stanie przewidzieć, kontrolować a tym samym wyeliminować - np ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, magnetyzm, na niektóre czynniki wpływ masz takie jak częstotliwość ruszania ręka w lewo, w prawo, w górę , w dół, wstrząsów gwałtownych jak Ci koło roweru wpadnie w dziurę itd itp. bo to wszystko w sposób pośredni wpływa na to jak szybko i z jaka częstotliwościową poruszają się zębatki w mechanizmie. 

 

Sam mam trzy Orienty "w automacie"; Ray'a Big Mako i M-force beast - wszystkie mają znikomy odchył chodu, ALE jak leżą i pachną, na łapie różnica się zmienia, raz na + raz na - ...


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink: rada jest jedna - kup zegarek z mechanizmem napędzanym elektrycznie z synchronizacją radiową - to sprawdzony sposób który redukuje odchyłki chodu do minimum...

 

Nie zrozumiem po kiego grzyba ktoś kupuje "mechanika" żeby potem "redukować odchył do minimum" żeby ten "chodził" jak kwarc - tego się zrobić nie da, bo wpływ na pracę mechanizmu ma wiele czynników których nie jesteś w stanie przewidzieć, kontrolować a tym samym wyeliminować - np ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, magnetyzm, na niektóre czynniki wpływ masz takie jak częstotliwość ruszania ręka w lewo, w prawo, w górę , w dół, wstrząsów gwałtownych jak Ci koło roweru wpadnie w dziurę itd itp. bo to wszystko w sposób pośredni wpływa na to jak szybko i z jaka częstotliwościową poruszają się zębatki w mechanizmie. 

 

Sam mam trzy Orienty "w automacie"; Ray'a Big Mako i M-force beast - wszystkie mają znikomy odchył chodu, ALE jak leżą i pachną, na łapie różnica się zmienia, raz na + raz na - ...

Jak już napisałem, kwarca już mam, natomiast jako laik w temacie mechanicznych pytam o różne głupoty i próbuję się zorientować w temacie. Z tego co wyczytałem, poprzednie modele Raya/Mako potrafiły chodzić z dokładnością poniżej 5 sekund na dobę a to jakoś tak po prostu cieszy.

 

Tak jak wspominałem, kupując automat wiedziałem na co się decyduję, także kwestia dokładności to raczej ciekawość z mojej strony w zakresie "co da się wycisnąć z tego mechanizmu" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KAZDY MECHANIZM DA SIE WYREGULOWAĆ.

Tylko ta sytuacja nie jest wieczna, wiekszy wstrząs, stukniecie w futrynę i cały misterny plan w.... .

Jest tyle czynników ktore maja wpływ na precyzję chodu ze .... mozna przeczytać w innych tematach.

:);)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vissan,  po co, na co ;)

 

Mojego Symphony odkładam jak akurat się ręka ułoży. Noszony codziennie przez średnio 10h na dobę, ma odchyłkę +1 min po 1,5- 2 miesiącach. Można z tym żyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Z tego co wyczytałem, poprzednie modele Raya/Mako potrafiły chodzić z dokładnością poniżej 5 sekund na dobę a to jakoś tak po prostu cieszy.

 

Można wyregulować - ale to raczej temat do zegarmistrza :)

Poza tym od daty zakupu zegarka minęło 24 dni - wcześniej pewnie leżał na pułkach różnych przez X czasu więc może daj mu szansę się "rozchodzić", ze dwa trzy miesiące niech się tam wszystko poukłada, smary się porozchodzą - potem możesz się zastanawiać, obstawiam że odchyłka się zmniejszy to po pierwsze.

 

Po drugie mój Ray ma odchyłkę +/-5s/24h ale w stosunku jednego tygodnia nie wymaga regulacji czasu, bo jak pisałem wyżej są dni że przyspiesza a są takie gdzie zwalnia kilka sekund - bo są różne czynniki które wpływają na jego dokładność.

