Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
jester1972

Miasto Beckera uczci pamięć Profesora Zdzisława Mrugalskiego

Recommended Posts

 
Dzisiaj, to znaczy w piątek, 27 października, punktualnie o godz. 11:15 zatrzyma się zegar na wieży ratuszowej w Świebodzicach, podobnie jak setka zegarów w całej Polsce. O co chodzi?
– Otóż nie jest to żadna awaria, a zaplanowana, ogólnopolska akcja, do której przyłączyły się Świebodzice, za sprawą Pana Adama Mroziuka, naszego zegarmistrza i znawcy starych zegarów, który odnowił zabytkowe czasomierze na wieży ratuszowej i budynku Poczty Polskiej. A świebodzicki zegar jest wśród 100 najważniejszych zegarów w Polsce – wyjaśnia Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
W ten sposób Świebodzice, wraz z wieloma miastami w całym kraju, chcą upamiętnić odejście Profesora  Zdzisława Mrugalskiego, znakomitego zegarmistrza i wykładowcy Politechniki Warszawskiej, wielkiego znawcę fachu, człowieka o ogromnej wiedzy. Był cenionym konstruktorem w dziedzinie mechaniki precyzyjnej, nauczycielem kolejnych pokoleń inżynierów mechaników, w tym także zegarmistrzów, wychowawcą i wzorem dla studentów Politechniki Warszawskiej.
Godzina 11:15 ma tu szczególne znaczenie. Dokładnie 17 września 1939 roku, ma skutek bombardowania wybuchł pożar na zamku Królewskim w Warszawie. I dokładnie o tej godzinie zatrzymały się wskazówki zegara na Wieży Zygmuntowskiej. Zegar został po wojnie odbudowany przez Zespół Budowniczych Zegara, w którego składzie był Profesor Mrugalski. Profesor nadzorował także renowację zegara z naszej wieży ratuszowej.
– Pan Profesor był ostatnią osobą, której mogłem zadać najtrudniejsze pytania z zakresu zegarmistrzostwa. Zna Świebodzice, był jako młody człowiek w naszym Termecie na praktykach. Zagrzewał mnie do walki podczas remontu naszego ratuszowego zegara. To ogromna strata dla polskiego zegarmistrzostwa, dlatego chciałem choć w ten sposób uczcić pamięć wielkiej osoby, wspaniałego człowieka i fachowca, jakich dziś już nie ma – mówi Adam Mroziuk.
Żałoba zegarów potrwa około doby.
Zegar na świebodzickim ratuszu oraz ten na poczcie ruszą w sobotę, 28 października, przy zmianie czasu na zimowy.
(RED)
 

 

 

 

post-88336-0-66315000-1509089945_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodam, że także zegar na budynku poczty w Świebodzicach bierze udział w wydarzeniu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By WueM
   W najbliższą sobotę w Świebodzicach, w Miejskim Domu Kultury, zainagurowana zostanie coroczna impreza: Świebodzickie Święto Zegarów GUSTAVY. Będzie prelekcja i mała wystawa zegarów, które wyszły spod ręki Gustava Beckera. Będzie też można stać się posiadaczem okolicznościowego banknotu „zero euro”. 
    

