Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

chloeint

Omega z lat 1939-1943

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich miłośników zegarków, a w szczególności specjalizujących się w starych Omegach!

Nie jestem kolekcjonerem, ale jest jeden z zegarków po mojej babci, który wydaję się być interesujący i chciałabym się o nim coś dowiedzieć zanim trafi w odpowiednie ręce.

Mój dziadek walczył w bitwie o Anglię a potem tam został przez jakiś czas, wiec prawdopodobnie zegarek został tam zakupiony. Załączam zdjęcia, będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

post-102143-0-56334500-1514478130.jpgpost-102143-0-48152500-1514478281_thumb.jpgpost-102143-0-23038400-1514478394_thumb.jpgpost-102143-0-24926800-1514479096.jpgpost-102143-0-41046900-1514479114_thumb.jpgpost-102143-0-42759500-1514479594.jpgpost-102143-0-98178600-1514479610.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specem (szczególnie od Omeg) nie jestem, ale parę informacji mogę udzielić.

Wg numerów zegarek został wyprodukowany najprawdopodobniej w 1940 lub 1941 roku.

Mechanizm to Omega 23.4SC AM, w produkcji od 1935 do 1949 roku.

Mechanizm nie posiada jeszcze ochrony koła balansowego w postaci systemu incabloc - a więc ostrożnie, lepiej żeby zegarek nie spadł Ci na podłogę, albo nie puknął mocniej o stół, czy framugę drzwi, bo będzie baaaardzo niedobrze.

Więcej o tym kalibrze tutaj:

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&0&2uswk&Omega_23_4SC_AM

Widać natomiast, że posówka jest mocno wysunięta w stronę pozycji A / +, co oznacza, że zegarek mocno późni.

W takiej sytuacji należy mechanizm poddać kompleksowej konserwacji polegającej na rozebraniu go na drobne części, umyciu ich w odpowiednich płynach, nasmarowaniu, złożeniu z powrotem, i wyregulowaniu chodu.

Dekiel wykonany jest ze stali nierdzewnej, a materiał koperty (obudowy) zegarka także wygląda na stal szlachetną - to doskonała wiadomość. Można pokusić się o polerkę takiej koperty. Ja bym jednak nie proponował takiego zabiegu, gdyż pociąga on za sobą ryzyko zaoblenia ostrych krawędzi koperty i de facto bezpowrotnego zniszczenia jej fabrycznych kształtów.

Tarcza i wskazówki są w bardzo ładnym stanie, tylko pozazdrościć.

Cieszy ładnie zachowana luma (materiał świecący) na indeksach i we wskazówkach (luma zapewne już nie świeci, lub świeci tylko przez ułamek sekundy, ale to normalne po prawie 80 latach).

Koronka (pokrętło do nakręcania) nie wygląda na oryginalną. Postaraj się o oryginalną omegowską, lub przynajmniej płaską lub w kształcie grzybka - czyli zachowaj styl epoki.

Pasek jest stary, ale na pewno nie z lat 1940'tych. Obstawiam lata 1980'te. O ile jest w miarę estetyczny, to zachowaj go.

Bardzo ładna Omega, w świetnym stanie zachowania. Wystarczy umyć mechanizm i dopieścić szczegóły, i masz fantastyczny zabytek do noszenia na co dzień. Gratuluję i pozdrawiam. Paweł


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: kaliber to nie 280, jak najpierw napisałem, tylko 23.4SC AM (patrz wyżej)


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo dziękuję za informacje, to bardzo ciekawe jak wiele można "wyczytać" jeśli sie ma taka wiedzę. Też tak myślałam że pasek został zmieniony bo jest tam wytłoczony napis apollo coś tam, czyli wygląda na oryginalny pasek Omegi, ale długo później, pewnie pierwszy się zużył i został zamieniony na ten :) Pozdrawiam serdecznie! Karolina. 


p.s. Sprawdzę czy świeci w ciemnościach :rolleyes: , a ta obwódka frontowej części koperty wygląda że jest złota lub pozłacana. Nie wiem czy będę nosić raczej nie, ale mam nadzieję, że trafi w jakieś dobre ręce, kogoś kto będzie potrafił go docenić, może znajdzie miejsce w czyjejś kolekcji, to chyba najlepsza opcja dla ciekawych obiektów, jeszcze raz bardzo dziękuję! :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.