Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Guest PsiKot

Zegarki a językowy savoir vivre

Recommended Posts

Guest PsiKot

Na początek chciałbym zaznaczyć, że do tematu podchodzę "na luzie" i mam nadzieję, że inni forumowicze też tak zrobią. Ale nie ukrywam, że jako uczestnik z niewielkim bardzo stażem, już zostałem na forum zaskoczony paroma sprawami. Jedna z nich to używany tutaj język. I nie chodzi mi w tej chwili o to, że, jak widać, niestety, na pierwszy rzut oka, dosłownie co chwilę na forum są pyskówki i nie budujące poczucia prestiżu ;) kłótnie oraz że sporo forumowiczów robi innym personalne wycieczki z byle powodu i używa raczej budzących zażenowanie epitetów i często wręcz wprost obraża innych. Sporo na forum, mówiąc wprost, jak najgorzej rozumianej "wiochy". Ale mniejsza o to, przynajmniej na razie.

W tym wpisie chodzi mi raczej o używany tu dosyć powszechnie swoisty "żargon". Powiem szczerze, że w moim wyobrażeniu o świecie zegarków i zegarkowych pasjonatów spodziewałem się raczej przegięcia w stronę lekkiego "ą/ę", że tak powiem - w każdym razie prędzej bym oczekiwał przesadnej kurtuazji niż to, co obserwuję na każdym kroku. Mianowicie, określenia w stylu "kajdan", "bransa", "Rolek", "Citek", "Seikacz", "pasior", "graty", nagminne przekręcanie i jakieś takie, przepraszam za szczerość, patologiczne jak dla mnie, pseudo-spolszczanie nazw i obcojęzycznych określeń. Mnie się to średnio podoba. Wiem, że nie jest to najważniejsza rzecz na świecie - nawet nie najważniejsza w świecie zegarków tylko, ale jakoś tak... razi. Szczególnie, kiedy mowa o posiadaczach zegarków z samego szczytu tzw. piramidy prestiżu (lub jego okolic). 

Przesadzam? Jeżeli Wam się chce, napiszcie, co o tym myślicie. :)

To wszystko przez idiotyczne wyobrażenie, że posiadacze drogich zegarków to muszą być biznesmenami i prezydentami. To są normalni ludzie, tacy jak każdy, tyle że coś jednak musieli osiągnąć. To jest internet, miejsce gdzie możesz pisać co chcesz i jak chcesz

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Guest Blunio

Przesadzam? Jeżeli Wam się chce, napiszcie, co o tym myślicie. :)

Wcale nie przesadzasz, wręcz powiedziałbym że utrafiłeś w sedno rzeczy.

Jak chyba każdemu zdarzayło mi się być uczestnikiem kilku forów, a w jednym partycypować już od dziesięciu lat. I mimo że ludzie tam prości a może i niższego czasem stanu, to takich patologii jak raczyłeś wspomnieć tam nie uświadczysz. Jak to mawiał mój kolega "tiechnika bolszaja, tolka kultury ni ch*ja".

Pozdrawiam :huh:

Zgadzam się z Tobą całkowicie bez wyjątku,a na Atlantica  Antek.

Guest Kwiatek

Temat przeniosłem do odpowiedniego działu.

O żesz w mordę, toście mi panowie uświadomili gdzie ja od paru lat wchodzę. Jest jakaś szansa na resocjalizację ?

Trzeba odwiedzać forum radzieckie, na którym nie uświadczysz żadnego citka, czy Antka, o pięknych zegarkach mówi się że są piękne, a jeden użytkownik kiedyś omal bana nie dostał, za chwalenie się nowym nabytkiem, z którego jeszcze kawałki gleby odpadały. :)

Guest Kowal_86

Znak czasów; wraz z przypływem użytkowników i rozpowszechnianiem "pasji zegarkowej", która zawędrowała pod przysłowiowe strzechy (nie mylić z samym posiadaniem zegarka, bo tu obserwujemy trend odwrotny) powszechnieje język z jakim mamy do czynienia na forum. Od siebie dodam jeszcze, że cenię KMZiZ, że mimo wszystko dba o jakość i poprawność wpisów użytkowników, a niechlujstwo jest jako tako piętnowane.

