Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu kupiłem od kolegi klubowego piękny egzemplarz Bulle który jednak zatrzymywał się coraz częściej aż wreszcie stanął i nie pomagały żadne regulacje .

Sprawdzałem zasilaczem laboratoryjnym wpływ wysokości zasilania na chód ,doszedłem do 3V ale poprawa była znikoma.

Testowałem zawieszki wykonane z różnych materiałów,na bawełnianych miałem jednak stale problemy z regulacją dokładności chodu i dopiero zawieszka z dość sprężystej tkaniny technicznej spowodowała że zegar wreszcie zaczął chodzić pewnie ale z kolei za szybko.

Zmianą napięcia nie można regulować dokładności chodu bo zegar tak samo pracuje od 1,2V i do  3V.Więc nie tędy droga i nie ma żadnej możliwości regulacji poza ciężarem wahadła czyli cewki u dołu której jest mocowany na gwincie ciężarek regulacyjny ale zakres regulacji jest niewielki a zegar zasuwał 30min+ na dobę!Dopiero zwiększenie wagi ciężarka o 19g wyrównało chód zegara i ciężarkiem przesuwnym na pręcie mocowania cewki uregulowałem dokładnie pracę zegara i wreszcie działa świetnie !Może są inne sposoby regulacji pracy Bulle ?post-32711-0-76643300-1513891191.jpgpost-32711-0-18056600-1513891303_thumb.jpgpost-32711-0-20850700-1513891387_thumb.jpg

post-32711-0-88710900-1513891925_thumb.jpg

post-32711-0-61253400-1513892040_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc;

Fajny  reportaz.IMO  zawieszka  bawelniana  spelnia  tutaj  tylko  i wylacznie  role  utrzymania  ciezaru  wahadla  ,nie  sa  potrzebne  zadne  funkcje sprezystosc  itp,jedynie  izolacja elektryczna.Od  sprezystosci  jest  ta  mala  sprezynka  z boku,jak  w  dlugopisie.

Jezeli  dolozyles az 19  g  to  moze  byc  to  tez  chwilowe  bo  problem  moze byc gdzies po drodze-cewka (czy  zwoje sie  nie  posklejaly  gdzies z  uplywem czasu,izolacja)  lub ferromagnetyczny  pret.Ja  mialem  rozmagnesowany.No  ale  co ja  bede  pouczal naszego  Mechanika,sorry.

 

Ale  jesli  chodzi  to  OK.

Tak  trzymac;


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawieszka na pewno jest izolatorem ,ale nie sadzę że jest to konieczne skoro i tak połączona jest sprężystym drutem ,wprawdzie cieńkim ,ale jednak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj poregulować za pomocą  naprężenia sprężynki isochronicznej,  "wahadłowej". Najprościej to poobracaj tym małym zaczepem  przy słupku(nie od wahadła) do którego jest przymocowana sprężynka.

Mam identycznego Bulla i to był jeden z czynników mających wpływ na szybkość chodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No będę musiał jeszcze tego spróbować,bo zjechałem już ciężarkiem do samej cewki a i tak śpieszy ok 6min /tydzień.Dzięki za podpowiedź ,trudno coś znaleźć na temat regulacji Bulle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zegara Bulle a zasadę działania znam jedynie z tego co jest w internecie. Wydaje mi się jednak, ze twój egzemplarz jest w bardzo dobrym stanie i nie powinno z nim być takich strasznych kłopotów . Oglądając filmik

zauważyłem , że pręt wahadła do którego przykręcony jest zespół iglicy przerzutnika nie wystaje  ponad element mocujący a w twoim zegarze wystaje dość wyraźnie. Wskazuje to, że iglica przerzutnika pracuje z inną charakterystyką z ramionami przerzutnika. Iglica prawdopodobnie nie tylko powoduje przestawienie położenia ramion ale jako  stycznik powoduje również zwarcie i rozłączenie przepływu prądu w cewce. Wysokość usytuowania iglicy przerzutnika może więc mieć wpływ na moment wzbudzenia cewki jak również na czas trwania przepływu prądu co może mieć wpływ na chód całego zegara. Może spróbuj podnieść tą iglicę w górę  jeśli jeszcze tego nie próbowałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taraj naprowadził mnie na właściwy sposób regulacji chodu,faktycznie napięciem sprężyny isochronicznej można precyzyjnie wyregulować chód a ciężarkiem na dole cewki "doregulować" ewentualne różnice .

