Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
marsden

Remont i modowanie Orienta Mako

Recommended Posts

 

Post ten być może pomoże tym, którzy szukają informacji.

 

Od jakiegoś czasu myślałem o uzupełnieniu kolekcji o Orienta Ray. Trafiła się okazja kupienia względnie tanio zdewastowanego niebieskiego Orienta Mako. Zegarek był w opłakanym stanie. 

Praktycznie i dosłownie rozpadł mi się rękach: od razu wypadł wkład bezela, a sam pierścień został mi w palcach po kilku obrotach, szkiełko było krzywo osadzone z odpryskami, przycisk zmiany dnia był ułamany i wypadł sam. Cała koperta i dekiel miały głębokie rysy.

Dobra wiadmość natomiast była taka, że mechanizm działał bez zarzutu, tarcza i wskazówki w bardzo dobrym stanie.

 

Opcja odbudowy do stanu jak z fabryki jest niewykonalna. Jak wiadomo Orient nie sprzedaje części zamiennych (co jest chore), a oficjalny serwis weźmie za kompletną wymianę koperty pieniądze przewyższające zakup nowego zegarka.

 

Pozostał wariant drugi, znacznie bardziej zresztą atrakcyjny. Budowa własnego zegarka. W końcu fajnie jest mieć limitowaną serię Mako robioną na zamówienie dostępną w ilości sztuk jeden  :P

 

Zgromadzone części.

W górnym rzędzie części oryginalne, pod nimi zamienniki. Uszczelka szkła od Seiko nie pasuje, dlatego jest przekreślona.

post-76186-0-27314500-1512855229_thumb.jpg

 

A więc do dzieła:

1. Rozbiórka do gołej stali i mycie.

Większość już się dokonała rękami poprzedniego właściciela. Pozostało: odkręcić dekiel, wyjąć koronkę, wyjąć mechanizm. Szkiełko ledwo się trzymało więc wystarczyło wypchnąć od środka paluchem. 

Koperta, dekiel i sprężyna bezela trafiły najpierw do zgrubnego pędzlowania płynem do mycia naczyń, a potem dokładnego mycia w pojemniku z benzyną ekstrakcyjną. Chodziło o pozbycie się jakichkolwiek osadów brudu z zakamarków tych elementów.

 

2. Szlifowanie i polerka koperty i dekla. 

Miska z wodą z kilkoma kroplami płynu do mycie naczyń. Lupa powiększająca 2x i dobre oświetlenie.

Duuuużo cierpliwości i wolnego czasu. Zacząłem w piątek wieczorem a skończyłem w niedzielny wieczór.

Szlifowanie na mokro. Najpierw wszystkie głębokie uszkodzenia koperty wyrównałem papierem 400. Wypłukałem kopertę, zmieniłem wodę w misce na świeżą. Potem całość papierem 600, płukanie i zmiana wody i wreszcie 1500. Przeskok z 600 na 1500 jest spory, więc pozbycie się rys zajmuje sporo czasu. Ale ja wolę trochę dłużej szlifować drobniejszym papierem, niż stopniowo zmniejszać gradację i mieć w konsekwencji mieszaninę rys o różnej głębokości. Po osiągnięciu idealnie gładkiej powierzchni, bez widocznych rys po porzednim papierze nawet pod powiększeniem lupy, czas na ostateczną polerkę. Bawełniana szmatka i pasta Merard Luxor pomarańczowa. Aż do idealnego lustra. Znęcałem się na kopertą dopóki były na niej choćby najmniejsze zmatowienia pod lupą.

 

Z deklem sprawa była nieco bardziej skomplikowana, bo jest na nim wybite logo i informacje plus laserowo wypalony model zegarka. Nie chciałem się tego pozbywać. A niektóre rysy były bardzo głębokie. Więc zewnętrzna część dekla została wypolerowana na lustro taką samą technika jak koperta. Natomiast środkowa otrzymała tylko porządny szlif 600 na mokro, bez dalszego polerowania. Nawet dobrze, że dekiel zachował blizny wojenne - powiedzmy, że dodaje to charakteru całemu zegarkowi.

 

3. Nowe szkiełko oczywiście szafirowe.

Do Mako/Ray pasują wszystkie szkła od Seiko SKX, czyli 31mm średnicy. Ja swoje kupiłem u Dagaza za okazyjne 28 dolarów: podwójnie wypukłe, 5,5 mm. Bez antyrefleksu.