Co do zdrobnień to według mnie dowodzą również one z jakim sentymentem lub niechęcią spoglądamy na daną markę zegarkową.

P.S. Tylko czekać jak użytkownicy ze starszym stażem zaczną pisać, że drzewiej to lepiej bywało ;)

Bo to szczera prawda. Poczytajcie tematy z początku istnienia Forum, odnajdziecie tam klimat i poziom, za którym niektórzy tak tęsknią.

Co-Axial

Kupię Romka w żółtych gaciach 

Nie wiem jaki to zegarek ale takie kiedyś ogłoszenie widziałem 

Język mówiony i pisany to w największym stopniu kwestia domowej ( trochę też szkolnej ) edukacji, tego co kto czyta, z kim i o czym rozmawia czy rodzice zwracali na to uwagę itd oczywiście język ewoluuje zwłaszcza w internecie. Dodatkowo ludzie są tu często anonimowo co też w ich mniemaniu zwalnia ich z odpowiedzialności za słowo...mnie to razi ale czy dla pokolenia XYZ ma to jakieś znaczenie...?

Moim zdaniem złoty środek jak zawsze, tzn nie można przesadzać w żadną stronę.. rzucony żartek Rolek może i nie jest jakimś wielkim faux-pas ale zdanie w stylu " zajebiaszczy Rolek w goldzie z kamykami na kajdanie, nastojaszcze ricze " już tak..

W tym miejscu powinni wkraczać moderatorzy i delikatną sugestią korygowali tego typu lapsusy. Mnie do tego miejsca przyciągnął właśnie ten klimat, jak z klubu Blades. Gdy minął, wielu wartościowych Forumowiczów zniknęło, a nowi narzucili

obecny styl. Moim zdaniem poziom kultury powinien nawiązywać do sztuki zegarmistrzowskiej, gdzie precyzja i rzeczowość są ważniejsze od emocji.

Co-Axial

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na ortografię i interpunkcję. Zdrobienia zdobieniami, nowomowa nowomową, ale nie kaleczmy naszego pięknego języka!

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

Edited by pmborek

Piotr

A ja sobie myślę, że powinniśmy wrócić do łaciny. 

Zaś niektóre pojęcia najlepiej odda klasyczna greka. 

www.katatime.pl 

www.toskania.org.pl

O wpływie slangów środowiskowych, grypsery, żargonu, itd. na język ogólny, przyczynach, konsekwencjach, itd. napisano całkiem sporo. Jako nieco żartobliwy przykład gwałtownej ewolucji ;) niektórych ww. zjawisk można potraktować "karierę" wyrażenia "dać/dawać radę", jeszcze niedawno zarezerwowanego dla rejonów bliskich zakładom karnym i fan klubom Gypsy Kings ;). Dzięki blokerskiemu hip hopowi, początek lat 90-tych ubiegłego wieku dał "świeży oddech" jakże dzisiaj popularnemu zwrotowi. ;)

Przesada na pewno nie jest wskazana. Mówiąc nieco z przymrużeniem oka - "k...a" w ustach profesora uniwersytetu opowiadającego anegdotę studentom, których chce pobudzić do myślenia nie jest, z całą pewnością, tą samą "k...ą", co pojawiający się częściej niż przysłowiowy przecinek "radosny przerywnik" w wypowiedziach menela. 

Warto też pamiętać, że język zwykle odzwierciedla rzeczywistość codzienną, w jakiej żyją osoby go używające. Stanowi również szeroko rozumiane odbicie ludzkiej osobowości i w ogromnej mierze determinuje sposób postrzegania otaczającego nas świata. Może więc to dobrze, że na naszym forum mamy zarówno "Najpiękniejsze diverki", jak i "Nurasy - fan klub". ;)

Edited by Lincoln Six Echo

WARTO POMAGAĆhttps://www.siepomaga.pl

Guest mrovka

Podpisuje sie pod tym..w 2010 gdy zakladalem konto na naszym forum bylo wiecej kultury - nawet w dziale z plastikowymi Casio.

