Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

LukasB

Jak prawidłowo dobrać blaszkę/sprężynkę do mechanizmu/wahadła

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie związane z prawidłowym doborem długości blaszki/sprężynki do wahadła. Z tego co wyczytałem, a dotyczy to długości blaszek pomiędzy oprawkami, że mierzy się odległosć między dolną krawędzią oprawki umocowanej w siodełku a osią kotwicy. Następnie wymiar mnoży się razy 3.Czy ktoś mógłby to zobrazować. 

 

Kolejne pytanie, co z długością całkowitą sprężynki i szerokością. Mam starą pękniętą, ale czy była właściwa założona tego nie wiem. Dlatego chciałem sie dowiedziec jak prawidłowo dobrać sprężynkę nwet w przypadku jej braku.

 

Pozdrawiam,

post-31669-0-40121700-1511086116_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez zbytniej przesady. Ma być zbliżona rozmiarami. Nie powinna mieć luzu w szczelinie wieszaka. Oczywiście należy ją zablokować kołeczkiem. I tyle.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe pytanie !

Na zdrowy rozum punkt giecia sprezynki powinien byc na wysokosci osi oski kotwicy.

 

pozdrawiam

 

Edit: opisujac regulacje Brocota, pomierzylem, ze punkt giecia sprezynki mozna przesunac max o 3,33mm, czyli w powyzszym zdaniu powinno byc:

 

 

"Na zdrowy rozum punkt giecia sprezynki powinien byc gdzies na wysokosci osi oski kotwicy."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale wiele zegarów, podobnie jak ten słynny trzmiel z plakatu w zakładach Boeinga, o tym nie wie ;) I świetnie chodzi.


Patrząc na załączone zdjęcia martwiłbym się raczej skutkami upadku wahadła.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez zbytniej przesady. Ma być zbliżona rozmiarami. Nie powinna mieć luzu w szczelinie wieszaka. Oczywiście należy ją zablokować kołeczkiem. I tyle.

Wydaje mi sie ze powinna miec luz, a to dlatego zeby wahadlo pod swoim ciezarem ustalilo pionowa pozycje sprezynki.

 

 

Wysłane z mojego XT910 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tobie się wydaje, a ja piszę w oparciu o praktyczne doświadczenia :)


W przypadku zbytniego luzu wahadło zaczyna zataczać "ósemki". Piszą zresztą o tym w podręcznikach zegarmistrzowskich.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja  gdzies  czytalem  ze  im  krotsze  wahadlo  tym  dluzsza sprezynka,,,,przy  sekundowym bardzo krotka,


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę dwie strony ze starego Adela. Jest oczywiście i o tym ugięciu w 1/3 i poziomowaniu. I o braku luzu. Z długim, ciężkim wahadłem na długiej sprężynce może być kłopot. 

post-6402-0-88135700-1511105249_thumb.jpgpost-6402-0-57346200-1511105254_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.