Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bralineczeka

6R15 - rezerwa chodu a dokładność wskazań.

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem zegarka na 6R15.

Mam pytanie: jak długo po nakręceniu do pełna zegarek powinien chodzić stabilnie? Wydaje mi się, że przy jego rezerwie chodu powinna to być przynajmniej doba jeśli nie dłużej.

Ze względu na krótki czas nie zdążyłem zrobić jakichś szczególnych obserwacji ani zmierzyć rzeczywistej rezerwy, ale zauważyłem, że po nakręceniu do pełna po ok. 12 godzinach pokazuje minus 2-3 sekundy, natomiast po ok. 24 godzinach jest już jakieś plus 20 sekund i z czasem przyspiesza coraz bardziej.

Dodam, że zegarek ma ponad 4 lata i z tego co wiem nie był zbyt często noszony. Może po prostu czas na konserwację.

A przy okazji. Możecie polecić sprawdzonego zegarmistrza od Seiko na Śląsku?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6R15 z tego co pamiętam powinien mieć rezerwe od 40h wzwyż. Jeżeli nie był często noszony to po 4 latach czas najwyższy, bo jak wiadomo mechanik lubi być noszony :) Myśle że przegląd i nasmarowanie powinno pomóc. Czasami sie dzieje tak że w dzień przyspiesza, a w nocy w stanie spoczynku nadrabia. Oddaj do zegarmistrza niech on go tam wyczyści i nasmaruje, ale z zegarmistrzem na Śląsku Ci nie pomogę.


Tempus fugit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Znalazłem, że serwis gwarancyjny i pogwarancyjny świadczy zakład ZEGARMISTRZOSTWO Tadeusz Skłabania w GCH-u w Gliwicach. Miał ktoś z nimi do czynienia i może się podzielić opinią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do szukania zegarmistrza, polecam Ci aplikacje KMZiZ czyli klubową apke z nowinkami i bazą zegarmistrzów. W sklepie Play normalnie do pobrania.

Tak z ciekawości, jakie to Seiko?


Tempus fugit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem się chwalić ;-)

SEIKO SARB065 Cocktail Time. Genialny. Prawie. Jedyny minus to niezbyt garniturowa grubość. Jego 13 mm w połączeniu z dość masywnym paskiem powoduje, że niezbyt chętnie chowa się pod mankiet koszuli. Jeśli ktoś planuje coś takiego do garnituru to warto o tym pamiętać.

Ale podoba mi się na tyle, że zdetronizował Atlantica Worldmastera Art Deco, na którego chorowałem od lat a mimo to nie zdecydowałem się go kupić.

A SEIKO trafił do mnie po kilku dniach, od kiedy go zobaczyłem. Jednym słowem miłość od pierwszego wejrzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

   Wygląda na to, że zegarek faktycznie przeleżał większość swojego żywota. Przez pierwsze kilka dni chodził jak chciał, przy naciągniętej sprężynie czasami dokładnie, ale jednak przez większość czasu zasuwał ruchem niekoniecznie jednostajnie ale przyspieszonym. Na początku +5 s/d, potem +15-20 s/d a  w końcu +40, +50 s/d i to w ciągu 2-3 dni.

   Ale od kilku dni jest już bardzo ok. Po ostatnich 5 dniach ma odchyłkę całkowitą ok. -3 sek z niewielką pomocą kombinacji noszenie/odkładanie.

   Wygląda, że się rozchodził. SPA i tak dostanie, ale pewnie bliżej wiosny jak się nim trochę nacieszę.

 

   Wcześniej pomyślę o nowym pasku, bo oryginalny przez swoją grubość jest bardzo sztywny i kiepsko układa się na ręce, do tego stopnia, że po kilku godzinach odczuwam wyraźny dyskomfort.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

 

 Byłem w serwisie, żeby mi go wyczyścili i przesmarowali, ale po opisaniu objawów zegarmistrz stwierdził, że szkoda go ruszać, bo nic złego się nie dzieje. Najprawdopodobniej było to spowodowane brakiem ruchu. I spokojnie z 8 lat bez rozbierania wytrzyma. Przy obecnych smarach i szczelności zegarka jest to jak najbardziej w porządku. No chyba, że bardzo chcę wydać 250 zł to on je chętnie przyjmie.