Po zmianie w ciągu dwóch dni zegar nie wykazuje większych błędów i po świętach spróbuję zdjąć ten dodatkowy ciężarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czy ktoś pomógłby w kwestii nawinięcia cewki z zegarze Bulle? A może ma kontakt do kogoś kto wykonałby taką usługę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witold Porankiewicz firma Omikron w Opolu... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.06.2020 o 14:47, kiniol napisał:

Witold Porankiewicz firma Omikron w Opolu... 

Dziękuję za kontakt. Cewka wysłana. Oby się udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Projekt "Bulle" rodzi się w bólach. 

Podpowiedzcie proszę gdzie kupić podobną sprężynkę.

IMG_20201015_135618303.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobić sobie , kupić drut sprężynowy 0,15mm np firma springs.sc  Bielsko Biała.

Nawijać na stalowy pręt między dwoma kawałkami sklejki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się pod temat.... 

Kolega taki zegar dostał. Ja na elektrykach totalnie się nie znam... podpowiedzcie coś proszę... wiek ... na jakim napięciu to powinno działać (?). Na co się tu zwraca uwagę ? 

122692739_733742993879375_2494810483370212587_n.jpg

122681627_684505899125511_762393353296150357_n.jpg

123064368_347853576440956_2319201592160925231_n.jpg

122686396_2770336533242599_9143945104676164656_n.jpg

122971716_1140994006302852_7026701440141782154_n.jpg

122754234_795496384608983_4009182133370692860_n.jpg

122719723_4636486373092787_329394957631986327_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma oporów to pracuje na nap ok 1,5V, praktyka pokazuje, że najczęściej jest to bliżej 2v. Spróbuj zasilaczem od 3 V i jedź z  napięciem  w dół.  Cewka powinna mieć , jak dobrze pamiętam, 1080ohm. Dobierz tak napięcie by cewka nie obijała się o słupki mocujące magnes. Dobrze jest namagnesować pręt.

Zwróć uwagę na górną zawieszkę wahadła. Musi być w dobrym stanie.

Tak generalnie to zegar wygląda mi na niezły stan techniczny🙂.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli , dobrze zrobiony zegar , 1,5v + duża pojemność baterii i wystarczy. U mnie 1,7V tzn dwa paluszki AA+ potencjometr wieloobrotowy, pracuje już ponad rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największym problemem według mnie jest srebrzony "palec stykowy" wymaga co jakiś czas umycia preparatem ułatwiającym kontakt ,powinien być raczej złocony 😕

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info ... jest od czego zacząć :)

A który to może być +/- rok ? 
No i ta 2-jka na tabliczce znamionowej... wiadomo co może oznaczać ? 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Yahagi napisał:

Dzięki za info ... jest od czego zacząć :)

A który to może być +/- rok ? 
No i ta 2-jka na tabliczce znamionowej... wiadomo co może oznaczać ? 
 

Rok  pomiędzy  1927-1929  wg  dawnej tabeli  na nawacu

bulle_catalogue_1925.pdf bulle_catalogue_circa_1935.pdf Bulle_Advert1.pdf bulle_advert_1923.pdf bulle_price_1929.pdf bulle_catalogue_1940.pdf bulle_catalogue_1925.pdf

Catalog Swedish Bulle.jpg

Bramall Lindsay, Testing a Bulle clock for electric continuity.pdf La Bulle-Clock de Favre-Bulle - Manuel pratique.pdf Bulle All you ought to know about the bulle clock booklet undated.pdf Bulle clock repair manual 1952 French(1).pdf Bulle Garde Temps clock.pdf

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noszę się z zamiarem zakupu zagara Bulle - czy mógłbym prosić o poradę na co zwrócić uwagę ? , i ogólnie o kilka praktycznych rad- z góry dziękuję.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 posty wyżej masz kopalnię wiedzy na ten temat🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.