Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
GrzesiekW

Sputnik z sekundnikiem "planetą"

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Postanowiłem założyć oddzielny temat a nie doklejać się z pytaniem do "jaki to zegarek", ponieważ mam kilka ciut bardziej konkretnych pytań i nie chciałem zaśmiecać wątku zbyt rozbudowanym postem. Jeśli powinienem to wrzucić gdzie indziej, prosiłbym o przeniesienie przez kogoś z moderatorów.

 

Temat dotyczy sputnika, a konkretniej modelu z sekundnikiem w formie obracającej się planety. Przekopałem trochę postów na forum, poszukałem nieco w sieci i prawdę mówiąc zgłupiałem od nadmiaru sprzecznych informacji ( zwłaszcza graficznych), bez wyraźnego konkretu co i jak powinno być. Z tego też względu kupiłem egzemplarz w stanie dość słabym, z pełną świadomością, że pewnie kupuję składaka i najwyżej potem będę dowiadywał się co zmieniać i czy w ogóle warto.

 

No więc po kolei:

 

1. Wskazówki. Najczęściej powtarzają się takie:

 

post-102487-0-54347500-1516369373.jpg

 

ale też natknąłem się na zdjęcia z takimi wskazówkami jak poniżej (fotka przedstawia mój egzemplarz):

 

post-102487-0-22319800-1516369440_thumb.jpg

 

Czy te zegarki miały kilka różnych wersji wskazówkowych? A jeśli nie, to jakie wskazówki są oryginalne dla tego modeli?

 

2. Tarcza. Znalazłem dwa dominujące zdjęcia tarcz. Z tego co udało mi się poczytać, to oryginalna jest taka, jak w modelu który wrzucałem jako pierwszy w pytaniu o wskazówki, natomiast ta na zdjęciu posiadanego przeze mnie egzemplarza to zamiennik, który śmiało mogę wymieniać? Mam rację, czy może pojawiały się modele z różniącymi się od siebie tarczami?

 

3. Koronka. W większości widziałem zdjęcia z koronką wypukłą, zaokrągloną, ale trafiłem też na egzemplarze z koronką płaską. W moim jest coś takiego jak poniżej. Czy to oryginalna koronka dla tego modelu, czy ktoś wstawił niezbyt estetycznie wyglądający zamiennik?

 

post-102487-0-73893700-1516369313.jpg

 

4. Dekiel. Sposób zamykania oraz napisy i oznaczenia na moim egzemplarzu zgadają się z tym, co widziałem na niemal wszystkich deklach w tym modelu, jednakże na niektórych na środku pojawiał się jeszcze duży napis "Kama"? Czy te modele występowały z różnymi deklami, czy po prostu jedna z wersji jest zamiennikiem? Mój dekiel wygląda w ten sposób:

 

post-102487-0-54901000-1516369574.jpg

 

5. Mechanizm. Miałem okazję przejrzeć zdjęcia kilku otwartych sputników tego typu, wydawało mi się, że w większości przypadków mechanizm wyglądał tak samo jak w egzemplarzu który kupiłem, ale chętnie zasięgnę opinii, czy wszystko jest ok, czy jednak ktoś wepchnął tam coś innego? Nieważne, która opcja okaże się prawdziwa, fajnie byłoby dowiedzieć się, co ewentualnie potwierdza / zaprzecza temu, że mechanizm jest odpowiedni dla tego modelu. Poniżej zdjęcie mechanizmu z mojego modelu:

 

post-102487-0-73717900-1516369536_thumb.jpg

 

Z góry dziękuję za pomoc i ewentualne porady, czy zegarek odświeżać na zamiennikach (tarcza, koronka) i traktować jako fajny czasomierz, ale ze świadomością, że to zwykły składak, czy może jednak poświęcić nieco więcej uwagi i czyścić i zachowywać elementy, traktując sprzęt bardziej jako zabytek?

Edytowane przez GrzesiekW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki - te pierwsze oryginalne, Tarcze obie to oryginał, napis czasami się różni w poszczególnych egzemplarzach.

Dekiel z "Kama" jest od Kamy :) 

 

Tu masz piękny egzeplarz kolegi Krzyśka :)

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/157257-adin-dwa-tri/page-7?do=findComment&comment=2174387

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie dwa oryginały w różnych wersjach.

Zdjęcia kiepskie bo wieczór ...

6596bad5c7ac090ab8742fc73b833fdd.jpga636d0c4ebcdd554a4a7ac448ab78cba.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te wskazówki z drugiego zdjęcia nie są od kamy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te wskazówki z drugiego zdjęcia nie są od kamy ?

Zauważ inny kolor cyfr indeksów. Są prawidłowe, ten model takie ma właśnie mieć: https://get.google.com/albumarchive/113098239036073221216/album/AF1QipOnuixSeRu64qVRHp12RbFKowGt3ocyypxp3JVx/AF1QipOBZrhf2RT6NisjY_6yeXlYe1zi4Q5_n6DVKFof

 

Edit. Tu przepiękny egzemplarz Dashiella: https://mroatman.wixsite.com/watches-of-the-ussr/sputnik?lightbox=image_1j8c

Edytowane przez kchrapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.