  • By dariusz chlastawa
   Szanowni, w imieniu KMZiZ serdecznie zapraszam na festiwal Tagira-Art, który odbędzie się w  dniach 16-18 czerwca br.  w Świebodzicach ( VII Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-art )  
   To wyjątkowe wydarzenie artystyczne na Dolnym Śląsku. Tylko tu, w jednym miejscu można nie tylko zobaczyć najnowszą ofertę polskiej sztuki i rzemiosła artystycznego, ale także, a może i przede wszystkim, spotkać osobiście największych artystów i rzemieślników, którzy obecnie tworzą swoje niepowtarzalne dzieła. Na Festiwalu   można podziwiać, zakupić, a także i zamówić pod własne potrzeby wyroby jubilerskie, ceramiczne, szkło artystyczne, zegary, ceramikę artystyczną,  niepowtarzalną odzież autorską, witraże i wiele innych produktów tworzonych przez wyjątkowych ludzi. Wśród wystawców spotkamy Pawła Borowskiego – światowej sławy artystę tworzącego w szkle, Franciszka Wieganda – mistrza rzemiosła artystycznego w zakresie zegarmistrzostwa, czy Adama Gołebowskiego uznanego witrażystę. Targira-art. to także okazja do zabawy ze sztuką na organizowanych przez organizatorów warsztatach artystycznych.
   Niewątpliwie największą atrakcją tegorocznej edycji będzie wystawa malarska Jarosława Jaśnikowsiego. To czołowy polski przedstawiciel nurtu tzw. Świata Alternatywnego. Jego prace podbijają już  światowe rynki sztuki poczynając od Europy Zachodniej przez  Stany Zjednoczone, aż do dalekiej Australii. Dzieje się tak za sprawą podejścia malarza do rzeczy realnych, który wplata je w świat innego wymiaru.  Ukoronowaniem jego wystawy będzie spotkanie z malarzem w niedzielne południe 18 czerwca.
   W tym roku podczas Festiwalu  będziemy świętować 170 rocznicę rozpoczęcia w Świebodzicach działalności Gustava Beckera - jednego z najsłynniejszych zegarmistrzów XIX wieku. Z tej okazji odbędzie się odczyt poświęcony  historii zegarów, a także wykład o działalności firmy Gustava Beckera. Prawdziwą ozdobą będzie mini wystawa zegarów sygnowanych „kotwicą” Beckera. Na niej znajdzie się zegar wyprodukowany jeszcze za życia naszego jubilata. Czas  pojawi się również na wystawie zdjęć soligrafii Artura Raka.
    Zapraszamy do Świebodzic na wyjątkowe spotkanie z wyjątkowymi ludźmi. Więcej informacji o Festiwalu znajduje się na www.targira-art.pl
    
   Partnerem festiwalu jest KMZiZ, poniżej więcej informacji nt części zegarowo-zegarkowej festiwalu  
    
    
                            „Wy macie zegarki, a ja mam czas” -  historia zegarów na świecie wg. Franciszka Wieganda. Jedną z tegorocznych atrakcji Targiry-art. będzie na pewno  multimedialny wykład mistrza rzemiosła artystycznego  Franciszka Wieganda na temat historii zegarów na świecie. Podczas tego wykładu będzie można zapoznać się  nie tylko z problemami ludzkości dotyczącymi pomiaru czasu  od starożytności po dzień dzisiejszy, ale również  dowiedzieć się jak w przeszłości radzono sobie z opanowaniem czegoś czego nie widać - dokładnością w odczytaniu czasu. Pan Franciszek opowie o najważniejszych odkryciach technicznych na przestrzeni dziejów, które ułatwiały ludziom codzienne życie. Serdecznie zapraszamy na sobotni odczyt /17 czerwca/.  
    
    
   Gustav Becker na Targirze-art. 17 -  dla uczczenia 170 rocznicy rozpoczęcia produkcji zegarów przez Gustava Beckera w Świebodzicach zaprezentujemy mini wystawę wyrobów tej firmy. Znajdą się na niej popularne zegary domowe  - ścienne oraz podłogowe -sygnowane ‘kotwicą” Beckera. Niewątpliwą ozdobą  wystawy będzie  zegar ścienny obciążnikowy wykonany w czasach, kiedy sam mistrz Gustav Becker był czynny zawodowo i nie wykluczone, że osobiście przyczynił się do jego budowy. Kuratorem wystawy oraz prelegentem wykładu o Gustavie Beckerze będzie zegarmistrz i znany pasjonat zegarów nasz Klubowy Kolega  Adam Mroziuk. Adam jest prawdziwą   skarbnicą profesjonalnej wiedzy o historii  największej w granicach Polski fabryki zegarów, istniejącej niegdyś w Świebodzicach. Warto zatem na chwilę – pomimo pędzącego czasu- zajrzeć na wystawę i zobaczyć dzieła zegarmistrzostwa dawnej epoki.


    
    
   „Czas słońcem odmierzany” - to temat kolejnej wystawy na Targirze-art. 2017. Jej autorem jest Artur Rak- wałbrzyski fotografik, który uznaje swoją pasję za szansę na oderwanie się od rzeczywistości dnia powszedniego. Stosuje bardzo rzadko wykorzystywaną technikę fotograficzną – soligrafię dla utrwalania niedostrzegalnej czasoprzestrzeni. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia niezwykłych zdjęć i spotkania się z ciekawą stroną naszej rzeczywistości.
    
    
   Serdecznie zapraszamy !
    
    


×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.