Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość PsiKot

Zegarki a językowy savoir vivre

Rekomendowane odpowiedzi

Gość PsiKot

Na początek chciałbym zaznaczyć, że do tematu podchodzę "na luzie" i mam nadzieję, że inni forumowicze też tak zrobią. Ale nie ukrywam, że jako uczestnik z niewielkim bardzo stażem, już zostałem na forum zaskoczony paroma sprawami. Jedna z nich to używany tutaj język. I nie chodzi mi w tej chwili o to, że, jak widać, niestety, na pierwszy rzut oka, dosłownie co chwilę na forum są pyskówki i nie budujące poczucia prestiżu ;) kłótnie oraz że sporo forumowiczów robi innym personalne wycieczki z byle powodu i używa raczej budzących zażenowanie epitetów i często wręcz wprost obraża innych. Sporo na forum, mówiąc wprost, jak najgorzej rozumianej "wiochy". Ale mniejsza o to, przynajmniej na razie.

 

W tym wpisie chodzi mi raczej o używany tu dosyć powszechnie swoisty "żargon". Powiem szczerze, że w moim wyobrażeniu o świecie zegarków i zegarkowych pasjonatów spodziewałem się raczej przegięcia w stronę lekkiego "ą/ę", że tak powiem - w każdym razie prędzej bym oczekiwał przesadnej kurtuazji niż to, co obserwuję na każdym kroku. Mianowicie, określenia w stylu "kajdan", "bransa", "Rolek", "Citek", "Seikacz", "pasior", "graty", nagminne przekręcanie i jakieś takie, przepraszam za szczerość, patologiczne jak dla mnie, pseudo-spolszczanie nazw i obcojęzycznych określeń. Mnie się to średnio podoba. Wiem, że nie jest to najważniejsza rzecz na świecie - nawet nie najważniejsza w świecie zegarków tylko, ale jakoś tak... razi. Szczególnie, kiedy mowa o posiadaczach zegarków z samego szczytu tzw. piramidy prestiżu (lub jego okolic). 

 

Przesadzam? Jeżeli Wam się chce, napiszcie, co o tym myślicie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko przez idiotyczne wyobrażenie, że posiadacze drogich zegarków to muszą być biznesmenami i prezydentami. To są normalni ludzie, tacy jak każdy, tyle że coś jednak musieli osiągnąć. To jest internet, miejsce gdzie możesz pisać co chcesz i jak chcesz

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Blunio

Przesadzam? Jeżeli Wam się chce, napiszcie, co o tym myślicie. :)

Wcale nie przesadzasz, wręcz powiedziałbym że utrafiłeś w sedno rzeczy.

Jak chyba każdemu zdarzayło mi się być uczestnikiem kilku forów, a w jednym partycypować już od dziesięciu lat. I mimo że ludzie tam prości a może i niższego czasem stanu, to takich patologii jak raczyłeś wspomnieć tam nie uświadczysz. Jak to mawiał mój kolega "tiechnika bolszaja, tolka kultury ni ch*ja".

Pozdrawiam :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą całkowicie bez wyjątku,a na Atlantica  Antek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Temat przeniosłem do odpowiedniego działu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O żesz w mordę, toście mi panowie uświadomili gdzie ja od paru lat wchodzę. Jest jakaś szansa na resocjalizację ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odwiedzać forum radzieckie, na którym nie uświadczysz żadnego citka, czy Antka, o pięknych zegarkach mówi się że są piękne, a jeden użytkownik kiedyś omal bana nie dostał, za chwalenie się nowym nabytkiem, z którego jeszcze kawałki gleby odpadały. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kowal_86

Znak czasów; wraz z przypływem użytkowników i rozpowszechnianiem "pasji zegarkowej", która zawędrowała pod przysłowiowe strzechy (nie mylić z samym posiadaniem zegarka, bo tu obserwujemy trend odwrotny) powszechnieje język z jakim mamy do czynienia na forum. Od siebie dodam jeszcze, że cenię KMZiZ, że mimo wszystko dba o jakość i poprawność wpisów użytkowników, a niechlujstwo jest jako tako piętnowane.

 

Co do zdrobnień to według mnie dowodzą również one z jakim sentymentem lub niechęcią spoglądamy na daną markę zegarkową.

 

P.S. Tylko czekać jak użytkownicy ze starszym stażem zaczną pisać, że drzewiej to lepiej bywało ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to szczera prawda. Poczytajcie tematy z początku istnienia Forum, odnajdziecie tam klimat i poziom, za którym niektórzy tak tęsknią.


