Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
share28

Żywotność akumulatorków zasilanych energia słoneczną

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów ;) Jestem szczęśliwym posiadaczem Casio G-Shock Gulfmaster GWN Q1000.  Maszyna zasilana jest energią słoneczną. Zastanawia mnie jak długo będę mógł spać spokojnie nie martwiąc się o wymianę akumulatorka. Na forum znalazłem podobny temat, ktoś opisywał że w jego G-Shocku akumulatorek padł po chyba 5 latach, potem były problemy z dostępnością nowego. Niestety cała dyskusja w tym wątku zeszła na temat tego czy przy częstych wymianach baterii wyrabiają się gwinty w śrubkach ;) i nie doczekałem się odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Ciekawi mnie tak jak to napisałem na wstępie ile czasu będę miał spokój z wymianą akumulatora na nowy. Dlatego jeśli na forum są jacyś wieloletni posiadacze zegarków zasilanych energia słoneczną ( nie tylko Casio) proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami w tym temacie. Dziękuję i pozdrawiam.

Edytowane przez share28

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótko: jeżeli przeczytasz instrukcję i będziesz się do niej stosował, to masz spokojnie 10-15 lat, chociaż znam przypadki, że dłużej.


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótko: jeżeli przeczytasz instrukcję i będziesz się do niej stosował, to masz spokojnie 10-15 lat, chociaż znam przypadki, że dłużej.

w instrukcji nie znalazłem nic na temat specjalnego traktowania zegarka pod katem przedłużenia żywotności akumulatorka, są za to porady dotyczące utrzymywania go w stanie pełnego  naładowania pod katem zapewnienia działania wszystkich funkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o to chodzi.

Jak schowasz do szuflady, rozładujesz uku i zostawisz w takim stanie, to padnie po roku.

Inaczej mówiąc: akumulator też człowiek - potrzebuje słońca żeby żyć ;)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o to chodzi.

Jak schowasz do szuflady, rozładujesz uku i zostawisz w takim stanie, to padnie po roku.

Inaczej mówiąc: akumulator też człowiek - potrzebuje słońca żeby żyć ;)

A sam masz jakieś doświadczenia w tym temacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie 8 lat bez problemu :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 5 latach padł mi akumulator w Timex. Zaniosłem go do serwisu przy Al. Jerozolimskich w Wawie i powiedziano mi że ten model akumulatora nie jest już dostępny. Włożono mi zwykła baterie. Chodzi od roku na zwykłej baterii i sam jestem ciekawy ule jeszcze pociągnie


nie spiesz się ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie g-shock trzyma się od 7 na tym samym akumulatorku. Nie mogę nigdzie znaleźć informacji jaki dokładnie akumulator siedzi w gwn-q1000 ale na 90% jest to jakiś typowy dla marki model i będzie on jeszcze długo dostępny. :)


<p>amw-705d db-35h db-v300 g-2300 g-8900sc[mod] ga-110hc[mod] dw-6930a[mod] gb-x6900[mod] gw-6900b[mod] grx-5600ge gwx-5600c gwx-5600c[mod] gwx-8900b[mod] gw-9230[mod] g-9300[mod] gw-9430 gw-3000b[mod] gw-4000 gwn-1000b[mod] gwn-q1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to całkiem ładnie 7-8 klat nie jest źle. Timexy może jakaś gorszą technologię mają, albo poprostu pech. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Nie mogę nigdzie znaleźć informacji jaki dokładnie akumulator siedzi w gwn-q1000"

 

To jest CTL1616. W specyfikacjach technicznych jej żywotność jest określana na 100+ pełnych cykli naładowania/rozładowania. Ale już w GPW-1000 czy MRG stosowana jest CLB2016 o podwyższonej trwałości (500+ ładowan).

Edytowane przez Banalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak to się odnosi do tego gdy zegarek jest często doładowywany podczas noszenia go na ręce :rolleyes:


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akumulator masz przewidziany na ok. 10 lat. Jeśli ktoś wstawi Ci zwykłą baterię musi odłączyć doładowywanie z ogniw słonecznych.

