Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
kumite

Chodzik sprężynowy

Recommended Posts

Witam!

Przyjrzałem się mechanizmowy, który kiedyś zakupiłem. Nie wiem do jakiej skrzyni można go przypisać i czy można stwierdzić,że jest z produkcji naszych południowych sąsiadów. Liczyłem długość wahadła, wychodzi ca 41cm, jak do miniaturki. Tarcza 16,ale i mniejsza mogłaby tutaj być zastosowana. Napęd chodzika sprężynowy z rozkładanym bębnem. Część bębna ze sprężyną przykręcona jest do płyty, a wałek z mechanizmem do nakręcania i kołem wieńcowym, to druga niezależna część. W tej części także jest blokada napędu. Rozmiar płyty to 6x9x1,4.

Jest również pokazany autograf ,zapewne zegarmistrza naprawiającego ten mechanizm z 1902r. Wygląda na czeskiego fachowca. 

Może koledzy spotkali się z takim mechanizmem i wiedzą do jakiej skrzyni można go przypisać. Rezerwy chodu nie znam. Mechanizm sprawny, kotwica bez możliwości regulacji i nietypowym wyglądzie jak na wiedeńczyka. Mocowanie mechanizmu przygotowane do sań drewnianych. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie ? 

Pozdrawiam

piotr

post-67478-0-17868100-1509298330_thumb.jpg

post-67478-0-92683200-1509298340_thumb.jpg

post-67478-0-14008500-1509298342_thumb.jpg

post-67478-0-93266400-1509298342_thumb.jpg

post-67478-0-91553300-1509298343_thumb.jpg

post-67478-0-15793900-1509298345_thumb.jpg

post-67478-0-06936200-1509298346_thumb.jpg

post-67478-0-93410200-1509298346_thumb.jpg

Edited by kumite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Taraj
      Witajcie
      Założyłem nowy temat.
      O chodzikach jest sporo ale nie wiem gdzie mógłbym się z tym zegarem podpiąć. Jakby co to proszę Piotrze o przeniesienie go w inne miejsce.

Ad rem. Mam niesygnowany chodzik tylko z numerami. Chciałem się coś dowiedzieć kto mógłby być
      producentem. Zegar w przyszedł ostatnio z UK, nr mechanizmu 44 xxx. Mechanizm wygląda jakby ktoś go
      wsadził w całości do oleju licząc , że zacznie działać. Stan opłakany , zaschnięty olej czy też jakieś smarowidło,
      wykwity korozji na mosiądzu. Soczewka wahadła pogięta. Skrzynia wymaga troski, ubytki,  spojenia gdzieniegdzie puściły.
      Niekompletna broda i górka.

Mechanizm ma trochę Endlerowych elementów

-Sanki
      -widełki nastawne / kształt
      -wymiary płyty
      -Ograniczniki wychyłu wahadła umiejscowione w tym samym miejscu co inne Endlery.
      -Oś minutowa podobna / kształt.

ponadto :
      Wszystkie  elementy mechanizmu numerowane i zgodne z ostatnią cyfrą na płycie.

Co do skrzyni to nie ma żadnych pieczątek czy innych oznaczeń.
      Sanki były mocowane tylko raz (brak innych otworów).

Mechanizm  udało mi się doczyścić, przeszlifować palety i uruchomić,  jak na razie działa.

Stan zabrudzenia

Zegar na stanowisku roboczym

• By pajabrava
      Witam Koleżenstwo szanowne.
      Choc poprzedni temat,mimo prawie 400 odsłon nie dał odpowiedzi, jaki to kominkowiec stoi na półce w mej chatynce?, to moze z tym tematem pomozecie.
      kupiłem , go w zasadzie dla wahadła,ale po rozebraniu delikwenta ukazał się dziwacznie prosty,bardzo głośny ale działajacy chodzik,bez znaków producenta. Prosze powiedzcie,kto mógł go stworzyć??
      Marek Jacek

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.