Dużo większym problemem niż samo szkło okazała się uszczelka szkiełka, którą należy obowiązkowo wymienić razem ze zmianą szkła. Potrzebne wymiary to 32mm zewnętrznej średnicy, 1,4 mm wysokości (a nie 1,2mm jak podałem przed edycją postu!) i grubość 0,6mm. Rzecz nie do kupienia. Typowe dostępne uszczelki do szkiełek nie  przekraczają grubości 0,4mm (takie są np. w Seiko). Z tego powodu musiałem użyć ponownie starą uszczelkę. Gdbyby się nie udało planem B było wykonanie własnej: arkusz/taśma miękkiego plastiku o grubości 0,6mm, lekkie zaokrąglenie jednej krawędzi drobnym papierem ściernym, wycięcie  skalpelem paska o szerokości 1,2mm i długości 32mm x liczba 3,1415. Minusem byłby brak wodoszczelności przy takim rozwiązaniu. 

 

4. Nowy używany przycisk zmiany dnia od innego Mako - martwego dawcy, który się szczęśliwie trafił na eBayu. Polerka przycisku jak w przypadku koperty znów po dokładnym usunięciu brudu. 

Wymyślony plan B naprawy ułamanego przycisku niestety zakładał użycie specjalistycznych narzędzi. Na szczęście nie muszę go realizować. 

 

5. Nowy bezel kupiłem u jedynego dostawcy tego dobra dla Orientów, u yobokies. Wkładka do bezela tez od niego. Podstawową zaletą jest możliwość użycia dowolnego inserta od Seiko SKX - a tego już trochę jest.

Wybrałem klasyczny niebieski nie ceramiczny pasujący kolorem do tarczy, drugą opcją nad którą wciąż się zastanawiam jest 'Stainless steel Doxa', a trzecią niebieski z elementami czerwonymi nawiązującymi do czerwonej końcówki sekundy. 

 

Aby założyć pierścień bezela umieściłem sprężynę na swoim miejscu. Do bezela włożyłem nowy o-ring o wymiarach 34,5mm zewnętrznej średnicy i 0,7mm grubości. Użyłem minimalnej ilości smaru silikonowego na zapadkach sprężyny i wcisnąłem bezel na kopertę. Następnie na tylną powierzchnię 

wkładki przykleiłem dwustronną cienką taśmę 3M i dokleiłem do bezelowego pierścienia. Całość kręci się dość lekko, z miłym uchu klikaniem dając 120 zamiast oryginalnych 60 kilków. Bezel + insert od yobokies to 58+28 dolców. 

 

Inne opcje:

- wypolerować oryginalny pierścień i potem wymiana samej wkładki bezela w Poljot-Euro to 250zł.

- Mało elegancka budżetowa opcja to użycie bezela od Seiko SKX. Wymiarowo pasuje, jedynie mocowanie jest inne i bezel trzyma się 'oporowo' tylko na o-ringu. W moim własnym zegarku nigdy bym się na to nie zdecydował, ale dla porządku warto wspomnieć.

 

6. Pozostało całą kopertę i szkło przetrzeć mikrofibrą. Wnętrze i tarczę odkurzyć powietrzem. 

Umieścić mechanizm w kopercie - uwaga wkładamy tak, aby najpierw umieścić przycisk zmiany dnia na swoim miejscu. W przeciwnym razie ryzykujemy jego złamanie. Włożyłem koronkę z wałkiem. Koronka nie została wypolerowana. Jest na niej logo Orienta i  uznałem, że lepiej będzie zostawić tak jak jest.

Zamknąłem kopertę, założyłem pasek i gotowe.

 

Moim zdaniem wyższy bezel i wyraźnie wypukłe szkiełko spowodowały bardziej agresywny charakter. 

Zegarek wygląda optycznie na większy i sugeruje, że mam do czynienia z 'poważnym' narzędziem.

 

Z doborem paska jest kłopot. Bo najbardziej praktyczna jest bransoleta. Z drugiej strony do nurka najbardziej pasują jednak gumy. Jak do tej pory wciąż nie zdecydowałem co do mojego Mako. Na razie jest niebieski karbonowy.

 

post-76186-0-13039300-1512855217_thumb.jpg

post-76186-0-88462700-1512855698.jpg

post-76186-0-31854400-1512855718.jpg

post-76186-0-24088800-1512855677_thumb.jpg

 

Co jeszcze można zmodować: 

- tarczę - u yobokies, ale moim zdaniem nie są ładne, za to drogie

- wskazówki - ponoć pasują od mechanizmów Seiko, więc wybór bardzo duży.