 

Mam nadzieję, że wie co mówi. Jest to serwis z Gliwic z autoryzacją Zibi.

Wczoraj synowi poprawili niedokręcony wachnik w  fabrycznie nowym Seiko 5. (Sprowadzonym - nie z ich dystrybucji) Nie wzięli za to kasy i nawet z własnej inicjatywy sprawdzili szczelność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po poradzie, którą Tobie dał wnoszę, że to Bardzo Dobry Zegarmistrz!

 

Zdumienie mnie ogarnia jak wielu chętnych na tym forum do rozkładania na części pefekcyjnie chodzących mechanizmów w 'celu smarowania i czyszczenia' tylko dlatego, że 'już czas to zrobić'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Mam do kolegów pytanie. Nabyłem sarxa055. Werk 6R15. Proszę i informację jak rozpoznać, że sprężyna jest maksymalnie nakręcona?. Nie mam wskazania rezerwy chodu więc nie wiem jak długo go nakręcać. Wiem, że sprężyny nie zerwę ale dość długo kręcę koronką i nie dosyrzegam "objawów" nakręcenia. Stąd moje pytanie. Jak rozpoznać stan pełnego nakręcenia?

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strona 4 instrukcji obsługi:

 

If the watch is completely stopped, manually turn the crown approximately 20 times to wind up the mainspring to start the watch

Czyli 20 obrotów koronki, aby nakręcić zegarek koronką.

 

Strona 8 instrukcji:

 

wear the watch for more than 10 hours a day. If the watch is used without wearing on the wrist (if it is used on the desk like a clock, for example), be sure to wind it up fully every day at a fixed time

Noś zegarek na ręce więcej niż 10 godz. na dobę lub nakręcaj koronką każdego dnia o tej samej porze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strona 4 instrukcji obsługi:

Czyli 20 obrotów koronki, aby nakręcić zegarek koronką.

 

Strona 8 instrukcji:

Noś zegarek na ręce więcej niż 10 godz. na dobę lub nakręcaj koronką każdego dnia o tej samej porze.

Dzięki za wyjaśnienia. Chcę się przekonać jaką ma rezerwę więc muszę go odłożyć ale chodziło mi właśnie o to by określić stan maksymalnego nakręcenia by od niego zacząć liczyć. Jeszcze raz dla pewności zapytam: jeśli wykonam koronką 20 pełnych obrotów to uznaję iż jest to stan pełnego nakręcenia, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie.

Skoro chcesz dokładnie wiedzieć to nie pozostaje Tobie nic innego jak eksperyment.

Rezerwa chodu 6r15 to ok. 50 godzin.

Zostaw go w spokoju i poczekaj aż zegarek się zatrzyma. Zrób 20 obrotów koronką, odłóż go i sprawdź jak długo będzie chodził. Jeśli mniej niż 2 dni to znaczy, że nie był całkowicie nakręcony. Zrób więc np. 25 obrotów koronką i znów sprawdź jak długo pochodzi itd. Moment, w którym zwiększanie liczby nakręceń nie powoduje dłuższego chodu jest oczywiście punktem pełnego nakręcenia sprężyny. 

W ten sposób określisz dokładnie ile obrotów koronką Twój zegarek potrzebuje do pełnego nakręcenia.

 

Przypuszczam, że powinno to być w okolicy 25-30 obrotów koronki.

 

Podziel się proszę wiedzą z nami jak już to ustalisz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie.

Skoro chcesz dokładnie wiedzieć to nie pozostaje Tobie nic innego jak eksperyment.

Rezerwa chodu 6r15 to ok. 50 godzin.

Zostaw go w spokoju i poczekaj aż zegarek się zatrzyma. Zrób 20 obrotów koronką, odłóż go i sprawdź jak długo będzie chodził. Jeśli mniej niż 2 dni to znaczy, że nie był całkowicie nakręcony. Zrób więc np. 25 obrotów koronką i znów sprawdź jak długo pochodzi itd. Moment, w którym zwiększanie liczby nakręceń nie powoduje dłuższego chodu jest oczywiście punktem pełnego nakręcenia sprężyny. 