Zauwazam ze im wiecej NWO i poprawnosci politycznej w naszym zyciu,tak symetrycznie odbija sie na kulturze wypowiedzi 

ps.Swiatu moze pomoc tylko jedno - asteroida wielkosci 2-3 boisk pilkarskich

Guest PsiKot

Swoją drogą, regulaminy regulaminami, ale na forum codziennie niemal widać buraczyznę w typie "h.w.c." (nawet wulgaryzmów niektóre pitekantropy nie potrafią zapisywać poprawnie). ;)

No nie wiem czy forumowicz z tak krótkim stażem powinien, w ten sposób, wyrażać się o forumowych kolegach... Ja też używam wulgaryzmów... bo lubię :P Widać jestem przedstawicielem forumowej buraczyzny...

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Guest Kwiatek

A masz zegarek z piramidy prestiżu? Jak nie masz to możesz przeklinać :D

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By sVAGier
      Witam wszystkim🙋🏻‍♂️. Mam na imię Łukasz i mam 31 lat. Jakiś czas temu zacząłem interesować się zegarkami. Mieszkam w UK
      Na chwile obecna mam 2 zegarki Casio gshock oraz (tak wiem🙄) Armani. Casio mam 3 a Armani 6 lat. Jak na razie żaden mnie nie zawiódł. Przy Armanim tylko koronka jest pęknięta nie wiem gdzie i jak 😅. Gshock raczej na co dzień i do pracy. To chyba tyle
    • By Ell Magicoo
      Nazywam się Krzysiek i zegarkami interesuję się od niedawna. Forum przeglądam już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz się uaktywniłem:) Sam posiadam Seiko z serii Presage i Orienta Kamasu, ale już wiem, że to nie koniec, pozdrawiam.
    • By Minerael
      Moi drodzy,

Dopiero zaczynam przygodę - dużo czytam, staram się rozwijać, zakupiłem niedawno piękny zegarek, C65.
      Mam dwa miejsca, chciałbym, żeby każdy zegarek był inny jesli chodzi o typ, także divery już odpadają.

Wszelkie propozycje byle widziane, budżetowo - 3k za uzywany to jest raczej maks, na  ten moment upatrzyłem sobie Seiko SARX035 oraz Hamiltona Intra-Matic, jestem ciekaw co Wy na to? Czy to sa mocne pozycje?
      Może jeszcze jakąś Bulovę w chrono bym złapał... Wtedy najwyżej sprzedam G-Shocka albo kupie większe pudełko

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie propozycje!
      Sebastian

• By ewa_942
      Witam, 
      Szukam zegarmistrza na Śląsku który naprawia stare rosyjskie zegarki 
    • By rjan
      Jest sobie taki facet, który na Quora dzieli się swoją wiedzą o zegarkach.
      https://www.quora.com/profile/Franz-Rivoira
      Tak na moje wyczucie ma czym się dzielić - przynajmniej dla mnie. Ostatnio ten człowiek postanowił napisać książkę o zegarkach. Spis treści macie tu:
      https://www.quora.com/When-will-Franz-Rivoira-write-a-book-about-watches
      W tym celu robi zbiórkę:
      https://www.indiegogo.com/projects/the-watch-manual--3/x/22907926#/
      Ja go wsparłem bo inicjatywa jest zbożna a człowiek jest dla mnie wiarygodny - i dodatkowo 13$ to nie majątek (zwłaszcza jeśli mówimy o zegarkach).
      Interesu nie mam w tym żadnego. Jak macie chwilę to sobie zerknijcie na profil człowieka i na plan dosyć zaawansowanej publikacji. Mnie się to spodobało na tyle że poparłem kupując przyszłe dzieło w formacie ebook za 13$.
      Pozdrawiam

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.