 

Mnie się akurat oryginalna tarcza i wskazówki podobają, więc nie zamierzam nic zmieniać. Ten Mako na pewno ze mną zostanie na dłużej.

Edited by marsden

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest gość”u

Rozpoczęcie od grad. 400... Nie dziwie się, żeś później to wyprowadzał do niedzieli :D Fajnie wyszedł :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra robota i fajny wpis. Jak wrażenia z double domed crystal? Bardzo zmienia odbiór zegarka? zmiana na +? czemu zdecydowałeś się na brak AR?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ta Bulova 98C62 Marine Star faktycznie wygląda jakby żywcem zdarta z Orienta. Porozglądam się - może dopadnę coś tanio, rozłożę i porównam. Ponoć nawet średnica tego bezela jest identyczna.

 

Szkiełko DD? Minus - trudno odczytać tarczę pod dużym kątem ze względu na efekt soczewki. Plus - moim zdaniem lepiej  wygląda niż płaski oryginał. Zrobił się taki prawdziwy męski nurek. No i szafir - to naprawdę trudno zarysować.

Ogólnie jestem zadowolony i nie zamieniłbym z powrotem na oryginał. 

 

AR? Nie chciałem kolorowanego szkiełka. Tarcza/bezel/pasek = dużo tego niebieskiego i wydawało mi się, że dodatkowe efekty nie są potrzebne. Pomijam wyższą cenę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta Bulova 98C62 Marine Star faktycznie wygląda jakby żywcem zdarta z Orienta. Porozglądam się - może dopadnę coś tanio, rozłożę i porównam. Ponoć nawet średnica tego bezela jest identyczna.

 

Szkiełko DD? Minus - trudno odczytać tarczę pod dużym kątem ze względu na efekt soczewki. Plus - moim zdaniem lepiej  wygląda niż płaski oryginał. Zrobił się taki prawdziwy męski nurek. No i szafir - to naprawdę trudno zarysować.

Ogólnie jestem zadowolony i nie zamieniłbym z powrotem na oryginał. 

 

AR? Nie chciałem kolorowanego szkiełka. Tarcza/bezel/pasek = dużo tego niebieskiego i wydawało mi się, że dodatkowe efekty nie są potrzebne. Pomijam wyższą cenę.

 

Jak dopadniesz tę Bulovę to daj znać. Mam bezel w fatalnym stanie, na dodatek jego spręzynka już pękła. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super projekt.Bardzo mi się podoba wynik Twojej pracy.

 

Za chwile będę właścicielem Orienta Blue Ray i sam zastanawiam się nad wymianą szkiełka na szafirowe.

Chciałbym zostawić oryginalny bezel i nie wiem jakiej grubości szkiełko kupić.

Czy lepiej kupić szkiełko płaskie czy wypukłe?

 

Znalazłem na Aliexpress różne szkła szafirowe za ok 20 dolców, grubości od 1- 4 mm, płaskie i wypukłe.

Z tego co piszesz potrzebne jest szkiełko o średnicy 320 mm?

 

A propos szkiełka, co oznacza że szkło jest podwójnie wypukłe i co daje grubsze szkło np. w Twoim przypadku 5,5 mm?

 

 

Zadałeś pytanie (chyba retoryczne) co możesz jeszcze wymienić - myślałeś o wymianie dekla na taki ze szkiełkiem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy lepiej kupić szkiełko płaskie czy wypukłe?

 

Zależy od tego jaki efekt chcesz osiągnąć i co się bardziej podoba. Mnie osobiście bardziej podoba się wypukłe, zwłaszcza z tym zmodowanym bezelem.

 

 

Znalazłem na Aliexpress różne szkła szafirowe za ok 20 dolców, grubości od 1- 4 mm, płaskie i wypukłe.

Z tego co piszesz potrzebne jest szkiełko o średnicy 320 mm?

 

 

Oryginalne szkło ma średnicę 31mm. Gniazdo w kopercie ma średnicę 32mm. Pomiędzy szkłem i kopertą jest plastikowa uszczelka o grubości 0.6mm, która trzyma szkło na miejscu i zapewnia wodoszczelność.

 

A propos szkiełka, co oznacza że szkło jest podwójnie wypukłe i co daje grubsze szkło np. w Twoim przypadku 5,5 mm?

 

 

Szafiry są produkowane w różnych kształtach i rozmiarach.

 

Oryginalne szkło w Mako/Rayu jest płaskie z obu stron i ma 3mm grubości. Jest to dokładnie to samo co do diverów Seiko SKX.