W ten sposób określisz dokładnie ile obrotów koronką Twój zegarek potrzebuje do pełnego nakręcenia.

 

Przypuszczam, że powinno to być w okolicy 25-30 obrotów koronki.

 

Podziel się proszę wiedzą z nami jak już to ustalisz. 

To trochę mi zejdzie zanim to dokładnie porównam;). Nie wiem czy mi starczy wytrwałości. Jeszcze jedna sprawa. Czy tych 20-25 obrotów to ruchy w zakresie 180 czy 360 st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełne obroty.

 

Ja niestety nigdy nie miałem przyjemności/ nie mam możliwości zaglądnąć do 6r15 a instrukcja serwisowa Seiko nie podaje ile obrotów bębna jest potrzebne do pełnego naciągu sprężyny, ani jak to się przekłada na ilość obrotów koronki. Czasami producenci takie informacje podają.

Nie pozostaje nic innego jak sprawdzanie na własną rękę.

 

A co do wymaganego czasu na w/w eksperyment. Po naciągnięciu 'od pustego' do 20 pełnych obrotów i ustaleniu czasu chodu powinieneś mieć mniej więcej orientację na ile sprężyna została naciągnięta i ile więcej obrotów potrzeba do pełnego naciągu.

 

Można się nawet pokusić o jakiś wzór matematyczny:

zmierzony czas pracy w godzinach podzielony przez 50 (czyli spodziewany czas pracy na pełnym naciągu) razy 100 = stopień nakręcenia sprężyny w procentach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie proszę o radę lub sugestie.

Mam sarw055. Werk 6R15. Zegarek od zakupu spóźniał 1-2s/dobę. Tak było przez ponad miesiąc. Niestety moja żona kupiła sobie nowe okulary i dostała piękny futerał. Szybciutko go przejąłem i włożyłem do niego zegarek. Przeleżał w nim weekend i w poniedziałek rano o zgrozo prawie 5 minut spieszył. W tym oto momencie uświadomiłem sobie, że ten przeklęty futerał ma duży magnes w zapięciu. Przez pierwszych kilka dni spieszył się ponad 30 sek/dobę, Teraz po tygodniu ustabilizował się i spieszy 6-7 sek/ dobę. Niby nie dużo ale do początkowych 2 sek daleko. Poleciałem do zegarmistrza żeby rozmagnesować bo pomyślałem że to oczywiste ale mi powiedział, że jego zdaniem nie mógł się namagnesować. Poza tym stwierdził, że by rozmagnesować musi go otworzyć i rozebrać bo całego nie może rozmagnewować (bo jak rozmagnesuje jedno to namagnesuje coś innego). Zegarek jest na gwarancji więc nie chcę go otwierać poza serwisem a z kolei gwarancyjnie nie będą naprawiać bo i tak trzyma parametry chody z dopuszczalnymi odchyleniami. Powiedzcie proszę czy opisane objawy mogą być spowodowane namagnesowaniem mechanizmu i czy rzeczywiście nie można go bezpiecznie rozmagnesować bez otwierania "profilaktycznie" by wykluczyć to jako przyczynę nagłej zmiany dokładności chodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogły.

Nie słyszałem jeszcze o technice polegającej na rozbieraniu zegarka przed demagnetyzacją. Zobacz sobie jak wyglądają demagnetyzery do zegarków.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogły.

Nie słyszałem jeszcze o technice polegającej na rozbieraniu zegarka przed demagnetyzacją. Zobacz sobie jak wyglądają demagnetyzery do zegarków.

No właśnie widziałem te niebieskie cuda za kilka dolców i filmiki na yt i myślałem że to banał trwający ca 15 sekund i nawet chciałem kupić i samemu zadziałać a tu wizja rozbierania mechanizmu w nowym zegarku. Może podejdę do innego majstra?

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Demagnetyzer to nie jest chIński wynalazek z ostatniego okresu. Porządny zakład powinien mieć takowy w wersji profesjonalnej, a personel wiedzieć jak go używać :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.