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupię Romka w żółtych gaciach 

 

Nie wiem jaki to zegarek ale takie kiedyś ogłoszenie widziałem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Język mówiony i pisany to w największym stopniu kwestia domowej ( trochę też szkolnej ) edukacji, tego co kto czyta, z kim i o czym rozmawia czy rodzice zwracali na to uwagę itd oczywiście język ewoluuje zwłaszcza w internecie. Dodatkowo ludzie są tu często anonimowo co też w ich mniemaniu zwalnia ich z odpowiedzialności za słowo...mnie to razi ale czy dla pokolenia XYZ ma to jakieś znaczenie...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem złoty środek jak zawsze, tzn nie można przesadzać w żadną stronę.. rzucony żartek Rolek może i nie jest jakimś wielkim faux-pas ale zdanie w stylu " zajebiaszczy Rolek w goldzie z kamykami na kajdanie, nastojaszcze ricze " już tak..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to,że Zenek przebija Antka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym miejscu powinni wkraczać moderatorzy i delikatną sugestią korygowali tego typu lapsusy. Mnie do tego miejsca przyciągnął właśnie ten klimat, jak z klubu Blades. Gdy minął, wielu wartościowych Forumowiczów zniknęło, a nowi narzucili

obecny styl. Moim zdaniem poziom kultury powinien nawiązywać do sztuki zegarmistrzowskiej, gdzie precyzja i rzeczowość są ważniejsze od emocji.


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na ortografię i interpunkcję. Zdrobienia zdobieniami, nowomowa nowomową, ale nie kaleczmy naszego pięknego języka!

 

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka


Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie myślę, że powinniśmy wrócić do łaciny. 

Zaś niektóre pojęcia najlepiej odda klasyczna greka. 


www.katatime.pl 

www.toskania.org.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wpływie slangów środowiskowych, grypsery, żargonu, itd. na język ogólny, przyczynach, konsekwencjach, itd. napisano całkiem sporo. Jako nieco żartobliwy przykład gwałtownej ewolucji ;) niektórych ww. zjawisk można potraktować "karierę" wyrażenia "dać/dawać radę", jeszcze niedawno zarezerwowanego dla rejonów bliskich zakładom karnym i fan klubom Gypsy Kings ;). Dzięki blokerskiemu hip hopowi, początek lat 90-tych ubiegłego wieku dał "świeży oddech" jakże dzisiaj popularnemu zwrotowi. ;)

 

Przesada na pewno nie jest wskazana. Mówiąc nieco z przymrużeniem oka - "k...a" w ustach profesora uniwersytetu opowiadającego anegdotę studentom, których chce pobudzić do myślenia nie jest, z całą pewnością, tą samą "k...ą", co pojawiający się częściej niż przysłowiowy przecinek "radosny przerywnik" w wypowiedziach menela. 

 

Warto też pamiętać, że język zwykle odzwierciedla rzeczywistość codzienną, w jakiej żyją osoby go używające. Stanowi również szeroko rozumiane odbicie ludzkiej osobowości i w ogromnej mierze determinuje sposób postrzegania otaczającego nas świata. Może więc to dobrze, że na naszym forum mamy zarówno "Najpiękniejsze diverki", jak i "Nurasy - fan klub". ;)


WARTO POMAGAĆhttps://www.siepomaga.pl

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mrovka

Podpisuje sie pod tym..w 2010 gdy zakladalem konto na naszym forum bylo wiecej kultury - nawet w dziale z plastikowymi Casio.

Zauwazam ze im wiecej NWO i poprawnosci politycznej w naszym zyciu,tak symetrycznie odbija sie na kulturze wypowiedzi 

 

 

ps.Swiatu moze pomoc tylko jedno - asteroida wielkosci 2-3 boisk pilkarskich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość PsiKot

Swoją drogą, regulaminy regulaminami, ale na forum codziennie niemal widać buraczyznę w typie "h.w.c." (nawet wulgaryzmów niektóre pitekantropy nie potrafią zapisywać poprawnie). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy forumowicz z tak krótkim stażem powinien, w ten sposób, wyrażać się o forumowych kolegach... Ja też używam wulgaryzmów... bo lubię :P Widać jestem przedstawicielem forumowej buraczyzny...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

A masz zegarek z piramidy prestiżu? Jak nie masz to możesz przeklinać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mkuka

Wszystkie zegarki są w piramidzie prestiżu.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Ann666
      Audemars Piguet  hmm...?🤔 
      Czy ktoś  wie cóż to za model?🤔🙂
       
       


    • Przez Feymozim
      Witajcie, jestem Adam zajmuję się naprawą zegarków od 2016 roku. Chciałbym zaproponować swoje usługi gdyby ktoś byłby zainteresowany podsyłam link do mojej strony . Gwarantuje wysoką jakość wykonywanych moich usług. Zainteresowanych i osoby mające pytania zapraszam na priv. 
      https://www.facebook.com/profile.php?id=100035394744422
       