 

Można mieć wypukłe tylko od góry (określane jako D), lub wypukłe od góry i od dołu (podwójnie wypukłe jak soczewka, oznaczane jako DD). Z racji tej wypukłości takie szkło na środku jest grubsze (np. ma 5,5mm) niż przy brzegach, gdzie ma standardowe 3mm. Producent podaje maks grubość.

Wypukłość daje niewielki efekt soczewki powiększającej tarczę. Minusem tych wypukłości jest to, że nie można odczytać tarczy pod dużym kątem (proponuję wziąć lupę powiększającą, żeby zrozumieć jak to działa).

 

No i można mieć szafiry z powłoką antyrefleksową lub bez. AR są w różnych kolorach.

 

 

Zadałeś pytanie (chyba retoryczne) co możesz jeszcze wymienić - myślałeś o wymianie dekla na taki ze szkiełkiem?

 

Chyba do Mako/Reya nie ma - ja nie widziałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkło powinno być ok (zakładając oczywiście, że to faktycznie szafir).

 

Uszczelka szkła to nie okrągły gumowy o-ring - to z Twojego linku nie będzie pasować!

Jest płaska zrobiona z miękkiego plastiku 0,6x1,4mm. W rozmiarach do Mako/Ray nie udało mi się niestety nigdzie znaleźć. W sklepach z częściami do zegarków najgrubsze to 0,4mm - takie są np. w Seiko. 

Aby zachować wodoszczelność i poprawne osadzenie szkła należy zastosować nową uszczelkę z każdą wymianą. Ja niestety z powodu braku zamiennika musiałem ponownie użyć tej samej. Ale nie zamierzam z moim Mako nurkować. 

Edited by marsden

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marsden, napisałeś:

"Oryginalne szkło w Mako/Rayu jest płaskie z obu stron i ma 3mm grubości. Jest to dokładnie to samo co do diverów Seiko SKX."

"Oryginalne szkło ma średnicę 31mm. Gniazdo w kopercie ma średnicę 32mm. Pomiędzy szkłem i kopertą jest plastikowa uszczelka o grubości 0.6mm, która trzyma szkło na miejscu i zapewnia wodoszczelność."

 

Według poniższego filmu szkło w SKX ma 315 mm i 2,5 mm grubości.

https://www.youtube.com/watch?v=T0Zqit4r0wM

Na filmie widać że gość nie wymienia uszczelki, może to nie jest konieczne?

Ty nie wymieniłeś, sprawdzałeś szczelność swojego sikora?

 

Znalazłem takie szkiełko:

https://pl.aliexpress.com/item/Free-Shipping-1pc-2-5mm-Thick-Flat-Sapphire-30-30-5mm-Size-for-Watch-Repair-Watch/32588555667.html?spm=a2g17.10010108.1000013.4.4904f4ddWBaDj7&traffic_analysisId=recommend_2088_2_90158_iswistore&scm=1007.13339.90158.0&pvid=4c8b2a71-f341-4df0-89f8-284070027487&tpp=1

 

i takie uszczelki:

https://pl.aliexpress.com/item/1-75mm-THICK-WATCH-O-RING-SEALS-GASKETS-FITS-MANY-CASE-BACKS/32813893964.html?spm=a2g17.search0104.3.8.psu2z4&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10152_10065_5000015_10151_10344_10068_10345_10342_10325_10343_51102_10546_10340_10341_10548_5130015_10609_10541_10084_10083_10304_10307_5870020_5080015_10312_10059_10313_10314_10534_100031_10604_10103_10605_10594_5060015_10142_10107,searchweb201603_25,ppcSwitch_5&algo_expid=7ed9e055-0433-4396-987b-74f6b70cbaf4-1&algo_pvid=7ed9e055-0433-4396-987b-74f6b70cbaf4&transAbTest=ae803_4&rmStoreLevelAB=5

Zakładając że szkło byłoby 315 może takie uszczelki 0,4mm byłyby ok?

Ta uszczelka z linka ma wysokość 1,75mm (jest też wersja 1,25mm ale według sprzedawcy ona jest dla szkła do 2 mm grubości)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby nie było żadnych wątpliwości co i jak wziąłem kopertę od Mako 1 generacji, oryginalne szkiełko, oryginalny bezel, oryginalną uszczelkę szkła i uszczelkę szkła od Seiko SKX, pomierzyłem wszystko i poniżej zamieśćiłem efekty.