Akumulator w zegarku nie powinien być rozładowywany poniżej połowy napięcia nominalnego- jak każdy akumulator ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciekawe jak to się odnosi do tego gdy zegarek jest często doładowywany podczas noszenia go na ręce

 

Trwałość akumulatorka określana ilością cykli ładowania/rozładowania to oczywiście parametr teoretyczny, laboratoryjny. Po prostu taka standaryzacja pomiarowa daje możliwość porównania różnych akumulatorków. Przy czym oczywiście nie oznacza, że jeśli akumulator przekroczy ileś-tam ładowań określonych przez producenta to będzie do wyrzucenia. To jest minimalna ilość ładowań, którą gwarantuje producent przy zachowaniu parametrów fabrycznych. Taki akumulator zapewne będzie działać znacznie dłużej, ale np może zacząć spadać jego pojemność.

 

Wracając do pytania, to raczej trudno będzie określić jaka będzie rzeczywista wytrzymałość akumulatora w realnym użytkowaniu w oparciu o dane jakie podaje producent. Natomiast z dużym prawdopodobieństwem można założyć że trwałość akumulatora określana na "500" będzie istotnie większa niż tego z parametrem "100", także przy codziennym użytkowaniu.

 

Dane porównawcze bateryjek znalazłem na WUS: http://forums.watchuseek.com/f17/clb2016-2449145.html .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi cyklami to może jest tak, że jak bateria jest doładowywana np 10% to wtedy jest 1/10 cyklu


"Nie mogę nigdzie znaleźć informacji jaki dokładnie akumulator siedzi w gwn-q1000"

To jest CTL1616. W specyfikacjach technicznych jej żywotność jest określana na 100+ pełnych cykli naładowania/rozładowania. Ale już w GPW-1000 czy MRG stosowana jest CLB2016 o podwyższonej trwałości (500+ ładowan).

gpw 1000 też ma CTL 1616 https://casiowatchparts.com/replacement/batteries/g-shock-batteries/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błędy w katalogach drukowanych są na porządku dziennym, rzadziej można je spotkać na stronkach www (po prostu łatwiej poprawić  ;)  ).

 

Ale akurat serwis który przywołałeś wydaje się kompletnie niewiarygodny.  Co do bateryjki w GPW-1000 jakoś nie może się zdecydować, bo tu dla odmiany podają CLB2016: https://casiowatchparts.com/g-shock-wiki/gpw-1000/ .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to GWN Q1000 mają nowsze czyt. energooszczędne sensory więc wystarcza bateria CTL1616 o mniejszej pojemności. Twój model jest nieco starszy więc prawdopodobnie potrzebuje akku o większej pojemności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Zastosowanie mocniejszego i kilkukrotnie droższego akumulatora zapewne było podyktowane względami technicznymi, bo trudno sobie wyobrazić aby Casio specjalnie podnosiło sobie koszty produkcji... 

 

Można się domyślać że wynikało to z prądożerności modułu GPS. Ale Casio sobie chyba już poradziło z problemem, bo w nowszym Gravitymasterze (GPW-2000) wróciło do powszechnie stosowanego w wielu innych modelach akumulatorka, czyli CTL1616 właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam siedzi clt1616 to koszt w zibi takiego aku to 15zl (+ przesyłka 17 ;) ) u zegarmistrza pewnie z wymianą i testami wyjdzie 70. Po za tym to tak popularny akumulator, że jeszcze długo będzie dostępny.


<p>amw-705d db-35h db-v300 g-2300 g-8900sc[mod] ga-110hc[mod] dw-6930a[mod] gb-x6900[mod] gw-6900b[mod] grx-5600ge gwx-5600c gwx-5600c[mod] gwx-8900b[mod] gw-9230[mod] g-9300[mod] gw-9430 gw-3000b[mod] gw-4000 gwn-1000b[mod] gwn-q1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Casio GW-3000M 4A zakupiony 2012r do tej pory jest sprawny. Jak jest nie noszony to kładę go na parapet żeby się lepiej podładował. Czy to coś daje nie wiem, robię to z przyzwyczajenia.

Zapomniałem dodać rok temu pierwszy raz delikatnie zaparował.

Edytowane przez olo72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wyczytałem to zegarek trzeba utrzymywać w stanie jak najwyższego poziomu naładowania akku, najbardziej zabójcze jest rozładowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.