Edytowane przez Daito

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj 1-2 miesiące. Jeśli odchyłka będzie w granicach przyzwoitości, w trzecim miesiącu przestaniesz na to zwracać uwagę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie na początku z moim Ray. Po jakimś czasie nauczyłem się regulować odchyły poprzez odkładanie zegarka w odpowiedniej pozycji. Dodatkowo przestałem się tak bardzo tym przejmować i obecnie ewentualne duże różnice reguluje ręcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za merytoryczne i cenne porady. Faktycznie w kontekście korzystania z zegarka te odchyły nie mają żadnego znaczenia zwłaszcza, że komunikacją miejską jeżdżę bardzo sporadycznie. Natomiast sam zegarek nosi się rewelacyjnie, patrzenie na moją certinę (model 260.7195.42 czyli http://img.kaplans.se/en/varubild/dbl-res/596950/0 ) nigdy nie sprawiało mi takiej przyjemności jak zerkanie na niebieski cyferblat Raya :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Mój OS leżąc na plecach (deklu) spieszy około 7 sekund, zostawiony godz. 12 do góry kilka sek. gubi, a ponieważ trzymam go razem z kwarcem to odkładając na noc jeśli sekundnik wyprzedza kwarcaka zostawiam w pozycji pionowej, jak odwrotnie, poziomej.

 W rezultacie reguluję zegarek przy zmianie czasu dwa razy na rok.  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykryłem podobnie - pionowo 12 do góry w ciągu nocy zgubił mi sekundę, spróbuję jeszcze szóstą do góry. Tak czy inaczej w ciągu dnia robi niecałe 10 sekund przyspieszenia, ale dam mu kilka miesięcy na ułożenie się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadziłem ze skracaniem bransolety i dzisiaj dałem ręce odpocząć bo sikor nieco mnie cisnął. W ciągu 24 godzin odłożony pionowo 12 od góry zegarek zgubił całe 40 sekund i jeszcze trochę, więc w tej chwili jest spóźniony o 3 sekundy, zaczynam nowy pomiar i zobaczymy co się będzie działo przy każdorazowym odkładaniu na noc w w.w. pozycji bo może się okazać, że w ogóle nie będę musiał go regulować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, poznaj zegarek, zawsze można dać do przeglądu tuż przed końcem gwarancji, wtedy ma się dodatkowy rok gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Ray II robi do 5 sekund na dobę. Leżąc tarczą do góry przyspiesza, a godz.12 do góry spóźnia. Można fajnie to regulować odkładając zegarek w odpowiedniej pozycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po niecałym miesiącu noszenia mój ma podobnie. Też 12 do góry się spóźnia, na noc odkładam go w tej pozycji i wychodzi średnio +3,5 sekundy na dobę, teraz będę testować w innych pozycjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Ray II robił 5-7 sekund na dobę lecz ostatnio upadł mi na biurko i zaczął robić ok 30 sekund opóźnienia :(

Rozkręć go i wyreguluj, albo oddaj do zegarmistrza, tak niewielka usługa nie będzie wiele kosztować, a 30s to już porządna obsuwa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczniesz z nim spać, to się poprawi. B)

Latem na wyjazdach, gdy temperatura jest w miarę stała i gdy śpię z zegarkiem na ręku, to odchyłka wynosi -2s. Gdy ponoszę inne i wrócę do RAYa, to najpierw dochodzi do siebie, a później się stabilizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam wrażenie, że zegarek noszony zamienia się w chronometr :)

Mój Mako II Pepsi nastawiony 1 grudnia po 6 dobach idzie 2s do przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Mako II robi + 15 s na dobę niezależnie czy z nim śpię czy odkładam na noc ale to dopiero jego trzeci tydzień;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ray 2 też robi na dobę +14/15 sekund i jest to w granicach przyzwoitości wg mnie. Najlepsze efekty w moim egzemplarzu przynosi odłożenie na noc na koronce/ wtedy dobowe przyspieszenie spada do +8/10 s.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ray/Mako chodzi dość równo. Tzn. łapie równo albo na plus albo na minus. Mój po regulacji wskoczył na stabilne +10 na dzień. Dla przykładu mechanizm Seiko 7S26 ma bardzo niestabilną odchyłkę, raz łapie minus, raz plus, generalnie nie da się tego kontrolować tak pewnie jak w wypadku mechanizmu Orienta. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój po niemal roku się ułożył i z początkowych 2s na tydzień (normalnie kwarc miał na noc) wskoczył na stabilne +8s i tak trzyma niezależnie od pozycji.

Edytowane przez kaeres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.