 

Wymiary oryginalnego szkła:

post-76186-0-59664900-1514056451_thumb.jpg

 

Wymiary gniazda szkła w kopercie:

post-76186-0-88037000-1514056457_thumb.jpg

 

Średnica wewnętrzna bezela:

post-76186-0-27026500-1514056466.jpg

 

Wymiary oryginalnej uszczelki szkła:

post-76186-0-19736900-1514056475_thumb.jpg

 

Wymiary oryginalnej uszczelki szkła od Seiko SKX007:

post-76186-0-85776900-1514056482_thumb.jpg

 

Przyznaję, że w moim opisie popełniłem błąd, bo wysokość oryginalnej uszczelki to 1,4mm a nie 1,2 (zaraz poprawię mój post).

 

Przy wymiarach szkła 31,5mm jest bardzo prawdopodobne, że oryginalna uszczelka od Seiko się sprawdzi. Szkiełko też powinno zmieścić się we wnętrzu bezela Orienta, choć nie mam Seiko pod ręką więc nie jestem w stanie podać wymiaru wewnętrznego oryginalnego bezela SKX.

 

Mam nadzieję, że to pomoże podjąć decyzję co do wymiarów.

Edited by marsden

Share this post


Link to post
Share on other sites

Woow, jestem w szoku, pełna profeska.

Myślę, że w tym poście jest wszystko co każdy powinien znaleźć zastanawiając się na wymianą szkła i bezela w Ray/Mako

Przeszukałem sieć i muszę Ci przyznać że twój post jest najbardziej pomocny w tym temacie.

 

Dzięki za info.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przydatne informacje,

dzięki że ci się chciało kolego.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skończyłem remontować drugie Mako, czyli dawcę dla tego modowanego z pierwszego posta.

Tym razem celem było przywrócenie stanu fabrycznego. Trochę to trwało, bo grzebanie było i w mechaniźmie i polerka i wymiana szkła i szukanie plus dostawa części.

 

Dzisiaj wreszcie przyszedł czas na finał, czyli założenie bezela. Więc pomyślałem, że wrzucę parę zdjęć + opis co i jak - bo wyjaśnienia całkowicie czytelnego i klarownego w sieci chyba nie ma. A bezel to w miarę prosta sprawa, którą przy odrobinie zdolności manualnych można zrobić samemu.

 

Kompletny bezel składa się z 4 części: sprężyny, o-ringa wchodzącego w rowek w pierścieniu bezela oraz wkładki bezela przyklejonej do pierścienia.

 

post-76186-0-57324200-1515867903_thumb.jpg

 

Pierścień bezela trzyma się na kopercie 'na wcisk'. Żeby bezel zdjęć trzeba między pierścień a kopertę włożyć nóż i podważać z wyczuciem aż zacznie schodzić. Oczywiście chroniąc kopertę przez zarysowaniem, no chyba, że mamy w planach jej kompletną polerkę.

Ten konkretny był wyjątkowo oporny z racji brudu i dopiero moczenie przez kilka godzin w WD40 rozpuściło syf i dało pewnie trochę poślizgu umożliwiając podważanie go stopniowo naookoło w kilku miejscach aż zeskoczył. Swoją walkę opisałem tu: http://zegarkiclub.pl/forum/topic/155501-oporny-bezel-w-orient-mako-ni-hu-hu/

Z niezapuszczonego i zadbanego zegarka bezel powinien zeskoczyć stosunkowo łatwo.

 

 

Montaż polega na umieszczeniu wszystkich części na swoim miejscu:

 

Sprężynę włożyłem na miejsce w kopercie. Jej dwa kołki wchodzą w odpowiednie miejsca w kopercie. Dwa płatki sprężyny odpowiedzialne za 'klikanie' i ruch bezela  tylko w jedną stronę można oszczędnie na końcu posmarować silikonem.

 

O-ring po minimalnym nawilżeniu powierzchni silikonem włożyłem na miejsce w pierścieniu bezela. Ja kropelkę smaru silikonowego umieszczam między palcami i przeciągam o-ring między nimi. Zbyt duża ilość spowoduje gromadzenie się pod bezelem brudu!

Zadanie o-ringa to stabilizacja ruchu obrotowego, amortyzacja i centrowanie bezela wokół szkła.