       
    • Przez Kacperek_77u
      Cześć
      W tym temacie będe ukazywał swoje prace nad zegarkami
      Najpierw napiszę coś o sobie (miłego czytania 😝) :
      Zegarkami mechanicznymi interesowałem się od zawsze i zawsze chciałem taki mieć bo ,,ma duszę i pięknie tyka''. Pierwszy z jakim miałem do czynienia była męska zaria kupiona za 20zł 7 lat temu na targu w rzeszowie. Chodziła tylko dwa tygodnie bo niewiem jakim cudem ale czop osi sekundnowej zniknął a jak wiadomo 2009 bez niego chodził nie będzie. Porozbierałem ją z ciekawości, o dziwo poskładałem ją spowrotem i poszła w kąt razem z zainteresowaniem zegarkami. Jakieś dwa lata temu znowu ją odkopałem, znalazłem dawcę na allegro i coś nawet z tego poskładałem ale chodzic to nie chciało... Więc znowu poszła w kąt z zainteresowaniem-do czasu...
      W ubiegłym roku gdzieś na jesień przypadkiem znalazłem ofertę pudła części do owego mechanizmu i udało mi się je wyrwać za całe 15zł (radość.JPG). Przyszła paczka, zacząłem coś kręcić i wymodziłem w miare działający zegarek 😁
      Potem zakręciłem się w ruskich i dostałem bzika na punkcie sportivn. I w grudniu zakupiłem fajny egzemplarz aczkolwiek zauważyłem na zdjęciach że ma martwy włos więc podmianka była potrzebna (akurat z tamtymi częściami do zari udało mi się jeszcze kupić pare mechanizmów do pobied i kolejne pudło części więc no problemo o drugi włos). Pamiętam jak ćwiczyłem ruchy dzięki którym mógłbym zdjąć włos xd. Procesu podmianki opisywać nie będe bo za długo by to zeszło ale finalnie zegarek OŻYŁ! I tak już z rok będzie jak dłubie w zegarkach 😁
       
       
      Pierwsze co chciałbym wam pokazać z niedawnych prac to pierwsze poważniejsze wyprostowanie włosa w slavie któro zakończyło się niczym innym jak sukcesem 😁 
      Jak widać ktoś chciał ją przyśpieszyć ale potem stwierdził że jednak chodzi za szybko i zdecydowanym ruchem cofnął przesówkę uszkadzając włos...
      Więc akurat się złożyło że niedawno robiłem identyczną slave więc wziałem ją jako wzorzec i żeby nic nie wpadło do niej to poprostu zamiast dekla położyłem szkiełko
      Zbliżenie na wrorzec

      I o to pacjent po wyprostowaniu włosa (przy tego typu uszkodzeniach preferuję metodę ,,na żywca'' czyli poprostu prostuje włos gdy jest zamontowany z balansem tylko ewentualnie bawie się przesówkami 🙃)
      Teraz wystarczyło poprostu ustawić przesówkę z kołkiem włosa (będe wdzięczy za podanie jej profesjonalnej nazwy) żeby zegarek zaczął przyjemnie chodzić:

      20221224_002529.mp4
    • Przez RTK-WGM
      Dzięki comiesięcznej edycji klubowego konkursu foto,  szykuje się wyjątkowe spotkanie w Krakowie. Po kilkuczęściowym teoretycznym przewodniku fotografii przygotowanym przez "Gio" przyszedł czas na zajęcia praktyczne ! Miejsce spotkania to oczywiście Kraków, termin  9 -11 września.  Szczegóły sukcesywnie będą przekazywane  w tym wątku przez Andrzeja i Jana. Swoją pomoc w organizacji spotkania zadeklarował też Shreq.  Szykuje się foto - uczta w Krakowie !
       
      Informacje: https://zegarkiclub.pl/forum/topic/203069-warsztaty-zegarmistrzowskie-4-2022/
    • Przez sVAGier
      Witam wszystkim🙋🏻‍♂️. Mam na imię Łukasz i mam 31 lat. Jakiś czas temu zacząłem interesować się zegarkami. Mieszkam w UK
      Na chwile obecna mam 2 zegarki Casio gshock oraz (tak wiem🙄) Armani. Casio mam 3 a Armani 6 lat. Jak na razie żaden mnie nie zawiódł. Przy Armanim tylko koronka jest pęknięta nie wiem gdzie i jak 😅. Gshock raczej na co dzień i do pracy. To chyba tyle
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.