 

Założony o-ring i insert czekający na wklejenie

post-76186-0-95443700-1515867909_thumb.jpg

 

Następnie wkleiłem insert do pierścienia. Pierścień narażony jest na odkształcenia więc trzeba użyć elastycznego kleju. Najpopularniejszą metodą jest użycie cienkiej taśmy dwustronnej 3M. Akurat takiej nie miałem pod ręką, poza tym powierzchnia styku między wkładką a pierścieniem jest bardzo wąska (mniej więcej o połowę mniejsza niż w Seiko) więc użyłem kleju kontaktowego.

Po odtłuszczeniu obu powierzchni i dokładnym odkurzeniu (uwaga na paprochy, jak się taki przyklei między wkładką a pierścieniem to jest niezły cyrk z jego usuwaniem!) posmarowałem powierznię styku pierścienia CIENKĄ warstwą kleju przy pomocy końcówki igły lekarskiej (klej nie ma prawa się wycisnąć spod wkładki). Następnie od razu przyłożyłem insert i nieco nim poruszałem, żeby rozprowadzić klej na jego powierzchni i całość została na kilka godzin do wyschnięcia.

To prawda, że zrobiłem to inaczej niż zwyczajowe klejenie 'butaprenem', bo normalnie smaruje się obie powierzchnie i dopiero po wstępnym przeschnięciu dociska. Ale na wkładkę praktycznie nie działają żadne siły, a tu bardziej liczy się estetyka niż super solidne trzymanie. A nawet chodzi o to, żeby taki insert dało się w przyszłości  w miarę łatwo odkleić.

 

Wreszcie zegarek ułożyłem na miękkiej podkładce na stole (np. podkładce pod myszkę) i kompletny bezel wcisnąłem na miejsce naciskając zdecydowanie palcami po przeciwległych stronach.

 

Oto efekt

post-76186-0-77522600-1515867918_thumb.jpg

 

 

Aaaa i jeszcze jedno. Wyżej w wątku jest wzmianka o podobnie wyglądającym bezelu w starszym modelu Bulovy Marine Star. Niestety nie udało mi się znaleźć takiej Bulovy, żeby potwierdzić czy bezele lub przynajmniej ich wkładki są wymienne z Ray/Mako. 

Kontakt z serwisem Bulovy zakończył się zwyczajowym 'nie sprzedajemy części klientom indywidualnym lub nieautoryzowanym punktom'.

Więc niestety nie mogę potwierdzić wymienności.

 

Może się komuś ten post na coś przyda.

Edited by marsden

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdzie mogę kupić koronkę z wałkiem do Mako Gen.1 EM65 lub samą koronkę, ewentualnie jeszcze tubus? Nigdzie w sieci nie ma, Poljot Euro nie odpisuje...4 zegarmistrzów twierdzi, że nic nie dobierze z zamienników :(

sam wałek dostanę bez problemu, natomiast koronka/tubus to ogromny kłopot... może ktoś z forum ma. Blokuje mnie to do dalszego modowania zegarka, póki nie znajdę tych elementów wstrzymuję się z zakupem bezela typu coin pod insert skx ????

Edited by smartycar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jak kolega pisał Orient nie produkuje części zamiennych co oznacza że może to być problem... Jedynie pozostaje mieć nadzieję że poljot odpisze i będzie miał możliwość zamówienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Jak na razie podoba mi się jak starzeje się mój Mako II ale pytam profilaktycznie gdybym się zdecydował na wymianę szkiełka na szafirowe wypukłe to czy samemu można sobie poradzić w zestawie jak z Ebay ?

https://www.ebay.com/itm/383536858707

 

Do tego do wyboru są kolory. Który ew. ładnie wygląda na niebieskiej tarczy z bezelem PEPSI ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 25.02.2022 o 14:47, kaeres napisał(-a):

Do tego do wyboru są kolory. Który ew. ładnie wygląda na niebieskiej tarczy z bezelem PEPSI ?

 

Ja mam niebieskiego Raya II i szkiełko z Seikomods z niebieskim antyrefleksem, wygląda bardzo ładnie, ale to też kwestia gustu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem zmuszony już do wymiany szkiełka i najlepiej samej wkładki bezela w Pepsi Mako 2.

Proszę dopomóżcie w wyborze szkła szafirowego.

Na seikomods znalazłem to szkiełko - https://www.seikomods.com/shop/ct020/

O uszczelce już pisaliście w wielu miejscach, że nie pasuje.

Gdzie mam więc kupić oryginalną uszczelkę jeżeli nie przy takim super pasującym szkiełku do dedykowanego modelu zegarka ?

Stara uszczelka (5 letnia) MUSI być wymieniona ?


Ew. znacie jakiegoś specjalistę z forum, który ogarnia tematy wymiany szkiełek ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.